Προς το περιεχόμενο

Το καλύτερο σουβλατζιδικο στην Αθήνα


26ska

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, great είπε

Περιοχη Παλαιο Φαληρο εχει κανεις να προτεινει κατι ? απο οπου και να εχουμε παρει δεν μου αρεσουν.

Τονίζω, οχι γύρο, 

παραδοσιακο παλιο σουβλακι, οχι τεραστιο, ωραιο κρεας και λαδωμενη πιτα κανονικα οχι απο αυτες τις "υγιεινές".

Βασικά οπως ηταν του "πανερεθρυακου" πριν απο καμια 10 χρονια (τωρα δεν τρωγετε πλεον) Τετοιο στυλ.

Μπερδέματα αλλά ανοίγει το απόγευμα

1 ώρα πριν, Menelaos83 είπε

Εχει δοκιμαει κανεις απο εδω?

 

Ναι.

Δεν μου άρεσαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, 3oxic είπε

Περιοχή Ψυχικού/Αμπελοκήπων μέχρι και Κατεχάκη έχει τίποτα καλό ?

Όπως προείπα σε άλλο ποστ, εμένα μου άρεσε πολύ ο γύρος από "Σουβλάκι της Έλενας". Είναι σε ένα παρακμοσημείο της Κατεχάκη, είναι τελείως ασυνεννόητοι στο τηλέφωνο, αλλά είναι ο αγαπημένος μου γύρος μάλλον. Ξεροψημένος, καλά αλατισμένος, λιπαρός ως οφείλει, με αποτέλεσμα να λαδώνει και την πίτα (κάτι που θυμάμαι από τα σουβλάκια που έτρωγα μικρός στα 90ς και εδώ και 10 χρόνια έχει εξαφανιστεί, γιατί αρχίσαμε να θέλουμε αλάδωτες ολικής και γύρο στήθος κοτόπουλο με σως, οπότε τα μαγαζιά ακολούθησαν τη φλωροποίηση).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/5/2023 στις 6:40 ΜΜ, raxanas είπε

Ρε παιδια τιποτα για Αμπελόκηπους έχουμε? Μονο ο Κουτρούλης είναι decent. Μανδρακη κ τέτοια είναι αδιάφορα τερμα

Λοιπόν για Αμπελόκηπους δώσε βάση. 

Κουτρούλης πολύ καλός, συνοικιακός. Είχα δοκιμάσει πριν από πέντε χρόνια και στο Γυροκομείο και ήταν πολύ καλό. Τώρα δεν ξέρω τι παίζει.

Και Άγραφα στην Ιπποκράτους, ψηλά προς Αλεξάνδρας (μην μπερδευτείς με αυτόν που είναι στη Βαλτετσίου). Οικογενειακή επιχείρηση.

Γενικά για μένα καλύτερα σουβλάκια σε Αθήνα, "Τα κορίτσια" στο Κουκάκι (δεν έχει ταμπέλα) στην Δράκου, τα Άγραφα στην Ιπποκράτους και για πιο "μοντέρνα γούστα" το Hoocut στην Αγίας Ειρήνης.

Ήταν πολύ καλή η Ρίγανη, στην πλατεία Έλενα Βενιζέλου (δίπλα από το μαιευτήριο) αλλά δυστυχώς έκλεισε. Υπάρχει και μία Ρίγανη στην Κυψέλη αλλά δεν γνωρίζω αν είναι ίδιας ιδιοκτησίας με αυτό που έκλεισε.

Και ο Γιώργος - Μάνος στα Εξάρχεια είναι πολύ καλός.

Αυτά

5 ώρες πριν, Menelaos83 είπε

Εχει δοκιμαει κανεις απο εδω?

 

Έχω δοκιμάσει εγώ αρκετές φορές. Την πρώτη εκπληκτικός. Τις υπόλοιπες πολύ καλά έως αρκετά καλά. Την τελευταία φορά που πήγα, αντιμετώπισα πρόβλημα. Γενικά έχει μόνο καλαμάκια, τα οποία τα συνοδεύει με άφθονο ψωμί που προσφέρεται για παπάρα στο ζουμάκι που συνοδεύει τα καλαμάκια.

Όταν πήγα πρώτη φορά πριν έξι χρόνια, το καλαμάκι είχε 1.10. Σήμερα δεν έχω ιδέα

Επεξ/σία από Rebelos2018
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, valkon είπε

Το σπορ των σουβλακίων ημών είναι για άλλα πορτοφόλια πλέον

εχουν ξεφυγει ασχημα και η ποιτητα κάτω του μηδενώς.

καμια φορά παιρνω πιτογυρο και κλαιω τα 7-10€ μου... γιατι αθηνα με 2 δεν χωρταινεις.

καλα και θεσσαλονικη ακουσα για τιμες 4.5 αλλα ειναι πολυ ποιο γεμάτα! εδω ενα σαντουιτσ θεσσαλονικιωτικο με ψωμι εχει 5.50-6.50€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γενικά έχω εγκαταλείψει το σπορ, αλλά πρόσφατα έκανα τη χάρη στη γυναίκα και πήγα να πάρω ένα τυλιχτό και μία πατάτες και μου ζήτησαν 6.40€, και νόμιζα ότι μπερδεύτηκε η κοπέλα στο ταμείο και της είπα «μία πίτα και μία πατάτες έχω» lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Μπερδέματα αλλά ανοίγει το απόγευμα

 

Απο τα μπερδεματα ετρωγα οταν ειχε πρωτοανοιξει και ηταν πραγματικα πολυ τιμιος με ωραιο κρεας, σιγα σιγα εγινε πιο μετριο μεχρι που το εκλεισε και πηγε επαρχια αλλα μετα απο λιγα χρονια το ξαναανοιξε.Δεν ξερω αν το εχει ακομα ο ιδιος αλλα εχω χρονια να φαω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

Απο τα μπερδεματα ετρωγα οταν ειχε πρωτοανοιξει και ηταν πραγματικα πολυ τιμιος με ωραιο κρεας, σιγα σιγα εγινε πιο μετριο μεχρι που το εκλεισε και πηγε επαρχια αλλα μετα απο λιγα χρονια το ξαναανοιξε.Δεν ξερω αν το εχει ακομα ο ιδιος αλλα εχω χρονια να φαω.

Ο ίδιος είναι και έχει ακριβηνει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • κλειδώθηκε και ξεκλειδώθηκε αυτό το θέμα

Να πω και την γνωμη και εγω στην παρεα, για Βορειοανατολικα προαστια που μενω (Γλυκα Νερα), πολυ καλος και τιμιος το Γιαννιωτικο με ωραια σαντουιτς με γυρο και πολυ καλο κρεας γενικως (κοτοπουλο σχαρας και σεκεπαστες που εχει), μετα απο Γλυκα Νερα καλο κρεας εχουν και το Pitta Magic αλλα γενικως το πιο καλο σουβλατζιδικο ειναι στην "διπλανη" περιοχη Γερακας ο Αβρααμ με πολυ καλο γυρο ,  τυπου κοντοσουβλι (ή αλλιως βεργα το λενε στο καταλογο) κτλ. 

Τωρα κεντρο Αγραφα στα εξαρχεια (Μπενακη) αν και εχω να φαω κατι μηνες αλλα οποτε τρωω πολυ τιμιο, ο Γιωργος και ο Μανος εκει τριγυρω.

Μετα απο Νεα Ιωνια - Φιλαδελφεια κτλ πολυ καλος τα Αγραφα (αυτο που ειναι κοντα στο σταθμο στα Πευκακια) ειδικα η πιτα με την πανσετα φοβερο , οπως και ο γυρος του, το μερακλιδικο σουβλακι πολυ καλο (Ν. Ιωνια), Σουβλακες (Φιλαδελφεια), για κεμπαμπ Μπαρμπαλιας πολυ καλο κρεας, οπως και αλλο ενα ηταν  πολυ καλο αλλα εκλεισε λογω θανατου του ιδιοκτητη  στα συνορα  Νεα Ιωνια με Φιλαδελφεια "Η κυρα Φροσυνη" με πολυ καλο γυρο ηταν παραδιπλα απο το Μπαρμπαλια που μετα που εκλεισε το εν λογω καταστημα το απορροφησε και επεκτεινε το καταστημα του.

Αυτα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/5/2023 στις 1:21 ΜΜ, great είπε

και λαδωμενη πιτα κανονικα οχι απο αυτες τις "υγιεινές".

Δυστυχώς είναι σπάνιο πια, φαινόμενο η λαδωμενη πίτα. Εδώ και 1 1/2 χρόνο τουλάχιστον. Από τότε δηλαδή, που πήγαν τα σπορελαια από Ουκρανία στο Θεό, αποφάσισαν να φροντίσουν την υγεία μας (και την τσέπη τους).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα εφαγα πρωτη φορα απο Αχιλλεα που τον εκθειαζουν ολοι. Αρκετα καλο αλλα οχι το καλυτερο που εχω φαει ποτε. Ισως βεβαια παιζει ρολο το οτι το πηρα πακετο να το φαω σπιτι (δηλαδη μετα απο βαρια κανα μισαωρο) και ειχε ελαφρως κρυωσει και σκληρυνει, μαλλον θα ηταν καλυτερο αν το ετρωγα επιτοπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2023 στις 1:35 ΜΜ, 3oxic είπε

Περιοχή Ψυχικού/Αμπελοκήπων μέχρι και Κατεχάκη έχει τίποτα καλό ?

Το Καλαμάκι του Χωριού
https://maps.app.goo.gl/XgYU7bBXjjJoJeJU9?g_st=ic

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, lector είπε

Σημερα εφαγα πρωτη φορα απο Αχιλλεα που τον εκθειαζουν ολοι. Αρκετα καλο αλλα οχι το καλυτερο που εχω φαει ποτε. Ισως βεβαια παιζει ρολο το οτι το πηρα πακετο να το φαω σπιτι (δηλαδη μετα απο βαρια κανα μισαωρο) και ειχε ελαφρως κρυωσει και σκληρυνει, μαλλον θα ηταν καλυτερο αν το ετρωγα επιτοπου.

Γύρο πήρες έτσι; γιατι το καλαμακι του δεν ειναι και τοσο καλό. Και εγω την πρωτη φορα πηγα, δεν ειχε γυρο φυσικα και πηρα με καλαμακι, δεν ενθουσιαστηκα. Μετα πηγα νωριτερα και πηρα απόλλα γυρο, και ναι ηταν παρα πολυ καλό τελικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχει  και το μπλε σουβλακια στην Νεα Σμυρνη που ειναι σιγουρα πανω απο τον μεσο ορο, ωραιο κρεας σωστη ποσοτητα υλικων και οχι σαν μερικους που τα τιγκαρουν σε σως κρεμμυδι κλπ, επισης δεν βαζει πατατες που ειναι και αυτο ενα δειγμα τι προιον θες να προσφερεις.Σιγουρα πιο ακριβο απο αλλα, ομως οτι πληρωνεις παιρνεις.

Επεξ/σία από Menelaos83
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2023 στις 3:49 ΠΜ, tigergreg είπε

1.Διπλα  απο  την  αγια  τριαδα  στην  λεωφορο  κηφισιας  στην  οδο  σλημαν   8-10  "ΘΑΝΑΣΗΣ"  ειναι 

καλουτσικος.

Υπάρχει (λειτουργεί) ακόμα ο "Θανάσης"; Ζούσα στους Αμπελόκηπους τις δεκαετίες '80 και '90, πολύ κοντά του κι έτρωγα συχνά από εκεί. 

Για να συνεχίζει, μάλλον κάτι κάνει καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...