Προς το περιεχόμενο

Στοιχεία που ζητούν οι ιδιοκτήτες σπιτιών στην Airbnb


superpanos2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκλεισα ένα σπίτι για λίγες μέρες. Αφού το έκλεισα ο ιδιοκτήτης ζητά ΑΦΜ, αριθμό δελτίου ταυτότητας και ονοματεπώνυμο μέσω προσωπικού μηνύματος. Ισχυρίζεται ότι είναι για φορολογικούς λόγους. Δεν είναι λίγο πολλά αυτά που ζητάει;

 

Επεξ/σία από superpanos2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, superpanos2 είπε

Δεν είναι λίγο πολλά αυτά που ζητάει;

Εμένα πάλι μου φαίνοτναι λίγα.

Είναι τα ελάχιστα δυνατά για μια σύμβαση (έστω μικρής διαρκειας) ενοικίασης.

Θα μπορούσες να φανταστείς να νοικιάσεις σπίτι με λιγότερα?

Σε ξενοδόχείο να πας θες σίγουρα τα 2 από τα 3.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί ζητάει ΑΦΜ και ταυτότητα? Αφού όλα γίνονται αυτόματα. Μήπως είναι τρόπος να γλυτώσει αυτός φορολογικά κάτι συντάσσοντας συμβόλαιο εκμίσθωσης μέσω taxis? 

Επικοινώνησε με airbnb και ρώτα αν αυτά τα στοιχεία απαιτούνται για χρήση της πλατφόρμας. Δηλαδή και στον αμερικάνο θα ζητήσει ΑΦΜ και ΑΔΤ?

 

EDIT: όντως ψάχνοντας το θέμα, απαιτείται πλέον να καταχωρηθούν ΑΦΜ, ΑΔΤ και ονοματεπώνυμο. Υπάρχουν πολλά νήματα στο διαδίκτυο.

Επεξ/σία από mourouzis2005
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η πλατφορμα ζηταγε μονο αρ διαβατηριου / ταυτοτητας και τηλεφωνο παγκοσμιως το αφμ ειναι για την εφορια μονο στο ελλαδισταν . Φανταζομαι δε συμφερει να βαζουν ελληνες τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, superpanos2 είπε

Έκλεισα ένα σπίτι για λίγες μέρες. Αφού το έκλεισα ο ιδιοκτήτης ζητά ΑΦΜ, αριθμό δελτίου ταυτότητας και ονοματεπώνυμο μέσω προσωπικού μηνύματος. Ισχυρίζεται ότι είναι για φορολογικούς λόγους. Δεν είναι λίγο πολλά αυτά που ζητάει;

Ονοματεπώνυμο και Αριθμό ταυτότητας ή ΑΦΜ. Αυτά είναι απαραίτητα για να δηλώσει την κράτηση στο taxisnet. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ζουμε σε ενα κρατος της ΕΕ που ο καθενας προστατευεται απο το GTPR, αλλα το ιδιο το κρατος ζηταει απο τους ιδιοκτητες airbnb να ζηταν (το πως δεν τους νοιαζει) και να παιρνουν (ΤΟ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ!!!!) και να καταγραφουν μεσα στην πλατφορμα βραχυχρονιων μισθωσεων αυτα ακριβως που σου ζητησε....
Για Ελληνες ΑΦΜ και αρ. ταυτοτητας και για ξενους αρ. διαβατηριου.

Προσωπικα, ενα χρονο που δουλεψα το σπιτι μου, μια φορα μπηκα στην διαδικασια να τα ζητησω, με εγραψαν στα 3 τους.... και δεν ξανασχοληθηκα.

Γελοιος αυτος που ειπε μια μερα "να τους βαλουμε να ζηταν αυτα τα στοιχεια για να μην φοροδιαφευγουν''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα στοιχεία απαιτεί το μητρώο της ΑΑΔΕ:

GC8mRc6.png

Ο ΑΦΜ είναι ο αποδοτικότερος τρόπος για τη Διοίκηση να ταυτοποιεί τα πρόσωπα, τουλάχιστον μέχρι να υπάρξει η (αναμενόμενη) πλήρης διασύνδεση με το Μητρώο Ταυτοτήτων της ΕΛΑΣ.

Επίσης για μακρές διαμονές και για μεγάλα τιμήματα (όπως σε βίλες), ο ΑΦΜ διασταυρούμενος με το Ε1 δείχνει εάν δηλώθηκαν ή όχι δευτερεύουσες ή λοιπές κατοικίες αξιοσημείωτου τεκμηρίου.

Περί ΓΚΠΔ: Δεν χρειάζεται να υπογράψεις τίποτα. Ο host έχει εύλογο λόγο να ζητά (περιοριστικά) αυτά τα στοιχεία, και εσύ ως guest έχεις τα δικαιώματα που σου παρέχει ο Κανονισμός είτε έχεις υπογράψει είτε όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, tz3s είπε

Δυστυχως ζουμε σε ενα κρατος της ΕΕ που ο καθενας προστατευεται απο το GTPR, αλλα το ιδιο το κρατος ζηταει απο τους ιδιοκτητες airbnb να ζηταν (το πως δεν τους νοιαζει) και να παιρνουν (ΤΟ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ!!!!) και να καταγραφουν μεσα στην πλατφορμα βραχυχρονιων μισθωσεων αυτα ακριβως που σου ζητησε....
Για Ελληνες ΑΦΜ και αρ. ταυτοτητας και για ξενους αρ. διαβατηριου.

Προσωπικα, ενα χρονο που δουλεψα το σπιτι μου, μια φορα μπηκα στην διαδικασια να τα ζητησω, με εγραψαν στα 3 τους.... και δεν ξανασχοληθηκα.

Γελοιος αυτος που ειπε μια μερα "να τους βαλουμε να ζηταν αυτα τα στοιχεια για να μην φοροδιαφευγουν''

Δυστυχώς ζούμε σε ενα κόσμο που όλοι έχουν άποψη χωρίς να έχουν γνώση. Τα στοιχεία τα βάζεις στο taxis net και οχι στο airbnb. Επίσης, όσοι γκρινιάζουν για αυτόν που θα του ζητήσει το ΑΦΜ για να δηλώσει την κρατηση και να ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ είναι ο ιδιος που την επόμενη μέρα θα βρίζει τους φοροφυγάδες..

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, telis είπε

Gtpr δεν πρέπει να υπογράψεις; έτσι δίνεις στοιχεία; 

 

56 λεπτά πριν, tz3s είπε

Δυστυχως ζουμε σε ενα κρατος της ΕΕ που ο καθενας προστατευεται απο το GTPR, αλλα το ιδιο το κρατος ζηταει απο τους ιδιοκτητες airbnb να ζηταν (το πως δεν τους νοιαζει) και να παιρνουν (ΤΟ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ!!!!) και να καταγραφουν μεσα στην πλατφορμα βραχυχρονιων μισθωσεων αυτα ακριβως που σου ζητησε....
Για Ελληνες ΑΦΜ και αρ. ταυτοτητας και για ξενους αρ. διαβατηριου.

Προσωπικα, ενα χρονο που δουλεψα το σπιτι μου, μια φορα μπηκα στην διαδικασια να τα ζητησω, με εγραψαν στα 3 τους.... και δεν ξανασχοληθηκα.

Γελοιος αυτος που ειπε μια μερα "να τους βαλουμε να ζηταν αυτα τα στοιχεια για να μην φοροδιαφευγουν''

To GTPR τι είναι ρε παιδιά ; 

Εγώ παλιά ήξερα το GTP ή τέλος πάντων το GTPK

 

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Δυστυχώς ζούμε σε ενα κόσμο που όλοι έχουν άποψη χωρίς να έχουν γνώση. Τα στοιχεία τα βάζεις στο taxis net και οχι στο airbnb. Επίσης, όσοι γκρινιάζουν για αυτόν που θα του ζητήσει το ΑΦΜ για να δηλώσει την κρατηση και να ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ είναι ο ιδιος που την επόμενη μέρα θα βρίζει τους φοροφυγάδες..

Αγαπητε @Spect~, χαιρομαι που σχολιαζεις εσυ που εχεις την γνωση...
Τα στοιχεια μπαινουν στο gsis, Γενικη γραμματεια πληροφοριακων συστηματων. Οκ? Εμαθες κατι γνώστη...
Για να παραλαβει καποιος ομως το αφμ και τα στοιχεια, θα περασουν μεσα απο καποια πλατφορμα... Και θα καταληξουν στον καθε ασχετο στοιχεια προσωπικα!! Επειδη αυτος ο καθε ασχετος πρεπει, οπως λενε, να παιρνει αυτα τα στοιχεια.

Και 2ων... Που κολλαει το αν θα παρει καποιος το αφμ του αλλου για την δηλωση μεγαλε γνωστη? Δηλωσεις γινονται και χωρις αληθινο ΑΦΜ και αρ. διαβατηριου...

Παρακαλω.

υ.γ. Προσωπικα εγω δινω τα στοιχεια μου και προτεινω το ιδιο και στους υπολοιπους... Απλα τονιζω τις τρυπες του ολου αυτου εξυπνου σχεδιου!!
υ.γ.2 Σπεκτ δεν θα ηθελα να σε παω τοσο κοντρα...αλλα με προκαλεις οταν υπονοεις οτι δεν εχω γνωσεις επι του θεματος και (μαλλον) υπονοεις οτι δηλωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tz3s Επειδή όντως δεν είσαι γνώστης του αντικειμένου, μην εκτίθεσαι περισσότερο. Πρώτον, τα στοιχεία (ονοματεπώνυμο, ΑΦΜ) δεν απαιτείται να περάσουν από καμία πλατφόρμα. Εμένα μου τα στέλνουν όλα οι υπεύθυνοι των καταλυμάτων. Με το που παίρνει ο άλλος τα κλειδιά, δίνει και τα στοιχεία του. Αν είναι αλλοδαπός, δίνει τον αριθμό διαβατηρίου. Καμία πλατφόρμα δεν μεσολαβεί καθώς ο μοναδικός υπεύθυνος για την ορθή δήλωση των βραχυχρόνιων μισθώσεων είναι ο διαχειριστής του ακινήτου. Δεύτερον, δηλώσεις δεν γίνονται χωρίς αληθινό ΑΦΜ ή ορθότερα μπορούν να γίνουν αν το ΑΦΜ όντως υπάρχει αλλά δεν ανήκει στο άτομο που μίσθωσε το ακίνητο. Σε αυτή την περίπτωση ενδέχεται να υπάρξει θέμα μέσω διασταυρώσεων αργότερα. Τρίτον, δεν είναι τίποτα το σπουδαίο να υπάρχει ένα έντυπο συγκατάθεσης σε ελληνικά και αγγλικά. 

Υ.Γ. Εσύ προσωπικά πολύ καλά κάνεις και δίνεις τα στοιχεία σου αλλά δεν είναι προαιρετικό. Η βραχυχρόνια μίσθωση στη χώρα μας έχει αυτούς τους κανόνες και σύμφωνα με αυτούς παίζεις. Φαντάζομαι δεν θα πληρώσεις εσύ το πρόστιμο του άλλου. Και επειδή τα πρόστιμα δεν είναι μικρά, ας αφήσουμε κατά μέρους τις ιστορίες περί GDPR αλλιώς υπάρχουν πολύ ωραία ενοικιαζόμενα χωρίς ταυτότητες, χωρίς αφμ, χωρίς απόδειξη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
41 λεπτά πριν, tz3s είπε

Αγαπητε @Spect~, χαιρομαι που σχολιαζεις εσυ που εχεις την γνωση...
Τα στοιχεια μπαινουν στο gsis, Γενικη γραμματεια πληροφοριακων συστηματων. Οκ? Εμαθες κατι γνώστη...
Για να παραλαβει καποιος ομως το αφμ και τα στοιχεια, θα περασουν μεσα απο καποια πλατφορμα... Και θα καταληξουν στον καθε ασχετο στοιχεια προσωπικα!! Επειδη αυτος ο καθε ασχετος πρεπει, οπως λενε, να παιρνει αυτα τα στοιχεια.

Και 2ων... Που κολλαει το αν θα παρει καποιος το αφμ του αλλου για την δηλωση μεγαλε γνωστη? Δηλωσεις γινονται και χωρις αληθινο ΑΦΜ και αρ. διαβατηριου...

Παρακαλω.

υ.γ. Προσωπικα εγω δινω τα στοιχεια μου και προτεινω το ιδιο και στους υπολοιπους... Απλα τονιζω τις τρυπες του ολου αυτου εξυπνου σχεδιου!!
υ.γ.2 Σπεκτ δεν θα ηθελα να σε παω τοσο κοντρα...αλλα με προκαλεις οταν υπονοεις οτι δεν εχω γνωσεις επι του θεματος και (μαλλον) υπονοεις οτι δηλωνα

Για να παραλάβω εγώ τα στοιχεία τους δίνω ενα χαρτί και τους λεω να το συμπληρώσουν και να μου το δώσουν, τωρα για ποια πλατφόρμα μιλάς και ποιον άσχετο μιλάς δεν ξέρω. Δεν λένε οτι πρέπει να τα παίρνει, όντως πρέπει να τα παίρνει. 

Αν νοικιάσεις σπίτι κανονικά θα δώσεις το αληθινό ΑΦΜ/ΑΤ ή οχι; αν ναι γιατι σε αυτη την περίπτωση θα το κάνεις ενω στo ΑιρΒΝΒ (με το AirBNB εννοώ τον ιδιοκτήτη του καταλύματος) οχι;

Είπες οτι θα καταγραφούν στην πλατφόρμα που δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα, μπορει να γίνει μέσω αυτης αν τα στείλεις μεσω μηνυματος αλλα δεν ειναι ο μονος τρόπος.

Τέλος, τι πρόβλημα έχετε με τον ΑΤ/ΑΦΜ και φοβάστε να το δώσετε λες και θα σας κάνουν κατι.. Δεν μιλάω να το δίνεις αριστερά και δεξία αλλα μιλάω για τέτοιες περιπτώσεις.

 

ΥΓ: οταν δίνεις κάπου πχ τραπεζα, γερμανο, οτε κλπ και βγάζουν φωτοτυπία την ταυτότητα σου κανονικά πρέπει να υπογράψουν στο χαρτί οτι προκείται για την Χ χρήση αλλα δεν νομίζω οτι το απαιτεί κανείς ή το παίζει "μαγκας".. (δεν αναφέρομαι σε σενα συγκεκριμένα αλλα γενικά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...