Προς το περιεχόμενο

Επιδομα ενοικιου


nik416

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Ο φίλος συνεργάζεται με λογιστές και μου είπε αυτό το πράμα.

Εμένα δεν μέτρησαν την αποζημίωση στο επίδομα ενοικίου ενώ στο επίδομα παιδιού την μέτρησαν κανονικά.

Σήμερα έκανα ανανέωση το επίδομα ενοικίου γιατί είμαι σε μήνα λήξης. 

Καλά έκανες.

Απλά, είσαι τυχερός γιατί έπεσες σε τρύπα του συστήματος.

Σιγά, μη σε βρούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 902
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  Καλησπέρα στο φόρουμ,

η μητέρα μου μόλις έλαβε μέιλ όπου την ενημερώνει πως βρίσκεται σε μήνα λήξης ισχύος της επιδότησης,

  Πρέπει να υποβάλλει νέα αίτηση, ώστε να μην χάσει την πληρωμή τέλος του μήνα; Δεν ανανεώνεται αυτόματα, εφόσον έχουμε ενεργό συμβόλαιο για 1.5 χρόνο ακόμα;

  Όταν το μισθωτήριο ήταν στο όνομα του πατέρα μου και είχε κάνει αίτηση μόλις πρωτοξεκίνησε να παρέχετε το επίδομα, μόλις έφτασε στον 6ο μήνα δεν έλαβε κάποιο μέιλ για λήξη, αλλά ανανεώθηκε αυτόματα από το σύστημα.

   Τί κάνω λοιπόν; Νέα αίτηση ή ανανεώνεται αυτόματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, manzana είπε

  Καλησπέρα στο φόρουμ,

η μητέρα μου μόλις έλαβε μέιλ όπου την ενημερώνει πως βρίσκεται σε μήνα λήξης ισχύος της επιδότησης,

  Πρέπει να υποβάλλει νέα αίτηση, ώστε να μην χάσει την πληρωμή τέλος του μήνα; Δεν ανανεώνεται αυτόματα, εφόσον έχουμε ενεργό συμβόλαιο για 1.5 χρόνο ακόμα;

  Όταν το μισθωτήριο ήταν στο όνομα του πατέρα μου και είχε κάνει αίτηση μόλις πρωτοξεκίνησε να παρέχετε το επίδομα, μόλις έφτασε στον 6ο μήνα δεν έλαβε κάποιο μέιλ για λήξη, αλλά ανανεώθηκε αυτόματα από το σύστημα.

   Τί κάνω λοιπόν; Νέα αίτηση ή ανανεώνεται αυτόματα;

Νέα αίτηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, manzana είπε

Όταν το μισθωτήριο ήταν στο όνομα του πατέρα μου και είχε κάνει αίτηση μόλις πρωτοξεκίνησε να παρέχετε το επίδομα, μόλις έφτασε στον 6ο μήνα δεν έλαβε κάποιο μέιλ για λήξη, αλλά ανανεώθηκε αυτόματα από το σύστημα.

-Ίσως για κάποιο λόγο να μην ξέρεις σωστά τί είχε γίνει (εκτός κι αν μιλάς για πολύ παλιότερα και δεν ξέρω τί ίσχυε τότε). Αλλά το θέμα είναι ότι τώρα στα σίγουρα η ανανέωση γίνεται "μη-αυτόματα" κάθε 6μηνο (με νέα αίτηση). Από την στιγμή λοιπόν που έχει ειδοποίηση για κάτι τέτοιο, ναι κάνει νέα αίτηση εντός του μήνα λήξης (τα λεφτά στο τέλος του μήνα θα τα πάρει ούτως ή άλλως πάντως).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Με τις αιτήσεις και τότε με τον πατέρα μου αλλά και τώρα της έκανα εγώ. Τα είχα/έχω αναλάβει εγώ όλα αυτά. Να μην επιμείνω, ίσως και να θυμάμαι λάθος, αλλά νομίζω πως όντως όταν έφτασε στο 6μηνο δεν ήρθε κάποια ειδοποίηση και ανανεώθηκε αυτόματα.

  Αυτό βέβαια στην παρούσα φάση μικρή σημασία έχει (μπορεί τότε το 2019 να ήταν έτσι και να άλλαξε στην πορεία). Συνεπώς κάνω νέα αίτηση. Η νέα αίτηση δε θα ακυρώσει αυτή που τρέχει τώρα και διανύει τον μήνα λήξης ισχύος; Ρωτάω για να μην χάσουμε την πληρωμή που θα γίνει τέλος Νοεμβρίου (τελευταία της τρέχουσας αίτησης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι, δεν θα χάσετε κάτι. Όπως σου είπα, το ότι είστε σε μήνα λήξεως ισχύος, δεν σημαίνει ότι στο τέλος του μήνα δεν θα πάρετε τα χρήματα, ούτως ή άλλως. Η ανανέωση ούτως ή άλλως θα είναι για τον επόμενο μήνα και μετά (για το επόμενο 6μηνο για την ακρίβεια). Γι' αυτό άλλωστε κι έχετε λάβει το μήνυμα για ανανέωση της αίτησης εντός του τρέχοντος μήνα. Η αρχική άλλωστε επιδότηση (δεν ξέρω αν το ήξερες ή αν το θυμάσαι), έγινε στην ουσία τον επόμενο μήνα από τον μήνα της αίτησης (πες δηλαδή ότι είχε γίνει η αίτηση αρχές Γενάρη - πληρώθηκε τέλος Φλεβάρη πρώτη φορά).

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ήμουν μακροχρόνια άνεργος και έπαιρνα κανονικά το επίδομα στέγασης (70e)

Πριν από 15 μέρες ξεκίνησα να εργάζομαι.

Το επίδομα θα κοπεί αυτόματα διότι θα φαίνομαι στην Εργάνη πλέον ως εργαζόμενος ή πρέπει να προβώ εγώ σε διακοπή του?

Το εκκαθαριστικό που λαμβάνουν υπόψη αφορά από όσο γνωρίζω το προηγούμενο έτος, άρα θα το παίρνω κανονικά μέχρι τέλος του 22?

Προσπάθησα να βρω τι γίνεται σε περίπτωση διακοπής λογο αύξησης του εισοδήματος στο google αλλά δε βρίσκω κάτι.. Λένε μόνο για τα κριτήρια ένταξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ ...το θέμα δεν είναι το ότι εργάζεσαι, αλλά το πόσα θα παίρνεις. Στείλε μέιλ στην ΗΔΙΚΑ και ρώτα πώς ακριβώς θα πάει με το επίδομα, αλλά νομίζω ότι απλά θα το πάρεις μέχρι την ολοκλήρωση του 6μηνου (και πιθανώς μετά όχι, αν το εισόδημά σου ανέβει αρκετά). Σε κάθε περίπτωση, καλό θα ήταν (εκτός κι αν σου απαντήσει άλλος εδώ που τα ξέρει καλύτερα) να έβαζες στην άκρη τα όσα 70άρια πάρεις από 'δω και πέρα, μη τυχόν και σου ζητήσουν κάποιο ποσό πίσω. Αλλά όχι, δεν νομίζω ότι πρέπει ο ίδιος να διακόψεις κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2022 στις 1:18 ΠΜ, washcloud είπε

^ ...το θέμα δεν είναι το ότι εργάζεσαι, αλλά το πόσα θα παίρνεις. Στείλε μέιλ στην ΗΔΙΚΑ και ρώτα πώς ακριβώς θα πάει με το επίδομα, αλλά νομίζω ότι απλά θα το πάρεις μέχρι την ολοκλήρωση του 6μηνου (και πιθανώς μετά όχι, αν το εισόδημά σου ανέβει αρκετά). Σε κάθε περίπτωση, καλό θα ήταν (εκτός κι αν σου απαντήσει άλλος εδώ που τα ξέρει καλύτερα) να έβαζες στην άκρη τα όσα 70άρια πάρεις από 'δω και πέρα, μη τυχόν και σου ζητήσουν κάποιο ποσό πίσω. Αλλά όχι, δεν νομίζω ότι πρέπει ο ίδιος να διακόψεις κάτι.

Σε ευχαριστώ πολύ! Θα τους καλέσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

είμαι σε μήνα λήξης ισχύως.

το συμβόλαιο μου λήγει στης 31/12/2023

αν κάνω αίτηση μέσα στον Απρίλιο φαντάζομαι θα πάρω επίδομα μέχρι και Νοέμβριο σωστά;

θα πρέπει να κάνω τώρα και να ξανακάνω τον Μάιο για να πάρω και τον Δεκέμβριο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, archimidis είπε

είμαι σε μήνα λήξης ισχύως.

το συμβόλαιο μου λήγει στης 31/12/2023

αν κάνω αίτηση μέσα στον Απρίλιο φαντάζομαι θα πάρω επίδομα μέχρι και Νοέμβριο σωστά;

θα πρέπει να κάνω τώρα και να ξανακάνω τον Μάιο για να πάρω και τον Δεκέμβριο; 

Η αίτηση που θα κάνεις κλειδώνει για 6 μήνες.

Δεν μπορείς κάθε τρείς και λίγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Να ρωτήσω ξέρει κάποιος εάν του έχουν ζητήσει λεφτά πίσω από το επίδομα λόγο εκκαθάρισης δηλώσεις που υπερβαίνει το ποσό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nik416 είπε

Να ρωτήσω ξέρει κάποιος εάν του έχουν ζητήσει λεφτά πίσω από το επίδομα λόγο εκκαθάρισης δηλώσεις που υπερβαίνει το ποσό ?

Δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι δηλαδή, εννοεί να κάνεις νέα αίτηση λίγο πριν υποβάλεις τη νέα φορολογική δήλωση με την οποία δεν το δικαιούσαι, αλλά επειδή με την περσινή το δικαιούσαι να το πάρεις για άλλους έξι μήνες.

Ρωτάει αν θα του ζητήσουν πίσω αυτούς τους μήνες.

Όπως γίνεται έμμεσα με το επίδομα παιδιού, όπου ξεκινάς τη χρονιά βάσει των ποσών που έπαιρνες την (προ)προηγούμενη, και μόλις γίνει η εκκαθάριση της νέας φορολογικής γίνεται συμψηφισμός στις επόμενες δόσεις.

Για παράδειγμα αν κάποιος πέρσι έπαιρνε 70€ μήνα επίδομα παιδιού, άρα και φέτος έλαβε για τους πρώτους 4 μήνες 140+140€=280€, αν με τη νέα φορολογική δήλωση δικαιούται 42€/μήνα (άρα 84+84€=168€ για τους πρώτους 4 μήνες), στην επόμενη δόση αντί για 84€ θα πάρει 0€ και στη μεθεπόμενη θα πάρει 56€.

Το κατάλαβες τώρα;

Πάντως για να απαντήσω στην ερώτηση του nik416, όχι, δεν τα ζητάνε πίσω.

Είναι μια τρύπα του συστήματος με την καθυστέρηση ενός ολόκληρου έτους όπου κάποιοι ευνοούνται και κάποιοι βγαίνουν ζημιωμένοι.

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...