Προς το περιεχόμενο

NOVA VDSL 100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, Occultist είπε

Αν και πρόκειται για Cosmote Fiber 100, έκανα πριν λίγες μέρες την αίτηση και μου είπαν ότι θα χρειαστεί να βάλω ένα καινούριο router που θα μου στείλουν σύντομα. Ωστόσο, τώρα με το Speedport Entry 2i που έχω ήδη, έκανε τεστ και έχω αυτές τις μετρήσεις : Screenshot_1.jpg.893cc83d964498fe070d582a16bf9703.jpg

Speedtest_14042020.jpg.4d77673492f96c9720d7138797b2f762.jpgScreenshot_2.jpg.12e1cffa575f426bafebd993e52b21cf.jpg

Γιατί έχω την εντύπωση ότι ενεργοποίησαν ήδη την γραμμή ως 100 και πιάνω την ταχύτητα και με το τωρινό μου router; Κάνω κάπου λάθος;

Ναι εχει γινει η μεταφορα πιστευω. Σημερα εγινε; Κ εμενα πριν μια εβδομαδα που εβαλα 50αρα επεσε το ιντερνετ 2 λεπτα κ εγινε η αλλαγη κ μετα απο 3 ωρες μου ηρθε sms απο οτε 😁

Μαλιστα το μνμ ελεγε αν ειχα βαλει ηδη το ρουτερ να το κλεισω κ να το ξαναανοιξω. Ισως να κανουν καποιες ρυθμισεις ακομα στη δικια σου γραμμη
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 294
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, malias4 είπε

Ναι εχει γινει η μεταφορα πιστευω. Σημερα εγινε; Κ εμενα πριν μια εβδομαδα που εβαλα 50αρα επεσε το ιντερνετ 2 λεπτα κ εγινε η αλλαγη κ μετα απο 3 ωρες μου ηρθε sms απο οτε 😁

Μαλιστα το μνμ ελεγε αν ειχα βαλει ηδη το ρουτερ να το κλεισω κ να το ξαναανοιξω. Ισως να κανουν καποιες ρυθμισεις ακομα στη δικια σου γραμμη
 

Σήμερα μου ήρθε το μήνυμα ότι έγινε η αλλαγή, αν και δεν έχω λάβει το καινούριο router ακόμα, και είπα να τσεκάρω τι γίνεται στα διαγνωστικά, οπότε είδα τα παραπάνω. Εμένα μου φαίνεται ότι έχει ενεργοποιηθεί κανονικά στη νέα ταχύτητα και δεν χρειάζεται να αλλάξω καν router...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Occultist είπε

Σήμερα μου ήρθε το μήνυμα ότι έγινε η αλλαγή, αν και δεν έχω λάβει το καινούριο router ακόμα, και είπα να τσεκάρω τι γίνεται στα διαγνωστικά, οπότε είδα τα παραπάνω. Εμένα μου φαίνεται ότι έχει ενεργοποιηθεί κανονικά στη νέα ταχύτητα και δεν χρειάζεται να αλλάξω καν router...

Τώρα έχεις το Speedport 2i και με την 100αρα θα σου δώσουν το Plus. Είναι καλύτερο γιατί έχει Wi-Fi 5 Ghz και υποστηρίζει profile 35b.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, InternetMaster είπε

Τώρα έχεις το Speedport 2i και με την 100αρα θα σου δώσουν το Plus. Είναι καλύτερο γιατί έχει Wi-Fi 5 Ghz και υποστηρίζει profile 35b.

Σε τι πρακτικά πλεονεκτήματα μεταφράζεται αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Occultist είπε

Σε τι πρακτικά πλεονεκτήματα μεταφράζεται αυτό;

Ουσιαστικά αν έχεις συσκευές που υποστηρίζουν 5 Ghz τότε θα τερματίζεις την 100αρα μέσω Wi-Fi. Όσο για το 35b το router μπορεί να παίξει με Super Vectoring για ταχύτητες 200Mbps. Επίσης έχει Gigabit θύρες Ethernet καθώς και θύρα USB.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, InternetMaster είπε

Ουσιαστικά αν έχεις συσκευές που υποστηρίζουν 5 Ghz τότε θα τερματίζεις την 100αρα μέσω Wi-Fi. Όσο για το 35b το router μπορεί να παίξει με Super Vectoring για ταχύτητες 200Mbps. Επίσης έχει Gigabit θύρες Ethernet καθώς και θύρα USB.

Στο τωρινό μου configuration, θα λειτουργήσει pnp (σε αντικατάσταση του άλλου μοντέλου) ή θα πρέπει να περνάω 100 ρυθμίσεις και drivers?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Occultist είπε

Στο τωρινό μου configuration, θα λειτουργήσει pnp (σε αντικατάσταση του άλλου μοντέλου) ή θα πρέπει να περνάω 100 ρυθμίσεις και drivers?

Εννοείς στον υπολογιστή να χρειαστεί ρυθμίσεις; Αν έχεις Gigabit Lan που λογικά έχεις δεν θα χρειαστεί καμία ρύθμιση. Τα στοιχεία του ίντερνετ θα περαστούν στο router αυτόματα μέσω TR-069. Έχεις τίποτα ειδικές ρυθμίσεις στο Entry 2i περασμένες; Αν ναι θα χρειαστεί να τα ξαναπεράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, InternetMaster είπε

Εννοείς στον υπολογιστή να χρειαστεί ρυθμίσεις; Αν έχεις Gigabit Lan που λογικά έχεις δεν θα χρειαστεί καμία ρύθμιση. Τα στοιχεία του ίντερνετ θα περαστούν στο router αυτόματα μέσω TR-069. Έχεις τίποτα ειδικές ρυθμίσεις στο Entry 2i περασμένες; Αν ναι θα χρειαστεί να τα ξαναπεράσεις.

Έχω μόνο κάτι ψιλά για firewall και port forwarding. Οκ, ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρετε! 🙂

Χθες ζήτησα αλλαγή από VDSL 50 που είχα σε 100άρα Forthnet... σήμερα κιόλας μου ήρθε SMS ότι ενεργοποιήθηκε ...

Όντως πολύ γρήγορα στο ίδιο router (το ZTE έχω)

Αν έχει κάποιος την καλοσύνη ας μου πει αν είναι καλά τα στατιστικά μου στην εικόνα που επισυνάπτω

και επίσης υπάρχει κάτι καλύτερο σε router που θα άξιζε για να το αλλάξω... ειδικά που στο wifi το ZTE δεν τα πάει και πολύ καλά.

Ευχαριστώ πολύ!

 

ZTE-NOVA.jpg

Επεξ/σία από xcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι μοντελο μοδεμ εχεις? Λιγο χαμηλο συγχρονισμο εχεις και αρκετα CRC σφαλματα (για 5 ωρες που ειναι το μοδεμ ανοιχτο).

Σχετικα με το wi-fi πρεπει να δεις τι καναλι εχει βαλει αυτο απο μονο του (λογικα ειναι στο auto και στην επιλογη 1)

Ειναι αρκετα ευκολο να βρεις πως μπορεις να αλλαξεις το καναλι,λογικα το 6-9-11 ενα απο αυτα θα παιξουν καλυτερα.

Εγω με vdsl2 100/10 με zte μοδεμ πιανω στην 2.4ghz  πανω απο 70-80 μεχρι και 95 mbps (απο πολυ κοντα)...

Επισης μπορεις να παρεις ενα tp-link router με 30ε (archer c50 εχω) και να το συνδεσεις καθαρα για wi-fi δουλεια.

αυτο το router εχει dual band 2.4ghz και 5ghz και θα εισαι μια χαρουλα!

Επεξ/σία από StormAngel7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2020 στις 1:08 ΠΜ, xcoder είπε

Χαίρετε! 🙂

Χθες ζήτησα αλλαγή από VDSL 50 που είχα σε 100άρα Forthnet... σήμερα κιόλας μου ήρθε SMS ότι ενεργοποιήθηκε ...

Όντως πολύ γρήγορα στο ίδιο router (το ZTE έχω)

Αν έχει κάποιος την καλοσύνη ας μου πει αν είναι καλά τα στατιστικά μου στην εικόνα που επισυνάπτω

και επίσης υπάρχει κάτι καλύτερο σε router που θα άξιζε για να το αλλάξω... ειδικά που στο wifi το ZTE δεν τα πάει και πολύ καλά.

Ευχαριστώ πολύ!

ZTE-NOVA.jpg

Φαίνεται πως η γραμμή μπορεί να σπρώξει παραπάνω. Κάνε ένα restart το router να δεις αν θα πέσει το SNR και ανέβει η ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, InternetMaster είπε

Φαίνεται πως η γραμμή μπορεί να σπρώξει παραπάνω. Κάνε ένα restart το router να δεις αν θα πέσει το SNR και ανέβει η ταχύτητα.

συμφωνω. εμενα οταν κανω ρεσταρτ μου παει στο 9,5-9,8 περιπου και μετα ανεβαινει (συγχρονιζει καλυτερα),αλλα η ταχυτηρα δεν αλλαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, StormAngel7 είπε

συμφωνω. εμενα οταν κανω ρεσταρτ μου παει στο 9,5-9,8 περιπου και μετα ανεβαινει (συγχρονιζει καλυτερα),αλλα η ταχυτηρα δεν αλλαζει.

Τι εννοείς η ταχύτητα δεν αλλάζει; (είναι και πρωί😆)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, InternetMaster είπε

Τι εννοείς η ταχύτητα δεν αλλάζει; (είναι και πρωί😆)

εννοω οτι το μοδεμ μου (ζτε) κλειδωνει μετα απο ρεσταρτ κατευθειαν πχ 99999/9999 ,  ενω το σνρ αλλαζει,μεγαλωνει οσο παιρναει η ωρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα σας  ,  Πριν 20 μέρες έκανα αίτηση για αναβάθμιση της γραμμής  από ADSL σε VDSL (100 ) στην νόβα . Αρχικά ήρθε το ρουτέρ (το κλασσικό ζτε ) χωρίς να έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή το οποίο το σύνδεσα και δούλευε κανονικά ( adsl) . Έπειτα από καποιες μέρες ενεργοποιήθηκε η γραμμή , παρόλα αυτά το ρούτερ είναι ακόμασ ε ADSL , αυτό γράφει στο status . Έχετε καμία ιδέα περι τίνος πρόκειται ;;; 
(Παραθέτω σχετικές πληροφορίες ) 

νοβα.png

νοβα.png

Επεξ/σία από Abos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...