Προς το περιεχόμενο

Αποφυγή διοδίων Αθήνα - Θεσσαλονίκη 2019


μπαρμπαγιωργος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 09/08/2020 at 08:42, toyo73 said:

Οτι να ναι πραγματικα.Ποτε δεν ειχε χρεωση για να βγεις για Μπραλο.Ειτε 10 λεπτα ειτε 10 ευρω.Ο ιδιο δρομος που ηταν , ειναι, δεν αλλαξε κατι.Το οτι χρεωνουν κατι χωρις ουσια με ενοχλει.Ο δρομος Λευκαδα-Υγουμενιτσα ειναι μια χαρα και δεν εχει διοδια.Εχει μονο το Ακτιο, που το πληρωνεις για την υποθαλασσια σειραγγα και οχι για τον δρομο.Θα το πληρωνες ακομη και εαν πηγαινες Πρεβεζα.

τί ό,τι να 'ναι ρε φίλε;
που εσύ δε θες να πληρώνεις διόδια ούτε για 1 μέτρο τον αυτοκινητόδρομο της Κεντρικής Οδού που εσύ περνάς
αλλά σου φαίνεται λογικό να πληρώνουν από κει που περνάνε «οι άλλοι» διόδια, κι ας πρόκειται για τον καρόδρομο Λευκάδα-Ηγουμενίτσα;

πραγματικά ό,τι να 'ναι
και σου εύχομαι με τη λογική σου, να πληρωνεις διόδια κι έξω από το σπίτι σου

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/8/2020 στις 4:52 ΜΜ, IoannisSM είπε

Όσοι νομίζουν ότι είναι εύκολο το δωρεάν στην Εγνατία. Κάντε προσπάθεια να βγάλετε κάρτα να περνάτε δωρεάν ως άνεργοι και τα ξαναλέμε... 

Δεν χρειάζεσαι καμία κάρτα. Άδεια αυτοκινήτου στο όνομα σου και εκτυπώνεις βεβαίωση ανεργίας μια μέρα πριν ή την ημέρα που θα ταξιδέψεις.  Δείχνεις τα έγραφα σου μαζί με ταυτότητα στον υπάλληλο των διοδίων και δεν πληρώνεις. Σε εμένα δεν δημιούργησε ποτέ κανένας υπάλληλος πρόβλημα. Από συνήθεια μου λένε και ευχαριστώ :)

Επεξ/σία από achilles_g_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, achilles_g_ είπε

Δεν χρειάζεσαι καμία κάρτα. Άδεια αυτοκινήτου στο όνομα σου και εκτυπώνεις βεβαίωση ανεργίας μια μέρα πριν ή την ημέρα που θα ταξιδέψεις.  Δείχνεις τα έγραφα σου μαζί με ταυτότητα στον υπάλληλο των διοδίων και δεν πληρώνεις. Σε εμένα δεν δημιούργησε ποτέ κανένας υπάλληλος πρόβλημα. Από συνήθεια μου λένε και ευχαριστώ :)

Ήμουν από τους πρώτους πριν 2 χρόνια που το προσπάθησα και δεν ξέρανε καν το νόμο. Καταλαβαίνεις. Ευτυχώς από τότε διορθώθηκε η κατάσταση όπως λες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/8/2020 στις 4:52 ΜΜ, IoannisSM είπε

Όσοι νομίζουν ότι είναι εύκολο το δωρεάν στην Εγνατία. Κάντε προσπάθεια να βγάλετε κάρτα να περνάτε δωρεάν ως άνεργοι και τα ξαναλέμε... 

Τι ακριβως θελεις να πεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Τι ακριβως θελεις να πεις?

Οταν ειχα προσπαθησει να περασω πριν 2 χρονια μου ζητησανε καρτα. Πλεον εχει αλλαξει η διαδικασια οπως εξηγει ο achilles_g_  πιο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Καλησπέρα. Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, τι ισχύει αυτη τη στιγμή για τους ανεργους και τα διοδια? Μπορείς να περασεις εγνατια με την βεβαίωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, theo93 είπε

Σωστά ;)

Μπορεις να γλυτωσεις τα περισσοτερα αλλα το καθε ενα εχει καποιο βαθμο δυσκολιας.. 

πχ Των Αφιδνων ενω ειναι ευκολα αλλα επειδη διανυεις πολλα χλμ εκτος εθνικης αλλος μπορει να σου πει δεν αξιζει! Περισσοτερα χλμ ομως δεν ειναι!

Με τα κριτηρια ομως που βαζεις(ευκολο-μικρη παρακαμψη) δεν υπαρχει!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, theo93 είπε

Καλησπέρα, ποια διόδια είναι εύκολο να περάσουμε με μικρές παρακάμψεις;

Εγώ αποφεύγω Τραγάνας που είναι σχετικά απλή και εύκολη και πάω Λάρισα Λαμία από τον παλιό. Γλυτώνεις αρκετά διόδια και χιλιόμετρα. Αν δεν βαριέσαι πας και από Πλαταμώνα για να γλιτώσεις μερικά ακόμα. Το καλοκαίρι το τελευταίο δεν προτείνεται λόγω μεγάλης κίνησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μπαίνω εθνική στο Καπανδρίτι οπότε 2€

Πληρώνω Θήβα 3.85 

Βγαίνω τραγανα που είναι πολύ καλή παράκαμψη, Μπαίνω αμέσως μετά τα πλευρικά

Βγαίνω μετά τα καμένα Βούρλα 0.3€ νομίζω

Μετά πηγαίνω από Δομοκό κτλ

Μπαίνω ευαγγελισμό 1.2€

Βγαίνω πριν την Λεπτοκαρυά, δεν θυμάμαι που, μπαίνω μετά 

Πληρώνω Αιγίνιο 2.1€

Βγαίνω Μάλγαρα, ξαναμπαινω μετα

Επίσης πάω με 90-100 οπότε καίει 4.5-5 λίτρα/100 χλμ μέσο όρο σε όλο το ταξιδι (αυτοκίνητο 2008)

Αν είναι να πηγαίνεις με 140 για να αναπληρώσεις χαμένο χρόνο, δεν έχει νόημα, θα κάψεις αυτά που γλύτωσες. 

Ναι οκ κάνω πολύ ώρα, αλλά δεν με νοιάζει. Γλυτώνω 20-25€ διόδια. Για μια φορά οκ. Απλά επειδή το έκανα συχνά, γλύτωσα πολλά 100αρικα.

 

Τώρα επειδή κάτι πήρε το μάτι μου για Ξάνθη, τελευταία φορά είχα πάει χωρίς καθόλου διόδια. Τότε η Εγνατία δεν είχε πλευρικά, οπότε έβγαινα πριν έμπαινα ακριβώς μετά. Και έκανα σύνολο 1:50 ώρες (ίσως και λιγότερο) με 130χλμ/ω

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Μένω Αθήνα και θα ανέβω το σαβκο Βόλο. Λέω για πρώτη φορά να ακολουθήσω τη διαδρομή χωρίς διόδια, μιας και απεχθάνομαι τον έλεγχο για rapid test από τον κάθε τυχαρπαστο σε κάθε σταθμό διοδίων. Το Google με αποφυγή διοδίων μου βγάζει 5 ώρες. Ενώ το here maps μου βγάζει 6. Μπορεί κάποιος που έχει ακολουθήσει κάποια αντίστοιχη διαδρομή, να μου δώσει τα φώτα του; να εμπιστευτώ τη Google ή θα με βγάλει από κανένα χωματόδρομο; 😂 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Screenshot_20210705-145938.png

Screenshot_20210705-150249.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...