Προς το περιεχόμενο

Το καλύτερο σουβλατζιδικο στην Αθήνα


26ska

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, wizzy είπε

Υπάρχει (λειτουργεί) ακόμα ο "Θανάσης"; Ζούσα στους Αμπελόκηπους τις δεκαετίες '80 και '90, πολύ κοντά του κι έτρωγα συχνά από εκεί. 

Για να συνεχίζει, μάλλον κάτι κάνει καλά.

Εξακολουθει  ναναι  καλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, PLACEBO_89 είπε

Στα τυλιχτα με γυρο δεν βαζει λιγο κρεας???

Να  σου  πω  την  αληθεια  εχω  να  περασω  πεζος  απο  κει  τουλαχιστον  δυο  χρονια.

Τον  θυμηθηκα  γιατι  τον  βλεπω  οταν  σταματαει   στην  σταση  που  ειναι  διπλα  του

το   046   οταν  παω σε  δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, tigergreg είπε

Να  σου  πω  την  αληθεια  εχω  να  περασω  πεζος  απο  κει  τουλαχιστον  δυο  χρονια.

Τον  θυμηθηκα  γιατι  τον  βλεπω  οταν  σταματαει   στην  σταση  που  ειναι  διπλα  του

το   046   οταν  παω σε  δουλεια.

Και γω αρκετες φορες με το αυτοκινητο, γυρνουσα κεφαλι και το κοιταζα καπως υποτιμητικα για να ειμαι ειλικρινης..!

38 λεπτά πριν, phanispal είπε

Τα τυλιχτά δε θέλουν πολύ κρέας, τρώγονται πιο εύκολα και ευχάριστα αν έχουν τόσο όσο.

Συνηθως δεν βαζουν τοσο οσο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/5/2023 στις 1:35 ΜΜ, 3oxic είπε

Περιοχή Ψυχικού/Αμπελοκήπων μέχρι και Κατεχάκη έχει τίποτα καλό ?

Τα σουβλάκια του ψυχικού είναι διαχρονικά καλά, δεν έχω εντοπίσει καμία πτώση ποιότητας και είναι εγγύηση.
Δυστυχώς γενικά πλέον πέφτεις συνέχεια στο πειρασμό να πάρεις μια μερίδα φαγητό (φιλέτο κοτόπουλο, μπριζόλα με 1-2ε ή ότι άλλο θες παρά να φας δύο πίτες. 

Εκτός αυτού, έχω δοκιμάσει πολλές φορές δεύτερες ευκαιρίες κ τρίτες αλλά πολλά καταστήματα τη μία έχουν καλό την άλλη μάπα, ή το ένα ειναι ωραίο από αυτά που πήρες το άλλο μάπα κτλ. 
Δεν είναι να εμπιστεύεσαι τις αξιολογήσεις πολύ καθώς πέφτει έντονο φαινόμενο fake voting.
ίχα κάνει πολλά παράπονα π.χ στο e-food και τους είχα παραθέσει μια μεγάλη ανάλυση με δεδομένα και παραδείγματα συγκεκριμένων μαγαζιών και αντί να βελτιώσουν τον αλγόριθμο όπως πρότινα.... το χειροτέρεψαν αφαιρώντας τα σχόλια.

Επεξ/σία από Vasilius
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/5/2023 στις 2:37 ΜΜ, Maurikycli είπε

Μπερδέματα αλλά ανοίγει το απόγευμα

 

Πολύ κακο ηταν δυστηχως. Ενα καλαμάκι γκοντζιλα, και πιτα απο αυτες τις κιτρινες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Πειραιά και Κερατσίνι καμια αποψη ? (Μηπως δοκιμασω καποιο μαγαζι καινουριο δηλαδη).

Μην πείτε καράμπαμπα εδω και 10- 15 χρονια δεν ειναι το ιδιο οπως παλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως βορειοελλαδίτης που ζει στην Αθήνα προφανώς και δυσκολεύτηκα στο θέμα "σουβλάκι" που λέτε (εσφαλμένα) στην πρωτεύουσα. Όπου λοιπόν παρακάτω γράφω σουβλάκι εννοείται το "καλαμάκι" σε πίτα. Μετά από πολλά χρόνια λοιπόν στην Αθήνα και φυσικά χωρίς να έχω εξερευνήσει όλες τις περιοχές και τα σουβλατζίδικα θα αναφέρω με τη σειρά μου αυτά που έχω ξεχωρίσει και εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια στο φαγητό τόσα χρόνια. Φυσικά αυτά όλα είναι υποκειμενικά και ποικίλλουν αναλόγως τα γούστα του καθενός.

"Γιώργος & Μάνος" Εξάρχεια. Μακράν ο καλύτερος γύρος που έχω δοκιμάσει. Εγγύηση. Τα πάντα όλα του είναι νόστιμα και επιπροσθέτως στο τυλιχτό μπορεί να βάλει και κοντοσούβλι, το οποίο είναι κάστανο που λιώνει στο στόμα. Προσωπική επιλογή το πιτόγυρο στα 2,5€. Από το 1987 υπάρχει το μαγαζί που ανοίγει πρωί και μέχρι τις 4 δεν έχει μείνει ούτε πατάτα. Εξυπηρετεί και με delivery, ωστόσο, παρά το γεγονός ότι σχετικά πρόσφατα έβγαλε και 4-5 τραπεζάκια στο πεζόδρομο της Κωλέττη, είναι πολύ μικρό μαγαζί με πολύ κόσμο και δύσκολα θα βρεις να κάτσεις για να φας. Πολλές φορές επίσης μετά τις 2.30 γύρο δεν βρίσκεις, ενώ παραμένει κλειστός τις Κυριακές. Εγγύηση πάντως και φυσικά το μέρος όπου θα προτείνω για φαγητό στους κολλητούς που με επισκέπτονται από Βόρεια Ελλάδα και ειδικά από Θεσ/νικη (εντάξει ναι η Μπότσαρη είναι η πρωτεύουσα του γύρου) και κανείς δεν μου παραπονέθηκε ποτέ. Τουναντίον.

"Το Τέλειον". Ν. Ηράκλειο. Παραδοσιακό σουβλάκι Αθήνας χωρίς πατάτες αν δεν το ζητήσεις με πίτα, ντομάτα, κρεμμύδι και τζατζίκι. Διαθέτει μόνο σουβλάκι (χοιρινό ή κοτόπουλο) και κεμπάπ για τυλιχτά καθώς και κοντοσούβλι (εξοχικό) και ολόκληρο κοτόπουλο στα κάρβουνα. Τα τυλιχτά του αν και μικρά (mini) είναι νόστιμα και ουδέποτε με απογοήτευσε κι ας χρειάζομαι τουλάχιστον τρία για να πω ότι έφαγα. Επίσης ελάχιστα τραπέζια για να καθίσεις να φας και αρκετός κόσμος, ειδικά από την στιγμή που δεν κάνει delivery. Λειτουργεί Τρίτη με Σάββατο απόγευμα έως βράδυ. Το τυλιχτό σουβλάκι κοστολογείται στα 2,5€ και το χοιρινό που επιλέγω, αν και μικρό είναι πάντα καλοψημένο και σωστό στο αλάτι που λέει κι ο Κοντιζάς.

"Ο Κώστας". Πλατεία Αγ. Ειρήνης. Άλλο ένα παραδοσιακό σουβλάκι Αθήνας με τη διαφοροποίηση πως δεν βάζει τζατζίκι ή γιαούρτι, αλλά μια κόκκινη σάλτσα (κλασικά μυστική συνταγή). Μικρό αλλά τρομερά νόστιμο το σουβλάκι του και ό,τι περιέχει η πίτα εντός της. Είναι ανοιχτός από το πρωί μέχρι το απογευματάκι και δεν κάνει delivery. Πολύς κόσμος μεταξύ των οποίων και τουρίστες συστημένοι. Όσες φορές έφαγα πραγματικά άξιζε τον κόπο, αν και έχω αρκετό καιρό να το επισκεφτώ.

Σημειολογικά και μόνο πάντως πρέπει να σημειωθεί ότι μόνο τυχαίο δεν είναι το γεγονός πως τα μαγαζιά που αναφέρω έχουν όλα ένα κοινό. Δεν λειτουργούν ούτε όλες τις ημέρες, ούτε όλη μέρα και φυσικά έχουν μια παράδοση αρκετών χρόνων με σταθερούς πελάτες. Αυτό για μένα είναι και αξιοσημείωτο αλλά και κριτήριο για αυτά τα μαγαζιά. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2023 στις 2:10 ΜΜ, panosno1com είπε

Για Πειραιά και Κερατσίνι καμια αποψη ? (Μηπως δοκιμασω καποιο μαγαζι καινουριο δηλαδη).

Μην πείτε καράμπαμπα εδω και 10- 15 χρονια δεν ειναι το ιδιο οπως παλια...

Σέρκος στην Παλιά Κοκκινιά
Παράγκα Παλιά Κοκκινιά (δοκίμασε Κεμπάπ Κασερλί με τη δική τους σάλτσα)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2019 στις 2:10 ΠΜ, gia_nnis είπε

Απο δω εχεις φαει? https://goo.gl/maps/cTCxFiEmRS6Tb7qA7

Φίλε όντως τρως από εκεί; Από τα χειρότερα πιτόγυρα στην αθήνα. Ιστορικά το γκάζι είχε κακό σουβλάκι αλλά αυτό παίζει να είναι το χειρότερο.

Το εξπρές στα πετράλωνα έκλεισε. Αξιοπρεπές κοτόπουλο τα άλλα ήταν μέτρια δεν θα πω ψέματα. Σημεία των καιρών. Μένουν πια οι πολλοί καλοί και οι έχοντες καλό πόστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, smpt είπε

εδω το χαλασε ο Ελβις

Πάντως δουλειά έχει ακόμα δεν ξέρω αν είναι οι ώρες που περνάω αλλά έχει πάντα καθήμενους και κόσμο να περιμένει στη σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...