Προς το περιεχόμενο

Επιδομα ενοικιου


nik416

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κανέναν αυτή η περίπτωση: αν γίνει διακοπή μίσθωσης (κανονικά, με αποδοχή από τον ενοικιαστή), το επίδομα στέγασης δεν διακόπτεται από τον επόμενο μήνα;

Σε δικό μου άνθρωπο καταβάλλεται ακόμη και 3 μήνες μετά. Η πλατφόρμα του επιδόματος δεν λαμβάνει τα στοιχεία από τη βάση της ΑΑΔΕ δυναμικά;

Προφανώς θα ζητηθούν αυτά αναδρομικά, ως αχρεωστήτως καταβληθέντα από τον επόμενο μήνα της διακοπής, γι' αυτό και του είπα να τα κρατάει σε μια άκρη.

Όχι φυσικά. Ξέρουμε να ψηφιοποιούμε τη γραφειοκρατία, αλλά δεν κάνουμε αυτόματους ελέγχους :P

Αν ο επόμενος δεν έχει κάνει αίτηση, δε θα βρεθεί ποτέ ότι το επίδομα καταβαλλόταν στο δικό σου χωρίς να το δικαιούται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 902
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 minutes ago, christakos07 said:

Όχι φυσικά. Ξέρουμε να ψηφιοποιούμε τη γραφειοκρατία, αλλά δεν κάνουμε αυτόματους ελέγχους :P

Αν ο επόμενος δεν έχει κάνει αίτηση, δε θα βρεθεί ποτέ ότι το επίδομα καταβαλλόταν στο δικό σου χωρίς να το δικαιούται.

Α, κατάλαβα. Μάλλον δε θα συμβεί αυτό, καθώς ο ιδιοκτήτης θα εκτελεί εργασίες ανακαίνισης στο διαμέρισμα μέχρι αρχές φθινοπώρου.

Οπως και να 'χει, θα του πω του δικού μου να κρατήσει στην άκρη τα χρήματα αυτών των μηνών, καλού κακού. Με την ελληνική εφορία ποτέ δεν ξέρεις...

Επεξ/σία από DrFreeman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Α, κατάλαβα. Μάλλον δε θα συμβεί αυτό, καθώς ο ιδιοκτήτης θα εκτελεί εργασίες ανακαίνισης στο διαμέρισμα μέχρι αρχές φθινοπώρου.

Οπως και να 'χει, θα του πω του δικού μου να κρατήσει στην άκρη τα χρήματα αυτών των μηνών, καλού κακού. Με την ελληνική εφορία ποτέ δεν ξέρεις...

Δεν είναι θέμα εφορίας, αλλά ΟΠΕΚΑ. 

Αν γίνει έλεγχος κάποτε, θα είναι μαζικός, οπότε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, christakos07 said:

Δεν είναι θέμα εφορίας, αλλά ΟΠΕΚΑ. 

Αν γίνει έλεγχος κάποτε, θα είναι μαζικός, οπότε..

Εφόσον είναι έτσι τα πράγματα βέβαια, μάλλον θα υπάρχουν χιλιάδες περιπτώσεις αντίστοιχες. Για τη διασταύρωση, θεωρούσα πως επειδή αντλεί στοιχεία για να ελεγχθεί η εκπλήρωση των κριτηρίων έγκρισης/απόρριψης, θα ήταν αυτόματη η διαδικασία και κατά τη διακοπή. Μάλλον υπερτιμώ το επίπεδο ψηφιοποίησης 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, DrFreeman είπε

το επίπεδο ψΟφΟποίησης 😄

...έτσι είναι νομίζω καλύτερα...

Στις 26/7/2022 στις 12:23 ΜΜ, johnnyman είπε

Αμα μιλησω με την λογιστρια του πρώην εργοδότη...

...ήδη αδερφέ ρωτάς πράγματα εδώ, που ΟΥΤΕ λογιστής ("συνηθισμένος") τα ξέρει, και στο είχα πει...Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα, και σε καταλαβαίνω που πάνω στο ζόρι σου προσπαθείς να πιαστείς από ό,που βρεις, αλλά αν ήταν να ήξερε κάποιος κάποια "λύση", θα είχες ήδη πάρει απάντηση...Συνεπώς, το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι αντί να ρωτάς εδώ "να ρωτήσω την λογίστρια;", να την,,,ρωτήσεις ΚΙ Ο,ΤΙ ΒΓΕΙ....Και αυτήν και άλλους λογιστές (ΜΗΝ βασίζεσαι μόνο στον "δικό σου" - σου είπα ρώτα και γνωστούς, μην τυχόν ξέρουν λογιστή "τζιμάνι". Το πιθανότερο είναι να ΜΗΝ βγάλεις άκρη - όπως την θες - και τα περίφημα 127€ να σας κοστίσουν 1.680, αλλά κάνε εσύ ό,τι προσπάθειες νομίζεις είτε μιλώντας με την λογίστρια της επιχείρησης της γυναίκας είτε με άλλους λογιστές, για την "μία στο (δις)εκατομμύριο". Εδώ μέσα όμως, "λύση" ΔΕΝ θα βρεις...Κι αν τυχόν βρεις, έλα και κατάθεσέ την μπας και σώσεις κι άλλους...)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, washcloud είπε

...έτσι είναι νομίζω καλύτερα...

...ήδη αδερφέ ρωτάς πράγματα εδώ, που ΟΥΤΕ λογιστής ("συνηθισμένος") τα ξέρει, και στο είχα πει...Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα, και σε καταλαβαίνω που πάνω στο ζόρι σου προσπαθείς να πιαστείς από ό,που βρεις, αλλά αν ήταν να ήξερε κάποιος κάποια "λύση", θα είχες ήδη πάρει απάντηση...Συνεπώς, το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι αντί να ρωτάς εδώ "να ρωτήσω την λογίστρια;", να την,,,ρωτήσεις ΚΙ Ο,ΤΙ ΒΓΕΙ....Και αυτήν και άλλους λογιστές (ΜΗΝ βασίζεσαι μόνο στον "δικό σου" - σου είπα ρώτα και γνωστούς, μην τυχόν ξέρουν λογιστή "τζιμάνι". Το πιθανότερο είναι να ΜΗΝ βγάλεις άκρη - όπως την θες - και τα περίφημα 127€ να σας κοστίσουν 1.680, αλλά κάνε εσύ ό,τι προσπάθειες νομίζεις είτε μιλώντας με την λογίστρια της επιχείρησης της γυναίκας είτε με άλλους λογιστές, για την "μία στο (δις)εκατομμύριο". Εδώ μέσα όμως, "λύση" ΔΕΝ θα βρεις...Κι αν τυχόν βρεις, έλα και κατάθεσέ την μπας και σώσεις κι άλλους...)

Μίλησα φίλε μου και με τον δικό μου λογιστή και την λογιστρια του πρώην εργοδότη αλλά και φίλο λογιστή. 

Δεν γίνεται τπτ δυστυχώς. 

Φάγαμε μεγάλη πατάτα.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

...έτσι είναι νομίζω καλύτερα...

...ήδη αδερφέ ρωτάς πράγματα εδώ, που ΟΥΤΕ λογιστής ("συνηθισμένος") τα ξέρει, και στο είχα πει...Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα, και σε καταλαβαίνω που πάνω στο ζόρι σου προσπαθείς να πιαστείς από ό,που βρεις, αλλά αν ήταν να ήξερε κάποιος κάποια "λύση", θα είχες ήδη πάρει απάντηση...Συνεπώς, το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι αντί να ρωτάς εδώ "να ρωτήσω την λογίστρια;", να την,,,ρωτήσεις ΚΙ Ο,ΤΙ ΒΓΕΙ....Και αυτήν και άλλους λογιστές (ΜΗΝ βασίζεσαι μόνο στον "δικό σου" - σου είπα ρώτα και γνωστούς, μην τυχόν ξέρουν λογιστή "τζιμάνι". Το πιθανότερο είναι να ΜΗΝ βγάλεις άκρη - όπως την θες - και τα περίφημα 127€ να σας κοστίσουν 1.680, αλλά κάνε εσύ ό,τι προσπάθειες νομίζεις είτε μιλώντας με την λογίστρια της επιχείρησης της γυναίκας είτε με άλλους λογιστές, για την "μία στο (δις)εκατομμύριο". Εδώ μέσα όμως, "λύση" ΔΕΝ θα βρεις...Κι αν τυχόν βρεις, έλα και κατάθεσέ την μπας και σώσεις κι άλλους...)

1680 η 840€, χάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2022 στις 12:55 ΜΜ, johnnyman είπε

Καλημέρα παιδιά. 

Μίλησα τελικά με τον λογιστή μου και δεν μπορεί να γίνει τπτ.

Δεν μπορεί να πειράξει τπτ διότι όλα αντλούνται αυτόματα....

Κοινώς την φάγαμε. 

Για 126 ευρώ χάνουμε το επίδομα ενοικίου.......

Αν σε παρηγορεί εγώ το έχασα για 22€...και μάλιστα από μια αποζημίωση που εν τέλη υπέγραψα, αλλά δεν πήρα ποτέ... Μην ρωτάς το γιατί! Μεγάλη ιστορία... 

Και κερατάς και δαρμένος 

.. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Terteri είπε

Αν σε παρηγορεί εγώ το έχασα για 22€...και μάλιστα από μια αποζημίωση που εν τέλη υπέγραψα, αλλά δεν πήρα ποτέ... Μην ρωτάς το γιατί! Μεγάλη ιστορία... 

Και κερατάς και δαρμένος 

.. 

Tραγικο πραγματικα....

Λυπαμαι φιλε μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κατώτατο όριο στο ποσό ενοικίου σαν κριτήριο?
Τώρα παίρνω επίδομα και ο ιδιοκτήτης θέλει να δηλώσει το ενοίκιο 100€, υπάρχει περίπτωση να μου το κόψουν επειδή είναι πολύ χαμηλό το ενοίκιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά δεν υπάρχει, απλά για να παίρνεις το μέγιστο ποσό που δικαιούσαι θα πρέπει το δηλωθέν ενοίκιο να είναι ίσο ή μεγαλύτερο.

Για παράδειγμα, αν δικαιούσαι 105€ (π.χ. ζευγάρι χωρίς παιδί) και δηλώνεις 100€ ενοίκιο το ποσό επιδόματος θα είναι 100€.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, BurnedPriest είπε

Υπάρχει κατώτατο όριο στο ποσό ενοικίου σαν κριτήριο?
Τώρα παίρνω επίδομα και ο ιδιοκτήτης θέλει να δηλώσει το ενοίκιο 100€, υπάρχει περίπτωση να μου το κόψουν επειδή είναι πολύ χαμηλό το ενοίκιο?

...αυτό που σου είπε ο Φάνης - δλδ "όχι".

Αν παίρνεις 70 και κατεβάσει το ενοίκιο στο Taxis στα 100€, θα συνεχίσεις να παίρνεις 70. Αν πάλι τυχόν παίρνεις 70+35ε ζήτα του έστω να το δηλώσει 105 για να μη χάσεις εσύ το τάληρο (και φυσικά αν τυχόν παίρνεις πχ 140 ή και παραπάνω, να του ξεκαθαρίσεις ότι συμφωνείς να δηλώνει το κατώτερο δυνατό ώστε να μη χάνεις εσύ από το επίδομα. Χάρη θα του κάνεις άλλωστε, που θα του τα δίνεις μαύρα τα υπόλοιπα,,,,και που δεν τον καρφώσεις κι όλας). Στους γονείς έχω ακριβώς αυτό δηλωμένο : 105 νοίκι και παίρνουν 105 επίδομα εδώ και 1.5 χρόνο τώρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Άλλη μια ερώτηση, τώρα που έγινε τροποποίηση συμβολαίου (αλλαγή ποσού μισθώματος και διάρκειας), θα πρέπει να κάνω ξανά αίτηση για το επίδομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, εκτός κι αν η οποιαδήποτε αλλαγή είναι προς συμφέρον σου (πχ περισσότερα μέλη στο νοικοκυριό=ΙΣΩΣ μεγαλύτερο επίδομα - κτλ). Μπορείς κανονικότατα να εξαντλήσεις το 6μηνο για το οποίο το έχεις δικαιωθεί, με βάση τα στοιχεία που το έχεις δικαιωθεί. Ούτως ή άλλως μετά το πέρας του (για την ακρίβεια : επί του μήνα λήξης του), θα ειδοποιηθείς για ανανέωση της αίτησης, και αν τα στοιχεία (εισοδηματικά καθαρά) συνεχίζουν να είναι εντός ορίων, τότε θα δικαιωθείς και πάλι για το επόμενο 6μηνο (το ποσό μισθώματος, αν δεν είναι τραγικά χαμηλό, = <100€, δεν είναι πρόβλημα. Αρκεί να είναι στο ύψος του ελάχιστου κατ' άτομο επιδόματος, δλδ 70. Αλλά ε, καλό είναι να μην "προκαλεί" κανείς δηλώνοντας "70", για να μη  - τυχόν - σκάσει κανένας έλεγχος - από εφορία, όχι "για το επίδομα"....Κατά τ' άλλα, αν δηλώσεις ενοίκιο 50, 50 επίδομα θα πάρεις, όπως κι αν δηλώσεις 350 : πάλι το ελάχιστο για 1 άτομο θα πάρεις, δλδ 70. Η δε διάρκεια, αρκεί να είναι για το λιγότερο 6 μήνες μπροστά, από την στιγμή που θα γίνει ΝΕΑ αίτηση. Αλλά γι' αυτό που ρωτάς, δλδ αν θα πρέπει να κάνεις τώρα ανανέωση ή όχι, όχι, δεν παίζει ρόλο η αλλαγή διάρκειας που έγινε με το νέο μισθωτήριο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, washcloud είπε

Αλλά ε, καλό είναι να μην "προκαλεί" κανείς δηλώνοντας "70", για να μη  - τυχόν - σκάσει κανένας έλεγχος - από εφορία, όχι "για το επίδομα"

η αλήθεια είναι πως το έβαλε 70, ελπίζω να μην έχουμε κάνα απρόοπτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...