Προς το περιεχόμενο

Δείτε το νέο trailer του Star Wars: The Rise of Skywalker από την D23


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, basilis5 είπε

Τσεκαρε την, ωραια ταινια

https://www.imdb.com/title/tt2488496/

την εχω δει ηδη την αμερικανικη εκδοση. την Πορτογαλικη οπου ο Kylo αναγκαζει τον πατερα του να θυσιαστει, δεν την εχω δει ακομη, οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, KilliK είπε

την εχω δει ηδη την αμερικανικη εκδοση. την Πορτογαλικη οπου ο Kylo αναγκαζει τον πατερα του να θυσιαστει, δεν την εχω δει ακομη, οχι.

 

(Είναι από τις πιο γνωστές–και βάσιμες–θεωρείς από το 2016. Μου φαίνεται περίεργο που κάποιος τόσο ένθερμος fan δεν είχε ιδέα περί αυτού...)

https://thecantina.starwarsnewsnet.com/index.php?threads/han-solos-sacrifice-and-its-repercussions-for-the-st.9352/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, argipen είπε

(Είναι από τις πιο γνωστές–και βάσιμες–θεωρείς από το 2016. Μου φαίνεται περίεργο που κάποιος τόσο ένθερμος fan δεν είχε ιδέα περί αυτού...)

https://thecantina.starwarsnewsnet.com/index.php?threads/han-solos-sacrifice-and-its-repercussions-for-the-st.9352/

sorry, δεν ασχολουμαι με ανουσιες θεωριες που βγαινουν για να καλυψουν τα κενα κακογραμμενων σεναριων. κρινω μονο οτι μου δινει η καθε ταινια απο μονη της.

και στο TFA βλεπω μια πατροκτονια που δεν ειχε κανενα απολυτως impact στους χαρακτηρες και στην ιστορια. εδω η αλλη αντι να αγκαλιασει τον Chewie που ηταν ο πιο κοντινος της φιλος εκει περα, τον προσπερναει και παει αμεσως να αγκαλιασει την posh γκομενα που ειχε γνωρισει πριν 10λ. και δεν την εμπιστευοταν. και μετα εβγαινε ο JarJar για να ζητησει συγνωμη απο τους φανς για αυτη την παραλειψη του.(ψεματα, το δκαιολογησε οτι δεν ειχε στησει σωστα την καμερα.) ολες αυτες οι ταινιες ειναι αφηγηματικα σκουπιδια, και καμια fan made θεωρια στον κοσμο δεν προκειται να αλλαξει αυτο το γεγονος.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

32 λεπτά πριν, KilliK είπε

την εχω δει ηδη την αμερικανικη εκδοση. την Πορτογαλικη οπου ο Kylo αναγκαζει τον πατερα του να θυσιαστει, δεν την εχω δει ακομη, οχι.

Ή πολυ καλα πορτογαλικα ξερεις, ή δεν ξερεις αγγλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Oxygene είπε

Δεν αναλυουμε την θεωρια της σχετικοτητας, κριτικη σε ταινια κανουμε. Δεν σου αρεσει; προχωρα παρακατω

0 επιχειρήματα λεμεεεε!!! Χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, argipen είπε

So, this: Ρηχοί χαρακτήρες, ρηχό σενάριο και μετριότατοι ηθοποιοί...(;)

"(...) if he weren't starring in a popcorn sci-fi movie, might be a contender for this Oscar season's Best Supporting Actor category..."

Απόψεις είναι αυτές, σαν τα πουκάμισα. Ο καθένας έχει και από μια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε τι kylo ren και ιστορίες ,ο ford σαν παλιά καραβάνα στον χώρο ,και βλέποντας που πάει το πράγμα ,έβαλε τον ατάλαντο μυτόγκα να τον σκοτώσει,για να απαλλαγεί από το  μαρτύριο.

Δεν πείθουν οι χαρακτήρες ,δεν το βλέπετε? Η πρωταγωνίστρια θυμίζει μέλος του brittish tea time, ο μαύρος μοιάζει με προαγωγό του Bronx, και ο μυτόγκας με ατάλαντο παίκτη του κρίκετ ,που στην κινησιολογία παίρνει "μηδέν". Για να μην μιλήσω για την κινέζα στο τελευταίο επεισόδιο.

Και μη χειρότερα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος Ford? ο Lucas απο πριν ειχε δει που παει το παει πραμα, και πουλησε την εταιρεια του οσο ηταν νωρις. το νεο SW theme park πατωσε, το merchandise πατωσε, το SOLO πατωσε, το TLJ επεσε 800m κατω απο τις προβλεψεις τους και διχασε τους φανς.

και βλεπεις τωρα την Disney ναναι σε κατασταση πανικου και να φερνει πισω τον Emperor, τον Lando, τα star destroyers απο το ΟΤ, κοκ. τα οποια ολα αυτα ειναι η διακοσμηση, το περιτυλιγμα, ανευ ουσιας και περιεχομενου, μπηκαν για να τραβηξουν το κοινο μεσω της οικειοτητας και της νοσταλγιας.

οπως ειπε και ο Mike των RLM: "it's like putting a shining object in front of a cat"

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys, μιας που λέτε για τη θεωρία... αυτοθυσίας του Han Solo, εγώ νομίζω ότι η θεωρία αυτή είναι ένα κακό αστείο. Μου θυμίζει εκείνες τις θεωρίες που έλεγαν ότι ο Snoke ήταν ο Mace Windu... 

Ας μην ξεχνάμε τον εξαιρετικό συμβολισμό, που έχει ως εξής: "Ο Kylo Ren είναι έτοιμος να δώσει το όπλο του στο πατέρα του. Καθώς όμως το φως χάνεται και το πρόσωπο του Kylo γίνεται σκοτεινό, εκείνος ενεργοποιεί το φωτόσπαθο του και τον σκοτώνει."

Πως γίνεται αυτή η σκηνή που κατά τη γνώμη μου είναι από τις καλύτερες της sequel trilogy να είναι ουσιαστικά μια αυτοθυσία του Han Solo; Δηλαδή δεν σκέφτηκε τη Leia; Και κάτι άλλο... Ας υποθέσουμε αναγνώστη του μηνύματος πως έχεις ένα παιδί και εκείνο θέλει να σε σκοτώσει, αλλά υποφέρει. Τι κάνεις; Αυτοθυσιάζεσαι ή τον βοηθάς με κάποιο τρόπο να γίνει καλά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αυτοθυσιαστηκε ο Han, απλως αυτοι που τα λενε ειτε δεν ξερουν τον ορισμο της θυσιας, ειτε προσπαθουν να μπαλωσουν το γεγονος οτι ο Σολο σκοτωθηκε τελειως τζαμπα (που δεν ηταν καν καλλιτεχνικη αποφαση, αλλα λογω ορου συμβολαιου απο τον ηθοποιο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Babis_allos είπε

Μάλλον πολλοί έχετε ξεχάσει τι ηταν το Star Wars όταν πρωτοβγήκε και το έχετε υπερμυθοποιήσει. Το SW αγαπητοί μου δεν έγινε αυτό που έγινε ούτε επειδή είχε ηθοποιάρες ούτε επειδή οι χαρακτήρες είχαν τεράστιο βάθος. Ελάχιστοι ηθοποιοί ηταν γνωστοί πριν βγεί το πρώτο SW και οι χαρακτήρες συγνώμη αλλά βάθος δεν είχαν. Ποιός είχε βάθος ακριβώς; Οι ίδιοι οι ηθοποιοί σε συνεντεύξεις λένε πόσο πατάτα τους φαινόταν το σενάριο και πόσο εξεπλάγησαν απ' την επιτυχία που γνώρισαν. 

Όσο για τους ηθοποιούς, ο Adam Driver είναι ηθοποιάρα και εχει ήδη όσες υποψηφιότητες για όσκαρ είχε όλο το cast της πρωτης τριλογιας SW (πλην του  Guiness) στην ζωή του ολόκληρη. Η απάντηση είναι μια υποψηφιότητα...

Το SW έγινε αυτό που έγινε για το Universe που έχτισε, στην εποχή που το έχτισε, με τα εργαλεία που το έχτισε. Δεν μάζεψε τα βραβεία του ούτε για το σενάριο ούτε για την πολυπλοκότητα χαρακτήρων. Αυτό που έχει γίνει είναι ότι απέκτησε ένα τρελαμένο fan base που με τον καιρό απομυθοποίησε όλο και περισσότερο την αρχική τριλογία και είναι έτοιμο να κατακράξει οτιδήποτε άλλο βγεί. Δε νομίζω ότι αυτό το fan base καν ξέρει τι θα το ικανοποιούσε. Ένα fan base που απομυθοποιεί τους "βαθείς" χαρακτήρες της πρώτης τριλογίας (στην πραγματικότητα μονοδιάστατους χαρακτήρες από δευτερομέτριους ηθοποιούς) και κατακράζει τους "ρηχούς" χαρακτήρες της νέας τριλογίας. Ένα fanbase του π*****υ. 

Σωστά, η 1η τριλογία είχε μια φρέσκια ιστορία να πει. Η επόμενη όχι τόσο και παρόλο που εξέλιξε την πρωτότυπη, επένδυσε σε ηθοποιούς που είχαν τεράστιο κινηματογραφικό αντίκτυπο. Η 3η ούτε ιστορία έχει, ούτε ηθοποιούς που μπορούν να κουβαλήσουν το βάρος της κληρονομιάς του SW. Να θυμίσω το γέλιο που έβγαλε το 1ο τρέιλερ με τον μαύρο να πετάγεται στην οθόνη, το γέλιο μέχρι δακρύων στις αίθουσες όταν ο Κάιλο έβγαλε τη μάσκα (εκπληκτικά ταιριαστός σε άλλους ρόλους, όχι εδώ), το γέλιο που ρίχνουμε στο τελευταίο τρέιλερ με την "αλλαγμένη" Ρέυ (η Μυλαίδη στον πλανήτη των σκουπιδιών) να μην πείθει ούτε το στενό οικογενειακό της περιβάλλον;

Σιχάματα, εύχομαι καλό πάτο, για να αφήσουν επιτέλους το πτώμα του SW να αναπαυθεί εν ειρήνη.

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν η καλύτερη σκηνη των τελευταίων τεσσάρων ταινιών είναι αυτή:

 

...τότε οι συντελεστές των εν λόγω ταινιών έχουν αποτύχει.

Αν πρέπει κάθε φορα που βλέπουν τα ζόρια να βγάζουν τα "big guns" από τη ναφθαλίνη για να σώσουν την παρτίδα, τότε καληνύχτα.

Δεν κράζουμε επειδή γεννηθήκαμε και μεγαλώσαμε με την πρωτη τριλογία, θυμώνουμε επειδή μια παρέα από ταλαντούχους fans, με το μισό budget από όσο διαθέτει η Disney για κάθε ταινία, πιθανότατα θα πετύχαινε καλύτερο αποτέλεσμα.

Διάολε, "μαγιά" υπάρχει μπόλικη για να δουλέψουν (ολόκληρο expanded universe). Δεν χρειάζεται να έχει ούτε Luke, ούτε Yoda, ούτε Palpatine η ταινία για να "εξευμενίσουν" τους fans της πρωτης τριλογίας. Ας αφήσουν τις ατζέντες στην ακρη και ας βγάλουν μια ταινία της προκοπης. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, evkar είπε

Βρε τι kylo ren και ιστορίες ,ο ford σαν παλιά καραβάνα στον χώρο ,και βλέποντας που πάει το πράγμα ,έβαλε τον ατάλαντο μυτόγκα να τον σκοτώσει,για να απαλλαγεί από το  μαρτύριο.

Δεν πείθουν οι χαρακτήρες ,δεν το βλέπετε? Η πρωταγωνίστρια θυμίζει μέλος του brittish tea time, ο μαύρος μοιάζει με προαγωγό του Bronx, και ο μυτόγκας με ατάλαντο παίκτη του κρίκετ ,που στην κινησιολογία παίρνει "μηδέν". Για να μην μιλήσω για την κινέζα στο τελευταίο επεισόδιο.

Και μη χειρότερα...

Το ξερεις βεβαια οτι ο ford ειχε ζητησει να τον φαμε απο την 1 τριλογια ετσι;  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...