Προς το περιεχόμενο

Επιδομα ενοικιου


nik416

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, BurnedPriest είπε

η αλήθεια είναι πως το έβαλε 70, ελπίζω να μην έχουμε κάνα απρόοπτο...

...πρακτικά δεν ξέρω τί μπορεί να γίνει με την εφορία, αλλά το πιθανότερο είναι "τίποτα". Άντε το πολύ να τον βάλουν στο στόχαστρο για "έλεγχο", επειδή το ποσό "παραείναι χαμηλό" (κι αυτό, σε βάθος χρόνων από τώρα). Δεν νομίζω όμως ότι μπορούν ν' αποδείξουν κάτι ακόμα και να του κάνουν έλεγχο, και δεν νομίζω και να σε αφορά εσένα (ακόμη κι αν πχ κληθείς να δώσεις μαρτυρία, εσύ θα ισχυριστείς ότι τόσα συμφωνήσατε/τόσα του έβαζες στην τράπεζα" και τέλος. Όσο για τον λόγο; βρείτε να λέτε μαζί κάτι "του έκανες δουλειές στο σπίτι", "το έβαφες/το ανακαίνιζες", εξ' ου και το χαμηλό ενοίκιο...) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 902
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα σε όλους!! Πρόσφατα νοίκιασαμε ένα διαμέρισμα με την σύντροφό μου( δεν υπάρχει γάμος η σύμφωνο συμβίωσης).Στο συμβόλαιο είμαστε και οι δύο μιας και θεώρησα ότι έτσι είναι πιο ωραίο.. Αυτό που δεν ήξερα είναι ότι αν το έβαζα στο δικό όνομα θα μπορούσα να πάρω επίδομα ενοικίου... Λόγω ότι στα εισοδήματα του 21 ήμουν σε κάποιο διάστημα σε αναστολή και μετά στο συνεργασία το φορολογητεο εισόδημα είναι πολύ χαμηλό συγκεκριμένα 2025 ευρώ. Της συντρόφου είναι 8560.. με αποτέλεσμα αθροιστικά να πηγαίνουμε στα 10584 και να χάνουμε το επίδομα για 84 ευρώ.. Η ερώτηση είναι η εξής αν μπορώ να κάνω μόνος μου την αίτηση η θα πρέπει υποχρεωτικά να είναι και η σύντροφος η αν δεν γίνεται αυτό αν την βγάλω από το συμβόλαιο αν θα μπορώ να ξανά κάνω αίτηση κανονικά.. Ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, harris20 είπε

Καλημέρα σε όλους!! Πρόσφατα νοίκιασαμε ένα διαμέρισμα με την σύντροφό μου( δεν υπάρχει γάμος η σύμφωνο συμβίωσης).Στο συμβόλαιο είμαστε και οι δύο μιας και θεώρησα ότι έτσι είναι πιο ωραίο.. Αυτό που δεν ήξερα είναι ότι αν το έβαζα στο δικό όνομα θα μπορούσα να πάρω επίδομα ενοικίου... Λόγω ότι στα εισοδήματα του 21 ήμουν σε κάποιο διάστημα σε αναστολή και μετά στο συνεργασία το φορολογητεο εισόδημα είναι πολύ χαμηλό συγκεκριμένα 2025 ευρώ. Της συντρόφου είναι 8560.. με αποτέλεσμα αθροιστικά να πηγαίνουμε στα 10584 και να χάνουμε το επίδομα για 84 ευρώ.. Η ερώτηση είναι η εξής αν μπορώ να κάνω μόνος μου την αίτηση η θα πρέπει υποχρεωτικά να είναι και η σύντροφος η αν δεν γίνεται αυτό αν την βγάλω από το συμβόλαιο αν θα μπορώ να ξανά κάνω αίτηση κανονικά.. Ευχαριστώ πολύ!!

Τα ποσά που γράφεις είναι τα πραγματικά εισοδήματα.

Τα τεκμαρτα, πόσο είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τα τεκμαρτα, πόσο είναι?

αν δεν κάνω λάθος, 1.500 το "τεκμήριο διαβίωσης" (each)

- - - - - 

Χαρη, ναι μπορείς να ακυρώσετε το μισθωτήριο και να φτιάξεις νέο που να είσαι μόνο εσύ και μετά να ξανακάνεις αίτηση και να το πάρεις. Δεν ξέρω μόνο εάν μετά θα πρέπει να δηλωθεί και αυτή ότι μένει κάπου αλλού (για το taxis μιλάω, γιατί αυτό θα σημαίνει τροποποίηση της δήλωσης και πρόστιμο 20άρικο αν δεν κάνω λάθος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια!!!

Μολις εκανα αιτηση για επιδομα ενοικιου για το επομενο εξαμηνο και τελικα στο συνολικο εισοδημα δεν μετρησαν την αποζημειωση και ετσι δικαιουμαστε κανονικα!!!

Εχω κουφαθει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, johnnyman είπε

Καλησπερα παιδια!!!

Μολις εκανα αιτηση για επιδομα ενοικιου για το επομενο εξαμηνο και τελικα στο συνολικο εισοδημα δεν μετρησαν την αποζημειωση και ετσι δικαιουμαστε κανονικα!!!

Εχω κουφαθει!!!

Καλησπέρα είσαι υπέρ τυχερός, εμένα τα μέτρησαν όλα και το έχασα για 25 ευρώ. 

Σε καλή μεριά!! 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, johnnyman είπε

Καλησπερα παιδια!!!

Μολις εκανα αιτηση για επιδομα ενοικιου για το επομενο εξαμηνο και τελικα στο συνολικο εισοδημα δεν μετρησαν την αποζημειωση και ετσι δικαιουμαστε κανονικα!!!

Εχω κουφαθει!!!

...τώρα που θα έχεις παραπάνω λεφτά, τσίμπα με την ευκαιρία ένα ακουστικό (...κα'να χιλιαρικάκι πάει,,,ΜΑΖΙ με την επιδότηση 400€ από "ΙΚΑ"...) :P

Άντε και μας "στεναχώραγες" ΚΑΙ εμάς...:ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Καλησπέρα είσαι υπέρ τυχερός, εμένα τα μέτρησαν όλα και το έχασα για 25 ευρώ. 

Σε καλή μεριά!! 

Καλησπέρα. 

Είχες αποζημίωση από απόλυση? 

Την αίτηση πότε την έκανες? 

Φίλο που ρώτησα και γνωρίζει μου είπε στο επίδομα ενοικίου μετράνε μόνο το φορολογητεο εισόδημα. 

 

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Καλησπέρα. 

Είχες αποζημίωση από απόλυση? 

Την αίτηση πότε την έκανες? 

Φίλο που ρώτησα και γνωρίζει μου είπε στο επίδομα ενοικίου μετράνε μόνο το φορολογητεο εισόδημα. 

 

Είχα ναι 20 χήνες και μπήκαν όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Είχα ναι 20 χήνες και μπήκαν όλα. 

Πως γίνεται αυτο?

Την αίτηση την έκανες πρόσφατα? 

Μήπως από κάποιο ποσό και πάνω ή αποζημίωση φορολογείται γιαυτό. 

Edit: από ότι βλέπω από 60000 και πάνω υπάρχει φορολόγηση....

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Πως γίνεται αυτο?

Την αίτηση την έκανες πρόσφατα? 

Μήπως από κάποιο ποσό και πάνω ή αποζημίωση φορολογείται γιαυτό. 

Edit: από ότι βλέπω από 60000 και πάνω υπάρχει φορολόγηση....

Δεν ξέρω απλά έγινε πριν 2 χρόνια ακριβώς φίλε. Δούλευε και η γυναίκα μου και πιάσαμε κάνα 35 χήνες μαζι. Δεν συμφέρει να δουλεύεις στην Ελλάδα βασικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnnyman είπε

Καλησπέρα. 

Είχες αποζημίωση από απόλυση? 

Την αίτηση πότε την έκανες? 

Φίλο που ρώτησα και γνωρίζει μου είπε στο επίδομα ενοικίου μετράνε μόνο το φορολογητεο εισόδημα. 

 

Δεν ισχύουν ΑΥΤΑ !!!

Και γιατί ρώτησες φίλο ? Είναι λογιστής ? Στην σελίδα του επιδόματος μπαίνεις και βλέπεις τις προϋποθέσεις !!!!

ΜΟΝΟ το Α21 δεν προσμετράται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν ισχύουν ΑΥΤΑ !!!

Και γιατί ρώτησες φίλο ? Είναι λογιστής ? Στην σελίδα του επιδόματος μπαίνεις και βλέπεις τις προϋποθέσεις !!!!

ΜΟΝΟ το Α21 δεν προσμετράται.

Ο φίλος συνεργάζεται με λογιστές και μου είπε αυτό το πράμα.

Εμένα δεν μέτρησαν την αποζημίωση στο επίδομα ενοικίου ενώ στο επίδομα παιδιού την μέτρησαν κανονικά.

Σήμερα έκανα ανανέωση το επίδομα ενοικίου γιατί είμαι σε μήνα λήξης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...