Προς το περιεχόμενο

Matrix 4


dalan2007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΟΚ ναι σεναριο-σκηνοθεσια ειναι αστα αλλα ας μην κοροιδευομαστε....Καλοι και αγιοι ο Κυανου και η Κάρι-Αν αλλα ειναι πολυ γερασμενοι για τους ρολους ηταν μια ανοητη ιδεα να ξοδευτούν 200 εκ $ για αυτο.Δεν ενδιαφερεται το νεανικο κοινο να δει ενα ζευγαρι πρωταγωνιστων που πλησιαζουν τα 60 ειναι πεταμενα λεφτα.

Αν εκαναν  μια ταινια με νεο cast πιστευω θα ειχε καλυτερη τυχη στο BO.

Επεξ/σία από mecanomecano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

1) Δεν θυμάμαι το "Enter the Matrix" να ήταν τόσο αγαπημένο. Πιο πολύ άρεσε το "Path of Neo". Αλλά πάνε χρόνια οπότε μπορεί να κάνω λάθος. Δεν έπαιξα ποτέ το online.
2) Spamming the block button. Στα beat'em ups, αν δεν block σωστά, τις τρως. :D
3) Spider-Man: Far From Home spoiler...oof. (αν και νομίζω το ξέρουν όλοι πια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eντάξει! Μάγκες ειστε υπερβολικοι.

Η ταινία ειχε τραγικά εφέ, χειρότερα δηλαδή από το 1ο Μάτριξ και λανθασμένες επιλογές ηθοποιών για να στηρίξουν τεράστιους χαρακτήρες. Για παράδειγμα ο τυπος που υποδύεται τον Σμιθ, δε μπορουσε σε καμια περίπτωση να σηκωσει το βάρος του προκάτοχού του.

Ως ιστορία μου άρεσε. Απαντήσεις έδωσε με το παραπάνω και μου αρεσε η εξελιξη της κατάστασης. Ακόμα και την τραγική φιγούρα τον Νιο που ουσιαστικά λειτουργησε ως αντιηρωας, βαθιά επηρεασμένος από τη κοροιδία που το έπαιξαν οι μηχανές και τον τροπο που τον εκμεταλλεύτηκαν.

Το τέλος γραφικό που δεν αρμοζει σε τέτοια ταινία.

6 στα 10. Θεωρω δικαιες τις βαθμολογίες αλλά οχι κάτω απο 5.

Οσο για τον Ριβς, ο άνθρωπος ειναι μια κατηγορία μονος του. Δεν έχω διαβάσει ποτέ αρνητικό σχόλιο ούτε για την υποκριτική του, ούτε για τη προσωπική του ζωή. Έχει αφιερωσει τη ζωή του σε δωρεές γεγονός.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η after credits σκηνή, εξηγεί ακριβώς τι ήταν η ταινία, μια παρωδία με στοιχεία Matrix.

Για αυτο και μόνο, 5/10.

Επεξ/σία από Sugizo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσφατα το ειδα και εγω... Αποτυχία.. Δεν μου άρεσε καθολου. Καταρχήν δεν παίζουν οι ίδιοι ηθοποιοί τους χαρακτήρες  που λάτρεψα στα προηγούμενα Matrix οπως ο Μorpheus, ο Agent Smith (ειμαι μεγάλος φαν,  του Hugo Wallace Weaving).

Σε ολη την ταινια ασχολούμαστε με την σχεση του Nio και της Trinity, σενάριο οτι να ναι, λιγο δράση στο τελος και αυτο ηταν, βαρετά και άκυρα εφέ.. Για να φτασω σε σημείο να το κλείσω και να το ξαναβάλω μέχρι να το τελειώσω σημαίνει οτι δεν με κράτησε καθόλου. Κριμα.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

 ο Agent Smith (ειμαι μεγάλος φαν,  του Hugo Wallace Weaving).

φιλος αν δεν μου το ελεγες..απο μονος μου, δεν θα μπορουσα να το φανταστω ποτε! 😛

Επεξ/σία από panagiotis54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν έχω δει ακόμα την ταινία αλλά διαβάζω εδώ για ανωμαλίες, ή ακόμα χειρότερα για την ανωμαλία της ανωμαλίας, αυτό είναι κομμάτι της ταινίας ή η ίδια η ταινία είναι ανωμαλία της ανωμαλίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2022 στις 7:32 ΜΜ, pontez2 είπε

Eντάξει! Μάγκες ειστε υπερβολικοι.

Η ταινία ειχε τραγικά εφέ, χειρότερα δηλαδή από το 1ο Μάτριξ και λανθασμένες επιλογές ηθοποιών για να στηρίξουν τεράστιους χαρακτήρες. Για παράδειγμα ο τυπος που υποδύεται τον Σμιθ, δε μπορουσε σε καμια περίπτωση να σηκωσει το βάρος του προκάτοχού του.

Ως ιστορία μου άρεσε. Απαντήσεις έδωσε με το παραπάνω και μου αρεσε η εξελιξη της κατάστασης. Ακόμα και την τραγική φιγούρα τον Νιο που ουσιαστικά λειτουργησε ως αντιηρωας, βαθιά επηρεασμένος από τη κοροιδία που το έπαιξαν οι μηχανές και τον τροπο που τον εκμεταλλεύτηκαν.

Το τέλος γραφικό που δεν αρμοζει σε τέτοια ταινία.

6 στα 10. Θεωρω δικαιες τις βαθμολογίες αλλά οχι κάτω απο 5.

Οσο για τον Ριβς, ο άνθρωπος ειναι μια κατηγορία μονος του. Δεν έχω διαβάσει ποτέ αρνητικό σχόλιο ούτε για την υποκριτική του, ούτε για τη προσωπική του ζωή. Έχει αφιερωσει τη ζωή του σε δωρεές γεγονός.

Το ότι είναι αξιόλογος άνθρωπος,το έχω διαβάσει πάρα πολλές φορές και χιλια συγχαρητήρια και μπράβο του και συμφωνώ.

Αλλά το ότι είναι (έστω) ηθοποιός....ούτε κατά διάνοια.

Έχει ξεπεράσει σε άσχετο παίξιμο ακόμα και τον Τζεφ Γκόλντμπλαμ.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι φαν του Keanu Reeves επειδή έχει ωραία σκηνική παρουσία και φαίνεται να είναι καλός και προσγειωμένος άνθρωπος.

Όμως όσο αναφορά στην υποκριτική, δεν θα έλεγα ότι με συγκλόνισε ιδιαίτερα κάποιος ρόλος του. Να τονίσω ότι δεν λέω ότι είναι κακός στους ρόλους που υποδύεται αλλά σίγουρα όχι και μαέστρος όπως πχ ο Joaquin Phoenix.

Βέβαια ίσως ο άνθρωπος να έχει όντως ταλέντο και να μη του δώθηκε η ευκαιρία να το αποδείξει. Συνήθως γίνεται type cast σε πολύ συγκεκριμένους ρόλους. 

Τώρα όσο αναφορά το Matrix 4, για μένα ήταν μια αποτυχία χωρίς λόγο ύπαρξης. Ανακυκλώνει τα γεγονότα της πρώτης ταινίας χωρίς να προσθέτει κάτι νέο ή ιδιαίτερα φιλοσοφικό. Με άλλα λόγια, μοιάζει διαφορετικό αλλά είναι το ίδιο. Και το χειρότερο, αναιρεί και κάποιους θεσμούς που έθεσε η τριλογία, με τον One να χάνει πλέον την λειτουργία του, το σκοπό του και τη σημασία του.

Δεν θέλω να κάνω spoiler αλλά θα πω το εξής. Η αρχική τριλογία μας είπε κάποια συγκεκριμένα πράγματα ως βασικές αρχές και κανόνες πάνω στα οποία στηρίζεται όλο το concept του "εκλεκτού". Τώρα το 4 μας λέει ότι τελικά δεν ισχύουν αυτά που ξέραμε, ισχύει κάτι εντελώς διαφορετικό απλά και μόνο επειδή το απαιτεί το "καινούργιο" σενάριο της ταινίας και δεν είχαμε κάποια καλύτερη ιδέα. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.  

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Καλημερίζω.

Ειπα να δωσω μια δευτερη ευκαιρία στη ταινία και την ειδα ξανά, σε ακομα καλύτερη ανάλυση και πιο προσεκτικά.

Θα επιμείνω στην αρχικη μου άποψη πως ένα μεγάλο μέρος της ιστορίας μου άρεσε αρκετά. Το πως πχ κορόιδεψαν οι μηχανές τον Νιο, την εξέλιξη του πολέμου, τη συμαχία με μέρος των μηχανών κοκ. Γενικά το συμπαν του Ματριξ έχει πολλά να δωσει, αλλά δε χρειάζονται γραφικότητες.

Η μια απο αυτές ηταν η ντε και καλά εμφάνιση smith, Μορφέα και Μεροβιγιου. Οι 2 πρωτοι με διαφορετικούς ηθοποιούς που δεν μπόρεσαν ποτέ να προσαρμοστούν στον ρόλο, ο Μεροβίγιος ως μια καρικατούρα. Τραγικές επιλογές, οι οποίες με τους κανονικους ηθοποιούς ισως να έσωζαν τη κατάσταση.

Η άλλη ηταν με τον ρολο της Τρινιτη που έπρεπε να της δωσουν το ρόλο του εκλεκτού. Απο κάθε άποψη γραφικό, εξευτέλισαν και την εμβληματικότητα του ρολου του Νίο αλλά και αυτου της Τρινιτη που ούτως η αλλιώς ηταν εξαιρετική στον παλιό ρόλο της.

Ο νέος αρχιτέκτονας επισης καρικατουρα. Η επιλογή του ηθοποιού τραγική.

Ένα τέλος που ειναι το λιγότερο αστείο.

Κρίμα διότι προκειται για μια ωραία ιστορία, με δυνατότητες. Αλλάζω τη βαθμολογία που έδωσα. Το 6 στα 10 ηταν πολύ. Νέα βαθμολογία 4 στα 10, διότι μου λύθηκαν κάποιες απορίες. Τιποτε παραπάνω.

Θα προτεινα σε κάποιον να τη δει περισσότερο για την εξέλιξη του πολέμου. Αντε να δει μέχρι τη μέση...μετά δεν έχει νοημα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...