Προς το περιεχόμενο

NOVA VDSL 100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 05/09/2019 at 15:43, vsk said:

Καλή ιδέα. Θα σβήσω τα Internet interfaces (όχι τα voice), θα φτιάξω ένα νέο για το bridge. Θα βάλω το VLAN id 835 ή θα το αφήσω στο Fritz να κάνει τον συγχρονισμό και τη λήψη IP; Ελπίζω να παίζει η τηλεφωνία, δεν μπορώ να το τσεκάρω βέβαια τώρα γιατί δεν έχω voip.

 

σβηνεις τα Internet interface και φτιαχνεις ενα bridge.στο bridge αφηνεις vlan id 835.στο fritz αν το κανεις router τοτε δεν θα υπαρχει vlan id αφου το vland id ειναι στο zte>εσυ θα βαλεις μονο Username password.αλλα θα το βαλεις σε λειτουργια router με Wan.αν το αφησεις vdsl δεν θα κανει ποτε κληση pppoe προς το zte γιατι θεωρει οτι αυτο θα κανει sync.εσυ sync θα αφησεις να κανει το Zte για να σηκωσει(ας ελπισουμε τηλεφωνια) . αν δεν εχεις voip ακομα τοτε ναι μπορει να μπει ενα οποιοδηποτε Modem router και να κανει το sync και να παρει Ip πχ fritz>απλα βαλεις Username/password και vlan id 835

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 294
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

θελω να βαλω 100αρα και υπαρχει ορος στο συμβολαιο κατω απο καποια ταχυτητα να μπορω να γυρισω στην 50;Τωρα βλεπω attainable 75mbps.κατω απο ποια ταχυτητα μπορω να καταγγειλω την συμβαση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

επειδη το σκεφτομαι για 100 εχω διαβασει τα παρακατω στο section

Αναφορά σε κείμενο

Ναι σε αναγκαζουν όταν πας σε καμπινα .Να  βαλεις  voip.Ξενερα μεγαλη

Αναφορά σε κείμενο

στo 100 αρι παιρνεις voip υποχρεωτικα. ειναι τηλεφωνια πανω απο το ιντερνετ.η τηλεφωνικη συσκευη συνδεεται στο Router πανω στην Fxs.

Αναφορά σε κείμενο

να εισαι απο το αστικο κεντρο σε 100αρι δεν νομιζω οτι παιζει.γιατι απο το αστικο κεντρο δεν δινουν 100αρια και δεν δινουν και vectoring συνηθως.το βασικο ειναι αν η καλωδιωση ειναι σωστη ωστε να μην εχει bridge taps

Αναφορά σε κείμενο

Η απάντηση απο το κατάστημα ήταν πως μπορώ να βάλω ΜΟΝΟ 100άρα VDSL με +10€ το μήνα. Έμεινα έκπληκτος καθώς τους ρώτησα πως είναι δυνατόν στα κεντρικά να μου λένε οτι δεν υποστηρίζετε το VDSL στην γραμμή μου ενώ στο κατάστημα τους μπορώ να βάλω 100άρα.

Μου εξήγησαν πως στα κεντρικά δεν είναι ενημερωμένοι και πως στην NOVA παίρνουν χοντρική απο καμπίνες της Wind και ισχύει για 100άρα ΜΟΝΟ. 

μπορει καποιος που εχει το προγραμμα να τα επιβεβαιωσει; ειναι ευχαριστημενος απο την αποδοση και τη σταθεροτητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ισχύει αυτό με 100αρα vdsl.φιλος που μένει Αιγάλεω από τα κεντρικά της Νόβα του λέγανε ότι δεν υποστηρίζει vdsl η περιοχή του.το κατάστημα του έδινε 100αρα.εκανε αίτηση και σε δέκα μέρες ενεργοποιήθηκε το vdsl και κλειδώνει στα 96000.παιρνει από καμπίνα της wind

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αυτός ο φίλος είμαι εγώ θέλω να σου πω πως δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

Εχω σωστή καλωδίωση και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να δουλεύει η γραμμή πολύ καλά χωρίς αποσυνδέσεις. Θα μπορούσα να κλειδώσω παραπάνω καθώς είμαι Fast data path αλλα η wind δε μου το γυρνάει σε Interleave. Ισχύει οτι δεν παρέχουν 50άρα αλλα μόνο 100άρα. Τώρα απο τιμή εγώ έχω και NOVA τηλεόραση και δίνω 55€/μήνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την αμεση απαντηση. να υποθεσω full pack;

δεν ξερω αν μπορεις να μου απαντησεις στο παρακατω

εχω vdsl 50 (πιθανοτατα απο Α/Κ) και η ταχυτητα που φθανει στο σπιτι ειναι 20,5

με vdsl 100 (πιθανοτατα απο καμπινα συμφωνα με τα προαναφερθεντα) θα εχω κλειδωμα στα 100; να σκεφθω την αναβαθμιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/10/2019 at 16:38, mech_eng said:

επειδη το σκεφτομαι για 100 εχω διαβασει τα παρακατω στο section

μπορει καποιος που εχει το προγραμμα να τα επιβεβαιωσει; ειναι ευχαριστημενος απο την αποδοση και τη σταθεροτητα;

οσο ξερω η nova απο kv wind δινει 100 και οχι 50. δινει voip και οχι tdm.και νομιζω το ιδιο και σε vodafone.Σε οτε Kv στο 50 αρι δινει και tdm.δεν θυμαμαι για το 100αρι αλλα νομιζω πως ναι.

100αρι απο το αστικο κεντρο δεν εχω δει.απο το αστικο κεντρο δινουν tdm κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα
Για Λάρισα πόσο χρονικο διαστημα απαιτείται -στο περιπου- για ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ VDSL100?...την υπέβαλα ατις 10/10
...επειδή μετακόμισα πρόσφατα?
Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 01/11/2019 at 13:12, dreambox8000 said:

Καλησπέρα
Για Λάρισα πόσο χρονικο διαστημα απαιτείται -στο περιπου- για ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ VDSL100?...την υπέβαλα ατις 10/10
...επειδή μετακόμισα πρόσφατα?
Ευχαριστώ

δεν υπαρχει κατι Standard.εχω δει και μια βδομαδα εχω δει και ενα μηνα.γενικως τον τελευταιο καιρο υπαρχουν πολλα delays απο τον οτε σε ολα .αλλα οκ μπορει εκει που ανηκεις να ειναι πιο καλα τα πραγματα και να μην αργησει τοσο.αλλα οτι και να βαλεις απο τον οτε θα περασει ειτε kv wind ειναι ειτε γραμμη adsl απο το αστικο κεντρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2019 στις 2:20 ΜΜ, poulinos είπε

δεν υπαρχει κατι Standard.εχω δει και μια βδομαδα εχω δει και ενα μηνα.γενικως τον τελευταιο καιρο υπαρχουν πολλα delays απο τον οτε σε ολα .αλλα οκ μπορει εκει που ανηκεις να ειναι πιο καλα τα πραγματα και να μην αργησει τοσο.αλλα οτι και να βαλεις απο τον οτε θα περασει ειτε kv wind ειναι ειτε γραμμη adsl απο το αστικο κεντρο.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ...39 Ημέρες...και ακόμη ούτε φωνή , ούτε ακρόαση...!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, dreambox8000 said:

ΔΥΣΤΥΧΩΣ...39 Ημέρες...και ακόμη ούτε φωνή , ούτε ακρόαση...!!!!

Υπομονη.οπως εχω γραψει και αλλου υπαρχουν αρκετα Delays.Πριν λιγες μερες για αλλαγη οριου που ειναι 10 λεπτα δουλεια πηρε ενα μηνα για να γινει απο οτε:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα παιδια.

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα.Παρασκευη πρωι αναβαθμισα απο 50αρα σε 100σταρα . Το προβλημα ειναι πως απο τις 16:30 το απογευμα (ιδια μερα , Παρασκευη)  δεν εχω ιντερνετ ενω το τηλεφωνο δουλευει κανονικα.

Τους πηρα 2 φορες τηλεφωνο αλλα δεν βγαζουν ακρη και μου ειπαν οτι θα στειλουν τεχνικο απο Δευτερα. Παιζει ρολο που αναθμισα και πρεπει απλα να περιμενω να ενεργοποιηθει η 100αρα; Στο καταστημα μου ειχαν πει οτι το ιντερνετ θα λειτουργει κανονικα και απλα θα λαβω ενα SMS με την ενεργοποιηση.

Τι μπορει να φταιει; τοσα χρονια κανενα προβλημα και παρασκευη στα ξεκαρφωτα να πεσει η γραμμη.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και πρόκειται για Cosmote Fiber 100, έκανα πριν λίγες μέρες την αίτηση και μου είπαν ότι θα χρειαστεί να βάλω ένα καινούριο router που θα μου στείλουν σύντομα. Ωστόσο, τώρα με το Speedport Entry 2i που έχω ήδη, έκανα τεστ και έχω αυτές τις μετρήσεις : Screenshot_1.jpg.893cc83d964498fe070d582a16bf9703.jpg

Speedtest_14042020.jpg.4d77673492f96c9720d7138797b2f762.jpgScreenshot_2.jpg.12e1cffa575f426bafebd993e52b21cf.jpg

Γιατί έχω την εντύπωση ότι ενεργοποίησαν ήδη την γραμμή ως 100 και πιάνω την ταχύτητα και με το τωρινό μου router; Κάνω κάπου λάθος;

Επεξ/σία από Occultist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...