Προς το περιεχόμενο

Επιδομα ενοικιου


nik416

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Όλα τα μετράνε πλέον αυτη η κυβέρνηση. Στις προηγούμενες δεν τα μετρούσαν. 

Το θυμάμαι γιατί την πάτησα και εγώ. 

Δεν συμφέρει να δουλεύεις πλέον. 

Ναι, αφού τα επιδόματα είναι καλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 902
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, johnnyman είπε

Για 14.126 έβγαλε οπότε για 127 ευρώ....

Μακάρι να μπορέσει να κάνει κάτι ο λογιστής. 

Γίνεται όπως είπε να μειώσει λίγο τα εισοδήματα πχ αυτά τα 127 ευρώ?

Μια γνωστή μου πάντως ίδια περίπτωση δεν της μέτρησαν την αποζημίωση του άντρα της στο επίδομα στέγασης και το πήρε ενώ στο επίδομα παιδιού την έκοψαν. 

Πολύ περίεργο. 

Δεν ξέρω αν γίνεται να τα μειώσει "αναδρομικά" (ούτε αν γενικά μπορεί - ίσως θα πρέπει να συνεννοηθείτε με τις δουλειές σας να σας,,,,κάνουν μια μικρή μείωση μισθού, τόση ώστε να μην ξεπερνάτε τα 14 χιλιάρικα. Από την άλλη, όπως είπα, δεν ξέρω πότε θ' αρχίσουν τα συστήματα να "συνεννοούνται" μεταξύ τους, και να δει την φετινή δήλωση. Ίσως λοιπόν τέλος Σεπτέμβρη, να βλέπουν ακόμη τα στοιχεία της περσινής δήλωσης, για τα εισοδήματα του '20. Δεν έχω ιδέα πως λειτουργούν ολ' αυτά και πιθανώς ούτε κι ο μέσος λογιστής, εκτός κι αν είναι γατόνι κι έχει άκρες/πληροφόρηση σχετική. Ίσως λοιπόν τον Σεπτέμβρη να μην στο κόψουν, αλλά να στο κόψουν το επόμενο 6μηνο, εκτός κι αν μέχρι τότε προλάβεις να κάνεις την τροποποιητική και όντως μπορέσεις να κατέβεις 127 Ευρώ. Δεν αποκλείεται αυτή να είναι κι η απάντηση για την γνωστή σου - να έχει σημασία το ποιό σύστημα πότε είδε ποια στοιχεία....Αν έχεις "όρεξη", στείλε μέιλ στην σχετική υπηρεσία, ΟΠΕΚΑ νομίζω, και ρώτα τί ακριβώς κοιτάνε και πότε. Κι αν σου απαντήσουν, ενημέρωσε κι εδώ...). Απλά ΑΝ μπορεί να κάνει κάτι κάποιος, αυτός είναι ένας (καπάτσος) λογιστής....Αν ο δικός σου δεν είναι και τόσο τζιμάνι, ρώτα κανέναν δικό σου άνθρωπο αν έχει λογιστή πιο προκομμένο, να ρωτήσετε αυτόν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, washcloud είπε

Δεν ξέρω αν γίνεται να τα μειώσει "αναδρομικά" (ούτε αν γενικά μπορεί - ίσως θα πρέπει να συνεννοηθείτε με τις δουλειές σας να σας,,,,κάνουν μια μικρή μείωση μισθού, τόση ώστε να μην ξεπερνάτε τα 14 χιλιάρικα. Από την άλλη, όπως είπα, δεν ξέρω πότε θ' αρχίσουν τα συστήματα να "συνεννοούνται" μεταξύ τους, και να δει την φετινή δήλωση. Ίσως λοιπόν τέλος Σεπτέμβρη, να βλέπουν ακόμη τα στοιχεία της περσινής δήλωσης, για τα εισοδήματα του '20. Δεν έχω ιδέα πως λειτουργούν ολ' αυτά και πιθανώς ούτε κι ο μέσος λογιστής, εκτός κι αν είναι γατόνι κι έχει άκρες/πληροφόρηση σχετική. Ίσως λοιπόν τον Σεπτέμβρη να μην στο κόψουν, αλλά να στο κόψουν το επόμενο 6μηνο, εκτός κι αν μέχρι τότε προλάβεις να κάνεις την τροποποιητική και όντως μπορέσεις να κατέβεις 127 Ευρώ. Δεν αποκλείεται αυτή να είναι κι η απάντηση για την γνωστή σου - να έχει σημασία το ποιό σύστημα πότε είδε ποια στοιχεία....Αν έχεις "όρεξη", στείλε μέιλ στην σχετική υπηρεσία, ΟΠΕΚΑ νομίζω, και ρώτα τί ακριβώς κοιτάνε και πότε. Κι αν σου απαντήσουν, ενημέρωσε κι εδώ...). Απλά ΑΝ μπορεί να κάνει κάτι κάποιος, αυτός είναι ένας (καπάτσος) λογιστής....Αν ο δικός σου δεν είναι και τόσο τζιμάνι, ρώτα κανέναν δικό σου άνθρωπο αν έχει λογιστή πιο προκομμένο, να ρωτήσετε αυτόν...

Θα μιλήσω Δευτέρα με τον λογιστή και θα στείλω και mail στον οπεκα. 

Όπως και να χει θα ενημερώσω και εδώ.

Σε ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, washcloud είπε

Δεν ξέρω αν γίνεται να τα μειώσει "αναδρομικά" (ούτε αν γενικά μπορεί - ίσως θα πρέπει να συνεννοηθείτε με τις δουλειές σας να σας,,,,κάνουν μια μικρή μείωση μισθού, τόση ώστε να μην ξεπερνάτε τα 14 χιλιάρικα. Από την άλλη, όπως είπα, δεν ξέρω πότε θ' αρχίσουν τα συστήματα να "συνεννοούνται" μεταξύ τους, και να δει την φετινή δήλωση. Ίσως λοιπόν τέλος Σεπτέμβρη, να βλέπουν ακόμη τα στοιχεία της περσινής δήλωσης, για τα εισοδήματα του '20. Δεν έχω ιδέα πως λειτουργούν ολ' αυτά και πιθανώς ούτε κι ο μέσος λογιστής, εκτός κι αν είναι γατόνι κι έχει άκρες/πληροφόρηση σχετική. Ίσως λοιπόν τον Σεπτέμβρη να μην στο κόψουν, αλλά να στο κόψουν το επόμενο 6μηνο, εκτός κι αν μέχρι τότε προλάβεις να κάνεις την τροποποιητική και όντως μπορέσεις να κατέβεις 127 Ευρώ. Δεν αποκλείεται αυτή να είναι κι η απάντηση για την γνωστή σου - να έχει σημασία το ποιό σύστημα πότε είδε ποια στοιχεία....Αν έχεις "όρεξη", στείλε μέιλ στην σχετική υπηρεσία, ΟΠΕΚΑ νομίζω, και ρώτα τί ακριβώς κοιτάνε και πότε. Κι αν σου απαντήσουν, ενημέρωσε κι εδώ...). Απλά ΑΝ μπορεί να κάνει κάτι κάποιος, αυτός είναι ένας (καπάτσος) λογιστής....Αν ο δικός σου δεν είναι και τόσο τζιμάνι, ρώτα κανέναν δικό σου άνθρωπο αν έχει λογιστή πιο προκομμένο, να ρωτήσετε αυτόν...

Εφάπαξ είναι η επιβάρυνση αυτή.

Γιατί να του κάνουν μείωση μισθού που θα παραμείνει και να επόμενα χρόνια ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα παιδιά δεν ήταν ο μισθός αλλά η αποζημίωση που πήρε η γυναίκα μου τον Δεκέμβριο του 2021.

Αυτό ήταν το πρόβλημα και έγινε όλο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Το πρόβλημα παιδιά δεν ήταν ο μισθός αλλά η αποζημίωση που πήρε η γυναίκα μου τον Δεκέμβριο του 2021.

Αυτό ήταν το πρόβλημα και έγινε όλο αυτό.

Το ξέρουμε.

Αλλά, είναι κάτι εφάπαξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Το ξέρουμε.

Αλλά, είναι κάτι εφάπαξ.

Μακάρι να μπορέσει κάπως να μπαλωσει ο λογιστής αυτά τα 121 ευρώ. 

Δεν ξέρω εάν υπάρχει κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Μακάρι να μπορέσει κάπως να μπαλωσει ο λογιστής αυτά τα 121 ευρώ. 

Δεν ξέρω εάν υπάρχει κάτι άλλο.

Είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από μισθό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από μισθό?

Τα παραπάνω που βγήκαν είναι αποκλειστικά από την αποζημίωση.

Δεν άλλαξε κάτι άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Τα παραπάνω που βγήκαν είναι αποκλειστικά από την αποζημίωση.

Δεν άλλαξε κάτι άλλο. 

ΝΑΙ.

Λέω, το εισόδημα που δηλώνεις είναι μόνο από μισθούς η υπάρχει και κάποιο ενοίκιο πχ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΝΑΙ.

Λέω, το εισόδημα που δηλώνεις είναι μόνο από μισθούς η υπάρχει και κάποιο ενοίκιο πχ ?

Όχι μόνο από μισθούς και το επίδομα του παιδιού. 

Γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Όχι μόνο από μισθούς και το επίδομα του παιδιού. 

Γιατί?

Γιατί για τους μισθούς, δίνει ΒΕΒΑΙΩΣΗ ο εργοδότης και είναι δύσκολο να 'πειραχτει'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Γιατί για τους μισθούς, δίνει ΒΕΒΑΙΩΣΗ ο εργοδότης και είναι δύσκολο να 'πειραχτει'.

Κατάλαβα..

Οπότε τι άλλο μένει και μπορεί να "πειραχτεί";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...