Προς το περιεχόμενο

Αγορά αυτοκινήτου που ήταν test drive


StormGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, kalmik είπε

Σωστός ο συλλογισμός αλλά.... Ψάξτε λίγο στο car.gr και θα δείτε αυτοκίνητα 5ετίας με 100.000χλμ. δηλ. σχεδόν τελειωμένα για την ευρωπαϊκή αντίληψη να πωλουνται με -30% και -40% στην καλύτερη.

😂 έχω πετύχει μεταχειρισμένο διετίας να πωλείται πιο ακριβά (!) από το ολόιδιο καινουργιο!!!

τωρα κατά τα αλλά ο καθένας οσο του καπνίζει ζητάει, το θέμα είναι ότι δε θα τα πάρει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φαντάζομαι είναι τι θα σου τύχει.

Ένας φίλος στην Πάτρα αγόρασε από την αντιπροσωπεία το C3 Aircross περίπου 4.000-5.000 κάτω από την κανονική τιμή. Το έχει κοντά έναν χρόνο και το αμάξι "πετάει", δεν του έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.

Επεξ/σία από vilfer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη τσιμπάτε στις βλακείες των πωλητών. Τα test drive κανονικά μεταχειρισμένα  είναι. Τα παίρνει όλη η αντιπροσωπεία.  Συνήθως τα ρίχνουν κάνα 2 χιλιάρικα απο τά ολοκαίνουρια.  Γνώμη μου δεν αξίζει να δώσεις πχ 25 για μεταχειρισμένο ουσιαστικά Όταν μπορείς να δώσεις 27 για καινούργιο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και για να μιλάμε συγκεκριμένα στην δική μου περίπτωση το αμάξι καινούργιο έκανε 25000 και μου προσέφερε η αντιπροσωπεία το τεστ ντραιβ (που ήταν η φουλ έκδοση και εκεί πάτησε για να με πείσει) στα 21000, ημερομηνία έκδοσης άδειας 11/2017 και 5500 χλμ

Επεξ/σία από tutuyo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, efo355 είπε

Μη τσιμπάτε στις βλακείες των πωλητών. Τα test drive κανονικά μεταχειρισμένα  είναι. Τα παίρνει όλη η αντιπροσωπεία.  Συνήθως τα ρίχνουν κάνα 2 χιλιάρικα απο τά ολοκαίνουρια.  Γνώμη μου δεν αξίζει να δώσεις πχ 25 για μεταχειρισμένο ουσιαστικά Όταν μπορείς να δώσεις 27 για καινούργιο. 

Μεταχειρισμένα είναι αλλά πατάνε στην κακη φήμη των μαντραδων και σου λένε εδώ ότι πάρεις είναι εγγύηση γιατί είναι από επίσημη αντιπροσωπεία. Οπότε έτσι κι αλλιώς όλα τα μεταχειρισμένα  αυτοκίνητα τους πάντα είναι πιο ακριβά από ότι θα έβρισκες έξω στην αγορά γιατί πουλάνε και το όνομα τους μαζί.

Εδώ που τα λέμε και εγώ θα προτιμούσα να πάρω δεύτερο χερι αμάξι από επίσημη αντιπροσωπεία που θεωρητικά το έχουν ελέγξει και έχουν και το ιστορικό του αυτοκινήτου. Και ας είναι πιο ακριβό από ότι έξω.

Φυσικά από ιδιώτη ενα προσεγμενο μεταχειρισμενο θα ήταν το ιδανικό αλλά δεν είναι και το πιο εύκολο. Και εκει κρυβει κινδυνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2019 στις 10:48 ΜΜ, StormGr είπε

Στην επαρχία που μένω από όσες αντιπροσωπείες έχω περάσει, όσα test drive θα πουλήσουν στο προσεχές μέλλον επειδή αλλάζει το μοντέλο η γίνεται face lift κλπ θα τα δώσουν το πολύ με 15 άντε 20% κάτω.

Είναι δύσκολα γενικά τα πράγματα, και οι επιλογές αρκετά περιορισμένες αφού δεν έχω χρόνο ούτε ορεξη να τρέχω ως την Αθήνα πχ για να δω αμάξια. Το καλό είναι ότι δεν βιάζομαι οπότε μπορώ να περιμένω μέχρι να βρω κάτι στα μέτρα μου με τα λεφτά που θέλω να δώσω

δεν εκατσα καν, να διαβασω και τις 3 σελιδες, απλα θα σου πω την προταση μου, αφου  μου ελυσες την απορια μου, στα BOLD. 

 

επειδη ειμαστε σεπτεμβριο, και πιστευω οτι ειναι η πιο καταληλη περιοδος για ερευνα αγορας και προσφορες,  πρωτα-πρωτα μην τσιμπας με τα τεστ Drive αυτοκινητα, και ειδικα σε αντιπροσωπειες της αθηνας, οπου ο κοσμος που εχει περασει απο το καθισμα τους ειναι πολλαπλασιος της επαρχιας. 

 

εσυ αν εχεις καταληξει σε καποιο/α μοντελο/α που σου αρεσουν -εννοειται στο μπατζετ σου-, θεωρω οτι το καλυτερο που εχεςι να κανεις ειναι να πας Δεκεμβρη μηνα και να κανεις παζαρι.  εκει θα επιτυχεις την καλυτερη τιμη, επειδη συνηθως στο τελος του χρονου, θελουν να "σπρωξουν" αυτοκινητα, για

1 να "γραψουν" επιπλεον πωλησεις στο ετος.

2 να ξεφορτωθουν αδειες που της εχει η αντιπροσωπεια χρεωμενες, 

3 τελη κλπ. 

 

επισης, αν το συγκεκριμενο μοντελο επικειται ανανεωσης-αντικαταστασης, με νεοτερο μοντελο, θα σου κανουν οπωσδηποτε  ενα -20% (ισως και παραπανω...) για να το ξεφορτωθουν....!   

 

και με αυτα, εχεις ενα ολοκαινουριο αυτοκινητο με 0 χλμ.........!!!!!!!!    γιατι να παρεις τεστ drive, που δεν ξερεις τι χρηση εχει γινει σε αυτο? και ειδικα αφου ανετα μπορεις να βρεις αυτοκινητο 1-2 ετων απο "Χερι" με καλυτερη χρηση και περι  τα ιδια χρηματα? 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, cabdik είπε

δεν εκατσα καν, να διαβασω και τις 3 σελιδες, απλα θα σου πω την προταση μου, αφου  μου ελυσες την απορια μου, στα BOLD. 

επειδη ειμαστε σεπτεμβριο, και πιστευω οτι ειναι η πιο καταληλη περιοδος για ερευνα αγορας και προσφορες,  πρωτα-πρωτα μην τσιμπας με τα τεστ Drive αυτοκινητα, και ειδικα σε αντιπροσωπειες της αθηνας, οπου ο κοσμος που εχει περασει απο το καθισμα τους ειναι πολλαπλασιος της επαρχιας. 

εσυ αν εχεις καταληξει σε καποιο/α μοντελο/α που σου αρεσουν -εννοειται στο μπατζετ σου-, θεωρω οτι το καλυτερο που εχεςι να κανεις ειναι να πας Δεκεμβρη μηνα και να κανεις παζαρι.  εκει θα επιτυχεις την καλυτερη τιμη, επειδη συνηθως στο τελος του χρονου, θελουν να "σπρωξουν" αυτοκινητα, για

1 να "γραψουν" επιπλεον πωλησεις στο ετος.

2 να ξεφορτωθουν αδειες που της εχει η αντιπροσωπεια χρεωμενες, 

3 τελη κλπ. 

επισης, αν το συγκεκριμενο μοντελο επικειται ανανεωσης-αντικαταστασης, με νεοτερο μοντελο, θα σου κανουν οπωσδηποτε  ενα -20% (ισως και παραπανω...) για να το ξεφορτωθουν....!   

και με αυτα, εχεις ενα ολοκαινουριο αυτοκινητο με 0 χλμ.........!!!!!!!!    γιατι να παρεις τεστ drive, που δεν ξερεις τι χρηση εχει γινει σε αυτο? και ειδικα αφου ανετα μπορεις να βρεις αυτοκινητο 1-2 ετων απο "Χερι" με καλυτερη χρηση και περι  τα ιδια χρηματα? 

Συμφωνώ στα περισσότερα εκτός από το τελευταίο που γράφεις. Δεν ξέρω πόσο άνετα μπορείς να βρεις αμάξι 1-2 χρονών από ιδιώτη. Γιατί να το πουλήσει κάποιος και σε καλή τιμή; Πρέπει να πέσεις στην περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, zio10 είπε

Συμφωνώ στα περισσότερα εκτός από το τελευταίο που γράφεις. Δεν ξέρω πόσο άνετα μπορείς να βρεις αμάξι 1-2 χρονών από ιδιώτη. Γιατί να το πουλήσει κάποιος και σε καλή τιμή; Πρέπει να πέσεις στην περίπτωση.

ναι ειναι δυσκολο, αλλα οχι απιθανο.  δεν πουλαει κανεις 1-2-3 ετων αυτοκινητο χωρις καποιον λογο. 

ενας λογος ειναι θανατος χωρις κληρονομο.

αλλος ειναι γιατι δεν του αρεσε, δεν τον βολευε και θελει αλλο μοντελο...! 

 υπαρχουν διαφοροι λογοι που μπορει να αλλαξει γρηγορα καποιος αμαξι, αλλα συμφωνω.., δεν ειναι συνηθες. και για αυτο ισως ειναι λαθος το "Ανετα" που εγραψα....!  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cabdik είπε

ναι ειναι δυσκολο, αλλα οχι απιθανο.  δεν πουλαει κανεις 1-2-3 ετων αυτοκινητο χωρις καποιον λογο. 

ενας λογος ειναι θανατος χωρις κληρονομο.

αλλος ειναι γιατι δεν του αρεσε, δεν τον βολευε και θελει αλλο μοντελο...! 

 υπαρχουν διαφοροι λογοι που μπορει να αλλαξει γρηγορα καποιος αμαξι, αλλα συμφωνω.., δεν ειναι συνηθες. και για αυτο ισως ειναι λαθος το "Ανετα" που εγραψα....!  

Ξέρω περίπτωση που αγόρασε κάποιος το δικινητο μοντέλο και επειδή χιόνισε εκείνη τη περίοδο, ξενέρωσε το έδωσε πίσω να πάρει το τετρακίνητο. Η αντιπροσωπεία το έδινε κοντα 2000 κάτω καινούριο αυτοκίνητο με 500χλμ

Το θέμα είναι να κοιτάς κάθε μέρα, και φυσικά να είσαι τυχερός. Τέτοιες ευκαιρίες φεύγουν σε 2 μέρες και συνήθως σε ήδη πελάτες που ψάχνονται και έχουν αφήσει το τηλέφωνο τους.

Κοντά είναι ο Δεκέμβρης, έρχεται και black Friday 🤣🤣 ελπίζω κάτι να βρω σε προσφορά. Έτσι κι αλλιώς δεν είμαι κολλημένος μόνο με ένα αυτοκίνητο. Κοιτάω αρκετά και οποίο κάτσει στη τιμή που μπορώ να δώσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν αυτό που κράτησε για όχημα test drive η αντιπροσωπεία είναι αυτό που έφαγε τον τράκο κατά τη μεταφορά? δε φαίνεται πουθενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xacti είπε

Και αν αυτό που κράτησε για όχημα test drive η αντιπροσωπεία είναι αυτό που έφαγε τον τράκο κατά τη μεταφορά? δε φαίνεται πουθενα

Καλά άμα σου τύχει αλήτης άστο. Σήμερα διάβαζα ο άλλος πήρε καινούριο αυτοκίνητο από αντιπροσωπεια, το περίμενε και 2 μήνες και όταν το πήγε σε ενα φιλο του μαστορα και το κοίταξε καλυτερα είδε το φτερό να είναι ξαναβαμμενο.

Άντε βγάλε άκρη ύστερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Xacti είπε

Και αν αυτό που κράτησε για όχημα test drive η αντιπροσωπεία είναι αυτό που έφαγε τον τράκο κατά τη μεταφορά? δε φαίνεται πουθενα

Ναι γιατί όλα τρώνε τρακο μεταφορά, όλοι οδηγούν γιαπωνέζικα και είμαστε στη νοτιοανατολική Σοβιετια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, omitziz είπε

Ναι γιατί όλα τρώνε τρακο μεταφορά, όλοι οδηγούν γιαπωνέζικα και είμαστε στη νοτιοανατολική Σοβιετια.

υποθέτω ξέρεις να διαβάζεις και να καταλαβαίνεις ελληνικά

5 ώρες πριν, Xacti είπε

Και αν αυτό που κράτησε για όχημα test drive

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, tutuyo είπε

και για να μιλάμε συγκεκριμένα στην δική μου περίπτωση το αμάξι καινούργιο έκανε 25000 και μου προσέφερε η αντιπροσωπεία το τεστ ντραιβ (που ήταν η φουλ έκδοση και εκεί πάτησε για να με πείσει) στα 21000, ημερομηνία έκδοσης άδειας 11/2017 και 5500 χλμ

Πήγες για καινούργιο και σου έκαναν πρόταση για το test drive;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...