Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Mi A3 Review - Πολυτελές, οικονομικό και Android One


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Γιαούρτι είπε

κάποια ουσιαστική αλλαγή έχει;

Κάποιο νέο χαρακτηριστικό που να κάνει μπαμ; ή απλα να λεμε ότι έχουμε τη 10?

Το πιο βασικό είναι το gesture navigation που είπα να δοκιμάσω για να είμαι μες στα πράγματα παρότι με βόλευε και αυτό με τα δύο κουμπιά (όπως και αυτό με τα 3 εδώ και χρόνια)

Σε γενικές γραμμές ενώ με προβλημάτισε σε κάποια πράγματα με βολεύει πάρα πολύ το swipe για να κάνεις back και μάλλον λόγω αυτού το βολεύομαι και το κρατάω

 

Μετά οκ είναι το dark mode που σε μια led οθόνη είναι πιο "φυσικό" αν και πολλές εφαρμογές το υποστήριζαν ήδη όπως και πολλές συνεχίζουν να μην το υποστηρίζουν

 

Και μετά υπάρχει και το ότι πλέον μπορεί να συνδεθεί το dualshock 4 επάνω που όντως γίνεται με επιτυχία, αλλά δυστυχώς δεν δουλεύει σωστά με το ps4 remote, ελπίζω να λυθεί μελλοντικά αν και υποτίθεται ότι το android 10 ήταν το θέμα

 

Κατά τα άλλα πάει αρκετά γρήγορα, μπαταρία δε βλέπω κάτι το διαφορετικό, στο δακτυλικό αποτύπωμα όλα καλά ίσως ένα τσικ πιο γρήγορο, κάτι μικρά αλλά ασήμαντα bugs έχουν παίξει οκ..

 

Επίσης κάτι έκαναν στη κάμερα και την έκαναν χειρότερη (δεν με πολύ ενδιαφέρον τα τεχνικά της φωτογραφικής για να το αναλύσω), αλλά πιθανώς το διορθώσουν ή ίσως και ποτέ, ποιος ξέρει

Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα το γράψω

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα παραμείνω στην 9 γιατί από ότι βλέπω λένε ότι θα χάσω σε κάμερες, σε μπαταρία, τα gestures δουλεύουν μόνο με τον μαμά launcher οπότε δεν μου κάνουν και δεν τα χρειάζομαι, δεν ξέρω αν δουλεύει και ηχογράφηση κλήσεων.... 

Εφόσον με την 9 δουλεύουν όλα τζάμι δεν έχω λόγο να μπλέξω και να μην υπάρχει επιστροφή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ μια από τα ίδια θα παραμείνω ακόμα με την 9 αν και έχει έρθει η αναβάθμιση σε ελληνικό μοντέλο! Κάμερες και μπαταρία μόνο που αναφέρθηκα και σε άλλο φόρουμ πως είναι χειρότερες φτάνει να με αποτρέψουν. Αν κάτι αλλάξει στο μέλλον το βλέπω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε πως μπορούμε να ρυθμίσουμε να μην εμφανίζεται το notification για τη νέα έκδοση.

Δε θέλω κάθε τρεις και λίγο να το βλέπω, μη γίνει καμία βλακεία και το πατήσω.

Έχουν αναφερθεί θέματα όντως με κάμερα και μπαταρία. Δεν αξίζει προς το παρόν η αναβάθμιση. Για πολλούς είναι ψυχολογικό, να λένε ότι έχουν την τελευταία έκδοση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωπ μου το έβγαλε μετά από τοοοσους μήνες περίπου 1,33 Gb αλλά το απέρριψα ... Άσε πρώτα τους beta testers 

Λέει

-Dark theme

-Gesture navigation ??

-Privacy controls       Φαντάζομαι σταματάει να δουλεύει το call recorder ;

 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά έχει κάνει κανείς τν αναβάθμιση τελικά σε 10; Μου τν εμφανίζει καθημερινά, αλλά το σκέφτομαι. Επίσης επειδή βαριέμαι τα reset κλπ, αν απλά τν περάσω έτσι θα χω θέματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Antman είπε

Παιδιά έχει κάνει κανείς τν αναβάθμιση τελικά σε 10; Μου τν εμφανίζει καθημερινά, αλλά το σκέφτομαι. Επίσης επειδή βαριέμαι τα reset κλπ, αν απλά τν περάσω έτσι θα χω θέματα;

Εγώ την πέρασα και το μετάνιωσα. Έχει προβληματάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Antman είπε

Ωραία....έκανες hard reset πριν κ μετά η τν πέρασες έτσι;

 αφού βγήκε η αρχική αναβάθμιση βγήκε και δεύτερη αναβάθμιση μαζί με το security patch μαΐου και έλυσαν διάφορα (κάμερα, γραμματοσειρά και γενικα με τη 10 αυξήθηκε και η φωτεινότητα)

 

τώρα το κινητό είναι μια χαρά δεν έχει σχεδόν κανένα θέμα , μικροπράγματα που λογικά θα λυθούν

 

σε κάποιες περιπτώσεις κάνει κάτι παράξενα σε μερικούς, αλλά μάλλον θελουν hard reset δεν είναι καθαρά θέμα της έκδοσης που έχουν γιατί δεν τα έχουν όλοι τα ίδια προβλήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2020 στις 11:12 ΠΜ, maik356 είπε

ηρθε το 10 δεν ηρθαν αυτα που περιμενα

το notification light  και τον ηχο που βαραει και δεν ρυθμιζεται.

ολη η μανουρα δηλ. για το dark mode?

Η Xiaomi στηριζει τα κινητα με miui ......... το android one..... το παρατησε κιολας

Για να καταλαβω,........... εχετε ενα "στοκ" Android κινητο, και περιμενετε αναβαθμιση απο την XIAOMI ή απο την GOOGLE......?    τι δουλεια εχει η XIAOMI με το ANDROID........? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, logistoulis είπε

 αφού βγήκε η αρχική αναβάθμιση βγήκε και δεύτερη αναβάθμιση μαζί με το security patch μαΐου και έλυσαν διάφορα (κάμερα, γραμματοσειρά και γενικα με τη 10 αυξήθηκε και η φωτεινότητα)

τώρα το κινητό είναι μια χαρά δεν έχει σχεδόν κανένα θέμα , μικροπράγματα που λογικά θα λυθούν

σε κάποιες περιπτώσεις κάνει κάτι παράξενα σε μερικούς, αλλά μάλλον θελουν hard reset δεν είναι καθαρά θέμα της έκδοσης που έχουν γιατί δεν τα έχουν όλοι τα ίδια προβλήματα

Αν τν περάσω χωρίς hard reset, και έχω θέματα, μπορώ να το κάνω μετά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Antman είπε

Αν τν περάσω χωρίς hard reset, και έχω θέματα, μπορώ να το κάνω μετά; 

το κάνεις χωρίς και βλέπεις, αν δεις θέματα κάνε αν όχι μην κάνεις

 

εγώ δεν έχω θέμα παρότι δεν έκανα 

10 λεπτά πριν, cabdik είπε

Για να καταλαβω,........... εχετε ενα "στοκ" Android κινητο, και περιμενετε αναβαθμιση απο την XIAOMI ή απο την GOOGLE......?    τι δουλεια εχει η XIAOMI με το ANDROID........? 

έτσι δουλεύει το android one πρέπει πρώτα να περάσει από τον κατασκευαστή, αλλιώς πάρε pixel

άλλωστε κάποιο από το hw της συσκευής είναι της xiaomi και θέλει εφαρμογές xiaomi , η google δεν έχει δουλειά με το ραδιόφωνό μας, την κάμερά μας και τις υπέρυθρές μας πχ, δεν ακολουθεί το κινητό κάποια επίσημα specs της google ώστε να ασχολείται η google απευθείας με εμάς.

 

το android one το μόνο που ουσιαστικά δεσμεύει είναι δύο μεγάλες αναβαθμίσεις (δηλαδή το α3 θα πάρει σίγουρα και την 11) και security patch κάθε μήνα για 3 χρόνια (δηλαδή το α1 που επίσης είχα είχε 7, πήρε 8 και 9 και τώρα στον 3ο χρόνο παίρνει κάθε μήνα μόνο security patch) , αλλά την αναβάθμιση ακόμα και αν πρόκειται για σκέτο android την αναλαμβάνει η κάθε xiaomi, nokia κτλ.. να την κάνει port στη συσκευή 

και στην προκειμένη περίπτωση η xiaomi άργησε υπερβολικά πολύ, αλλά τελοσπάντων την εδωσε και πλέον είναι απροβλημάτιστη 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Antman είπε

Αν τν περάσω χωρίς hard reset, και έχω θέματα, μπορώ να το κάνω μετά; 

Βαλτη από πάνω κι αν έχεις πρόβλημα κάνεις reset. 

Εγώ έτσι έκανα και όλα δουλεύουν οκ και η μπαταρία βγάζει κάνα 9ωρο sot σε σύνολο 2 ημερών όπως με την 9. 

Η φωτεινότητα νομίζω ότι βελτιώθηκε και ο ήχος στα ακουστικά. 

Μπορεί να είναι και ιδέα μου αλλά το λένε κι άλλοι 

Μόνο κάποιες φορές όταν το αφήνω σε οριζόντια επιφάνεια δεν εμφανίζεται το fingerprint. 

 

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...