Προς το περιεχόμενο

Matrix 4


dalan2007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, sstratos είπε

Για να μην σας κουράζω , της ταινίας θα της έβαζα ενα 4/10. Δεν μου άρεσε καθώς δεν προσέφερε τίποτα καινούργιο στην τριλογία. Αρπαχτή κανονικά , και για τους ηθοποιούς και για την εταιρία. Δεν μετανιώνω που την είδα αλλά απογοητεύτικα στο τέλος.

 

Φίλε μου σ'ευχαριστώ για την ανάλυσή σου, είμαι και εγώ ακριβώς ίδια ηλικία και θεωρώ και εγώ ότι τα Matrix 123 είναι must see, δηλαδή δεν παίζει να μου πει κάποιος νεότερος ότι δεν τα έχει δει και να μην προσπαθήσω να τον πείσω (με την καλή έννοια) να τα δει ASAP. 

Σε αυτές τις περιπτώσεις εγώ προτιμάω να δω τις ταινίες στο σινεμά ώστε κάπως να "κερδίσω" λίγο από ποιότητα εφε, ήχου κλπ. 

Πλέον μετά από 1.5 χρόνο που είχα να πάω σινεμά, πήγα και είδα το Dune, με χάλασε τόσο πολύ η όλη φάση του σινεμά (όλοι να τρώνε, άλλοι να μιλάνε, ο άλλος να σηκώνεται) που δύσκολα θα ξαναπάω, και το εννοώ. Η ταινία σαν ταινία μου άρεσε, αλλά έχοντας συνηθίσει τόσο καιρό στην τηλεόραση, το πιστεύεις ότι με χάλασαν οι τρυπούλες που έχει το πανί, αλλά και οι γραμμές εκεί που ενώνεται με το υπόλοιπο πανί? Μάλλον γερνάω...

Την καλύτερη δουλειά έκανες και το είδες σπίτι! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 457
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, petasis είπε

Οπότε συμφωνείς με το 4, που αναφέρει ρητά ότι το μάτριξ είναι άλλο, ο παλιός εκλεκτός είναι πλέον αδύναμος, και η νέα ανωμαλία ξεκινά όχι από τους ανθρώπους, αλλά από μηχανή. Η ιστορία εξελίχθηκε...

ποια ανωμαλία ξεκίνησε από μηχανή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδέρφια, κανένα spoiler θα βάλετε?

Έχετε πετάξει φόρα-παρτίδα τη μισή υπόθεση, τις ανατροπές, τα ευρήματα, τις αλλαγές, τις επεξηγήσεις, τώρα αναφέρετε και τη μία σκηνή πίσω από την άλλη.

Οκ, μάπα το καρπούζι πιθανότατα αλλά να μην το ξέρουμε κι από αφηγήσεις εδώ μέσα όλο πριν το δούμε με τσίπουρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Αδέρφια, κανένα spoiler θα βάλετε?

Έχετε πετάξει φόρα-παρτίδα τη μισή υπόθεση, τις ανατροπές, τα ευρήματα, τις αλλαγές, τις επεξηγήσεις, τώρα αναφέρετε και τη μία σκηνή πίσω από την άλλη.

Οκ, μάπα το καρπούζι πιθανότατα αλλά να μην το ξέρουμε κι από αφηγήσεις εδώ μέσα όλο πριν το δούμε με τσίπουρα!

Για το καλό σου το κάνουν βρε, για να μην χρειαστεί να τη δεις.:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/12/2021 στις 6:19 ΜΜ, dekulinkgr είπε

Mαλιστα.Ελεγα να παω κινηματογραφο να την δω αλλα μετα απο αυτα που διαβασα να ειναι καλα ο θειος.Προσπαθω να θυμηθω αν τελικα υπαρχει τωρινη ταινια reboot-restart-sequel παλιας ταινιας που να ειναι πολυ καλη.Υπαρχει ρε παιδια??

blade runner, imo ανώτερη της original ( ίσως επειδή η original σφάχτηκε στο μονταζ και από 4ωρη έγινε 2ωρη και δυστυχώς η uncut έκδοση δεν κυκλοφόρησε ποτέ)

υπ'οψιν την original την είδα σινεμά όταν βγήκε και είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες γενικά

Επεξ/σία από giorgos789456
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και αναφέρει η ίδια η ταινία το mojo.

Είναι σα να πήγαν οι εξωγήινοι από το Space Jam και να πήραν το mojo της παραγωγής... :P

[ABJ] Basketball Jones Space Jam scene - YouTube

Space Jam: The Nerdlucks Steal Talent From NBA Players - YouTube

Επεξ/σία από Diinekis21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, giorgos789456 είπε

blade runner, imo ανώτερη της original ( ίσως επειδή η original σφάχτηκε στο μονταζ και από 4ωρη έγινε 2ωρη και δυστυχώς η uncut έκδοση δεν κυκλοφόρησε ποτέ)

υπ'οψιν την original την είδα σινεμά όταν βγήκε και είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες γενικά

Εννοείς το 2049; H δεύτερη πιο βαρετή ταινία scifi όλων τον εποχών (πρώτη το Arrival). Χρειάστηκα μία εβδομάδα να την δω με sessions 15-20 λεπτά το καθένα. Περίμενα να δω τί είναι καλό που λένε όλη και με έπερνε ο ύπνος. 

  • Like 4
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατώτερο ακόμα κι απ το κακό τρίτο μέρος των ταινιών. Δεν ξέρω γιατί το έβγαλαν, δεν πρόσθεσε κάτι δεν έκανε έστω expand το universe, δεν είχε κάτι να δώσει. Το μόνο που ήθελαν μάλλον να κάνουν ήταν να

Spoiler

Παρουσιάσουν έναν εντελώς άχρηστο Νιο που τον σώζει η Τρινιτι στην γνωστή πλέον συνταγή girl power. Ο Μορφεας ούτε καν πλησίασε την επιβλητικοτητα και την ρητορική του Fisburne, η απεικόνιση του Merovingian ήταν για μήνυση και οι σκηνές μάχης χλιαρές. Κάποιος που θέλει να του περάσει η ώρα οκ, να τη δει. Αλλά αν θέλουμε να την κρίνουμε ως μέρος και συνέχεια μιας συγκεκριμένης ιστορίας, η ταινία ήταν μάπα 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα το 4 πρόσφατα. Αν και λάτρης της σειράς θα πρέπει ομολογήσω ότι το τέταρτο μέρος με απογοήτευσε. 

Η πρώτη φουρνιά με επιτομή το 1ο ήταν μια σφαλιάρα στο συλλογικό ασυνείδητο. Άνοιξε ένα νέο παράθυρο στο τρόπο που αντιλαμβάνομουν τα πράγματα και η δημιουργία ενός if με οδήγησε σε νοητικά μονοπάτια καινούργια. Κινηματογράφικα δε το γενικό στήσιμο της ταινίας έφερε επανάσταση στους απανταχού κινηματογραφιστες 

Ερχόμενος στο 4 τώρα.. Περίμενα μετά από τόσα χρόνια με αγωνία να λάβω κάτι καινούργιο αναφορικά με το story line. κάτι το οποίο φυσικά δεν συνεβει δυστυχώς. Χορογραφίες και action scenes μέσα από το πανέρι. Καμία κορύφωση για εμένα τουλάχιστον. Το ότι η αγάπη πάντα νικάει ταιριάζει σε ρομαντικές νουβέλες.. Το matrix θα έπρεπε να μπορεί να δώσει πολλά παραπάνω. Στα δικά μου μάτια αντιμετώπισαν το matrix σαν μια απλή σειρά ταινιών Acton movies. Θα έπρεπε να την αντιμετωπίσουν σαν ένα μύθο ώστε το 4ο να μπορεί να συντηρήσει το μύθο αυτό. Κρίμα. 

Επεξ/σία από Getapen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα σε 1 εβδομάδα το έβγαλαν από τους κινηματογράφους σε ΗΠΑ-Καναδά με $30.000.000 gross μόνο;;

31/12 ήταν η τελευταία μέρα που καταγράφηκε πώληση εισιτηρίων,
Domestic Box Office For Dec 31, 2021 - Box Office Mojo

1/1 και 2/1 υπάρχουν όλες οι άλλες ταινίες εκτός από το Μάτριξ. 
Domestic Box Office For Jan 1, 2022 - Box Office Mojo

Domestic Box Office For Jan 1, 2022 - Box Office Mojo

Μέχρι και το Ghostbusters κόβει εισητήρια! 


Το οποίο μέχρι την Παρασκευή είχε πέσει στην 5η θέση εισπράξεων! 
Domestic 2021 Weekend 53 - Box Office Mojo
(IMDB έχει πλέον 5.7!!!!) 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμβαίνει αυτό μέχρι να καταλάβουν τα στούντιο ότι αυτό που πάνε πλέον να πλασάρουν δεν αρέσει στον κόσμο. Το χω γράψει κι αλλού, τόσες ταινίες σε αυτό το στυλ έχουν πάει απατες και μυαλό δεν βάζουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και πολλά ήταν τα 75 εκατ εκτός ΗΠΑ.

Μην ξεχνάτε πάντως ότι είχε Day 1 release στο HBO Max, αρκετοί δεν θα πήγαιναν να το δουν στις αίθουσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...