Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Πρόσφατα αποφασίσαμε με την γυναίκα μου (δημόσιος υπάλληλος ) να μετανάστευσει εκείνη στο εξωτερικό μαζί με τον γιο μας 13 ετών στο εξωτερικό. Έχει σκοπό να δουλέψει έξω για 3 χρόνια και όταν επιστρέψει να έχει μόρια αλλά και το παιδί να έχει προοπτικές για σπουδές στο εξωτερικό. Ωστόσο δυσκολευόμαστε να επιλέξουμε την χώρα για την οποία θα είναι καλύτερα για την γυναίκα μου και το παιδί μου.

 

1. Το παιδί είναι άριστος μαθητής, τώρα θα πάει 2ρα γυμνασίου, μιλάει άπταιστα Αγγλικά και Γαλλικά, και είναι αρκετά κοινωνικοποιημενο. 

 

2. Έχουμε μια αρκετά καλή οικονομική κατάσταση

 

3. Θέλουμε ένα life και work balance, χωρίς να δουλεύει η γυναίκα μου 15 ώρες την ημέρα.

Οποιαδήποτε συμβουλή για αυτό το νέο ξεκίνημα θα ήταν πολύ καλή για εμάς. 

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάπου το έχασα. 

Είναι δημόσιος υπάλληλος η γυναίκα σου και δουλεύει 15 ώρες;

 

Γιατί να φύγετε; 

 

Άσε το παιδί να τελειώσει εδώ το σχολείο και αν θέλει ας σπουδάσει εξωτερικό

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογή της χώρας δεν θα πρέπει να γινει ανάλογα με προσφορές για εργασία που εχετε εσεις οι γονεις; Το να πάτε ετσι στα τυφλά, ειναι πολύ risky, ειδικά αν εχετε και παιδι. Οποτε, κατά την γνώμη μου, στέλνετε βιογραφικά και συγκρίνετε τις καλυτερες δουλειές. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ο λόγος να φύγει το παιδί σας στο εξωτερικό μαζί με εσάς για να ξαναγυρίσει στην Ελλάδα στα 16 του. Δεν ξέρω, κάτι δεν μου κάθεται καλά στο όλο σκεπτικό σας. Οχι πως δεν έχει συμβεί και σε άλλους, αλλά οι περισσότεροι έφυγαν για να στεριώσουν έξω και όταν δεν άντεξαν επέστρεψαν. Πως ξέρεις οτι με τα τρία επιπλέον χρόνια εμπειρίας της γυναίκας σου θα έχετε σίγουρα την μόνιμη δουλειά στο δημόσιο εδώ; Επίσης δημόσιος υπάλληλος και 15 ώρες; Κάτι λάθος γράφεις. Αν είναι ήδη δημόσιος υπάλληλος δεν έχει νόημα να μιλάμε. Το παιδί πιστεύω όσο καλός μαθητής κι αν είναι, όσο ευπροσάρμοστος κι αν είναι σε διάφορες καταστάσεις, το να φύγει να πάει έξω να ακολουθήσει για τρία χρόνια το σύστημα του εξωτερικού και να επιστρέψει πάλι εδώ μόνο αποσταθεροποίηση θα του προκαλέσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γυναικα μου είναι δημόσιος υπάλληλος και δουλεύει 8ωρο. Μπορεί να πάρει απόσπαση στο εξωτερικό. Το θέμα ειναι ότι δεν θέλω να δουλεύει στο εξωτερικό ένα δεκαπεντάωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, thepcbest είπε

Καλησπέρα,

Πρόσφατα αποφασίσαμε με την γυναίκα μου (δημόσιος υπάλληλος ) να μετανάστευσει εκείνη στο εξωτερικό μαζί με τον γιο μας 13 ετών στο εξωτερικό. Έχει σκοπό να δουλέψει έξω για 3 χρόνια και όταν επιστρέψει να έχει μόρια αλλά και το παιδί να έχει προοπτικές για σπουδές στο εξωτερικό. Ωστόσο δυσκολευόμαστε να επιλέξουμε την χώρα για την οποία θα είναι καλύτερα για την γυναίκα μου και το παιδί μου.

1. Το παιδί είναι άριστος μαθητής, τώρα θα πάει 2ρα γυμνασίου, μιλάει άπταιστα Αγγλικά και Γαλλικά, και είναι αρκετά κοινωνικοποιημενο. 

2. Έχουμε μια αρκετά καλή οικονομική κατάσταση

3. Θέλουμε ένα life και work balance, χωρίς να δουλεύει η γυναίκα μου 15 ώρες την ημέρα.

Οποιαδήποτε συμβουλή για αυτό το νέο ξεκίνημα θα ήταν πολύ καλή για εμάς. 

Σκόρπιες σκέψεις προτού κλειδώσει και αυτό το θέμα ο snoob.

Για να λες ότι η γυναίκα σου είναι ΔΥ σημαίνει ότι έχει τη δυνατότητα να πάει στο εξωτερικό με απόσπαση/μετάταξη σε κάποιο προξενείο/μόνιμη ελληνική αντιπροσωπεία/σχολείο κτλ, σωστά; Ενδιαφέρεστε μόνο για χώρα της ΕΕ ή παγκοσμίως;

Καταλαβαίνω αυτό που λες με το παιδί να πάει να δει ένα άλλο εκπαιδευτικό σύστημα, την σκέψη την έχετε από την επόμενη σχολική χρονιά ώστε το παιδί να έχει 3 χρόνια ακόμα να αποφοιτήσει; Πρέπει να δείτε αν αποφασίσετε να πάτε πχ στη Γαλλία ή στο Μοντρεάλ αν τα 3 χρόνια μαθητικών σπουδών δίνουν κάποιο πλεονέκτημα για πρόσβαση στο πανεπιστήμιο. Έχετε υπόψη ότι είναι αρκετά πιθανό το παιδί να πέσει μία τάξη και να ξεκινήσει από την αντίστοιχη δευτέρα γυμνασίου. Από εμπειρία συγγενικών προσώπων σε αντίστοιχη κατάσταση βρισκόντουσαν σε επικοινωνία με τα σχολεία τουλάχιστον ένα εξάμηνο πριν. Σημαντικό στοιχείο που πρέπει να δείτε είναι αν το παιδί θέλετε να πάει σε ιδιωτικό ή δημόσιο. Το ιδιωτικό δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα είναι πολύ ακριβότερο από τα αντίστοιχα της Ελλάδας και σου δίνει τη δυνατότητα ανάλογα το ίδρυμα να πάρεις διεθνές μπακαλορεά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν νόημα αυτά που λες. Οικονομικά είστε καλά - δουλειά έχετε - το παιδί προβλήματα μάλλον δεν έχει.

Θα πάτε σε έναν ξένο τόπο για ποιο λόγο. Και μάλιστα όχι όλοι μαζί, αλλά η μάνα με το παιδί. Και θα το κάνετε για την εκπαίδευση του παιδιού;  Μόνο προβλήματα πιθανόν να δημιουργήσετε στο παιδί. Ξαφνικά χωρίς πατέρα στο σπίτι, χωρίς φίλους, συγγενείς σε μια ξένη χώρα. Γιατί να βάλετε σε τέτοια δοκιμασία το παιδί;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τους προλαλησαντες.

Τι ακριβως θα κερδισετε με μια τετοια κινηση; Μονο καποια μορια για πιθανη προαγωγη της γυναικας στο μελλον;

Αντιθετα τα αρνητικα θα ειναι παρα πολλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καυτά θα κερδίσουν τι άλλο, σιγά μην δουλεύει και 24 ωρο ..... βλέπω και εδώ Μπρατισλάβα που έχουν τόσα άτομα που δεν κάνουν τπτ. Τσάμπα πληρώνουμε .....  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κάτι έχει παραλήψει να αναφέρει ο ts.

Δεν είναι δυνατόν ενώ έχετε δουλειά που ούτε σκέψη υπάρχει για απόλυση, να σκέφτεστε να αλλάξετε χώρα μόνο για το παιδί.

Το τι αναστάτωση θα προκαλέσει στο ίδιο δεν το σκέφτεστε. Εμείς σκεφτόμαστε για παιδί και λέμε ότι αν το κάνουμε εδώ, εδώ θα μείνουμε ασχέτως το αν θέλουμε σε 10 χρόνια να γυρίσουμε Ελλάδα.

Άλλα εκπαιδευτικά συστήματα, άλλη γλώσσα και το γεγονός ότι μιλάει καλά τα αγγλικά δεν σημαίνει ότι ξέρει να διαβάζει φυσική ή μαθηματικά στα αγγλικά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν υπαρχει η δυνατοτητα τοτε εκτος Ευρωπης. Καναδας και Αυστραλια ειναι οτι καλυτερο υπαρχει, συν το οτι μιλατε Αγγλικα θα σας ειναι μεγαλη βοηθεια. 

Ευρωπη εχω ζησει Γερμανια και Ολλανδια και εχω φιλους που ζουν Ελβετια και Αγγλια, ενω ο ιδιος εχω ταξιδεψει σχεδον παντου μεσα στην ΕΕ. Πιστεψε με οτι το μονο θετικο της Ευρωπης ειναι η αποσταση απο την Ελλαδα. 

Εζησα 1 χρονο Καναδα και ηταν οτι καλυτερο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mary είπε

Μάλλον κάτι έχει παραλήψει να αναφέρει ο ts.

Δεν είναι δυνατόν ενώ έχετε δουλειά που ούτε σκέψη υπάρχει για απόλυση, να σκέφτεστε να αλλάξετε χώρα μόνο για το παιδί.

Το τι αναστάτωση θα προκαλέσει στο ίδιο δεν το σκέφτεστε. Εμείς σκεφτόμαστε για παιδί και λέμε ότι αν το κάνουμε εδώ, εδώ θα μείνουμε ασχέτως το αν θέλουμε σε 10 χρόνια να γυρίσουμε Ελλάδα.

Άλλα εκπαιδευτικά συστήματα, άλλη γλώσσα και το γεγονός ότι μιλάει καλά τα αγγλικά δεν σημαίνει ότι ξέρει να διαβάζει φυσική ή μαθηματικά στα αγγλικά.

Εχεις ενα point αλλα για ενα παιδι η "αναστατωση" καλό του κάνει. Το είδα κι απο την αδερφή μου που μπήκε σε ενα νεο εκπαιδευτικό σύστημα σε μικρη ηλικία, κυριολεκτικά μακροβούτι με το κεφάλι. Κι οχι μόνο προσαρμόστηκε γρήγορα αλλα τελικά έφτασε να μιλάει τη γλώσσα σε επίπεδο μητρικής και τελικά γύρισε και στη χώρα να σπουδάσει μιας που της άρεσε και αισθάνεται οικεία. 

Για κάθε αρνητικό, υπάρχει και μια θετική πλευρα. Ναι, βάζεις ένα παιδί στα βαθιά αλλά αν το βοηθήσεις να κολυμπήσει, ανοίγεις την προοπτική μιας νέας χώρας. Τα παιδιά άλλωστε προσαρμόζονται πολύ εύκολα και απορροφούν νέες εμπειρίες σα σφουγγάρι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Εχεις ενα point αλλα για ενα παιδι η "αναστατωση" καλό του κάνει. Το είδα κι απο την αδερφή μου που μπήκε σε ενα νεο εκπαιδευτικό σύστημα σε μικρη ηλικία, κυριολεκτικά μακροβούτι με το κεφάλι. Κι οχι μόνο προσαρμόστηκε γρήγορα αλλα τελικά έφτασε να μιλάει τη γλώσσα σε επίπεδο μητρικής και τελικά γύρισε και στη χώρα να σπουδάσει μιας που της άρεσε και αισθάνεται οικεία. 

Για κάθε αρνητικό, υπάρχει και μια θετική πλευρα. Ναι, βάζεις ένα παιδί στα βαθιά αλλά αν το βοηθήσεις να κολυμπήσει, ανοίγεις την προοπτική μιας νέας χώρας. Τα παιδιά άλλωστε προσαρμόζονται πολύ εύκολα και απορροφούν νέες εμπειρίες σα σφουγγάρι. 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε μου. Ξέρετε όλοι εσείς που λέτε ότι θα κάνει κακό στο παιδί πρέπει να το δείτε και από την άλλη πλευρά. Γιατί να μετακομίσει μόνο η γυναίκα μου και το παιδί μου σε μια ξένη χώρα ενώ είμαστε πολύ καλά οικονομικά; Ας το πάρουμε απ'την αρχή.

 

Το σχολείο του παιδιού μπορεί να το δυσκολέψει . Αλλά ας είμαστε ρεαλιστές. Εκτός από τις εκατομμύρια περισσότερες επαγγελματικές ευκαιρίες που θα του δοθούν , ο κύριος λόγος που στέλνω το παιδί είναι για να μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον αξιοκρατικό, και όχι σε σχολεία όπως της Ελλάδας που είναι γεμάτα από ρατσισμό και μπουλινγκ. Ξερετε, μπορεί το παιδί μου να μην έχει δεχθεί ούτε ρατσισμό ούτε μπουλινγκ ,αλλά δεν θέλω όμως να περαστεί στο μυαλό του αυτή η ελληνική νοοτροπία του ότι επειδή ο άλλος είναι χοντρός , μουσουλμάνος , επειδή δεν είναι έξυπνος ή έχει κάποια πάθηση δεν είναι άνθρωπος. Ας μην κρυβόμαστε πίσω από τα λόγια μας. Όλοι ξέρουμε ότι σε αυτό το περιβάλλον ζούμε. Ώντας μεγαλωμένος στην Ελλάδα δεν θέλω το παιδί μου να αποκτήσει προκαταλήψεις που και εγώ έχω από τότε και προσπαθώ σταδιακά να τις αφανισω. 

Επιπλέον τα εκπαιδευτικά συστήματα στο εξωτερικό είναι πολύ πιο καλά. Δεν είναι σαν το δικό μας, όπου ολοι είναι εξαρτημένοι από το αν θα πάρουν 20 στο διαγώνισμα  ή που κάνουμε μαθήματα που δεν πρόκειται να μας χρησιμεύσουν στο μέλλον. Εκεί , οι άνθρωποι βλέπουν τις δυνατότητες του παιδιού και το προωθούν ανάλογα , και δεν το αφήνουν να κρέμεται η ζωή του από τις πανελλήνιες.

 

 

Δεν θέλω να στείλω το παιδί μου στο εξωτερικό γιατί δεν έχουμε καλή οικονομική κατάσταση, αλλά γιατί θέλω να δει πως ζούνε σε όλον τον άλλον κόσμο. Εδώ να σημειώσω ότι και γω θέλω να πάνε στον Καναδά κυρίως, αν και ξέρω πως θα είναι πιο δυσκολη η μετακόμιση σε χώρα εκτός ε.ε. Και για όσους ρωτάνε γιατί να αποχωριστεί το παιδί από τον πατέρα του, είναι γιατί εγώ, δουλεύοντας ως ελεύθερος επαγγελματίας σε μια από τις καλύτερες εταιρίες της ελλαδος, με αρκετά υψηλό μισθό , δεν γίνεται να τα παρατήσω όλα για ένα νέο ξεκίνημα . Δε θα το αντεχε αυτό ούτε η τσέπη μου αλλά ούτε η καριέρα μου. Το λάθος έγινε πριν χρόνια, όταν έπρεπε όντως να μετακομίσουμε , την εποχή βλέπαμε την Ελλάδα στα καλύτερα της ( αλλά αυτό είναι μια αλλη ιστορία ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Εχεις ενα point αλλα για ενα παιδι η "αναστατωση" καλό του κάνει. Το είδα κι απο την αδερφή μου που μπήκε σε ενα νεο εκπαιδευτικό σύστημα σε μικρη ηλικία, κυριολεκτικά μακροβούτι με το κεφάλι. Κι οχι μόνο προσαρμόστηκε γρήγορα αλλα τελικά έφτασε να μιλάει τη γλώσσα σε επίπεδο μητρικής και τελικά γύρισε και στη χώρα να σπουδάσει μιας που της άρεσε και αισθάνεται οικεία. 

Για κάθε αρνητικό, υπάρχει και μια θετική πλευρα. Ναι, βάζεις ένα παιδί στα βαθιά αλλά αν το βοηθήσεις να κολυμπήσει, ανοίγεις την προοπτική μιας νέας χώρας. Τα παιδιά άλλωστε προσαρμόζονται πολύ εύκολα και απορροφούν νέες εμπειρίες σα σφουγγάρι. 

Έχεις δίκιο σε αυτό αλλά και πάλι το κόβεις από φίλους και από μια Χ ρουτίνα και για να ξαναμπεί σε μια ψ ρουτίνα θα πάρει καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mary είπε

Έχεις δίκιο σε αυτό αλλά και πάλι το κόβεις από φίλους και από μια Χ ρουτίνα και για να ξαναμπεί σε μια ψ ρουτίνα θα πάρει καιρό.

Το ίδιο δεν συμβαίνει και με τους στρατιωτικούς που κάθε 2 χρόνια αλλάζουν προορισμό. Τι φταίνε και αυτοί και τα παιδιά τους; Όπως είπα το παιδί μιλάει άπταιστα ακόμη δύο γλώσσες , άρα αν πανε σε μια χώρα όπου ομιλείται μια από αυτές τις 2 γλώσσες δεν θα υπάρχει θέμα . Θα είναι σαν να μετακομίσεις περιπου απ' την Αθήνα στην Αλεξανδρούπολη. Ας μην αναφερθώ στο οτι το ίδιο το παιδί πρότεινε αυτήν την μετακόμιση και επειδή και εμείς αρχικά είχαμε αμφιβολίες για το πώς θα τα καταφερει, μας διαβεβαίωσε ότι είναι έτοιμος για αυτό , αφού ξέρει ότι είναι για το καλό του. Και εγώ και η γυναίκα μου του έχουμε απόλυτη εμπιστοσύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...