Προς το περιεχόμενο

Επιδομα ενοικιου


nik416

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 902
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Καλησπερα. Έχω κάνει 4/1/2022 αίτηση,πότε ξανά χρειάζεται να κάνω ; θα μου βγάλει κάποιο μήνυμα; 

Να τσεκάρεις και το junk/spam/whateveritscalled folder (μιλάω για mail). Πιθανώς εκεί θα πάει.

Θα πρέπει να ξανακάνεις εντός του Ιούλη (αν έκανες τον Γενάρη).

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, washcloud είπε

Να τσεκάρεις και το junk/spam/whateveritscalled folder (μιλάω για mail). Πιθανώς εκεί θα πάει.

Θα πρέπει να ξανακάνεις εντός του Ιούλη (αν έκανες τον Γενάρη).

Εντός του Ιουλίου δηλαδή θα ακυρώσω την παλιά; Ιανουάριο έκανα ναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Εντός του Ιουλίου δηλαδή θα ακυρώσω την παλιά; Ιανουάριο έκανα ναι 

Nαι. Λογικά θα σου έρθει μέιλ στις 1/7 (ή κάπου 'κει τεσπα, 2, 3 στην χειρότερη) που θα σου λέει ότι είσαι σε μήνα λήξης (6 μήνες από τον ΜΗΝΑ που την έκανες) ώστε να ανανεώσεις εγκαίρως (εντός Ιουλίου), ώστε να μην "χάσεις" καθόλου μήνες από το επόμενο 6μηνο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Παιδια μια ερωτηση για το εαν γνωριζει καποιος?
Λογω του οτι πηρε αποζημειωση η γυναικα μου το οικογενιακο εισοδημα ανεβηκε πανω λιγο πανω απο 14.000 για το ετος 2021.
Ετσι γινεται,η αποζημειωση προστιθεται στο συνολικο οικογενειακο εισοδημα?
Εχουμε και ενα παιδακι.
Βλεπω το οριο για το επιδομα ενοικιου ειναι 14.000 ευρω.
Εαν ειναι λιγο πιο πανω κοβεται τελειως?
Την αιτηση την για το επιδομα ενοικιου την εκανα τον μαρτιο και η νεα πρεπει να γινει τελη σεπτεμβριου.
Ευχαριστω!
Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι ρε συ, εισόδημα είναι. Αν δεν έχετε ήδη υποβάλλει δήλωσεις για φέτος, ρώτα λογιστή μπας και μπορέσει να "μαγειρέψει" κάτι (ή να κάνει έστω τροποποίηση, πριν λήξει η περίοδος υποβολής).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, washcloud είπε

Ε ναι ρε συ, εισόδημα είναι. Αν δεν έχετε ήδη υποβάλλει δήλωσεις για φέτος, ρώτα λογιστή μπας και μπορέσει να "μαγειρέψει" κάτι (ή να κάνει έστω τροποποίηση, πριν λήξει η περίοδος υποβολής).

Έχω κάνει δήλωση φίλε μου.

Εισόδημα είναι αλλά για μένα δεν έπρεπε να μετράει στο επίδομα παιδιού και στου ενοικίου.

Υπάρχει περίπτωση λες με τροποποίητικη να γίνει κάτι?

 

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, johnnyman είπε

Έχω κάνει δήλωση φίλε μου.

Εισόδημα είναι αλλά για μένα δεν έπρεπε να μετράει στο επίδομα παιδιού και στου ενοικίου.

Υπάρχει περίπτωση λες με τροποποίητικη να γίνει κάτι?

 

Γιατί δεν έπρεπε να μετράει?

6 ώρες πριν, johnnyman είπε
Παιδια μια ερωτηση για το εαν γνωριζει καποιος?
Λογω του οτι πηρε αποζημειωση η γυναικα μου το οικογενιακο εισοδημα ανεβηκε πανω λιγο πανω απο 14.000 για το ετος 2021.
Ετσι γινεται,η αποζημειωση προστιθεται στο συνολικο οικογενειακο εισοδημα?
Εχουμε και ενα παιδακι.
Βλεπω το οριο για το επιδομα ενοικιου ειναι 14.000 ευρω.
Εαν ειναι λιγο πιο πανω κοβεται τελειως?
Την αιτηση την για το επιδομα ενοικιου την εκανα τον μαρτιο και η νεα πρεπει να γινει τελη σεπτεμβριου.
Ευχαριστω!

Ναι, αν είσαι στα 14.001 δεν παίρνεις τίποτα.

Αλλά, αν είσαι στα 13.999 το παίρνεις ΟΛΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Γιατί δεν έπρεπε να μετράει?

Ναι, αν είσαι στα 14.001 δεν παίρνεις τίποτα.

Αλλά, αν είσαι στα 13.999 το παίρνεις ΟΛΟ.

Καλημέρα. 

Δεν ξέρω μου φαίνεται παράλογο επειδή πήρα αποζημίωση να μου κοπεί επίδομα ενοικίου, παιδιού κτλ.

Μακάρι να μπορέσει να κάνει κάτι ο λογιστής με τροποποίητικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Καλημέρα. 

Δεν ξέρω μου φαίνεται παράλογο επειδή πήρα αποζημίωση να μου κοπεί επίδομα ενοικίου, παιδιού κτλ.

Μακάρι να μπορέσει να κάνει κάτι ο λογιστής με τροποποίητικη.

Και εγώ ενοικιάζω μια γκαρσονιέρα και παίρνω 220€. Πληρώνω ΕΝΦΙΑ, φορο εισοδήματος, 'ζημιες' κτλ και ο άλλος 'κάθεται' και άρπα το ΚΕΑ 200€.

Τουλάχιστον είναι για 1 φορά.

8 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Καλημέρα. 

Δεν ξέρω μου φαίνεται παράλογο επειδή πήρα αποζημίωση να μου κοπεί επίδομα ενοικίου, παιδιού κτλ.

Μακάρι να μπορέσει να κάνει κάτι ο λογιστής με τροποποίητικη.

ΤΙ αποζημίωση είναι αυτή ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Και εγώ ενοικιάζω μια γκαρσονιέρα και παίρνω 220€. Πληρώνω ΕΝΦΙΑ, φορο εισοδήματος, 'ζημιες' κτλ και ο άλλος 'κάθεται' και άρπα το ΚΕΑ 200€.

Τουλάχιστον είναι για 1 φορά.

ΤΙ αποζημίωση είναι αυτή ?

Είναι αποζημίωση από λήξη σύμβασης εργασίας της γυναίκας μου.

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, johnnyman είπε

Καλημέρα. 

Δεν ξέρω μου φαίνεται παράλογο επειδή πήρα αποζημίωση να μου κοπεί επίδομα ενοικίου, παιδιού κτλ.

Μακάρι να μπορέσει να κάνει κάτι ο λογιστής με τροποποίητικη.

...γι' αυτό σου είπα "εισόδημα είναι". Μην σου φαίνεται "παράλογο" λοιπόν. Παράλογο δεν είναι - "άδικο" μπορεί να είναι, με την έννοια του περιορισμού στο εισοδηματικό ύψος, όπως "άδικα" είναι άλλωστε και τα ποσά που δίνουν (εννοώ "ψίχουλα"). Εκτός κι αν εννοείς ότι "μόνο για λίγα παραπάνω από τα 14Κ, χάνω το επίδομα". Αλλά κι αυτό άδικο το λες, κι όχι παράλογο - η αλήθεια είναι ότι το πιο σωστό θα ήταν να πηγαίνει με κλίμακα του,,,ενός ευρωλεπτού ακόμα, κι όχι με κόφτη συγκεκριμένου ποσού.

Ούτε ο λογιστής μπορεί, λογικά, να κάνει κάτι, αλλά είναι η τελευταία ελπίδα (μειώνοντας στην τροποποιητική τα εισοδήματα, ή βάζοντας μέσα τις "αποδείξεις" που ίσως να μην έβαλε - αν και χλωμό) και δεν χάνεις τίποτα να τον ρωτήσεις, μπας και. Τέλος δεν ξέρω από πότε θ' αρχίσει το σύστημα του επιδόματος στέγασης ν' αντλεί στοιχεία από τις φετινές φορολογικές, ώστε να εγκρίνει ή ν' απορρίψει μια αίτηση. Λογικά θα το κάνει μετά την λήξη περιόδου υποβολής (κι ένας θεός, ή έστω ένας,,,,λογιστής ξέρει πόσο καιρό μετά αλληλοενημερώνονται μεταξύ τους τα συστήματα), που ήδη έχει παραταθεί μέχρι τέλος Αυγούστου. Αν τελικά δεν σε κόψει τέλος Σεπτέμβρη, θα περιμένεις το κόψιμο το 6μηνο της Άνοιξης....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα μετράνε πλέον αυτη η κυβέρνηση. Στις προηγούμενες δεν τα μετρούσαν. 

Το θυμάμαι γιατί την πάτησα και εγώ. 

Δεν συμφέρει να δουλεύεις πλέον. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, washcloud είπε

...γι' αυτό σου είπα "εισόδημα είναι". Μην σου φαίνεται "παράλογο" λοιπόν. Παράλογο δεν είναι - "άδικο" μπορεί να είναι, με την έννοια του περιορισμού στο εισοδηματικό ύψος, όπως "άδικα" είναι άλλωστε και τα ποσά που δίνουν (εννοώ "ψίχουλα"). Εκτός κι αν εννοείς ότι "μόνο για λίγα παραπάνω από τα 14Κ, χάνω το επίδομα". Αλλά κι αυτό άδικο το λες, κι όχι παράλογο - η αλήθεια είναι ότι το πιο σωστό θα ήταν να πηγαίνει με κλίμακα του,,,ενός ευρωλεπτού ακόμα, κι όχι με κόφτη συγκεκριμένου ποσού.

Ούτε ο λογιστής μπορεί, λογικά, να κάνει κάτι, αλλά είναι η τελευταία ελπίδα (μειώνοντας στην τροποποιητική τα εισοδήματα, ή βάζοντας μέσα τις "αποδείξεις" που ίσως να μην έβαλε - αν και χλωμό) και δεν χάνεις τίποτα να τον ρωτήσεις, μπας και. Τέλος δεν ξέρω από πότε θ' αρχίσει το σύστημα του επιδόματος στέγασης ν' αντλεί στοιχεία από τις φετινές φορολογικές, ώστε να εγκρίνει ή ν' απορρίψει μια αίτηση. Λογικά θα το κάνει μετά την λήξη περιόδου υποβολής (κι ένας θεός, ή έστω ένας,,,,λογιστής ξέρει πόσο καιρό μετά αλληλοενημερώνονται μεταξύ τους τα συστήματα), που ήδη έχει παραταθεί μέχρι τέλος Αυγούστου. Αν τελικά δεν σε κόψει τέλος Σεπτέμβρη, θα περιμένεις το κόψιμο το 6μηνο της Άνοιξης....

Για 14.126 έβγαλε οπότε για 127 ευρώ....

Μακάρι να μπορέσει να κάνει κάτι ο λογιστής. 

Γίνεται όπως είπε να μειώσει λίγο τα εισοδήματα πχ αυτά τα 127 ευρώ?

Μια γνωστή μου πάντως ίδια περίπτωση δεν της μέτρησαν την αποζημίωση του άντρα της στο επίδομα στέγασης και το πήρε ενώ στο επίδομα παιδιού την έκοψαν. 

Πολύ περίεργο. 

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...