Προς το περιεχόμενο

Δαγκωμα σκυλου


Annako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Απορία. Ποιο είναι πιο επιθετικό?

  1. ένα μεγάλο σκυλί, ας πουμε ροτβαιλερ ή
  2. ένα μικρό, ας πούμε κανίς?

Και εγω εχω μια....   ποιο απο τα δυο θα ηθελες να σου την πεσει ? :P :P 

 

Ρε μαζεψτε τα σκυλια σας και ειδικά οσοι εχετε μεγαλόσωμα και μπορεί να προκαλέσουν ζημιά πατε και παίρνετε κατι ρατσες θηρία δεν ξερετε να τα μεγαλώσετε και μετα σας φταίνε η αλλοι , εχετε παρει ολοι ενα σκυλο και εχετε γίνει ειδήμονες ψυχολόγοι στα ζωα και τα ξερετε ολα και οι αλλοι ειναι χαζοι .
Χιλιαδες μεγαλόσωμα ζωα που δεν ειχαν κανει τιποτα σε ολοι τους την ζωη υπο ειδικες περιπτώσεις εχουν επιτεθει και εχουν προκαλέσει ακομα και θανατους, και οσοι εχετε και μικρα παιδια το νου σας διπλά. 

Τωρα ειμαι στον 4ο σκυλο και παντα φροντίζω εγω και ο σκυλος μου να σεβόμαστε τους γύρο μας που για οποιονδήποτε λογο δεν θελουν τα σκυλια , δεν βγαίνουμε εξω χωρις λουρί ουτε παμε σε χωρους που μπορει να ενοχλούμε.

Βλεπεις τον καθε μακακα με το πιτμπουλ και το εχει χωρις λουρι και αμα του πεις και κατι σου λεει δεν δαγκώνει και πρεπει εγω που εχω το μικρόσωμο να το εχω αγκαλια με το λουρι στο λαιμο μου μην στραβοσεις απο κατι το δικο του και μου το κάνει κιμα .   :(  

TS αλλαξε του τα φωτα , δωσε του ενα μαθημα που να το θυμάται, μπορει εσυ τωρα να την γλίτωσες αλλα παλι μπορει να τον βρεις μπροστά σου  και αν οχι εσυ σίγουρα καποιος αλλος κακομοίρης 


 

Επεξ/σία από darkman
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε δαγκώνει δε δαγκώνει λένε... μόλις δουν άλλο σκύλο ή γάτα, λυσσάνε!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ αν το δείτε από την ανάποδη ίσως να μη μπορεί να κάνει τίποτα ο φίλος και εξηγώ.ειναι μέσα στη φύση τα σκυλιά να δαγκώνει το ένα το άλλο όπως και τα άλλα ζώα δεν νωμιζω το σκυλί να θεωρείται περιουσιακό στοιχείο εάν την επίθεση την έκανε ο γείτονας και θα είχε συνέπειες αλλά εφόσον έγινε από σκυλί και είναι ζώο με ζώο ίσως να είναι διαφορετικά τα πράγματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mkp είπε

Εδώ ρε δεν έκανα καν μήνυση σε κάποιον που έκανε λίγο μεγαλύτερη ζημιά από ένα σπάσιμο καθρέπτη, γιατί πολύ απλά δεν αξίζει για μικρό ποσά. Γιατί και χρόνο θα χάσεις και κακός/εκδικητικός γίνεσαι και στο τέλος η αποζημιώσει θα είναι μικρότερη από όλα τα έξοδα που θα χρειαστείς να κάνεις.

Έχεις απόλυτο δίκιο.

Και αν καμιά μέρα ο σκύλος βρει τρόπο να ξαναμπεί στην αυλή και ορμίξει σε κανένα απ τα παιδάκια της, πριν προλάβουν να το δουν και το απομακρύνουν, οκ μην απασχολήσουν αστυνομία και δικαστήρια.

Άλλωστε είναι το ίδιο να πάθει κάτι ένα έμψυχο ον, με την όποια ζημιά έπαθε το αυτοκίνητο σου και δε διεκδίκησες αποζημίωση. Ακριβώς ίδια αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Curi0us είπε

Έχεις απόλυτο δίκιο.

Και αν καμιά μέρα ο σκύλος βρει τρόπο να ξαναμπεί στην αυλή και ορμίξει σε κανένα απ τα παιδάκια της, πριν προλάβουν να το δουν και το απομακρύνουν, οκ μην απασχολήσουν αστυνομία και δικαστήρια.

Άλλωστε είναι το ίδιο να πάθει κάτι ένα έμψυχο ον, με την όποια ζημιά έπαθε το αυτοκίνητο σου και δε διεκδίκησες αποζημίωση. Ακριβώς ίδια αξία.

Γι αυτό είπα και παραπάνω. Μήνυση για να πληρώσει για το ότι έχει επιθετικό σκυλί που έκανε ζημιά σε άλλο σκύλο. Και επειδή σκύλος και μικρό παιδί μοιάζουν, τίποτα δεν αποκλείει να του την βαρέσει καμία μέρα και να επιτεθεί σε κανένα παιδάκι. Εκεί, εφόσον ξέρουμε ότι το σκυλί είναι επιθετικό, έχουμε ενημερώσει / διαμαρτυρηθεί στον ιδιοκτήτη του και αυτός δεν χαμπαριάζει αλλά ειρωνεύεται κιόλας, πάμε στην τελική λύση. Έχουμε έτοιμο το εργαλείο εκτέλεσης. Όσο τρομακτικό και αν ακούγεται, καλύτερα αυτό πάρα να φάει το παιδάκι. 

Το έχει κάνει φίλος μου σε Πιτ μπουλ με απόλυτη επιτυχία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, possiz είπε

πάμε στην τελική λύση. Έχουμε έτοιμο το εργαλείο εκτέλεσης. Όσο τρομακτικό και αν ακούγεται, καλύτερα αυτό πάρα να φάει το παιδάκι. 

Το έχει κάνει φίλος μου σε Πιτ μπουλ με απόλυτη επιτυχία. 

Τα συγχαρητήριά μου στον φίλο σου για την αρχιδάτη επιτυχία του απέναντι στο Πιτμπουλ, που ήξερε από πριν ότι θα φάει παιδάκι. Υποθέτω όταν νιώθει ότι απειλείται γενικά, έτσι αντιδρά ε; Μπαμ και κάτω.

Στον ιδιοκτήτη του είχε κάνει καμιά κίνηση πιο πριν; Έστω να του ρίξει κανα 2 ψιλές ρε παιδί μου μπας και φοβηθεί.... καμιά καταγγελία έστω;

Τα Πιτμπουλ γενικά να ξέρετε είναι από τις φιλικότερες ράτσες. Ότι είναι δυνατό και μπορεί να σου κάνει ζημιά ισχύει, αλλά ισχύει και για άλλες 100 ράτσες. Έχει κάποιες ιδιαιτερότητες και απαιτεί την ανάλογη προσοχή και εκπαίδευση, αλλά αυτό ισχύει και σε άλλες ράτσες. Σκεφτείτε σαν να αγοράζει φερράρι νέος οδηγός και βγαίνει βόλτα με τη μία. Προφανώς δεν φταίει η φερράρι που στρίβει σαν καρτ και μπορεί να πάει με 300, όπως δεν φταίει το πιτμπουλ που έχει δυνατά σαγόνια και κοφτερά δόντια. Φταίει ο ιδιοκτήτης που δεν δείχνει τον σεβασμό που πρέπει στον εαυτό του και στους άλλους.

Και ενήλικο κανίς μεσαίου μεγέθους μια χαρά σου κάνει κιμά το χέρι αν θέλει. Απλά το κανίς δεν "πουλά" σαν είδηση στα κανάλια...

Και φυσικά είναι πολύ-πολύ πιθανότερο στη δειάρκεια της ζωής σου να σε βλάψει ανεπανόρθωτα άνθρωπος 5 φορές παρά σκύλος μία.

Παιδιά χαλαρώστε, το λάθος είναι να αφήνουμε μια κατάσταση να συμβεί ή και να διαιωνίζεται. Ας χρησιμοποιούμε πρώτα τα όπλα που μας δίνει η πολιτισμένη κοινωνία πριν καταφεύγουμε σε ακραίες αντιδράσεις. Αν δεν το κάνουμε, δεν δικαιούμαστε μετά να το παίζουμε αυτόχειρες.

Παράδειγμα, αφήνω ανοικτές πόρτες στο σπίτι και λείπω 2 ώρες. Επιστρέφω και το έχουν αδειάσει το σπίτι ενώ έχουν δέσει και τη μάνα μου. Το ξανακάνω μετά από 1 μήνα, τα ίδια. Καμία αναφορά στην αστυνομία, εξακολουθώ και να αφήνω ανοικτά. Την τρίτη φορά επιστρέφω στη 1 ώρα,πετυχαίνω και εκτελώ τον διαρρήκτη που μου ρήμαξε το σπίτι και έδεσε τη μάνα μου 2 φορές.

Οκ ο κλέφτης είναι ο κακός, αλλά μήπως να λαμβάνουμε τα μέτρα μας κι εμείς;

4 ώρες πριν, darkman είπε

 
Βλεπεις τον καθε μακακα με το πιτμπουλ και το εχει χωρις λουρι και αμα του πεις και κατι σου λεει δεν δαγκώνει και πρεπει εγω που εχω το μικρόσωμο να το εχω αγκαλια με το λουρι στο λαιμο μου μην στραβοσεις απο κατι το δικο του και μου το κάνει κιμα .   :(  


 

Φίλε ενημερωτικά στο γράφω είναι λάθος αυτό, γιατί αν πράγματι το άλλο σκυλί θελήσει να επιτεθεί στο δικό σου, δεν θα το αποτρέψει το ότι το έχεις αγκαλιά, και θα είναι πιο ανυπεράσπιστο και το σκυλάκι σου αλλά κινδυνεύεις και ΕΣΥ.

Στο 95% περιπτώσεων σκυλοκαυγά δεν υπάρχει τραυματισμός, (ειδικά μεταξύ μεγαλόσωμου σκύλου και μικρού ο μεγάλος δεν θα ασχοληθεί καν, και αν ασχοληθεί το μικρό θα την κάνει σβέλτα και με γοργά πηδηματάκια ή θα κατεβάσει αυτιά σε στάση "υποταγής" κι ας γάβγιζε πριν σαν παλαβό) σε ένα 4% να υπάρχει ελαφρύς τραυματισμός (εκδορές, κανα ράμμα) και στο 1% να υπάρχει μόνιμη βλάβη. Τυχαία τα νούμερα, αλλά σαν τάξη μεγέθους κάπου εκεί πρέπει να είναι. Αν το έχεις αγκαλιά όμως, στην σπάνια περίπτωση που θα επιτεθεί το μεγάλο θα πηδήξει κ,αι θα αρπάξει δυνατά ή το σκυλάκι ή το χέρι σου κι εκεί δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Φροντίζεις να απομακρύνεσαι από τον ηλίθιο αρχικά, αν τον συναντάς συχνά βρίσκεις άλλους 2-3 και κάνετε καταγγελία. Σκυλιά λυτά μόνο σε ελεγχόμενο περιβάλλον, και εφ όσον αυτά γνωρίζονται μεταξύ τους και με τους ιδιοκτήτες τους. Σε κάθε άλλη περίπτωση ΔΕΜΕΝΑ ακόμα κι αν είναι τσιουάουα.

Επεξ/σία από nicksoti
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι εκπαιδευτές σκύλων λένε οτι ο σκύλος δεν γεννιέται επιθετικός, αλλά γίνεται επιθετικός από το περιβάλλον που θα κληθεί να αντιμετωπίσει. Αυτό μπορεί να είναι είτε το μεγάλωμα στον δρόμο ως αδέσποτο μέσα σε κακουχίες, αγέλες κτλ, είτε ο κακός ιδιοκτήτης. Ακόμα βέβαια και καλό περιβάλλον ή ιδιοκτήτη να βρει το σκυλί, δεν μπορείς να αποκλίσεις την πιθανότητα να επιτεθεί και να δαγκώσει εξαιτίας διαφόρων σστάθμητων παραγόντων.

Προσωπικά φοβάμαι τα σκυλιά καθώς έχω δεχτεί επίθεση αρκετές φορές, την μια φορά έφταιγα εγώ 100% τις άλλες δύο απλά περνούσα και δέχτηκα επίθεση με δάγκωμα, ενώ αρκετές φορές μου επιτέθηκαν χωρίς να με δαγκώσουν και την γλίτωσα επειδή σταμάτησα να περπατάω. Δεν έχει σημασία αν ο σκύλος είναι αδέσποτος ή οχι, μου έχουν επιτεθεί σκυλιά ιδιοκτητών που τα είχανε με λουράκι δεμένα, αλλά μόνο και μόνο που βλέπεις ξαφνικά να πετάγεται ένα πράγμα σε απόσταση αναπνοής από δίπλα σου, να γαβγίζει και να κρατιέται την τελευταία στιγμή από το λουρί για να μην έρθει επάνω σου, σε πιάνει καρδιακό.

Σκύλοι και γάτες είναι όλα ζώα συντροφιάς, τα ζώα τα εξημέρωσε ο άνθρωπος από την αρχαιότητα για να τα χρησιμοποιεί σε διάφορες δουλειές και εργασίες του, συνεπώς, το ζώο σταμάτησε να επιβιώνει στην φύση και εξαρτιέται από τον ανθρώπινο παράγοντα είτε ζώντας ως αδέσποτο μέσα στο δομημένο περιβάλλον και στους ανθρώπους είτε ζώντας μέσα σε οικίες και ιδιόκτητους χώρους. 

Για τα προβλήματα της ts, ειπώθηκαν ήδη πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ntguitar είπε

Μάλλον κανένας από σας δεν έχει σκύλο...γιατί τα πιο σωστά πράγματα εγώ τα έχω γράψει...φαίνεται πως δεν το κατέχετε το αντικείμενο!

Παγκοσμιο σχολιο.

Ολοι εδω μεσα παντως νομιζουν το ιδιο με εσενα,μη βλεπεις που δε μπαινω στον κοπο να διαβασω τι εχεις γραψει,ετσι κανουμε εδω μεσα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://en.wikipedia.org/wiki/Fatal_dog_attacks_in_the_United_Kingdom#Summary_counts_of_fatalities_by_year

Aπό επίσημες αρχές για UK και όχι αρθρα δίχως πηγές.

Επεξ/σία από nicksoti
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/8/2019 στις 6:11 ΜΜ, Annako είπε

Οταν γυρισα πισω γτ έλειπα το σκυλι που ηταν ακομα μεσα σε εμενα και ο γειτονας ηταν εκει,ειδε τι εγινε και ουτε καν το μαζεψε.. η απαντηση του οταν πηγα και τον επιασα ηταν τι με νοιαζει εμενα αν εφαγε τον σκυλο σου αδιαφορω.. έξαλλη του ειπα οτι θα του φερω την αστυνομία και παλι μου ειπε οτο δεν υον νοιαζει.. τον εχω προειδοποίηση πολλες φορες καθψς εχει ξανα μπει υο σκυλι και ειχα κ τα παιδια μου που ριναι μικρα.. δεν φταιει το σκυλι αλλα ο ιδιος.. 2 ωρες χειρουργειο εκανε εχθες το δικο μου και αν μπορεσει να ζησει.. 

με οσα λες θα εκανα μηνυση ΑΜΕΣΑ! και κακως δεν φωναξες και επι τοπου την αστυνομια να καταγραφει το περιστατικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επρεπε να παρεις αμεσα την αστυνομια να δει το περιστατικο(οπως και σε ενα τρακαρισμα δεν περιμενεις την αστυνομια για να καταγραψει και να εισαι νομικα σωστος???)και με τα μυνηση μεσω δικηγορου!!!ευτυχως που δεν ηταν κανα παιδι.....θα τον ειχα σφαξει  .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, ntguitar said:

γιατί τα πιο σωστά πράγματα εγώ τα έχω γράψει

Πάγια αντίληψη εδώ μέσα

Παιδιά όσοι λέτε για αστυνομία, άμεσα κιόλας, που κακώς δεν τη φώναξε, το πρώτο μέλημα της γυναίκας ήταν να τρέξει το σκύλο της που ήταν μέσα στα αίματα, ποιες αστυνομίες λέτε; Το σκυλί χαροπάλευε και θα καθόταν να περιμένει πότε θα ερχόταν το περιπολικό αν ποτέ;

Επεξ/σία από Kostasspil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...