Προς το περιεχόμενο

Matrix 4


dalan2007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/7/2020 στις 1:02 ΜΜ, Apoll είπε

Κοίτα η συνταγή είναι ποιο απλή για το γεύμα Matrix 4. 

Παίρνουμε το Matrix και το βαράμε μέχρι να γίνει Retcon Matrix. Ρίχνουμε γερές δόσεις Disney Star Wars & Terminator Dark Fate, με την σέσουλα χώνουμε Intersectionality θρησκεία δεν έχει σημασία πόση και πασπαλίζουμε άγρια με Alphabet++++++++++ ιδεολογία. 

Αν αντιδράσεις με αυτό που σου έδωσαν κακός. Πρέπει να απαιτηθεί από το αφεντικό σου να σε απολύσει, διαγραφή όλων των λογαριασμών κοινωνικής δικτύωσης και στο gulag για indoctrination μέχρι να γίνεις ζόμπι. Γιατί είσαι επικίνδυνος. 

 

Στις 7/8/2020 στις 10:11 ΜΜ, Apoll είπε

Όταν το έγραφα παραπάνω ίσως μερικοί να μην με πίστευαν, ορίστε από το στόμα των δημιουργών που υποστηρίζουν ότι το Matrix ήταν αλληγορία για διαφυλικούς αγώνες 

https://rt.com/usa/497309-lilly-wachowski-matrix-transgender/

Αλλά να μην πάρουμε την ίδια αλληγορία για να ξυπνήσουμε από την πολιτικό-κοινωνική προπαγάνδα που τρώμε, τότε το ίδιο άτομο είναι αντίθετο 

https://www.theguardian.com/film/2020/may/18/lilly-wachowski-ivana-trump-elon-musk-twitter-red-pill-the-matrix-tweets

https://www.wired.com/story/red-pill-matrix-tweet/

Υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο. Ούτε ένα λεπτό πλέον δεν δίνω σε αυτούς. 

 

Τα παραπάνω έγραψα το το καλοκαίρι του 2020. Όσοι πήγατε να την δείτε το κάνατε από δική σας λανθασμένη επιλογή. 

Το neuralizer από το Men in Black δεν υπάρχει αδέλφια, το έψαξα μανιωδώς από επόχης Star Wars TFA εξ ού και είμαι προσεκτικός έκτοτε. 

 

H ταινία πάτωσε, 22εκ συνολικά σε ΗΠΑ & Καναδά σε μία εβδομάδα. To Sing 2 τα πήγε πολύ καλύτερα όπως και ο Spiderman που είναι ήδη 2 εβδομάδες στους κινηματογράφους! 

Όταν ταινία με όνομα Matrix πάει άπατο 3η ταινία στο box office την εβδομάδα κυκλοφορίας, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. 

Ήδη προχτες (Τρίτη) έκοψε όσα εισητήρια το King's Man και American Underdog!!!!!!!!!!
 

Επεξ/σία από Apoll
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, NT1G said:
  Hide contents

Γιατί με τους δύο αυτούς μέσα στο μάτριξ αλλά χωριστά, η παραγωγή ρεύματος ήταν μεγάλη.

Τους κάναν να φαίνονται διαφορετικά για να μην τους βρουν αυτοί που τους ψάχναν για να τους βγάλουν από το μάτριξ.

 

Οκ αυτό το λέει η ταινία. Γιατί όμως συμβαίνει αυτό;

11 hours ago, Shinji ikari said:
  Hide contents

Μέσα στο περιεχόμενο του έργου δεν υπήρχε λογος. Ουτε υπηρχε λόγος να εχουν δυνάμεις. Αφού πρόκειται για νεα έκδοση του ματριξ και η προηγούμενη διαγράφηκε. Απλά ειναι οι πρωταγωνιστες απο τα προηγούμενα. Τους έβλεπαν αλλιώς γιατί ήταν πρόγραμματισμενη δυνατότητα του ματριξ για να μην τους βρουν οι άλλοι.

 

Spoiler

Ε και γιατί δεν έβλεπαν και τους ευατους τους αλλιως να μην υπάρχει καν ζήτημα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα και εγώ χθες. Ήθελα να έχετε άδικο και απλά να κάνατε πολύ αυστηρή κριτική αλλα ήσασταν και πολύ επιεικείς.

Η ταινία είναι απαράδεκτη. Από πού να ξεκινήσω. Σενάριο; Διάλογοι; Φωτισμός λες και έβλεπα Εμμανουέλα 4; Χορογραφίες;

Δεν το βλέπω για 5. Θεωρώ πιο πιθανό να συνεχίσει σε σειρά αφού τώρα οι παλιοί έδωσαν την σκυτάλη στους νέους Σωτήρες.

Κρίμα. Πήγαν να κάνουν τρελή αρπαχτή.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πώ την άποψη μου. 41 ετών τώρα , απλώς για καταλάβετε οτι τα 1-2-3 τα θεωρώ must-see...

 Ηθελα να πάω σινεμα να την δώ , γιατι βλέποντας τα τρείλερ μου φαινόταν καλή... Λόγο της κατακόρηφης αυξησης των κρουσμάτων , αποφάσισα να αναβάλω το σινεμά , και έτσι μετά απο πολύυυ καιρό μπήκα στο καραβι να δώ τι υπάρχει. Και το είδα πρώτο-πρώτο (και πραγματικά δεν το πίστευα.) Το κατέβασα και ετοιμάστηκα σπίτι για ενα ωραίο βραδάκι με ταινιάρα και πολύ νοσταλγία εννοείται. 

Μου άρεσε η ιδέα οτι ο Νεο ζεί τελικά στο μάτριξ (αρα και στον φυσικό κόσμο-με ποιό τρόπο περίμενα να δώ με αγωνία) 

Spoiler

Η ιδέα ομως , οτι πρακτικά ειχε φτιάξει την ζωή του (απο το 1-2-3) σαν βιντεοπαιχνίδι δεν μου άρεσε καθόλου, αντίθετα με ξενέρωσε απο την αρχή. Μου φάνηκε πολύ Αμερικανιά !!!!!

Ο Μορφέας είχε χάσει ολη την εμβληματική του παρουσία... Πλέον είναι σαν κομπάρσος και όχι σαν μέντορας !!!! Απο εκεί που τον καμαρώναμε και κρεμόμασταν από τα χείλη του , πλέον τρώει τη μια σφαλιάρα μετά την άλλη.. κρίμα

Ο Νεο ?? πραγματική αποκαθήλωση !!!! δεν μπορεί να πάρει τα πόδια του (οχι λόγο ηλικίας του ηθοποιού-λόγο σεναρίου) και το ότι τις τρώει στο υπόγειο απο τον καινούργιο τεντι-μπόι σμιθ είναι εκτός απο αναμενόμενο και λυπηρό.

Οι μάχες σωμα με σώμα καμία σχέση με τα προηγούμενα. Πολύ κατώτερες.

Καλά , για τον Merovingian τι να πώ , πραγματικά τον ξεφτιλίσανε... 

O τεντι-μπόι σμίθ ?? Από τον "απόλυτο" κακό και τον μεγάλο αντίπαλο του Νeο , τον κάνανε αμερικανο-γιαλατζί.

Τα αναγκαστικά flash-back cutscenes με τους σμίθ και μορφέα (γιατι οι παλιοί ηθοποιοί δεν δεχτηκαν να παίξουν) ειναι σεναριακά τραγικά. 

Spoiler

Οι σκηνές με την μηχανή προς το τέλος με τα μπότ ήταν απαράδεκτες για το σύμπαν του ματριξ. 1000 φορές θα προτιμούσα να τους ακολουθάγανε agents !! το φαντάζεστε ?? να πέφτανε agents απο παντού ?? απο τα παράθυρα κτλ ?? 

Η τρινιτυ ??  Ενώ ο Νεο κρατιέται για την ηλικία του , αυτή εχει σπάσει αρκετά και δεν "πείθει" πλέον οτι μπορεί. Σαν να βλέπω την μάνα μου (με 10 βοτοξ) να παλεύει για να γίνει "με το ζόρι-επειδη το θέλει το συστημα" αυτή η αρχηγός και "η καλύτερη".

Spoiler

Ιδίως στο τέλος που ο Νεο δεν μπορεσε να πετάξει , και τον κρατάει η τρινιτυ και φεύγουν, πραγματικά μου ήρθε μια παλινδρόμηση.

Και δεν το λέω υποτιμητικά , οτι μια γυναίκα δεν θα μπορούσε , αλλα γιατί καταρρέουν όλα για την τηλεθέαση και να μη στεναχωρήσουν τους politicaly correct... Η τριλογία στηρίχτηκε στον Νeo , και τώρα θέλουν ισότητα. Τώρα δεν γίνεται πλέον :)  (χωρις παρεξήγηση) 

Για να μην σας κουράζω , της ταινίας θα της έβαζα ενα 4/10. Δεν μου άρεσε καθώς δεν προσέφερε τίποτα καινούργιο στην τριλογία. Αρπαχτή κανονικά , και για τους ηθοποιούς και για την εταιρία. Δεν μετανιώνω που την είδα αλλά απογοητεύτικα στο τέλος.

 

  • Like 11
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2021 στις 9:21 ΠΜ, funbreaker είπε

Για ποιο λόγο υποτίθεται ότι οι μηχανές ανασύνθεσαν τον νίο και την τρίνιτι (την ανωμαλία των ανωμαλιών) και τους έβαλαν στο Μάτριξ; Επίσης γιατί οι άλλοι τους έβλεπαν αλλιώς;

Το αναφέρει η ταινία αυτό. Βάζοντας την ανωμαλία στο νέο μάτριξ πέτυχαν καλύτερο έλεγχο (και περισσότερη παραγωγή) και ταυτόχρονα σταμάτησαν οι ανωμαλίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι απαραιτητο να βγαλουν Matrix 5. Αν θελουν οντως να δωσουν συνεχεια στο franchise μπορουν να βγαλουν animation ή καποια σειρα μπας και μαζεψουν τα ασυμμάζευτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, sstratos είπε

Να σας πώ την άποψη μου. 41 ετών τώρα , απλώς για καταλάβετε οτι τα 1-2-3 τα θεωρώ must-see...

 Ηθελα να πάω σινεμα να την δώ , γιατι βλέποντας τα τρείλερ μου φαινόταν καλή... Λόγο της κατακόρηφης αυξησης των κρουσμάτων , αποφάσισα να αναβάλω το σινεμά , και έτσι μετά απο πολύυυ καιρό μπήκα στο καραβι να δώ τι υπάρχει. Και το είδα πρώτο-πρώτο (και πραγματικά δεν το πίστευα.) Το κατέβασα και ετοιμάστηκα σπίτι για ενα ωραίο βραδάκι με ταινιάρα και πολύ νοσταλγία εννοείται. 

Μου άρεσε η ιδέα οτι ο Νεο ζεί τελικά στο μάτριξ (αρα και στον φυσικό κόσμο-με ποιό τρόπο περίμενα να δώ με αγωνία) 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Η ιδέα ομως , οτι πρακτικά ειχε φτιάξει την ζωή του (απο το 1-2-3) σαν βιντεοπαιχνίδι δεν μου άρεσε καθόλου, αντίθετα με ξενέρωσε απο την αρχή. Μου φάνηκε πολύ Αμερικανιά !!!!!

Ο Μορφέας είχε χάσει ολη την εμβληματική του παρουσία... Πλέον είναι σαν κομπάρσος και όχι σαν μέντορας !!!! Απο εκεί που τον καμαρώναμε και κρεμόμασταν από τα χείλη του , πλέον τρώει τη μια σφαλιάρα μετά την άλλη.. κρίμα

Ο Νεο ?? πραγματική αποκαθήλωση !!!! δεν μπορεί να πάρει τα πόδια του (οχι λόγο ηλικίας του ηθοποιού-λόγο σεναρίου) και το ότι τις τρώει στο υπόγειο απο τον καινούργιο τεντι-μπόι σμιθ είναι εκτός απο αναμενόμενο και λυπηρό.

Οι μάχες σωμα με σώμα καμία σχέση με τα προηγούμενα. Πολύ κατώτερες.

Καλά , για τον Merovingian τι να πώ , πραγματικά τον ξεφτιλίσανε... 

O τεντι-μπόι σμίθ ?? Από τον "απόλυτο" κακό και τον μεγάλο αντίπαλο του Νeο , τον κάνανε αμερικανο-γιαλατζί.

Τα αναγκαστικά flash-back cutscenes με τους σμίθ και μορφέα (γιατι οι παλιοί ηθοποιοί δεν δεχτηκαν να παίξουν) ειναι σεναριακά τραγικά. 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Οι σκηνές με την μηχανή προς το τέλος με τα μπότ ήταν απαράδεκτες για το σύμπαν του ματριξ. 1000 φορές θα προτιμούσα να τους ακολουθάγανε agents !! το φαντάζεστε ?? να πέφτανε agents απο παντού ?? απο τα παράθυρα κτλ ?? 

Η τρινιτυ ??  Ενώ ο Νεο κρατιέται για την ηλικία του , αυτή εχει σπάσει αρκετά και δεν "πείθει" πλέον οτι μπορεί. Σαν να βλέπω την μάνα μου (με 10 βοτοξ) να παλεύει για να γίνει "με το ζόρι-επειδη το θέλει το συστημα" αυτή η αρχηγός και "η καλύτερη".

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ιδίως στο τέλος που ο Νεο δεν μπορεσε να πετάξει , και τον κρατάει η τρινιτυ και φεύγουν, πραγματικά μου ήρθε μια παλινδρόμηση.

Και δεν το λέω υποτιμητικά , οτι μια γυναίκα δεν θα μπορούσε , αλλα γιατί καταρρέουν όλα για την τηλεθέαση και να μη στεναχωρήσουν τους politicaly correct... Η τριλογία στηρίχτηκε στον Νeo , και τώρα θέλουν ισότητα. Τώρα δεν γίνεται πλέον :)  (χωρις παρεξήγηση) 

Για να μην σας κουράζω , της ταινίας θα της έβαζα ενα 4/10. Δεν μου άρεσε καθώς δεν προσέφερε τίποτα καινούργιο στην τριλογία. Αρπαχτή κανονικά , και για τους ηθοποιούς και για την εταιρία. Δεν μετανιώνω που την είδα αλλά απογοητεύτικα στο τέλος.

 

Αναφέρεις τόσα πράγματα που άλλαξαν, και μετά κλείνεις με το δεν προσφέρει τίποτα στην τριλογία. Μάλλον εννοείς ότι δεν σου αρέσουν αυτά που προσφέρει στην τριλογία;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, petasis είπε

Αναφέρεις τόσα πράγματα που άλλαξαν, και μετά κλείνεις με το δεν προσφέρει τίποτα στην τριλογία. Μάλλον εννοείς ότι δεν σου αρέσουν αυτά που προσφέρει στην τριλογία;

Για μένα η ιστορία τελείωσε κατά 95% στο matrix 1 και κατά 100% στο matrix 3....

 Δεν υπήρχε λόγος να βγεί το 4 (εκτός των εσόδων για την εταιρία)

Οι αλλαγές που αναφέρω δεν προσθέτουν κάτι καινούργιο ή κατι που έλειπε και δεν ειχε εξηγηθεί απο τα προηγούμενα 3. Αντίθετα για μένα υποβαθμίζουν τον εαυτό τους και χαλάνε την "εικονα" που είχαμε εως τωρα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρώτο Matrix για τα πρώτα 45 λεπτά πρέπει να είναι η καλύτερη ταινία επιστημονικής φαντασίας όλων των εποχών δεν ξέρεις πραγματικά τι θα δεις είσαι με το στόμα ανοιχτό και έχουν φτιάξει έναν πολύ ιδιαίτερο κόσμο – σενάριο ,από κει και μετά με δεύτερη και τρίτη ταινία απλά το μετέτρεψαν σε ένα love story Τραβηγμένο απ’τα μαλλιά.

Όσο για την 4η όσοι αγάπησαν το πρωτότυπο απλά ελπίζουν να μην ειχε φτιαχτεί ποτέ.

Επεξ/σία από miltos_id
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sstratos είπε

Για μένα η ιστορία τελείωσε κατά 95% στο matrix 1 και κατά 100% στο matrix 3....

 Δεν υπήρχε λόγος να βγεί το 4 (εκτός των εσόδων για την εταιρία)

Οι αλλαγές που αναφέρω δεν προσθέτουν κάτι καινούργιο ή κατι που έλειπε και δεν ειχε εξηγηθεί απο τα προηγούμενα 3. Αντίθετα για μένα υποβαθμίζουν τον εαυτό τους και χαλάνε την "εικονα" που είχαμε εως τωρα.

Οπότε συμφωνείς με το 4, που αναφέρει ρητά ότι το μάτριξ είναι άλλο, ο παλιός εκλεκτός είναι πλέον αδύναμος, και η νέα ανωμαλία ξεκινά όχι από τους ανθρώπους, αλλά από μηχανή. Η ιστορία εξελίχθηκε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to matrix έκανε την αρχή. Αλλα το πιο εντυπωσιακό παραμένει σε σινεμά το Reloaded. Τα είχα δει όλα στο σινεμά. Μόνο εκει βλέπεις την αξία της όποιας τανίας. Το 4 η απόλυτη παπάτζα. Πιο πολύ μου κάνει για να σκαλίσει τους μικρούς που έχουν χάσμα γενιάς και να τους ψήσει για τα επερχόμενα video games σειρές κλπ η οτι αλλο βγάλουν. Σαν προσωπική εμπειρία θα της έβαζα ενα 3/10 σε σχέση μετα προηγούμενα. 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, funbreaker είπε

Οκ αυτό το λέει η ταινία. Γιατί όμως συμβαίνει αυτό;

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ε και γιατί δεν έβλεπαν και τους ευατους τους αλλιως να μην υπάρχει καν ζήτημα;

 

Πολύ το ψάχνεις για μία βλακεια. Υποθέτω ότι το ματριξ δεν μπορεί να αλλάξει το πώς βλέπεις τον εαυτό σού γιατί αυτό είναι μέσα στο μυαλό σου. 

47 λεπτά πριν, miltos_id είπε

Το πρώτο Matrix για τα πρώτα 45 λεπτά πρέπει να είναι η καλύτερη ταινία επιστημονικής φαντασίας όλων των εποχών

Είπε κάποιος που δεν έχει δει το Ghost in the Shell (1995). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...