Προς το περιεχόμενο

Αποφυγή διοδίων Αθήνα - Θεσσαλονίκη 2019


μπαρμπαγιωργος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

3 ώρες πριν, papalfisti7 είπε

Καλησπέρα. Μένω Αθήνα και θα ανέβω το σαβκο Βόλο. Λέω για πρώτη φορά να ακολουθήσω τη διαδρομή χωρίς διόδια, μιας και απεχθάνομαι τον έλεγχο για rapid test από τον κάθε τυχαρπαστο σε κάθε σταθμό διοδίων. Το Google με αποφυγή διοδίων μου βγάζει 5 ώρες. Ενώ το here maps μου βγάζει 6. Μπορεί κάποιος που έχει ακολουθήσει κάποια αντίστοιχη διαδρομή, να μου δώσει τα φώτα του; να εμπιστευτώ τη Google ή θα με βγάλει από κανένα χωματόδρομο; 😂 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Screenshot_20210705-145938.png

Screenshot_20210705-150249.png

 

Η πρώτη διαδρομή είναι από παλιά εθνική. Αν δεν έχει κίνηση, βγάζεις Αθήνα-Λάρισα σε 4 ώρες αν πηγαίνεις τάπα (για τα δεδομένα του δρόμου) αλλά θέλει προσοχή για να προλαβαίνεις να αποφεύγεις τα τρακτέρ που θα πετάγονται χύμα στο δρόμο και τις νταλίκες που θα κάνουν μπαλέτα. Ωραία διαδρομή, καθόλου φωταγωγημένη αλλά έτσι κι αλλιώς και στην εθνική παπάρια φώτα έχει.

Η δεύτερη διαδρομή πρέπει να είναι συνδυασμός παλιάς-νέας εθνικής. Αν είναι όντως έτσι, συμφέρει περισσότερο να είναι ακριβώς ανάποδα, καλύτερα να πας Θήβα ΔΑΠίτης και μετά να χωθείς παλιά, μόνο και μόνο για να γλιτώσεις το βουνό και τις στροφές της Βίγλας. Από Θήβα μέχρι Λαμία η διαδρομή είναι πολύ πιο ξεκούραστη.

Επεξ/σία από Lucifer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, papalfisti7 είπε

  μιας και απεχθάνομαι τον έλεγχο για rapid test από τον κάθε τυχαρπαστο σε κάθε σταθμό διοδίων.

 

Πλακα κανεις τωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε δε νομίζω στην παρούσα φάση να γίνεται έλεγχος στα διόδια. Ούτε καν δειγματοληπτικά. Αν ξέρεις κάτι διαφορετικό ενημέρωσε μας. Και να γίνει αυτό που φοβάσαι, μάλλον δε θα πιάνει τα ΙΧ αλλά αυτούς που ταξιδεύουνε με τρένα, λεωφορεία 

Πάντως η διαδρομή είναι παλούκι. Θα σου πάρει ώρα. Λογικά μπορείς να την τροποποιήσεις λίγο περνώντας από κάποια πλευρικά. Δεν υπάρχει και υπάλληλος εκεί οπότε δε θα έχεις θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαρισα -Θεσσαλονικη και επιστροφη, 40 ευρω βενζινη, ισως και λιγοτερο εαν πας κατω απο 120 και 20 ευρω διοδια.Τρελα μιλαμε.Ειχα βαρεθει να σταματαω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, papalfisti7 είπε

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Θα σκεφτώ τι θα κάνω..!καλό μεσημέρι 

Αν πας απο Αθηνων-Λαμιας ποια διοδια δεν ξερεις να αποφυγεις?

Μπορεις να γλυτωσεις των Αφιδνων,της Θηβας,της Τραγανας μετα πληρωνεις Αγιας Τριαδας και συνεχιζεις να γλυτωνεις Μαυρομαντηλας,Πελασγιας και εφτασες!!! Δηλαδη θα πληρωσεις μονο Αγιας Τριαδας 1.75ευρω!!!

Επισης για της Θηβας(3.85ευρω) θα κανεις καπου στα 20χλμ παραπανω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
8 λεπτά πριν, sakaflias είπε

θέλω να αποφύγω τα διόδια από Λαμία προς Θήβα - Αθήνα.

μπορώ και από πια διαδρομή;

Απο Λαμια για να πας θηβα ή Αθηνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...