Προς το περιεχόμενο

NOVA VDSL 100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 294
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

αν εχεις zte 288 με nova  να περασεις και το  t16 firmware .δινει καλυτερο sync απο το t14

Το έκανα ήδη, μου το είχε γράψει λεπτομερώς και με link για download ο tontorikos στην προηγούμενη σελίδα, να είναι καλά. 

Όντως είδα βελτίωση, από 74 σε 87 Mbps. 

Αυτό με τα καλώδια δεν το κατέχω και θα δω πότε και πως θα το κάνω. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, topmar said:

Το έκανα ήδη, μου το είχε γράψει λεπτομερώς και με link για download ο tontorikos στην προηγούμενη σελίδα, να είναι καλά. 

Όντως είδα βελτίωση, από 74 σε 87 Mbps. 

Αυτό με τα καλώδια δεν το κατέχω και θα δω πότε και πως θα το κάνω. 

ειναι must να γινει.αν μπορεις ανοιξε το πριζακι να το βγαλεις μια φωτο απο πισω να δουμε ποσα καλωδια ειναι ενωμενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, topmar said:

Καλημέρα, αυτό με το μπριζακι θα το κάνω όταν βρω χρόνο, ευχαριστώ. 

απλα ειναι must να μην εχεις παταλληλα διοτι χανεις αρκετα  megabit

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επιτελους ο ΟΤΕ επρναει οτικες ινες σε εμενα. Αλλα εχω αλλα προβληματα επεσε η ταχυτητα εδω και ενα μηνα στα 60 ενω κατω μετρανε 107 και μου λενε ειναι το καλώδιο το οποιος αυτοι αλλαξαν. πως γινεται μονο του να τα επαιξε ? Σκεφτομαι να παρω και να περασω μονος μου το καλώδιο γιατι μου εβαλαν ενα Cat5e και η συνδεσμολογια δεν μου αρεσε εβαλαν το μπλε με το twist του (το ασπρο) αντι να βαλουν αλλο χρωμα. Σκεφτομουν να παρω Cat6e για καλυτερη μόνωση και να βαλω σωστα τις συνδεσεις. Το μονο θεμα ειναι θελει μεγαλη σκαλα και δεν εχω τοσο μεγαλη εκει που ειναι το κουτι για το τηλεφωνο στη εισοδο. 
Θα ηθελα να ρωτησω θελει καποια γείωση στο Cat6e ή γενικα κατι αλλο να προσεξω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/02/2022 at 21:50, topmar said:

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δεν κατάλαβα τίποτα από τον οδηγό στο link που έβαλες. 

Δηλαδή, τι πρέπει να γίνει στην περίπτωση μου, με απλά λόγια; 

τοτε πρεπει να κανει αυτα που γραφει ο οδηγος καποιος που γνωριζει.  το καλωδιο πρεπει να πηγαινει χωρις καμια διακλαδωση μεχρι το Router. οχι ματιση αλλα διακλαδωση.

On 20/02/2022 at 01:20, btcminer22 said:

ναι είμαι σε καφαο vodafone και έχω πειράξει τα modulation settings( g-inp απενεργοποιημένα) για να παω απο 99 mbs sta 106mbs είμαι στα 600μ απόσταση γι'αυτο δυσκολεύεται λίγο η γραμμή δεν έχω αποσυνδέσεις άλλα μαζεύει κάπου στα 1500 crc την ήμερα αλλά με g-inp on είμαι στα 99mbs με 500 crc

εχεις vodafone και εισαι σε kv vodafone οποτε η vodafone μπορει να κανει οποια αλλαγη θελει χωρις να ενοχλει τον οτε κτλ. ο φιλος εχει Nova που δεν εχει Kv.

10 minutes ago, Chaos KinG said:

Παιδια επιτελους ο ΟΤΕ επρναει οτικες ινες σε εμενα. Αλλα εχω αλλα προβληματα επεσε η ταχυτητα εδω και ενα μηνα στα 60 ενω κατω μετρανε 107 και μου λενε ειναι το καλώδιο το οποιος αυτοι αλλαξαν. πως γινεται μονο του να τα επαιξε ? Σκεφτομαι να παρω και να περασω μονος μου το καλώδιο γιατι μου εβαλαν ενα Cat5e και η συνδεσμολογια δεν μου αρεσε εβαλαν το μπλε με το twist του (το ασπρο) αντι να βαλουν αλλο χρωμα. Σκεφτομουν να παρω Cat6e για καλυτερη μόνωση και να βαλω σωστα τις συνδεσεις. Το μονο θεμα ειναι θελει μεγαλη σκαλα και δεν εχω τοσο μεγαλη εκει που ειναι το κουτι για το τηλεφωνο στη εισοδο. 
Θα ηθελα να ρωτησω θελει καποια γείωση στο Cat6e ή γενικα κατι αλλο να προσεξω ?

σωστα το εκαναν.το μπλε με το μπλε ασπρο θα δωσεις και οχι απο αλλο χρωμα για να υπαρχει το twisting. και το cat5e μια χαρα ειναι για αυτην την δουλεια αρκει να ειναι εξωτερικου χωρου για να αντεχει βροχες.ισως κατι να εχει γινει στην ενωση εκτος αν εχει γινει κατι πανω στο πριζακι.μπορεις να ξανακανεις τις ενωσεις ή να δοκιμασεις αλλο ζευγαρι απο τα 4 του Utp

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σημερα το πρωι εκανα ξανα το πριζακι δεν αλλαξε κατι ειναι παλι στις ιδια ταχυτητες. Το πριζακι το ειχα αλλαξει θα βρω το παλιο μπας και ειναι το πριζακι γιατι το καλώδιο ειναι μεσα στην πολυκατοικια και ανεβαινει απο την σκαλα δεν εχει καποιος θεμα δλδ 

Επεξ/σία από Chaos KinG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nova VDSL 100 κι εγώ, είπα να μην ανοίξω άλλο thread, αν έκανα λάθος ας το διαγράψει κάποιος moderator 

γιατί τέτοια διαφορά ρε παιδιά στην ταχύτητα;

το μόντεμ της Huawei έχω, απευθείας στην πρίζα και ένα τηλέφωνο συνδεδεμένο πάνω στο μόντεμ

Screenshot_20220228-161538_UC Browser.png

Screenshot_20220228-163101_Chrome.png

Screenshot_20220228-161604_UC Browser.png

 

 

Επεξ/σία από OutLawGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεστ ταχύτητας (πρέπει) να κάνεις με καλώδιο ethernet. τα ασύρματα έχουν απώλειες, ανάλογα κ με τις συχνότητες, 2.4GHz, 5GHz, κλπ κλπ

Link Status Up 
Modulation Type VDSL2_Vectoring 
Actual Rate(Up/Down) 11255/111776 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 48290/129020 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 34.5/5.1 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 7/6.1 dB 
Output Power(Up/Down) 9.4/14.4 dBm 
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved 
Interleave Depth(Up/Down) 1/8 
Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms 
INP(Up/Down) 4/4 symbols 
Profile 17a 
Showtime Start 589 h 48 min 40 s 
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM 
CRC Errors(Up/Down) 0/869 
FEC Errors(Up/Down) 0/28833
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω που ειχα θεμα με το συγχρονισμο σε χαμηλες ταχυτητες σε 100αρα γραμμη και με ethernet συνδεση στο desktop, καταληξαμε οτι η συνδεσμολογια του κτηριου απο τον κατανεμητη ως την πριζα(σε πολυκατοικια) ήταν παλαιου τυπου που δημιουργουσε βραχυκυκλωμα στη γραμμη(απο κατανεμητη κλειδωνα στα 99,99 και απο μεσα στα 68-70), και ετσι αποφασισα να τραβηξω κατευθειαν καλωδιο UTP απο τον κατανεμητη(νεα γραμμη ουσιαστικα που ακυρωσε ολο το υπαρχον δικτυο στο διαμερισμα)

.Αποτελεσμα? Κλειδωμα 99.999 Mb/s πλεον και κανενα απολυτως θεμα

Επεξ/σία από nautikoslg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα ηταν παλι απο εξω το θεμα τελικα, ελενξα το πριζακι,  ενταξει μου έξυσε ο τεχνικος της επαφες κατω που ειχα οξειδωθει ολα απο το 70 που ειναι η οικοδομη και εχουμε σημα καμπανα :P ξανα 

Screenshot_274.png.aaf9e09a4d09a9570f12dac7033be384.png

σκεφτομαι οταν συνδεσουν τις ινες και βαλουν το νεο κουτι ισως κανω κατι με οπτικες ινες και μετατροπεα το εχει κανει κανεις ? δεν το εχω ψαξει γιατι η nova δεν αναλαμβανει δεν εχουν fttp μονο στην νεα σμηρνη οποτε το βαζεις μονος :P ?

Απο οτι βλεπω τα media converter βγαζουν utp οχι απλο καλωδιο τηλεφωνου. τι παιζει με αυτο θα εχω τηλεφωνο αν το ethernet απο το converter το καρφωσω στο wan απο πισω ?

Επεξ/σία από Chaos KinG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το εψαξα αυτο με την οπτικη ινα δεν ειναι τιποτα αν βαλουν κουτι στην οικοδομη κουμπωνεις ινα την περνας απο ενα σωληνα ειναι ασφαλης ενα media converter 20-120€ οτι θελει ο καθενας :P και το κουμπωνεις το WAN το γραφει και το manual της nova καλη φαση.

Το ερωτημα μου. Ο οτε περναει οπτικες ινες, 2 μερες τωρα κανουν συνδεσεις. Τα κουτια κατω στις πολυκατοικιες θα τα αλλαξουν ή μονο οσοι εχουν προγραμματα fiber στον οτε θα μπουν στον κοπο να τους αλλαξουν το κουτι στην πολυκατοικια και ολοι οι αλλοι θα εχουμε οξειδωμενες επαφε ?

*απο τοτε που μου εξυσαν τις επαφες κατω στο κουτι να πω οτι εχω φουλ ταχυτητα οταν αποσυνδεεται και επανερχεται και δεν συγχρονιζει καθε φορα με αλλη ταχυτητα και οι αποσυνδεσεις μειώθηκαν αρκετα 3-4 την ημερα αν εχει. Οταν εκανε αποσυνδεσεις εκανε ανα 2 λεπτα για εβδομαδες.

Επεξ/σία από Chaos KinG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα

Μολις εκανα αναβαθμιση απο 24αρα σε 100αρα με voip τηλεφωνια.

Επειδη ξερω οτι τα ρουτερ της εταιρειας εχουν παντα προβληματικη αποδοση, εχετε να προτεινετε καποιο του εμποριου που να ειναι συμβατο με τη voip της nova?
Aυτη τη στιγμη εχω αυτο εδω https://www.skroutz.gr/s/13939266/TP-LINK-Archer-VR400-v2-VDSL2-Ασύρματο-Modem-Router-Wi-Fi-5-με-4-Θύρες-Gigabit-Ethernet.html   το οποιο αν δε κανω λαθος δεν ειναι voip.

Κοιταζω και προς αυτη τη κατευθυνση αλλα ειναι ακριβο και δεν γνωριζω αν ειναι συμβατο με nova voip. https://www.skroutz.gr/s/16177843/AVM-FRITZ-Box-7530-VDSL2-Ασύρματο-Modem-Router-Wi-Fi-5-με-4-Θύρες-Gigabit-Ethernet.html

 

Eπειδη δεν ειμαι ιδιαιτερα γνωστης του θεματος, εχω διαβασει και την περιπτωση να χρησιμοποιησω δυο ρουτερ. Πανω στη γραμμη αυτο της εταιρειας ωστε να χω το σταθερο τηλεφωνο και ενα δευτερο της αρεσκειας μου που θα κουμπωνει πανω στο πρωτο χωρις να γνωριζω τα συν και τα πλην της υποθεσης

Επεξ/σία από 71SPYROS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...