Προς το περιεχόμενο

NOVA VDSL 100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, poulinos είπε

εβαλε μπροστα του παροχου και απο πισω το Fritz ως router?δεν βλεπεις το FRITZ τοπικα ή εννοεις Remotely?για Remoteley θα πρεπει να γινει Port forward αλλιως κανε Dmz ολα τα ports στο ρουτερ του παροχου.

Ναι, έχω βάλει μπροστά για modem το zte και μετά πάνω του για router το Fritz, αφού πρώτα το έκανα DMZ στο zte, όπως είπες.  Από τον υπολογιστή "βλέπω" κι ελέγχω πλήρως και τα δύο μηχανήματα, το zte στην 192.168.1.1 και το Fritz στην 192.168.188.1. Λογικά αν μου πουν ότι ενεργοποιούν το voip θα μπορέσω να συνδέσω το τηλέφωνο στο zte, έτσι;

Αυτό που δεν έχω πετύχει είναι να βλέπω το Fritz remotely.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 294
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 minutes ago, vsk said:

Ναι, έχω βάλει μπροστά για modem το zte και μετά πάνω του για router το Fritz, αφού πρώτα το έκανα DMZ στο zte, όπως είπες.  Από τον υπολογιστή "βλέπω" κι ελέγχω πλήρως και τα δύο μηχανήματα, το zte στην 192.168.1.1 και το Fritz στην 192.168.188.1. Λογικά αν μου πουν ότι ενεργοποιούν το voip θα μπορέσω να συνδέσω το τηλέφωνο στο zte, έτσι;

Αυτό που δεν έχω πετύχει είναι να βλέπω το Fritz remotely.

nai κανονικα στο Zte το τηλεφωνο.το fritz το εβλεπες οταν ηταν μονο του ή δεν το εβλεπες καν ?για να δουμε αν τρωει κολλημα λογω του zte ή οτι δενεχεις κανει κατι στις ρυθμισεις για Remote.διοτι πρεπει να ενεργοποιησεις το Remote και ποιος χρηστης θα μπαινει κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Fritz όταν το έχω μόνο του το βλέπω κανονικά remotely από οποιαδήποτε άλλη συσκευή με την χρήση username και password που έχω ορίσει.

1.png

 

Όταν το συνδέω μέσω του zte, παίρνει προφανώς άλλη ip και με προειδοποιεί ότι δεν θα είναι πλέον προσβάσιμο. Πρέπει μάλλον να παίζει κάτι με τις ρυθμίσεις που φαίνονται παρακάτω.

2.png

 

Πάντως δεν είναι κάτι που επείγει αυτή την στιγμή, απλά το δοκίμασα επειδή το ανέφερες πιο πάνω, ενόψει μίας πιθανής μελλοντικής μετάβασης σε voip.

Σ' ευχαριστώ, όπως και να 'χει!

Επεξ/σία από vsk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, vsk said:

Το Fritz όταν το έχω μόνο του το βλέπω κανονικά remotely από οποιαδήποτε άλλη συσκευή με την χρήση username και password που έχω ορίσει.

1.png

Όταν το συνδέω μέσω του zte, παίρνει προφανώς άλλη ip και με προειδοποιεί ότι δεν θα είναι πλέον προσβάσιμο. Πρέπει μάλλον να παίζει κάτι με τις ρυθμίσεις που φαίνονται παρακάτω.

2.png

Πάντως δεν είναι κάτι που επείγει αυτή την στιγμή, απλά το δοκίμασα επειδή το ανέφερες πιο πάνω, ενόψει μίας πιθανής μελλοντικής μετάβασης σε voip.

Σ' ευχαριστώ, όπως και να 'χει!

βγαλε μια το Dmz και δοκιμασε να κανεις τυπικα την 21016 port forward στην ip του fritz να δουμε αν θα παιξει.

το δευτερο Mode ειναι σαν να το κανεις access point και οχι router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει (μάλλον είναι κλειδωμένη αν και μπαίνω με το λογαριασμό forthnet) η επιλογή να βάλω σε bridge mode το zte. Λείπουν μερικές κρίσιμες επιλογές από τα μενού. Έτσι το Fritz παίρνει εσωτερική ip της μορφής 192.168.1.Χ και δε μπορεί να επικοινωνήσει με το εξωτερικό δίκτυο.

 

3.png

Και προς επιβεβαίωση των παραπάνω, ιδού τι αναφέρει η Fritz για το θέμα:

4.png.7ad2263c64bfa279e750a087f541a8fd.png

Επεξ/σία από vsk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vsk said:

Δυστυχώς το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει (μάλλον είναι κλειδωμένη αν και μπαίνω με το λογαριασμό forthnet) η επιλογή να βάλω σε bridge mode το zte. Λείπουν μερικές κρίσιμες επιλογές από τα μενού. Έτσι το Fritz παίρνει εσωτερική ip της μορφής 192.168.1.Χ και δε μπορεί να επικοινωνήσει με το εξωτερικό δίκτυο.

3.png

Και προς επιβεβαίωση των παραπάνω, ιδού τι αναφέρει η Fritz για το θέμα:

α.περιμενα οτι με port forward θα το εβλεπες απεξω.

β. δεν σε αφηνει να σβησεις ή να φτιαξεις bridge interface?δεν το εχω δοκιμασει και δεν ξερω αν θα παιξει η τηλεφωνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή ιδέα. Θα σβήσω τα Internet interfaces (όχι τα voice), θα φτιάξω ένα νέο για το bridge. Θα βάλω το VLAN id 835 ή θα το αφήσω στο Fritz να κάνει τον συγχρονισμό και τη λήψη IP; Ελπίζω να παίζει η τηλεφωνία, δεν μπορώ να το τσεκάρω βέβαια τώρα γιατί δεν έχω voip.

5.png.a03b8b89463ba6b990bf409c115cfb0c.png

 

Επεξ/σία από vsk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/9/2019 στις 11:54 ΠΜ, poulinos είπε

ναι θα παιζει η τηλεφωνια.στο ρουτερ του παροχου δεν πειραζεις τιποτα.αν ειναι πχ 192.168.1.1 το αφηνεις οπως ειναι και απλα κλεινεις το wifi.μετα βαζεις το δικο σου απο πισω με Ip 192.168.2.1 και φτιαχνεις τα παντα εκει. στο router του παροχου για να μην κανεις port forward κανε dmz στην ip του δικου σου ρουτερ ωστε να μην κανεις ενα ενα  τα port forward.

υπαρχει και το site www.portforward.com

επισης το technicolor  παιζει voip αλλα αν ειναι της wind πρεπει να το αλλαξεις με firmware forthnet οποτε μπλεκεις λιγακι.

Ενεργοποιηθηκα τελικα σημερα .Πως τα βλέπεις τα στοιχεια της γραμμης?

Link Status Up Modulation Type VDSL2_Vectoring Actual Rate(Up/Down) 10999/109999 kbps Attainable Rate(Up/Down) 55166/129660 kbps Noise Margin(Up/Down) 31/9 dB Line Attenuation(Up/Down) 12.2/5.7 dB Output Power(Up/Down) -0.8/11.3 dBm Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved Interleave Depth(Up/Down) 1/8 Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms INP(Up/Down) 4/4 symbols Profile 17a Showtime Start 0 h 37 min 42 s LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM CRC Errors(Up/Down) 0/0 FEC Errors(Up/Down) 0/48998 

Επιπλέον για ποιο λογο στο speedtest  μου βγαζει γυρω στα 94mb  σε ενσυρματη συνδεση

Και 50  μονο στην ασυρματη?Τοσο μεγαλη διαφορα είναι φυσιολογικη?

Μπορούμε να κατεβάσουμε καποιο αρχειο που να τερματιζει την  ταχυτητα της γραμμης?Παραδειγμα  drivers

Κατεβασα από εδώ  αρχειο ολλα καλα.10.5 μου εβγαζε.

http://ftp.forthnet.gr/pub/SPEEDTEST/

Επεξ/σία από spartan29gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, spartan29gr said:

Ενεργοποιηθηκα τελικα σημερα .Πως τα βλέπεις τα στοιχεια της γραμμης?

Link Status Up Modulation Type VDSL2_Vectoring Actual Rate(Up/Down) 10999/109999 kbps Attainable Rate(Up/Down) 55166/129660 kbps Noise Margin(Up/Down) 31/9 dB Line Attenuation(Up/Down) 12.2/5.7 dB Output Power(Up/Down) -0.8/11.3 dBm Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved Interleave Depth(Up/Down) 1/8 Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms INP(Up/Down) 4/4 symbols Profile 17a Showtime Start 0 h 37 min 42 s LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM CRC Errors(Up/Down) 0/0 FEC Errors(Up/Down) 0/48998 

Επιπλέον για ποιο λογο στο speedtest  μου βγαζει γυρω στα 94mb  σε ενσυρματη συνδεση

Και 50  μονο στην ασυρματη?Τοσο μεγαλη διαφορα είναι φυσιολογικη?

Μπορούμε να κατεβάσουμε καποιο αρχειο που να τερματιζει την  ταχυτητα της γραμμης?Παραδειγμα  drivers

Κατεβασα από εδώ  αρχειο ολλα καλα.10.5 μου εβγαζε.

http://ftp.forthnet.gr/pub/SPEEDTEST/

a.χαρακτηριστικα μια χαρα.

β.στο speedtest η 50 αρα βγαζει κοντα 47-48 και η 100αρα 94-95.ειναι φυσιολογικο.

γ.το Router αν ειναι 802.11n στα 2,4ghz ξεχασε τα τα 100Mbit.πολυ δυσκολο.θες 5ghz συνηθως για να τερματισεις τα 100mbit και μερικες φορες και τα 50.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, poulinos είπε

a.χαρακτηριστικα μια χαρα.

β.στο speedtest η 50 αρα βγαζει κοντα 47-48 και η 100αρα 94-95.ειναι φυσιολογικο.

γ.το Router αν ειναι 802.11n στα 2,4ghz ξεχασε τα τα 100Mbit.πολυ δυσκολο.θες 5ghz συνηθως για να τερματισεις τα 100mbit και μερικες φορες και τα 50.

Οπωτε αναγκαστηκα πρεπει να παρω  power line?Για να συνδεσω μια συσκευή ενσύρματα και να πιανω αυτές τις ταχύτητες ?Ευχαριστω.

Κατι ακομα.Οταν ενεργοποιηθηκε εχθες στην  νεα συνδεση.Το  tip link vr600  που ειχα πριν,Δεν ειχε καν ιντερνετ?Εγω περιμενα ότι  τουλάχιστον το ιντερνετ θα δουλευε στην συγκεκριμενη συσκευή.Με το που  εβαλα  όμως το  zte  ειχα κατευθείαν.Οπωτε από ότι καταλαβα,λογικα ηθελε διαφορετικο σεταρισμα(τουλάχιστον για την  vdsl  συνδεση)ώστε να λειτουργησει .

Επεξ/σία από spartan29gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, spartan29gr said:

Οπωτε αναγκαστηκα πρεπει να παρω  power line?Για να συνδεσω μια συσκευή ενσύρματα και να πιανω αυτές τις ταχύτητες ?Ευχαριστω.

Κατι ακομα.Οταν ενεργοποιηθηκε εχθες στην  νεα συνδεση.Το  tip link vr600  που ειχα πριν,Δεν ειχε καν ιντερνετ?Εγω περιμενα ότι  τουλάχιστον το ιντερνετ θα δουλευε στην συγκεκριμενη συσκευή.Με το που  εβαλα  όμως το  zte  ειχα κατευθείαν.Οπωτε από ότι καταλαβα,λογικα ηθελε διαφορετικο σεταρισμα(τουλάχιστον για την  vdsl  συνδεση)ώστε να λειτουργησει .

η με Powerline αλλα καποιο καλο ή ριχνεις ethernet ή βαζεις ενα Dual band access point Πχ ubiquiti. η βάζεις το tp link vr600 σαν access point ωστε να εκμεταλευτεις το dual band Που εχει. Internet Δεν γινεται να μην εχεις με το tp link.πρεπει να παιζει κανονικα γιατι υποστηριζει vectoring και 100Mbit.καντο firmware update,καντο ενα Hard reset,βγαλε το zte για 5-10 λεπτα και μετα βαλε το tp link και περνα Username/password.vlan id 835. αν δεν ειχες φτιαξει vdsl connection ειναι λογικο να μην παιζει ή αμα δεν εχει vlan id στο vdsl. τωρα ομως αν εχεις voip δεν μπορεις να το βαλεις μπροστα(εκτος αν παιξει bridge που δεν ξερω) οποτε απλα το κανεις access point.ισως και να  εχει επιλογη στο wizard για να γινει access point αλλιως το κανεις Manual(κλεινεις dhcp και του δινεις μια Ip στο δικτυο που ειναι το Zte.αν το Zte ειναι 192.168.1.1 τοτε βαλε το tp link 192.168.1.200 και κλεισε dhcp.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, poulinos είπε

η με Powerline αλλα καποιο καλο ή ριχνεις ethernet ή βαζεις ενα Dual band access point Πχ ubiquiti. η βάζεις το tp link vr600 σαν access point ωστε να εκμεταλευτεις το dual band Που εχει. Internet Δεν γινεται να μην εχεις με το tp link.πρεπει να παιζει κανονικα γιατι υποστηριζει vectoring και 100Mbit.καντο firmware update,καντο ενα Hard reset,βγαλε το zte για 5-10 λεπτα και μετα βαλε το tp link και περνα Username/password.vlan id 835. αν δεν ειχες φτιαξει vdsl connection ειναι λογικο να μην παιζει ή αμα δεν εχει vlan id στο vdsl. τωρα ομως αν εχεις voip δεν μπορεις να το βαλεις μπροστα(εκτος αν παιξει bridge που δεν ξερω) οποτε απλα το κανεις access point.ισως και να  εχει επιλογη στο wizard για να γινει access point αλλιως το κανεις Manual(κλεινεις dhcp και του δινεις μια Ip στο δικτυο που ειναι το Zte.αν το Zte ειναι 192.168.1.1 τοτε βαλε το tp link 192.168.1.200 και κλεισε dhcp.

Κατι σαν αυτό δηλαδή ε?

https://www.skroutz.gr/s/7970030/Ubiquiti-AP-AC-Lite.html#reviews

 

Κατι ακομα.Στου ρουτερακι που δινει η νοβα(zte)το firewall level,μεσα στο ρουτερ.Ειναι στο high.Να το αφήσω εκει?Η συγκεκριμενη επιλογή μπορει να δημιουργησει προβλήματα μελοντικα?

Επεξ/σία από spartan29gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, στο σπίτι ο αδερφός μου ενεργοποίησε στην νόβα από vdsl 50 σε 100. Η ταχύτητα είναι όμως μικρή. Αν σας βάλω τα στατιστικά μπορείτε να μου πείτε εάν παίρνει Ίντερνετ από καμπίνα ή από καφαο;

EDIT: Σας γραφω παρακατω τα στατιστικα του. Οταν ειχε 50αρα γραμμη επιανε 49997, τωρα με την 100αρα 64235. Παρακατω που αναφερει 79868 σημαινει οτι ειναι το μαξιμουμ που μπορει να πιασει;

Link Status:    Up

Modulation Type:   VDSL2(Vectoring)

Actual Rate (Up/Down):    9997/64235 kbps

Attainable Rate (Up/Down):    33197/79868 Kbps

Noise Marging  (Up/Down):   25.4/9.7 dB

Line Attenuation (Up/Down):   1.8/8.9 dB

Output Power (Up/Down):   9.7/12 dBm

Data Path (Up/Down):   Interleaved/Interleaved

Profile:   17a

CRC Errors (Up/Down):   0/19

FEC Errors (Up/Down):   0/14876

Επεξ/σία από greekparot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/9/2019 στις 3:22 ΜΜ, greekparot είπε

Καλησπέρα, στο σπίτι ο αδερφός μου ενεργοποίησε στην νόβα από vdsl 50 σε 100. Η ταχύτητα είναι όμως μικρή. Αν σας βάλω τα στατιστικά μπορείτε να μου πείτε εάν παίρνει Ίντερνετ από καμπίνα ή από καφαο;

EDIT: Σας γραφω παρακατω τα στατιστικα του. Οταν ειχε 50αρα γραμμη επιανε 49997, τωρα με την 100αρα 64235. Παρακατω που αναφερει 79868 σημαινει οτι ειναι το μαξιμουμ που μπορει να πιασει;

Link Status:    Up

Modulation Type:   VDSL2(Vectoring)

Actual Rate (Up/Down):    9997/64235 kbps

Attainable Rate (Up/Down):    33197/79868 Kbps

Noise Marging  (Up/Down):   25.4/9.7 dB

Line Attenuation (Up/Down):   1.8/8.9 dB

Output Power (Up/Down):   9.7/12 dBm

Data Path (Up/Down):   Interleaved/Interleaved

Profile:   17a

CRC Errors (Up/Down):   0/19

FEC Errors (Up/Down):   0/14876

Κατω από 88 σε κατοσταρα είναι βλαβη.Να παρει τηλεφωνο και να το δηλωσει.

Δες και μια τα δικα μου στατιστικα για να καταλάβεις τι σου λεω

Link Status Up 
Modulation Type VDSL2_Vectoring 
Actual Rate(Up/Down) 10999/109999 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 55034/130044 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 31/9.2 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 12.2/5.6 dB 
Output Power(Up/Down) -0.9/11.3 dBm 
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved 
Interleave Depth(Up/Down) 1/8 
Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms 
INP(Up/Down) 4/4 symbols 
Profile 17a 
Showtime Start 0 h 12 min 33 s 
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM 
CRC Errors(Up/Down) 0/0 
FEC Errors(Up/Down) 0/19615

 

 

 
Επεξ/σία από spartan29gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/09/2019 at 18:01, spartan29gr said:

Κατι σαν αυτό δηλαδή ε?

https://www.skroutz.gr/s/7970030/Ubiquiti-AP-AC-Lite.html#reviews

Κατι ακομα.Στου ρουτερακι που δινει η νοβα(zte)το firewall level,μεσα στο ρουτερ.Ειναι στο high.Να το αφήσω εκει?Η συγκεκριμενη επιλογή μπορει να δημιουργησει προβλήματα μελοντικα?

ναι κατι σαν αυτο.αλλα αφου εχεις το tp link.α.δοκιμασε να βαλεις πανω το tp link εκτος αν εχεις voip οποτε βαλε το tp link να παιζει σαν access point,.δεν υπαρχει λογος να αγορασεις κατι αλλο αφου εχεις ηδη το tp link που ειναι Dual band.το Firewall δεν θα σε επηρεασει αλλα αμα θες μπορεις να το χαμηλωσεις επιπεδο ή και να το κλεισεις. αλλα και στο High δεν σημαινει οτι θα σου κανει θεμα.

On 07/09/2019 at 15:22, greekparot said:

Καλησπέρα, στο σπίτι ο αδερφός μου ενεργοποίησε στην νόβα από vdsl 50 σε 100. Η ταχύτητα είναι όμως μικρή. Αν σας βάλω τα στατιστικά μπορείτε να μου πείτε εάν παίρνει Ίντερνετ από καμπίνα ή από καφαο;

EDIT: Σας γραφω παρακατω τα στατιστικα του. Οταν ειχε 50αρα γραμμη επιανε 49997, τωρα με την 100αρα 64235. Παρακατω που αναφερει 79868 σημαινει οτι ειναι το μαξιμουμ που μπορει να πιασει;

Link Status:    Up

Modulation Type:   VDSL2(Vectoring)

Actual Rate (Up/Down):    9997/64235 kbps

Attainable Rate (Up/Down):    33197/79868 Kbps

Noise Marging  (Up/Down):   25.4/9.7 dB

Line Attenuation (Up/Down):   1.8/8.9 dB

Output Power (Up/Down):   9.7/12 dBm

Data Path (Up/Down):   Interleaved/Interleaved

Profile:   17a

CRC Errors (Up/Down):   0/19

FEC Errors (Up/Down):   0/14876

να εισαι απο το αστικο κεντρο σε 100αρι δεν νομιζω οτι παιζει.γιατι απο το αστικο κεντρο δεν δινουν 100αρια και δεν δινουν και vectoring συνηθως.το βασικο ειναι αν η καλωδιωση ειναι σωστη ωστε να μην εχει bridge taps.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

ναι το 79868 ειναι το max το οποιο ειναι το Max με βαση οπως ειναι τωρα η γραμμη.αν φτιαξεις πχ καλωδιωση ή αν φταιει το ζευγαρι και σου δωσουν αλλο αυτο θα αλλαξει..

το βασικο ειναι η καλωδιωση σπιτι.το 90 τις 100 παιζει με bridge taps.

On 12/09/2019 at 01:59, spartan29gr said:

Κατω από 88 σε κατοσταρα είναι βλαβη.Να παρει τηλεφωνο και να το δηλωσει.

Δες και μια τα δικα μου στατιστικα για να καταλάβεις τι σου λεω

Link Status Up 
Modulation Type VDSL2_Vectoring 
Actual Rate(Up/Down) 10999/109999 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 55034/130044 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 31/9.2 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 12.2/5.6 dB 
Output Power(Up/Down) -0.9/11.3 dBm 
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved 
Interleave Depth(Up/Down) 1/8 
Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms 
INP(Up/Down) 4/4 symbols 
Profile 17a 
Showtime Start 0 h 12 min 33 s 
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM 
CRC Errors(Up/Down) 0/0 
FEC Errors(Up/Down) 0/19615

 

Μπορει το προβλημα να ειναι στην καλωδιωση του βεβαια λογω bridge taps.επισης αν δεν μπορει να τα πιασει λογω απσοτασης μπορει να τον πανε σε 50αρι πακετο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...