Προς το περιεχόμενο

Το καλύτερο σουβλατζιδικο στην Αθήνα


26ska

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/11/2023 στις 2:07 ΜΜ, vamvakoolas είπε

ιπποποταμος Μελισσια απο το καλοκαιρι γινεται της @#$ δες και κριτικες.

 

Το μαγαζι υπαρχει χρονια και ηταν μετριο προς χαλια αλλα προσφατα αλλαξαν τα παντα (φυσικα διοικηση προσωπικο) και προφανως και πρωτες υλες. Δεν ειναι ομως για να κατσεις κατι ιδιαιτερο. Δεν εχω δοκιμασει στο νεο μαγαζι.

Ακουγονται  πολύ καλά λόγια για το Λευτέρη στην Κώστα Βάρναλη στο  Χαλάνδρι , η προσωπική μου γνώμη οτι ειναι απλά καλός. 

Μαρούσι δεν εχει τιποτα αξιόλογο, ολοι ειναι μέτριοι

Ιπποπόταμος στα Μελίσσια  και ο Αθηναγόρας & Νίκος  (πολύ μικρος χώρος  και ψιλοδύσκολο το παρκινγκ)

 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Dante80 είπε

@Rebelos2018 @Menelaos83 @Sn4il

Για τις γυναίκες, μιας και περνάω δίπλα καθημερινά ενημερώνω πως δεν έχει γίνει απολύτως τίποτα ακόμα από τότε που μας είπε ο Γιάννης (γιος) πως θα ασχοληθεί και θα γίνει ανακαίνιση. Χλωμό το βλέπω να ξανανοίξει, δυστυχώς (εκτός και αν περίμενε να ξεκινήσει φέτος τις εργασίες στο μαγαζί).

Ευχαριστούμε για την ενημερωση😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2023 στις 1:20 ΜΜ, paylidis είπε

Τοσες σελιδες επος και δεν εχει αναφερει κανενας το Μπαμπη στη Λυρα (κηφισια);

 

Επισης για δωστε καμια ακομα ιδεα οι βορειοι προς χαλανδρι βριλησσια μαρουσι κλπ, γιατι αρκετη σαβουρα βλεπω

Μου θυμησες καποια χρονια πισω που απεναντι εχει φουρνο και επαιρνα ζαμπονοτυροπιτα η καλυτερη που εχω φαει στη ζωη μου! Την χαρακτηριζε σπεσιαλ και ηταν πολυ νοστιμη με σαλτσα καρμποναρας!!!

Ο Μπαμπης τοτε δεν ειχε να πει κατι σε ποιοτητα αλλα ειχε ικανοποιητικη ποσοτητα! Τωρα δεν ξερω τι παιζει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2024 στις 6:29 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

Μου θυμησες καποια χρονια πισω που απεναντι εχει φουρνο και επαιρνα ζαμπονοτυροπιτα η καλυτερη που εχω φαει στη ζωη μου! Την χαρακτηριζε σπεσιαλ και ηταν πολυ νοστιμη με σαλτσα καρμποναρας!!!

Ο Μπαμπης τοτε δεν ειχε να πει κατι σε ποιοτητα αλλα ειχε ικανοποιητικη ποσοτητα! Τωρα δεν ξερω τι παιζει..

Στο φουρνο αυτον επαιρνα σαντουιτς μπιρας (ετσι το λεγε) το 2008 που δουλευα για λιγο στη fresh

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, panosno1com είπε

Στο φουρνο αυτον επαιρνα σαντουιτς μπιρας (ετσι το λεγε) το 2008 που δουλευα για λιγο στη fresh

Ακριβως ιδια περιπτωση και μενα και σε κοντινη χρονολογια!  Μου εχουν μεινει καποια πραγματα στη ζωη και μου κακοφαινεται που περνανε τα χρονια ιδιως οταν παλια περνουσες καλυτερα ή ειχες καλυτερη ψυχολογια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2024 στις 6:29 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

Μου θυμησες καποια χρονια πισω που απεναντι εχει φουρνο και επαιρνα ζαμπονοτυροπιτα η καλυτερη που εχω φαει στη ζωη μου! Την χαρακτηριζε σπεσιαλ και ηταν πολυ νοστιμη με σαλτσα καρμποναρας!!!

Ο Μπαμπης τοτε δεν ειχε να πει κατι σε ποιοτητα αλλα ειχε ικανοποιητικη ποσοτητα! Τωρα δεν ξερω τι παιζει..

Δυνατός ο μπαμπης δυνατή κ η ζαμπονοτυροπιτα που λες 😎

υπαρχει ακόμα ο φούρνος αλλά έχω να ψωνίσω πάνω από 10 χρόνια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περνάω από Καλλιθέα και λέω ας δοκιμάσω άλλη μια από θράκα. Παραγγέλνω 1 γύρω χοιρινό, πληρώνω και το περνώ. Εμφανισιακά ήταν τέλειο, τυλιγμένο όπως πρέπει, με αρκετο γεμάτο. Από γεύση ήταν οκ, αλλά ξανά λέω το τζατζίκι δεν είχε ένταση, σαν απλό γιαούρτι! Πατάτες οκ, γύρος οκ.

Σας έφαγα και σταθμό του γύρου πάλι, και δεν αλλάζω ότι είπε πριν(βλέπε ποίο κάτω.)

Επίσης κάνω repost της κριτικές μου απτό άλλο νήμα για μείνουν και εδώ.

Είχα την τιμή να φάω στην Καλλιθέα  απο 3 διαφορετικά μαγαζιά μέχρι στιγμής, και μπορώ να πω

Σταθμός στο Γύρο: μεγάλο με μπόλικο γύρο, στρογγυλές πατάτες, έντονο  κρεμμύδι   και τζατζίκι κάλο αν και θα το προτιμούσα ποιο έντονο  σε σκόρδο. Στα 3 ευρό ειναι οκ για αυτό που παίρνεις.

Η Θράκα της Καλλιθέας: Που πήγε το παλιό κάλο σουβλάκι που έκαναν, με ενα δυνατό τζατζίκι ?   Γενικά δεν με τρέλανε, ενα απλό σουβλάκι, αρκετό  κρέας και πατάτες, κρεμμύδι είχε άλλα δεν το ένιωσα,  το τζατζίκι ήταν οκ. Τα 3.20 δεν με τρέλανε.

η πιττα του δημητρακη:  Καλά ήταν που ήταν, τώρα δεν τρώγετε καθόλου. Μεγάλο μεν, άλλα απο γεύση τίποτα, αρκετό  κρέας και πατάτες, τζατζίκι οκ, άλλα το τελικό αποτέλεσμα ειναι γιοκ. 3.10 αν δεν κάνω λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, BlackRose56 said:

Σταθμός στο Γύρο: μεγάλο με μπόλικο γύρο, στρογγυλές πατάτες, έντονο  κρεμμύδι   και τζατζίκι κάλο αν και θα το προτιμούσα ποιο έντονο  σε σκόρδο. Στα 3 ευρό ειναι οκ για αυτό που παίρνεις.

Η Θράκα της Καλλιθέας: Που πήγε το παλιό κάλο σουβλάκι που έκαναν, με ενα δυνατό τζατζίκι ?   Γενικά δεν με τρέλανε, ενα απλό σουβλάκι, αρκετό  κρέας και πατάτες, κρεμμύδι είχε άλλα δεν το ένιωσα,  το τζατζίκι ήταν οκ. Τα 3.20 δεν με τρέλανε.

η πιττα του δημητρακη:  Καλά ήταν που ήταν, τώρα δεν τρώγετε καθόλου. Μεγάλο μεν, άλλα απο γεύση τίποτα, αρκετό  κρέας και πατάτες, τζατζίκι οκ, άλλα το τελικό αποτέλεσμα ειναι γιοκ. 3.10 αν δεν κάνω λάθος.

Η Θρακα εχει υποβαθμισει τα σουβλακια της εδω και 20+ χρονια. Της εχει μεινει το -και καλα- ονομα και οσους δεν θελουν να καθισουν στο σουβλακοφαρμακειο που εχει διπλα τους.

Για τα αλλα δυο μεταξυ αλλων ειναι γνωστη η κατασταση, αφου και αυτοι εχουν βιομηχανοποιημενο γυρο με την ιδια γευση, οπως το 99% των γυραδικων της Αττικης.

Θα γραψω καποια ακομα αξιολογα σουβλατζιδικα της Καλλιθεας της επομενες μερες, αλλα θα ξεκινησω με το διαχρονικο που φωναζουμε εδω και 15+ χρονια οι της περιοχης:

Μην την πατησετε με τις Ρωσιδες.

ΚΑΠΟΤΕ ειχαν ξεχωριστα και ιδιαιτερα σουβλακια και πιροσκι. Οχι κατι το αξιολογο, αλλα ηταν οντως διαφορετικα.
Ομως η ιδιοκτητρια το εδωσε σε αλλες και δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση με παλια. Ουτε απο ιδιαιτεροτητα ουτε απο τιμες ουτε απο τιποτα.
Βγαινουν ανα χρονικα διαστηματα φασεικες σελιδες με αρθρα και την πατανε ολο και περισσοτεροι. Υπαρχουν ομως αλλα, καλα αντιστοιχα σουβλατζιδικα τυπου ανατολικης Ευρωπης να ανακαλυψουμε που αξιζουν, οπου προφανως δεν ανηκει το συγκεκριμενο.

 

Επεξ/σία από Getta Robo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Getta Robo said:

Η Θρακα εχει υποβαθμισει τα σουβλακια της εδω και 20+ χρονια. Της εχει μεινει το -και καλα- ονομα 

κατάσταση Πανερυθραϊκός

1 hour ago, Getta Robo said:

Μην την πατησετε με τις Ρωσιδες.

σωστό

Ολα κανουν ενα loop απο διαφορα blogs και "ενημερωτικα sites" που ανακυκλωνουν το "που θα φας παραδοσιακο σουβνλακι στην αθήνα" ή " τα καλυτερα σουβλακια στην αθήνα"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων δεν καταφερνει σε βαθος χρονου να εχει το ιδιο καλο σουβλακι.

Οι ρωσιδες δεν ειναι οπως οταν το ειχαν οι παλιες αλλα θεωρω οτι για τα γουστα μου και για οτι υπαρχει στην περιοχη ειναι σιγουρα στα καλα.Οι παλιοι επισης  θα θυμουνται τον Σταυρο στην Δαβακη που ουτε αυτος ειναι στο επιπεδο οταν ετρωγα μικρος τοτε που 3 το μεσημερι ειχε ξεπουλησει.Μονο ο Λευτερης για μενα πλησιαζει με αυτο που ειχε παλια.

Γενικα στην Καλλιθεα τα αξιολογια μετριουνται στα δαχτυλα του ενος χεριου και πολυ λεω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2024 στις 6:59 ΜΜ, Rebelos2018 είπε

Όποιος κινείται κέντρο, Άγραφα Ιπποκράτους παιδιά. Εγγύηση. 

Ναι σωστά όπως και τα Άγραφα στην Μπενάκη πολύ καλός γύρος χοιρινός με τζατζίκι (αλλά και κοντοσούβλι) και απο εκεί Εξάρχεια ο Γιώργος και ο Μάνος είναι μια πολύ καλή πρόταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tsoukos87 είπε

Ναι σωστά όπως και τα Άγραφα στην Μπενάκη πολύ καλός γύρος χοιρινός με τζατζίκι (αλλά και κοντοσούβλι) και απο εκεί Εξάρχεια ο Γιώργος και ο Μάνος είναι μια πολύ καλή πρόταση.

Έχω φάει από Γιώργο Μάνο δύο τρεις φορές. Πολύ καλός όντως ναι.

Άγραφα Ιπποκράτους όμως ξέρω και τους ανθρώπους, είναι οικογενειακή επιχείρηση, το έχω τιμήσει αναρίθμητες φορές. Κάθε φορά είναι το ίδιο καλός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...