Προς το περιεχόμενο

Αποφυγή διοδίων Αθήνα - Θεσσαλονίκη 2019


μπαρμπαγιωργος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
23 λεπτά πριν, G.bar είπε

Από Κέρκυρα  θεσσαλονίκη που πήγα  δεν με πείραξε ούτε ο δρόμος ούτε τα διόδια αλλά ρε παιδιά βάλτε μια ταμπέλα πριν μπει κάποιος στην Εγνατία που να λέει "Κατουρήστε Τώρα οποίος θέλει γιατί μετά πάλι στη Θεσσαλονίκη". Δεν μιλάω για ΣΕΑ και φαντασμαγορικά πράγματα... ένα πάρκινγκ.. δεν έχει ούτε ένα κενό να σταματήσεις κάπου!

Εχει αρκετούς σταθμούς για να βγεις να ξεκουραστεις/κατουρησεις σε αυτη τη διαδρομη.. Εμενα περισσότερο με εκνευρίζει το οτι πρεπει να σταματαω καθε λιγο για τα διοδια. Να σταματησω μια φορα να πληρωσω οτι ειναι και τελος.. Με τη μηχανη, ειδικα χειμωνα , δεν παλευεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, icsd08063 είπε

Μιας και πριν λίγες ημέρες έκανα το Αθήνα - Χαλκιδική - Αθήνα οδικώς:

Διόδια (με Αττική οδό): 34€ πήγαινε + 34€ έλα = 68€
Βενζίνη (με μέση τιμή αμόλυβδης περί το 1,45€ / λίτρο): υπολογίζω πως έκαψα περί τα 60€ με 70€ πήγαινε και άλλα τόσα στο έλα = 140€

Οπότε τελικά μου κόστισε περίπου στα 200€ με 220€ έτσι όπως τα υπολογίζω πήγαινε έλα το ταξίδι.
Προσωπικά, το θεωρώ ok σαν τίμημα, δεδομένου ότι κάθε χρόνο έκανα το ίδιο δρομολόγιο με αεροπλάνο και κόστος εισητηρίων περί τα 100€-140€, αναλόγως την περίοδο. Βάζοντας στην εξίσωση τον κωρονοιό και την προσωπική ασφάλεια αλλά και το γεγονός ύπαρξης αυτοκινήτου για μετακίνηση στην Χαλκιδική, τείνω να πιστεύω ότι αξίζει, αν είσαι διατεθειμένος να χάσεις 6 ώρες στον δρόμο (τόσο μου "κόστισε" από άποψη χρόνου).

Επίσης, δεν μπήκα ούτε σε σκέψη να βγω από την Εθνική Οδό. Δύο λωρίδες ανά κατεύθυνση με την ασφάλεια που σου παρέχει ένας τέτοιος δρόμος δεν κοστολογούνται για εμένα. Τελευταία φορά που το είχα κάνει το ταξίδι αυτό ήταν το 2013 και θυμόμουν νταλίκες, Τέμπη και πολύ ταλαιπωρία.

Έχει βελτιωθεί η κυκλοφορία στην ΠΕΟ

Δεν έχει πολλές νταλίκες, παρά μόνο τοπικές με βαμβάκι κτλ ανάλογα την εποχή. Το έχω κάνει πολλές φορές το ταξί, δεν έχω ταλαιπωρηθεί ούτε μια.

Τελευταία φορά το έκανα και είχε φωτιά στο Μαρτίνο και κάναμε παρά πολλά χλμ εκτός εθνικής (υποχρεωτικά) από κάτι χωριά... που οι νταλίκες δεν μπορούσαν να στρίψουν.

Θεσσαλονίκη-->Αθήνα 8 νομίζω ώρες.

4 ώρες πριν, toyo73 είπε

Οι αλητες βαλανε και πλευρικα διοδια στον Μπραλο, για 5 μετρα απο και μεχρι την Λαμια.

Με τη διαδρομή που έφτιαξα, νομίζω τα αποφεύγεις

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Εχει αρκετούς σταθμούς για να βγεις να ξεκουραστεις/κατουρησεις σε αυτη τη διαδρομη.. Εμενα περισσότερο με εκνευρίζει το οτι πρεπει να σταματαω καθε λιγο για τα διοδια. Να σταματησω μια φορα να πληρωσω οτι ειναι και τελος.. Με τη μηχανη, ειδικα χειμωνα , δεν παλευεται

Με μηχανή φαντάζομαι δύσκολο...

Τελευταία φορά που έκανα ταξίδι στην Εγνατία, σε κάθε σταθμό διοδίων τους έκανα "φασαρία" για να βάλουν epass. 

Τελικά θα βάλουν. Αμφιβάλλω οτι έπαιξε ρόλο οτι το είπα εγώ, αλλά αν το λέει ο κάθε ένας που περνάει, σίγουρα θα έχει διαφορά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 03/08/2020 at 15:58, toyo73 said:

Μια χαρα δρομος ειναι ομως.Κανεις και προσπερασεις. Εγω για να παω σε αυτα τα μερη που αγαπαω, πρεπει να κανω Καλαμπακα-Παναγια μεχρι να βγεις Εγνατια.Ετσι και βρεις φορτηγο, η καποιον να σερνεται, με το χερι να κρεμεται εξω σαν παραλυτος, εχει γινει τρενακι και τον υπιες.

Περίεργο που δεν έχεις πρόβλημα με τα διόδια «των άλλων», γιατί εδώ παρακάτω δείχνεις να έχεις πρόβλημα με τα διόδια .

5 hours ago, toyo73 said:

Οι αλητες βαλανε και πλευρικα διοδια στον Μπραλο, για 5 μετρα απο και μεχρι την Λαμια.

Εσύ λοιπόν αν κακώς λες πληρώνεις 0,60€ διόδια για αυτοκινητόδρομο με παραδρόμους,
θα έπρεπε να καταλαβαίνεις πόσο άσχημο θα σου φαινόταν να πλήρωνες χωρίς εναλλακτική 3€ διόδια Λευκάδα-Κέρκυρα το κομμάτι του Ε-55 με τις προδιαγραφές επαρχιακού δρόμου με μονή λωρίδα ανά κατεύθυνση και χωρίς στηθαία.
Το να προσπερνάς στον επαρχιακό δρόμο με τα διόδια, δε θα έπρεοε να το σχολιάσω.

Και επί της ουσίας,  για να σου απαντήσω,  ούτε μια χαρά δρόμος δεν είναι σε όλο το μήκος του ούτε γενικότερα.
Ειδικά πιο αξιοερίεργο όταν οι παραστάσεις από «τα μέρη που αγαπάς» δε δικαιολογούν τα λεγόμενά σου:
περνάς δωρεάν από δρόμους ταχείας κυκλοφορίας με πολλαπλές λωρίδες ανά κατεύθυνση και στηθαία. Πχ Τρίκαλα-Λάρισα, Τρίκαλα-Καλαμπάκα.
Έχεις και παραδρόμους για να αποφεύγεις τα διόδια, παλαιές και νέες εθνικές.
Και σου φάνηκε λογικό τα 3€ διόδια στον επαρχιακό δρόμο...

Άσε που υποτίθεται το τόπικ αφορά τα διόδια και όχι την ποιότητα των δρόμων.
Άντε αν αφορά την ποιότητα των δρόμων, να σου φέρω την καλή είδηση:
Καλαμπάκα-Εγνατία λίγη υπομονή και τελειώνει το βόρειο τμήμα της Κεντρικής Οδού,
θα πληρώνεις τα διόδιά σου σε αυτοκινητόδρομο και όχι σε επαρχιακή οδό...

Καμιά φορά, λίγη συναίσθηση ρε παιδιά.

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, KoreanW είπε

Περίεργο που δεν έχεις πρόβλημα με τα διόδια «των άλλων», γιατί εδώ παρακάτω δείχνεις να έχεις πρόβλημα με τα διόδια .

Εσύ λοιπόν αν κακώς λες πληρώνεις 0,60€ διόδια για αυτοκινητόδρομο με παραδρόμους,
θα έπρεπε να καταλαβαίνεις πόσο άσχημο θα σου φαινόταν να πλήρωνες χωρίς εναλλακτική 3€ διόδια Λευκάδα-Κέρκυρα το κομμάτι του Ε-55 με τις προδιαγραφές επαρχιακού δρόμου με μονή λωρίδα ανά κατεύθυνση και χωρίς στηθαία.
Το να προσπερνάς στον επαρχιακό δρόμο με τα διόδια, δε θα έπρεοε να το σχολιάσω.

Και επί της ουσίας,  για να σου απαντήσω,  ούτε μια χαρά δρόμος δεν είναι σε όλο το μήκος του ούτε γενικότερα.
Ειδικά πιο αξιοερίεργο όταν οι παραστάσεις από «τα μέρη που αγαπάς» δε δικαιολογούν τα λεγόμενά σου:
περνάς δωρεάν από δρόμους ταχείας κυκλοφορίας με πολλαπλές λωρίδες ανά κατεύθυνση και στηθαία. Πχ Τρίκαλα-Λάρισα, Τρίκαλα-Καλαμπάκα.
Έχεις και παραδρόμους για να αποφεύγεις τα διόδια, παλαιές και νέες εθνικές.
Και σου φάνηκε λογικό τα 3€ διόδια στον επαρχιακό δρόμο...

Άσε που υποτίθεται το τόπικ αφορά τα διόδια και όχι την ποιότητα των δρόμων.
Άντε αν αφορά την ποιότητα των δρόμων, να σου φέρω την καλή είδηση:
Καλαμπάκα-Εγνατία λίγη υπομονή και τελειώνει το βόρειο τμήμα της Κεντρικής Οδού,
θα πληρώνεις τα διόδιά σου σε αυτοκινητόδρομο και όχι σε επαρχιακή οδό...

Καμιά φορά, λίγη συναίσθηση ρε παιδιά.

Οτι να ναι πραγματικα.Ποτε δεν ειχε χρεωση για να βγεις για Μπραλο.Ειτε 10 λεπτα ειτε 10 ευρω.Ο ιδιο δρομος που ηταν , ειναι, δεν αλλαξε κατι.Το οτι χρεωνουν κατι χωρις ουσια με ενοχλει.Ο δρομος Λευκαδα-Υγουμενιτσα ειναι μια χαρα και δεν εχει διοδια.Εχει μονο το Ακτιο, που το πληρωνεις για την υποθαλασσια σειραγγα και οχι για τον δρομο.Θα το πληρωνες ακομη και εαν πηγαινες Πρεβεζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί,αλλά φτάσαμε Χαλκιδική απο Αθήνα χθες με τον εξής τρόπο (δικής μου έμπνευσης🤣😂).

Με google maps από Αθήνα μέχρι ΛΑΡΙΣΑ με επιλογή "χωρίς διοδια". 

Από Λάρισα μέχρι Θεσσαλονίκη (και μετά κρυοπηγη) από εθνική με διόδια.

Γλυτώνεις 22 ευρω......συν 22 της επιστροφής κερδίζεις το πετρελαιο της επιστροφής.......😉😉😉😉😉

(Volvo v40 d2)

 

 

Επεξ/σία από alexioannou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, alexioannou είπε

Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί,αλλά φτάσαμε Χαλκιδική απο Αθήνα χθες με τον εξής τρόπο (δικής μου έμπνευσης🤣😂).

Με google maps από Αθήνα μέχρι ΛΑΡΙΣΑ με επιλογή "χωρίς διοδια".

Ξεκινήσαμε 01:30.....τουλάχιστον για 2 ώρες ήμασταν μόνοι μας στην διαδρομή,σποραδικά κάνα αμάξι...

Ταχύτητα 70 με 90 χαω.

Μετά τις 04:00 εμφανίστηκαν μερικά φορτηγά.......

Λίγο πριν τις 8 φτάσαμε Λάρισα.......

Καφέ εκεί......

Απο Λάρισα μπήκαμε εθνική οδό με τελικό προορισμο Χαλκιδική στην κρυοπηγη.......

Συμπέρασμα........

Μέχρι Λάρισα γλυτώνεις 21€.......

Κάψαμε μέχρι τον τελικό προορισμο 40€ (volvo v40 d2(diesel) 2014)

Αφού θα κάνουμε την αντίθετη διαδρομή στον γυρισμό θα έχουμε κερδίσει την διαδρομή της επιστροφής σε κόστος.....

*Δεν είναι ταλαιπωρία λόγω ωρας....μηδενική κινηση,δροσιά.....

Ίσως να ξεκινουσαμε 00:30 να  αποφύγουμε κάτι νταλίκες και φορτηγα προς το τέλος.....

Εκανες το Αθηνα-Λαρισα 6,5 ωρες (ταξιδι ολο το βραδυ χωρις κινηση). Που εαν πηγαινες απο εθνικη θα εκανες 3,5 ωρες. Ανταλλαξες δλδ 3 ωρες παραπανω για 21 ευρω

Ποσες ωρες εκανες ολο το ταξιδι μεχρι την κρυοπηγη?

Επεξ/σία από tutuyo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Εκανες το Αθηνα-Λαρισα 6,5 ωρες (ταξιδι ολο το βραδυ χωρις κινηση).

Αφού δεν τον πήρε ο ύπνος πάλι καλά 

52 λεπτά πριν, alexioannou είπε

Ταχύτητα 70 με 90 χαω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, supermanbee είπε

Αφού δεν τον πήρε ο ύπνος πάλι καλά 

Γκάου......😂🤣🤣😂🤣😅

Το θέμα είναι Αθήνα Θεσσαλονίκη χωρίς διόδια.......αν δεν κάνω λάθος.....

Όταν πας 10 μέρες έχεις άπλετο χρόνο.........

Έμενε δεν με ενοχλείσε καθόλου ο χρόνος αλλά ενοχλείσε εσένα......

Εσύ λοιπόν άνοιξε ένα θέμα "Αθήνα-θεσσαλονικη σε χρονο dt"

Και εκεί θα σου απαντήσω με χρόνο 3 ώρες και 35 λεπτά......😅😅😂😅🤣

Επεξ/σία από alexioannou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, alexioannou είπε

Γκάου......😂🤣🤣😂🤣😅

Το θέμα είναι Αθήνα Θεσσαλονίκη χωρίς διόδια.......αν δεν κάνω λάθος.....

Όταν πας 10 μέρες έχεις άπλετο χρόνο.........

Έμενε δεν με ενοχλείσε καθόλου ο χρόνος αλλά ενοχλείσε εσένα......

Εσύ λοιπόν άνοιξε ένα θέμα "Αθήνα-θεσσαλονικη σε χρονο dt"

Και εκεί θα σου απαντήσω με χρόνο 3 ώρες και 35 λεπτά......😅😅😂😅🤣

Αθηνα-Λαμια δεν συμφερει να πας απο τον δρομο της Λιβαδειας.. Εγω παω απο τον κανονικο με παρακαμψεις και γλυτωνω

Αφιδνων(3.30ε)  Θηβας(3.85ε)  ΤΡΑΓΑΝΑΣ(3.85ε)   Πληρωνω μονο Αγιας Τριαδας (1.75ε)

Και απο Λαμια-Λαρισα Γλυτωνω

ΜΑΥΡΟΜΑΝΤΙΛΑΣ(1.90ε)  ΠΕΛΑΣΓΙΑΣ(3.50ε) ΜΟΣΧΟΧΩΡΙΟΥ(4,00ΕΥΡΩ). Δηλαδη δεν πληρωνω τιποτα!

ΥΓ. Των Μαλγαρων ειναι της Εγναντιας. Οι ανεργοι(ΟΑΕΔ)-αδεια οχηματος στο ονομα τους δεν πληρωνουν! Δεν πληρωνουν σε ολη την Εγναντια!

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, alexioannou είπε

Γκάου......😂🤣🤣😂🤣😅

Το θέμα είναι Αθήνα Θεσσαλονίκη χωρίς διόδια.......αν δεν κάνω λάθος.....

Όταν πας 10 μέρες έχεις άπλετο χρόνο.........

Έμενε δεν με ενοχλείσε καθόλου ο χρόνος αλλά ενοχλείσε εσένα......

Εσύ λοιπόν άνοιξε ένα θέμα "Αθήνα-θεσσαλονικη σε χρονο dt"

Και εκεί θα σου απαντήσω με χρόνο 3 ώρες και 35 λεπτά......😅😅😂😅🤣

Γκάου...... 😂🤣🤣😂🤣😅

Μήπως απαντάς σε λάθος άνθρωπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PLACEBO_89 είπε

Αθηνα-Λαμια δεν συμφερει να πας απο τον δρομο της Λιβαδειας..

Εγώ από εκεί πάω και είναι μια χαρά, φυσικά αν εξαιρέσεις τον παράγοντα ασφάλεια.

Είναι λιγότερα χιλιόμετρα και επειδή ούτως ή άλλως πάω με ~90 και όχι με ~130, κάνω σχεδόν τον ίδιο χρόνο και καίω λιγότερο καύσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εγώ από εκεί πάω και είναι μια χαρά, φυσικά αν εξαιρέσεις τον παράγοντα ασφάλεια.

Είναι λιγότερα χιλιόμετρα και επειδή ούτως ή άλλως πάω με ~90 και όχι με ~130, κάνω σχεδόν τον ίδιο χρόνο και καίω λιγότερο καύσιμο.

Κοιτα εγω δεν εχω παει αλλα μου εχουν πει δεν αξιζει γιατι εχει στροφες.. αλλα το χειροτερο ειναι αν εχει κινηση..!!!

Χωρις τις παρακαμψεις ειναι τα ιδια χλμ! Αλλα αυτο δεν λεει κατι γιατι πληρωνεις διοδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Αθηνα-Λαμια δεν συμφερει να πας απο τον δρομο της Λιβαδειας.. Εγω παω απο τον κανονικο με παρακαμψεις και γλυτωνω

Αφιδνων(3.30ε)  Θηβας(3.85ε)  ΤΡΑΓΑΝΑΣ(3.85ε)   Πληρωνω μονο Αγιας Τριαδας (1.75ε)

Και απο Λαμια-Λαρισα Γλυτωνω

ΜΑΥΡΟΜΑΝΤΙΛΑΣ(1.90ε)  ΠΕΛΑΣΓΙΑΣ(3.50ε) ΜΟΣΧΟΧΩΡΙΟΥ(4,00ΕΥΡΩ). Δηλαδη δεν πληρωνω τιποτα!

ΥΓ. Των Μαλγαρων ειναι της Εγναντιας. Οι ανεργοι(ΟΑΕΔ)-αδεια οχηματος στο ονομα τους δεν πληρωνουν! Δεν πληρωνουν σε ολη την Εγναντια!

Να και κατι που αξιζει να το λεμε, υπαρχει καποιο κομματι με διοδια που δεν πληρωνουν οι ανεργοι. Βεβαια πολυ μικρο αναλογικα αλλα και παλι μπραβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Salvation81 είπε

Να και κατι που αξιζει να το λεμε, υπαρχει καποιο κομματι με διοδια που δεν πληρωνουν οι ανεργοι. Βεβαια πολυ μικρο αναλογικα αλλα και παλι μπραβο.

Γιατι το λες αυτο? Ξεκιναει απο Ηγουμενιτσα και καταληγει λιγο πιο πανω απο τις Φερες(Εβρος)!!! Δηλαδη οι ανεργοι απο Σαλονικη-Εβρο γλυτωνουν 9.20ευω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Γιατι το λες αυτο? Ξεκιναει απο Ηγουμενιτσα και καταληγει λιγο πιο πανω απο τις Φερες(Εβρος)!!! Δηλαδη οι ανεργοι απο Σαλονικη-Εβρο γλυτωνουν 9.20ευω!

Μηπως η Ελλαδα ειναι απλα τα Βορεια και καποιος δεν μου εστειλε το Μεμο; Αναλογικα με ολο το οδικο μας δικτυο (τις Εθνικες οδους εστω) αυτο το κομματι ειναι ελαχιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...