Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/8/2019 στις 4:13 ΜΜ, Papakaliati είπε

Αν μπορούσες να το αναλύσεις λίγο περισσότερο. 

Να σου αναλυσω τι ακριβως? Πιστευω πως ο Καναδας και η Αυστραλια ειναι απο τις καλυτερες χωρες γιατι: 
1. Αγγλικη γλωσσα
2. Καλες ευκαιριες καριερας
3. Ικανοποιητικος μισθος

4. Κοινωνια και lifestyle

5. Αρκετα καπιταλιστικες αλλα οχι το υπερβολικο της Αμερικης που σημαινει οτι εχουν και αρκετα social aspects. Δηλαδη αν αρρωστησεις ή μεινεις χωρις δουλεια για καποιο χρονικο διαστημα δεν θα πεθανεις της πεινας. 

 

Γενικα πιστευω πως ειναι αρκετα balanced σε ολους τους τομεις. Εινια κατι αναμεσα σε Αμερικη και Ευρωπη. Ειδικα στον Καναδα υπαρχει πολυ tolerance και social justice. Οι ανθρωποι ειναι υπεροχοι. Πχ στην Ευρωπη οπου και να εζησα, παντα ενιωθες ξενος, οτι δεν ανηκεις εκει περα.... ενω Καναδα δεν ειναι καθολου ετσι. 

Υπαρχουν φυσικα και αρνητικα, δεν ειναι ολα ροδινα. Η αποσταση για αρχη, θα σου ειναι θεμα να ερχεσαι διακοπες στην Ελλαδα, ειδικα απο Αυστραλια. Το κρυο στον Καναδα (εχει 4 εποχες κανονικα, απλα τον χειμωνα εχει πολυ κρυο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η Αυστραλια ειναι εξαιρετικη. Για τους Αυστραλους και οσους εχουν διαβατηριο. Αλλιως πως θα παει καποιος ετσι ξεκαρφωτα? Δεν μπορεις να κλεισεις εισητηριο και απλα να πας να δουλεψεις εκει. Ουτε Καναδα.

Για να μπεις σε ελληνικο πανεπιστημιο με ειδικη κατηγορια εξωτερικου πρεπει να μενει ηδη καποια χρονια εξω, και το πιο σημαντικο? Να ειναι 3η λυκειου. Αλλιως αν γυρισει στα 16 θα δωσει οπως ολα τα ελληνοπουλα. 

Ειναι ηδη στο δημοσιο και θελει μορια? Για να...διοριστει στο δημοσιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά τα πράγματα,  η κυρία θέλει να πάει έξω γιατι θα παίρνει διπλό μισθό και το παιδί θα επωφεληθεί στις πανελλαδικές όπου ως Έλληνας του εξωτερικού θα μπει γιατρός με 11. Neeeextttt

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, efo355 είπε

Απλά τα πράγματα,  η κυρία θέλει να πάει έξω γιατι θα παίρνει διπλό μισθό και το παιδί θα επωφεληθεί στις πανελλαδικές όπου ως Έλληνας του εξωτερικού θα μπει γιατρός με 11. Neeeextttt

Πρεπει νασαι 3η λυκειου για να δωσεις ως ελληνας εξωτερικου και να ζεις εξω καποια χρονια. Εγω ηρθα ελλαδα στα 15 και εδωσα κανονικα πανελληνιες ενω πηγαινα εξω σχολειο.

Και ναι..μαλλον αυτο ειναι...2ος μισθος. Ισχυει οτι οι του δημοσιου παιρνουν παχυλο 2ο μισθο στο εξωτερικο.  Να προσθεσω.. thank you, next

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/8/2019 στις 3:47 ΜΜ, Vercis είπε

Να σου αναλυσω τι ακριβως? Πιστευω πως ο Καναδας και η Αυστραλια ειναι απο τις καλυτερες χωρες γιατι: 
1. Αγγλικη γλωσσα
2. Καλες ευκαιριες καριερας
3. Ικανοποιητικος μισθος

4. Κοινωνια και lifestyle

5. Αρκετα καπιταλιστικες αλλα οχι το υπερβολικο της Αμερικης που σημαινει οτι εχουν και αρκετα social aspects. Δηλαδη αν αρρωστησεις ή μεινεις χωρις δουλεια για καποιο χρονικο διαστημα δεν θα πεθανεις της πεινας. 

Γενικα πιστευω πως ειναι αρκετα balanced σε ολους τους τομεις. Εινια κατι αναμεσα σε Αμερικη και Ευρωπη. Ειδικα στον Καναδα υπαρχει πολυ tolerance και social justice. Οι ανθρωποι ειναι υπεροχοι. Πχ στην Ευρωπη οπου και να εζησα, παντα ενιωθες ξενος, οτι δεν ανηκεις εκει περα.... ενω Καναδα δεν ειναι καθολου ετσι. 

Υπαρχουν φυσικα και αρνητικα, δεν ειναι ολα ροδινα. Η αποσταση για αρχη, θα σου ειναι θεμα να ερχεσαι διακοπες στην Ελλαδα, ειδικα απο Αυστραλια. Το κρυο στον Καναδα (εχει 4 εποχες κανονικα, απλα τον χειμωνα εχει πολυ κρυο)

Εάν επιτρέπεται Ευρώπη σε ποιές χώρες έζησες ;

Ευτυχώς ή δυστυχώς είμαι σε παρόμοια επιλογή όσον αφορά την επόμενη 5ετία. 

Ανάμεσα σε Καναδά, Αυστραλία και Ολλανδία διαλέγω την τελευταία και η μόνη στην οποία έχω βρέθει πέραν Αμερικής και Ιταλίας.

Καλιφόρνια πολύ ευχάριστο κλίμα αλλά ακριβό κόστος ζωής, Νέα υόρκη χάος. Ιταλία γραφικά αλλά δεν. 

Αντίθετα άμστερνταμ λάτρεψα τον ίσως λίγο πιο τυποποιημένο αλλά τακτοποιημένο τρόπο ζωής και τους ευγενικούς κατοίκους χωρίς να είναι υπερβολικά ψυχροί κατεμέ με μια σχετικά καλή ποιότητας κοινωνικής ζωής.

Σε θέμα αγγλικών επίσης είναι όλοι πλήρως εκπαιδευμένοι οπότε δεν θα έχω θέμα και θα ήθελα να μάθω την γλώσσα τους σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο ενώ πιστεύω ότι είναι σίγουρα ο καλύτερος τόπος έυρεσης εργασία στο επάγγελμα που σπουδάζω(Γεωπόνος-αξιοποιήση φυσικών πόρων).

Καναδάς,αυστραλία σίγουρα θα μπορούσα να προσαρμοστώ και έχουν τεράστιο αριθμό ελληνικών κοινοτήτων.Τελείως άκυρος αλλά ευσεβής πόθος είναι και η Ιαπωνία που σίγουρα μιλάμε για τελείως διαφορετικά δεδομένα.

Υπάρχει κάποιος που έχει να μοιραστεί εμπειρίες από τις παραπάνω χώρες ή αν γνωρίζει τις απαιτήσεις και τις αναγκες των διάφορων επαγγελματικών κλάδων?

Επεξ/σία από kti23
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kti23 είπε

Καναδάς,αυστραλία σίγουρα θα μπορούσα να προσαρμοστώ και έχουν τεράστιο αριθμό ελληνικών κοινοτήτων.Τελείως άκυρος αλλά ευσεβής πόθος είναι και η Ιαπωνία που σίγουρα μιλάμε για τελείως διαφορετικά δεδομένα.

Υπάρχει κάποιος που έχει να μοιραστεί εμπειρίες από τις παραπάνω χώρες ή αν γνωρίζει τις απαιτήσεις και τις αναγκες των διάφορων επαγγελματικών κλάδων?

Ενδιαφέρεσαι να μάθεις για ιαπωνία ή μόνο στις τρεις που ανέφερες πριν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλες. Έχω ρωτήσει ανά καιρούς και διάφορα άτομα σε φόρουμς και συναφή και ξέρω ότι η συγκεκριμένη χώρα μάλλον δεν ειναι κατάλληλη επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και off topic, δυσκολεύομαι λιγάκι να κατανοήσω το σκεπτικό όσων γράφουν απευθυνόμενοι στον ts: "είσαι ΔΥ κάτσε στα αυγά σου", "δεν έχει νόημα η μετανάστευση για έναν ΔΥ", κλπ.

Ναι, έχει πλεονεκτήματα η (οποιαδήποτε σχεδόν) θέση στο Δημόσιο Τομέα, με σημαντικότερα τη μονιμότητα της θέσης και τη σιγουριά του μισθού.

Ωστόσο τα πράγματα δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται πάντα με αυτή τη μανιχαϊστική λογική του ΝΑΙ ή ΟΧΙ. Υπάρχουν και τα γκρίζα σημεία και τα πολλά "γιατί" της εκάστοτε επιλογής.

Επιασα αυτή τη συζήτηση, γιατί νιώθω πως με αφορά. Θα σας πω για τη δική μου περίπτωση. Είμαι εργαζόμενος του Δημοσίου Τομέα και είμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος με τις συνθήκες εργασίας.

Ωστόσο, έχοντας πλέον πολυμελή οικογένεια και με τη σύζυγο μου να είναι μακροχρόνια άνεργη (άρα δύσκολα θα βρει οποιαδήποτε αξιοπρεπή θέση είτε ψάξει τώρα είτε στο μέλλον), με προβληματίζει πολύ το οικονομικό. Τα χρήματα είναι θέμα ταμπού στην Ελλάδα, όμως ας κάνουμε μια πολύ απλή υπόθεση εργασίας που βασίζεται στην πραγματικότητα.

Αυτή στη στιγμή ο μισθός μου είναι ~1000€ συνολικά και χωρίς τίποτα επιπλέον να παίζει πέρα από αυτά. Σε 10 χρόνια που θα έχω μεγάλα παιδιά με επιπλέον ανάγκες και με την ανάγκη ενοικίασης οικίας να παραμένει, ο μισθός μου (ασχέτως του πόσο καλός είμαι στη δουλειά μου, ποια skills και λοιπά προσόντα έχω, κλπ) θα είναι 1250€ πάλι καθαρά, χωρίς κάτι επιπλέον να υπάρχει από πίσω.

Δεν είναι λογικό να σκέφτομαι εναλλακτικές λύσεις; Δεν είναι σώφρον να έχω κατά νου την επιλογή του εξωτερικού σε κάποια πιο ανεπτυγμένη ίσως χώρα με πολύ καλύτερη αγοραστική δύναμη για τον μέσο εξειδικευμένο εργαζόμενο; Να σημειώσω πως είμαι πτυχιούχος πληροφορικής και προσπαθώ (αν και δεν υποχρεούμαι επαγγελματικά) να συντηρώ up to date skills που έχουν αντίκρυσμα στην αγορά.

Τα δεδομένα στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή έχουν έτσι, καλώς ή κακώς. Δεν υπάρχει ουσιαστική μισθολογική εξέλιξη (άρα ούτε προοπτική για οτιδήποτε καλύτερο) και θεωρείται περίπου ΔΕΔΟΜΕΝΟ πως πρέπει να υπάρχει 2ος καλός μισθός ή άλλοι πόροι εισοδήματος - κάτι που δεν υφίσταται εν προκειμένω.

On 17/08/2019 at 11:10, James Bon said:

Ποια είναι η γνώμη σας για τις Σκανδιναβικές χώρες; Προσωπικά, θεωρώ ότι η Δανία αποτελεί την πλέον δόκιμη περίπτωση.

Καταλήγεις σε αυτό το συμπέρασμα για συγκεκριμένους λόγους ή έχοντας κάνει σχετική έρευνα; Η αλήθεια είναι πως συνήθως κονταροχτυπιούνται με τη Σουηδία ως επιλογές για μετανάστευση.

Επεξ/σία από DrFreeman
typos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, 5As είπε

2019 είμαστε, όχι 1999. Για sheltering πάτε; Έχετε wealth manager; Πήρατε χρυσή βίζα; Κάνετε private banking; Αν η απάντηση είναι ναι, καλά σκέφτεστε, αν όχι είστε unconscionable με ξύλινο υπόβαθρο και ελπίζω να μην περάσετε το loss στο παιδί. 

What do αυτά τα terms mean στα Greek?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2019 στις 10:10 ΠΜ, James Bon είπε

Ποια είναι η γνώμη σας για τις Σκανδιναβικές χώρες; Προσωπικά, θεωρώ ότι η Δανία αποτελεί την πλέον δόκιμη περίπτωση.

Η Δανία είναι εξαιρετική επιλογή, αλλά λόγω περιορισμένης βιομηχανίας εάν δεν είσαι τα επαγγέλματα που έχουν ζήτηση θα φας μεγάλο άκυρο μέχρι να βρεις κάτι.

Επίσης είναι από τις χώρες που η γλώσσα είναι πάρα πολύ σημαντικός παράγοντας, επειδή οι προσλήψεις γίνονται με βάση το πόσο καλά θα "κάτσεις" στην υπόλοιπη ομάδα (πέραν των τυπικών προσόντων φυσικά). Σε μικρότερες ιδίως επιχειρήσεις θα είσαι ο μοναδικός μη-Δανός == όλοι θα μιλάν δανέζικα σχεδόν συνέχεια και πίστεψε με πάρα πολλές αποφάσεις παίρνονται στα "διαλείμματα" που χαλαρώνουν για καφέ και κουβέντα. Εάν δεν αντιλαμβάνεσαι τι γίνεται θα μείνεις πίσω, εάν φυσικά σε προσλάβουν. 

Το βιογραφικό επίσης πρέπει να είναι προσαρμοσμένο/γραμμένο στις τοπικές ανάγκες και καλό είναι να δεις παραδείγματα πριν στείλεις.

Μεγάλο λάθος εάν στείλεις βιογραφικό π.χ. που είναι για Ελλάδα ή Γερμανία. 

Το μεγαλύτερο ατού που θα έχεις για κάποιον Δανό HR/μάνατζερ είναι εμπειρία από Σκανδιναβική εταιρεία, στην κυριολεξία είναι σχεδόν το μόνο που ρωτάνε εάν το δουν στο βιογραφικό. Έτσι εάν κάτσει πρακτική - και ενδιαφέρεσαι για την χώρα/περιοχή - πάνε με τα τσαρούχια. 

Αρκετός ρατσισμός, ιδίως έξω από τις δύο-τρεις μεγάλες πόλεις, αλλά ποτέ στα μούτρα σου. Σε ορισμένες περιπτώσεις κάνει την διαφορά εάν προσληφθείς (από μικρή εταιρεία πάντα, οι μεγάλες είναι συνήθως hub ινδοκινέζοευρωπαίων και δεν τρέχει τίποτα από που είσαι).

Δικαιούσαι επίδομα είτε μετά από 18 μήνες δουλειά ή 2 έτη μόνιμης κατοικίας. Βέβαια το δεύτερο είναι το δύσκολο, διότι εάν δεν έχεις αριθμό πολίτη (CPR) ουσιαστικά περιορίζεσαι σε ψιλο-παράνομη συγκατοίκηση, εφόσον κανένας δεν θα δώσει σπίτι για νοίκιασμα. 

|

Τα άλλα φυσικά είναι γνωστά, εξαιρετικές υπηρεσίες, ασφάλεια γενικά (εκτός από λίγα γκέτο) και πολύ καλοί μισθοί σε σχέση με την ακρίβεια (για Σκανδιναβία).

Εξαιρέσεις υπάρχουν βέβαια, αλλά ο μπούσουλας σε γενικές γραμμές είναι αυτός.

|

Σουηδία αρκετά παρόμοια, αν και είναι ευκολότερο να χωθείς λόγω μεγαλύτερης ανοχής στους ξένους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, 5As είπε

DO YOU LIKE MATMAZEL THE GREECE;

Παραγάδι μετανάστευση κι
εκπαίδευση τσιμπάνε τα ψάρια, με το Insomnia οι χρήστες έχουν μεσάνυχτα ότι στο data biz platform βρίσκονται.

Verba volant, scripta manent copy paste LOL

 

Φίλε ,καπέλο ,πολλά υγρά και πάντα στην σκιά.Αν δεν υποχωρήσουν τα συμπτώματα σύντομα μια επίσκεψη στα Επείγοντα επιβάλλεται. 

21 ώρες πριν, 5As είπε

DO YOU LIKE MATMAZEL THE GREECE;

Παραγάδι μετανάστευση κι
εκπαίδευση τσιμπάνε τα ψάρια, με το Insomnia οι χρήστες έχουν μεσάνυχτα ότι στο data biz platform βρίσκονται.

Verba volant, scripta manent copy paste LOL

 

Φίλε ,καπέλο ,πολλά υγρά και πάντα στην σκιά.Αν δεν υποχωρήσουν τα συμπτώματα σύντομα μια επίσκεψη στα Επείγοντα επιβάλλεται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ετοιμάζομαι για Τσεχία σε λίγο καιρό και σκέφτομαι αν αξίζει να μεταφέρω κάποια απο τα συμπράγκαλα μου (PC/monitors/μερικές βαλίτσες) με μεταφορική. Αθήνα - Brno

Έχει κάνει κανείς κάτι παρόμοιο απο εδώ και αν ναι πόσο κόστισε και πιά μεταφορική χρησιμοποιήσατε; 

 

Επεξ/σία από GRat
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, GRat said:

Ετοιμάζομαι για Τσεχία σε λίγο καιρό και σκέφτομαι αν αξίζει να μεταφέρω κάποια απο τα συμπράγκαλα μου (PC/monitors/μερικές βαλίτσες) με μεταφορική. Αθήνα - Brno

Έχει κάνει κανείς κάτι παρόμοιο απο εδώ και αν ναι πόσο κόστισε και πιά μεταφορική χρησιμοποιήσατε; 

Αν επιτρέπεται φίλε, μετακομίζεις για επαγγελματικούς λόγους; Σε ποιο κλάδο ανήκεις;

On 23/08/2019 at 18:23, LongTom said:

Η Δανία είναι εξαιρετική επιλογή, αλλά λόγω περιορισμένης βιομηχανίας εάν δεν είσαι τα επαγγέλματα που έχουν ζήτηση θα φας μεγάλο άκυρο μέχρι να βρεις κάτι.

Επίσης είναι από τις χώρες που η γλώσσα είναι πάρα πολύ σημαντικός παράγοντας, επειδή οι προσλήψεις γίνονται με βάση το πόσο καλά θα "κάτσεις" στην υπόλοιπη ομάδα (πέραν των τυπικών προσόντων φυσικά). Σε μικρότερες ιδίως επιχειρήσεις θα είσαι ο μοναδικός μη-Δανός == όλοι θα μιλάν δανέζικα σχεδόν συνέχεια και πίστεψε με πάρα πολλές αποφάσεις παίρνονται στα "διαλείμματα" που χαλαρώνουν για καφέ και κουβέντα. Εάν δεν αντιλαμβάνεσαι τι γίνεται θα μείνεις πίσω, εάν φυσικά σε προσλάβουν. 

Το βιογραφικό επίσης πρέπει να είναι προσαρμοσμένο/γραμμένο στις τοπικές ανάγκες και καλό είναι να δεις παραδείγματα πριν στείλεις.

Μεγάλο λάθος εάν στείλεις βιογραφικό π.χ. που είναι για Ελλάδα ή Γερμανία. 

Το μεγαλύτερο ατού που θα έχεις για κάποιον Δανό HR/μάνατζερ είναι εμπειρία από Σκανδιναβική εταιρεία, στην κυριολεξία είναι σχεδόν το μόνο που ρωτάνε εάν το δουν στο βιογραφικό. Έτσι εάν κάτσει πρακτική - και ενδιαφέρεσαι για την χώρα/περιοχή - πάνε με τα τσαρούχια. 

Αρκετός ρατσισμός, ιδίως έξω από τις δύο-τρεις μεγάλες πόλεις, αλλά ποτέ στα μούτρα σου. Σε ορισμένες περιπτώσεις κάνει την διαφορά εάν προσληφθείς (από μικρή εταιρεία πάντα, οι μεγάλες είναι συνήθως hub ινδοκινέζοευρωπαίων και δεν τρέχει τίποτα από που είσαι).

Δικαιούσαι επίδομα είτε μετά από 18 μήνες δουλειά ή 2 έτη μόνιμης κατοικίας. Βέβαια το δεύτερο είναι το δύσκολο, διότι εάν δεν έχεις αριθμό πολίτη (CPR) ουσιαστικά περιορίζεσαι σε ψιλο-παράνομη συγκατοίκηση, εφόσον κανένας δεν θα δώσει σπίτι για νοίκιασμα. 

|

Τα άλλα φυσικά είναι γνωστά, εξαιρετικές υπηρεσίες, ασφάλεια γενικά (εκτός από λίγα γκέτο) και πολύ καλοί μισθοί σε σχέση με την ακρίβεια (για Σκανδιναβία).

Εξαιρέσεις υπάρχουν βέβαια, αλλά ο μπούσουλας σε γενικές γραμμές είναι αυτός.

|

Σουηδία αρκετά παρόμοια, αν και είναι ευκολότερο να χωθείς λόγω μεγαλύτερης ανοχής στους ξένους.

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για το ρατσισμό. Φίλος που μετακόμισε πρόσφατα σε μικρή πόλη της Δανίας μου μεταφέρει τα καλύτερα για τη συμπεριφορά και το επίπεδο των ντόπιων. Ισως βέβαια να είναι και λίγο νωρίς για να κρίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...