Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω για ταχύμετρο καθώς όποτε χρειάστηκε έβαλα το κινητό.

Για τους κραδασμούς πάντως, όταν το είχα ψάξει, κατέληξα ότι είναι ψιλομύθος και δεν υπάρχει αξιόλογος κίνδυνος για το κινητό.

Εγώ χρησιμοποιώ αυτή τη βάση και είμαι ικανοποιημένος.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω ίσως με κανονικά ποδήλατα να είναι αλλιώς, εμένα το fiido με τις 16αρες ιντσες καταλαβαίνει κάθε λακουβιτσα και χαλικακι.

Δεν μπορεί να κάνει καλό αυτό στο κινητό.

Δεν ξέρω αν η κάμερα έχει και ois μην είναι χειρότερα.

Επεξ/σία από nikx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 26/04/2023 at 09:45, Pwpwpw said:

Όχι δεν έχει ανοιξε καμιά επιπλέον επιλογή, ίσα ίσα που τώρα έχει «κλειδωσει» η αίτηση και δεν μπορώ να κάνω καμία τροποποίηση. Τους πήρα και τηλέφωνο να ρωτήσω και μου είπανε ότι αυτό το mail ουσιαστικά λέει ότι θα συμπεριλήφθω στην επιδότηση και θα έρθει νεότερο email όταν είναι να ανεβάσω τα επόμενα δικαιολογητικά ώστε  να να προχωρήσει η αίτηση στο δεύτερο  βήμα. 
Με απλά λόγια τους  πήρε ένα ολόκληρο  μήνα να στείλουν απλά ένα email να με ενημερώσουν ότι είμαι δικαιούχος της επιδότησης. Ένα μήνα για να μου πούνε κάτι που είναι αυτονοητο από τις στιγμή που όλα τα αφμ δικαιούνται από μια αγορά ηλεκτρικού οχήματος και δεν υπάρχουν οικονομικά η αλλά κριτήρια περιορισμού. Για γέλια και για κλάματα ο ρυθμός που προχωρά η διαδικασία στο κινούμαι ηλεκτρικά.

Εμένα η αίτηση μου έχει εγκριθεί απο τον Μάιο και το μήνυμα λέει "Εγκεκριμένη Αίτηση προς υπαγωγή" ξέρει κανείς τι κάνουμε μετά δηλαδή έχουν περάσει σχεδόν 3 μήνες από τότε που εγκρίθηκε και συνολικά 6 από την αρχική αίτηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζαχαρώνω εδώ και δυο χρόνια ηλεκτρικό σίγουρα mountain για καμία εξόρμηση μικρή, αλλά όλο και κάτι προκύπτει. Έχει βγει κανένα μοντέλο value for money ή ακόμα είναι χάος με μοντέλα και εταιρείες; Ο ποδηλατάς που πάω το κανονικό fuji που έχω ισχύρίστηκε ότι μόνο σε αλυσίδες κωτσοβολος και τέτοια επειδή έχουν βυσμα μπαίνουν οι επιδοτήσεις και δεν μου πρότεινε και τίποτα. Ίσως είναι κατά ως παλιός αθλητής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2023 στις 7:51 ΜΜ, V3NDETTA είπε

Εμένα η αίτηση μου έχει εγκριθεί απο τον Μάιο και το μήνυμα λέει "Εγκεκριμένη Αίτηση προς υπαγωγή" ξέρει κανείς τι κάνουμε μετά δηλαδή έχουν περάσει σχεδόν 3 μήνες από τότε που εγκρίθηκε και συνολικά 6 από την αρχική αίτηση 

Και εγώ έχω κολλήσει εκεί. Στον πρώτο κύκλο, όταν το είχαν ελέγξει, μου άνοιξε το επόμενο στάδιο στη πλατφόρμα να ανεβάσω απόδειξη κτλ. αλλά τώρα τζίφος.

Αν κάποιος ξέρει κάτι, ας ενημερώσει. Αλλιώς, θα στείλω μέσω της ειδικής φόρμας μπας και μάθω τίποτα.

image.png.80396d8c2e5688d3dea3d1ce7c0e0cd0.png

Στις 24/7/2023 στις 4:58 ΜΜ, Dorian είπε

Ζαχαρώνω εδώ και δυο χρόνια ηλεκτρικό σίγουρα mountain για καμία εξόρμηση μικρή, αλλά όλο και κάτι προκύπτει. Έχει βγει κανένα μοντέλο value for money ή ακόμα είναι χάος με μοντέλα και εταιρείες; Ο ποδηλατάς που πάω το κανονικό fuji που έχω ισχύρίστηκε ότι μόνο σε αλυσίδες κωτσοβολος και τέτοια επειδή έχουν βυσμα μπαίνουν οι επιδοτήσεις και δεν μου πρότεινε και τίποτα. Ίσως είναι κατά ως παλιός αθλητής. 

Ναι, η ελληνική αγορά είναι ψίλοχάλια. Δώσε παραπάνω πληροφορίες, τι budget, θες από Ελλάδα για επιδότηση ή από εξωτερικό; Hardtail/full suspension, cross country/μονοπάτια, που θα το πηγαίνεις, τι φυσική κατάσταση έχεις, τι απόσταση θες να υποστηρίζει κτλ.

Για να πάρεις μια ιδέα, αν είσαι 1.85+, αυτό το Mondraker στα €2600(+100 εξ.αποστολής) είναι αξιοπρεπές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/07/2023 at 16:27, batig0al said:

Και εγώ έχω κολλήσει εκεί. Στον πρώτο κύκλο, όταν το είχαν ελέγξει, μου άνοιξε το επόμενο στάδιο στη πλατφόρμα να ανεβάσω απόδειξη κτλ. αλλά τώρα τζίφος.

Αν κάποιος ξέρει κάτι, ας ενημερώσει. Αλλιώς, θα στείλω μέσω της ειδικής φόρμας μπας και μάθω τίποτα.

image.png.80396d8c2e5688d3dea3d1ce7c0e0cd0.png

Ναι, η ελληνική αγορά είναι ψίλοχάλια. Δώσε παραπάνω πληροφορίες, τι budget, θες από Ελλάδα για επιδότηση ή από εξωτερικό; Hardtail/full suspension, cross country/μονοπάτια, που θα το πηγαίνεις, τι φυσική κατάσταση έχεις, τι απόσταση θες να υποστηρίζει κτλ.

Για να πάρεις μια ιδέα, αν είσαι 1.85+, αυτό το Mondraker στα €2600(+100 εξ.αποστολής) είναι αξιοπρεπές.

Άρα εσύ έχεις προχωρήσει στο επόμενο βήμα,η βρισκόμαστε στο ίδιο σημείο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, V3NDETTA είπε

Άρα εσύ έχεις προχωρήσει στο επόμενο βήμα,η βρισκόμαστε στο ίδιο σημείο???

Νομίζω στο ίδιο σημείο. Εγκρίνανε το πρώτο στάδιο που ανεβάζεις τη προσφορά αλλά δεν άνοιξε το δεύτερο στάδιο για να ανεβάσω και τα υπόλοιπα έγγραφα όπως απόδειξη και υπεύθυνες δηλώσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, batig0al said:

Νομίζω στο ίδιο σημείο. Εγκρίνανε το πρώτο στάδιο που ανεβάζεις τη προσφορά αλλά δεν άνοιξε το δεύτερο στάδιο για να ανεβάσω και τα υπόλοιπα έγγραφα όπως απόδειξη και υπεύθυνες δηλώσεις.

Θυμάσαι μήπως ποια ακριβώς έγγραφα δηλώνουμε? Πχ για την απόσυρση έχω πάρει το χαρτί από την Νομαρχία δεν το έχω πάει για σκραπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, V3NDETTA είπε

Θυμάσαι μήπως ποια ακριβώς έγγραφα δηλώνουμε? Πχ για την απόσυρση έχω πάρει το χαρτί από την Νομαρχία δεν το έχω πάει για σκραπ 

Εξαρτάται από το όχημα. Στα ποδήλατα δεν έχει απόσυρση. Έχει στο site το τι χρειάζεται για κάθε όχημα αλλά είναι μανούρα να βγάλεις άκρη. Για τα ποδήλατα, ναι, ψιλοξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EDIT: Μου απάντησαν από το κινούμαι ηλεκτρικά. Στον πρώτο κύκλο δεν υπήρχε αυτό το ενδιάμεσο στάδιο που περιμένεις και δεύτερη έγκριση. Υποθέτω είναι αποτέλεσμα του ότι είχαν προσλάβει ιδιώτες να βοήθανε στον έλεγχο γιατί είχε μεγάλες καθυστερήσεις οπότε τώρα υπάρχουν δύο εγκρίσεις.

image.png.05d6eb7f31cead98a162015223c3167c.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, batig0al said:

EDIT: Μου απάντησαν από το κινούμαι ηλεκτρικά. Στον πρώτο κύκλο δεν υπήρχε αυτό το ενδιάμεσο στάδιο που περιμένεις και δεύτερη έγκριση. Υποθέτω είναι αποτέλεσμα του ότι είχαν προσλάβει ιδιώτες να βοήθανε στον έλεγχο γιατί είχε μεγάλες καθυστερήσεις οπότε τώρα υπάρχουν δύο εγκρίσεις.

image.png.05d6eb7f31cead98a162015223c3167c.png

Σε μένα άλλο μήνυμα μου βγάζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, V3NDETTA είπε

Σε μένα άλλο μήνυμα μου βγάζει 

Το μήνυμα που βγάζει σε εμένα το είχα ανεβάσει πιο πάνω.

Αυτό που ανέβασα χθες και παράθεσες ήταν η απάντηση που έλαβα μέσω της φόρμας επικοινωνίας.

Επεξ/σία από batig0al
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/8/2023 στις 2:03 ΜΜ, batig0al είπε

Νομίζω στο ίδιο σημείο. Εγκρίνανε το πρώτο στάδιο που ανεβάζεις τη προσφορά αλλά δεν άνοιξε το δεύτερο στάδιο για να ανεβάσω και τα υπόλοιπα έγγραφα όπως απόδειξη και υπεύθυνες δηλώσεις.

Εμενα στο τελευταίο  στάδιο, εκεί    που ανεβάζεις  όλα τα δικαιολογητικά δηλαδή, έφτασε 2 μηνες μετά από την αρχική αίτηση.

Σήμερα έχουν περάσεις σχεδόν 2 μηνες από την ημέρα που ανεβασα τα τελικά δικαιολογητικά και σχεδόν 4 μηνες από την αρχική αίτηση και ακόμα περιμενω.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pwpwpw είπε

Εμενα στο τελευταίο  στάδιο, εκεί    που ανεβάζεις  όλα τα δικαιολογητικά δηλαδή, έφτασε 2 μηνες μετά από την αρχική αίτηση.

Σήμερα έχουν περάσεις σχεδόν 2 μηνες από την ημέρα που ανεβασα τα τελικά δικαιολογητικά και σχεδόν 4 μηνες από την αρχική αίτηση και ακόμα περιμενω.

Είσαι εντός του αναμενομένου. Γενικά εκτιμώ πως 6-8 μήνες συνολικά για την διαδικασία είναι ένα οκ διάστημα δεδομένου του πως λειτουργεί η χώρα που είμαστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, batig0al είπε

Είσαι εντός του αναμενομένου. Γενικά εκτιμώ πως 6-8 μήνες συνολικά για την διαδικασία είναι ένα οκ διάστημα δεδομένου του πως λειτουργεί η χώρα που είμαστε.

Το ξέρω ναι. Απλώς αν θυμάσαι λέγανε ότι στο κινούμε ηλεκτρικά 2, δεν θα γίνει το ίδιο μπάχαλο με τις καθυστερήσεις πληρωμής της επιδοτήσης που είχε γίνει στον πρώτο κύκλο και λέγανε ότι μέσα σε ένα 2μηνο  θα ολοκληρωνόταν η διαδικασία και θα γινόταν η πληρωμή της επιδότησης.
Δυστυχώς  δεν ισχύει γιατί από οτι βλέπω πάλι η εξάμηνη αναμονή είναι η ελάχιστη και μπορεί να φτάσει ακόμη και στους 10 μηνες  σε κάποιες περιπτώσεις. 

Εμενα αυτό που με ενοχλεί είναι οτι  σχεδόν 2 μηνες μετά την υποβολή των  τελικών δικαιολογητικών που ανέβασα, δεν έχω καν ενημέρωση  αν τουλάχιστον είναι οκ τα χαρτιά που ανέβασα. Αν έχω κάνει καποιο σφάλμα η λείπει κάτι, φαντασου ποσό πίσω θα πάει η πληρωμή. Στον δευτερο κύκλο δεν μάθανε τίποτα από τα λάθη του πρώτου κύκλου, καθυστερήσεις τύπου 6-10 μηνες από την ημερομηνία αίτησης κατά την άποψη μου είναι εντελώς αδικαιολόγητες.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...