Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μην μπερδεύεσαι, το παράδειγμα σου περιλάμβανε πληρωμή 1.000€ με pos και 300€ με τραπεζική κατάθεση, για αυτόν τον συγκεκριμένο τρόπο εξόφλησης έγραψα ότι δεν υπάρχει θέμα.

Τα μετρητά δεν είναι αποδεικτός τρόπος πληρωμής όταν η αξία του αγαθού είναι πάνω από 500€.

Ουσιαστικα αυτο στο bold ρωτουσα, δεν ηξερα οτι υπαρχει θεμα.

40 λεπτά πριν, CarlitoGR είπε

Όσον αφορά την πληρωμή με δύο τρόπους καλό είναι να πάρει ο ενδιαφερόμενος ένα τηλ πρώτα.....εγώ αγόρασα από πλαίσιο μέσω πιστωτικής κάρτας με δόσεις κ μου ζήτησαν αποδείξεις ότι πληρώνω την πιστωτική κάρτα!!!!!!Δεν θα έπρεπε να τους ενδιαφέρει αυτό αλλά το έκαναν.....

Εαν εχει γινει ηδη η αγορα και η εξοφληση εχει γινει με 2 τροπους (πχ καρτα+ τραπεζικη καταθεση) και εχει γινει και η καταθεση των τελικων δικαιολγητικων δεν βγαζεις ακρη με τηλεφωνικη επικοινωνια.

Πηρα τηλεφωνο να ρωτησω αν ειναι ολα οκ με τα τελικα δικαιολογητικα μου επειδη πλεον εχουν περασει  πανω απο 2 μηνες που τα κατεθεσα και απαντηση δεν πηρα ακομη αν ολα ειναι οκ.Αυτο που μου ειπανε στο τηλεφωνο ειναι οτι το μονο που μπορει να τσεκαρουν ειναι οτι εγινε οντως το upload των δικαιολογητικων, το αν ειναι ομως οκ τα δικαιολογητικα που κατεθεσα θα το μαθω με μυνημα απο ταν ελεγκτη οταν περασουν απο ελεγχο.

Δηλαδη αν θελουν καποια παραπανω διευκρινηση η κατι ειναι λαθος σε αυτα που εχω ανεβασει εγω πχ, θα περιμενω ποσους μηνες να περασουν απο ελεγχο(ηδη οπως ειπα ειμαι στους 2+ μηνες) και αν χρειαζεται καποια διορθωση φανταζομαι θα πρεπει να περιμενω αλλους ποσους μηνες για να περασουν ξανα απο ελεγχο.

Μια διαδικασια που θα μπορουσε να γινετε αμεσα και να αφαιρειται εξ αρχης το ποσο της επιδοτησης  κατα την την αγορα, εχουν περασει ολη την διαδικασια και την αναμονη στον καταναλωτη και περιμενει καποιους ενα σωρο μηνες μεχρι να παρει το ποσο της επιδοτησης. 

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει κάποιος άποψη για το ADO A20;

Για αρκετά light χρήση. Ψώνια γύρω γύρω από το σπίτι και αν με βολέψει ίσως καταργούσα το αμάξι για τη δουλειά και πήγαινα με το ποδήλατακι στο μετρο. Περίπου 2km πήγαινε και 2km έλα είναι το σπίτι μου από το μετρό με σχετικά φυσιολογικές ανηφοροκατηφορες.

Είμαι 1,85 και καμιά 80αρα κιλά. 

Άλλη εναλλακτική είναι το Fiido d2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω να αγοράσω emtb on-line από Γερμανία -Ισπανία(bikeinn). Απ οτι έχω καταλάβει ισχύει η επιδότηση για αγορά απο ευρωπαϊκή ένωση. Κάποιος που το έχει κάνει θα μπορουσε μου πει τι να προσέξω ; Τις υπεύθυνες δηλώσεις του καταστήματος που θα αγοράσω πως θα γίνουν;

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που δεν ξέρω αν έχει ξαναγραφτεί.Θελω ένα ηλεκτρικό που είναι pas να του προσθέσω και throttle.Θα ήθελα να το κάνω μόνος μου αλλά δεν βρίσκω όσο έχω ψάξει κάποιον οδηγό.Αν κάποιος το έχει κάνει ας μου πει η έστω αν ξέρει κάποιο ποδηλατικό να το κάνει να κάνω μια ερώτηση...Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/8/2023 στις 11:51 ΠΜ, alexdjx είπε

Θα ηθελα μια γνωμη γι αυτο το ποδηλατο

https://gogobest.com/products/bezior-x1500-pro-1500w-12-8ah-foldable-electric-bicycle-26-inch-40km-h-100-km-mileage-mountain-moped-bike?_pos=1&_sid=eb091aaa8&_ss=r&utm_campaign=Search-brand--Bezior-oherEU-8.10&utm_source=google&utm_medium=cpc&gclid=CjwKCAjwivemBhBhEiwAJxNWNzRVI9k6iZEPTNtXk0tDs6AKsG45_rXfssAlYKgMVLGPeHrWqjKsbBoClhIQAvD_BwE

Ειμαι αρκετα κιλα κοντα στα 100 και 1.85 υψος οποτε προσανατολιζομαι σε ενα τετοιο για μετακινησεις σε κοντινες αποστασεις και για την δουλεια μου.

Ειναι οκ αυτο το μοντελο η να δω κατι αλλο;

Τίμιο φαίνεται για τα λεφτά του, μόνο για το ύψος έχω μια ανησυχία μιας και είσαι στο όριο σε ένα ήδη υπερβολικό εύρος για one size ποδήλατο. Επίσης, αυτό που σκέφτομαι σε όλες τις περιπτώσεις με καθοριστικά χαρακτηριστικά (ηλεκτρικό, σπαστό, fat tires), είναι αν όντως ο εκάστοτε αγοραστής έχει αναλύσει τα υπέρ και κατά για να καταλήξει πως επιθυμεί αυτό το χαρακτηριστικό. Π.χ. ηλεκτρικό σημαίνει αυξημένη ευκολία αλλά και αυξημένο κόστος/πολυπλοκότητα, αν είναι μικρές αποστάσεις και ο αναβάτης είναι fit ή μπορεί να γίνει fit, ίσως δεν αξίζει. Σπαστό, αν το ότι μικραίνει σε μέγεθος για να μπει σε αυτοκίνητο/συγκοινωνίες/σπίτι, δεν χρειάζεται, τότε καλύτερα μη σπαστό για διάφορους λόγους. Fat tires, αν δεν πηγαίνεις σε άμμο/χιόνι, καλύτερα χωρίς. Για το 95% που πάνε κυρίως ελληνική άσφαλτο, είναι καλύτερο το μέτριο λάστιχο ~2" και χωρίς ανάρτηση.

Στις 18/8/2023 στις 12:53 ΜΜ, -WISE- είπε

Έχει κάποιος άποψη για το ADO A20;

Για αρκετά light χρήση. Ψώνια γύρω γύρω από το σπίτι και αν με βολέψει ίσως καταργούσα το αμάξι για τη δουλειά και πήγαινα με το ποδήλατακι στο μετρο. Περίπου 2km πήγαινε και 2km έλα είναι το σπίτι μου από το μετρό με σχετικά φυσιολογικές ανηφοροκατηφορες.

Είμαι 1,85 και καμιά 80αρα κιλά. 

Άλλη εναλλακτική είναι το Fiido d2.

Είναι κάπως basic ηλεκτρικά αλλά ναι, για τη χρήση που τα θες, εκτιμώ θα σε ικανοποιήσουν. Δεν ασχολούμαι με τέτοια ποδήλατα για να πω πολλά. Με τέτοια λεφτά πάντως, μπορείς να αγοράσεις αξιόλογα συμβατικά ποδήλατα, ικανά για τα πάντα εντός πόλης, από ψώνια έως πολύωρες βόλτες.
https://www.canyon.com/en-gr/outlet-bikes/hybrid-city-bikes/roadlite-5/50035804.html
https://www.canyon.com/en-gr/hybrid-bikes/city-bikes/roadlite/roadlite-al-cf/roadlite-6/2782.html?dwvar_2782_pv_rahmenfarbe=GY
https://www.canyon.com/en-gr/outlet-bikes/hybrid-city-bikes/commuter-5/50035499.html

5 ώρες πριν, archstelios είπε

Θέλω να αγοράσω emtb on-line από Γερμανία -Ισπανία(bikeinn). Απ οτι έχω καταλάβει ισχύει η επιδότηση για αγορά απο ευρωπαϊκή ένωση. Κάποιος που το έχει κάνει θα μπορουσε μου πει τι να προσέξω ; Τις υπεύθυνες δηλώσεις του καταστήματος που θα αγοράσω πως θα γίνουν;

Γίνεται, αλλά δεν είναι εύκολο. Θα σου στείλω pm μιας και ορισμένα βήματα είναι κάπως γκρίζα ζώνη.

21 λεπτά πριν, ma05860 είπε

Θελω ένα ηλεκτρικό που είναι pas να του προσθέσω και throttle.Θα ήθελα να το κάνω μόνος μου αλλά δεν βρίσκω όσο έχω ψάξει κάποιον οδηγό.Αν κάποιος το έχει κάνει ας μου πει η έστω αν ξέρει κάποιο ποδηλατικό να το κάνει να κάνω μια ερώτηση...Ευχαριστώ!!

Χωρίς να έχω ασχοληθεί με αυτό, εκτιμώ πως θα πρέπει να υποστηρίζει το μοτέρ throttle. Ας πούμε τα Bafang μοτέρ, σε άλλες υλοποιήσεις είναι χωρίς throttle, σε άλλες με throttle. Τα συνήθη μοτέρ σε ευρωπαϊκες αγορές (Bosch, Yamaha κτλ.) δεν έχουν throttle υποστήριξη οπότε υποθέτω δεν μπορεί να γίνει. Για Bafang υπάρχει μεγάλο community οπότε σίγουρα υπάρχουν σχετικοί οδηγοί. Ποδηλατάδικα με εμπειρία μετατροπών, κάνε αναζήτηση στο google. Στην Αθήνα π.χ. εμένα μου βγάζει πρώτο το Hummer Bikes με πολύ καλές κριτικές.

Επεξ/σία από batig0al
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.Το μοτέρ είναι brushless 36v και 250w.απο ότι είδα ίσως έχω ελπίδες.Θα στείλω και στο κατάστημα που βρήκες να κάνω μια ερώτηση αλλά θα ψάξω και κάπου να βρω ίσως κάποιον οδηγό.Με μια πρώτη ματιά είδα ότι έχει throttle το μοτέρ αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/08/2023 at 16:46, Pwpwpw said:

Ουσιαστικα αυτο στο bold ρωτουσα, δεν ηξερα οτι υπαρχει θεμα.

Αυτό το είχα διευκρινίσει από το πρώτο post που έκανα:

On 15/08/2023 at 13:34, Joshua21 said:

την περίπτωση που το αγαθό αξίζει πάνω από 500€ είναι υποχρεωτικό η πληρωμή να πραγματοποιηθεί με ηλεκτρονικά μέσα για το σύνολο της αξίας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μπορεί κάποιος να μας εξηγήσει πότε λήγει το Κινούμαι Ηλεκτρικά 2;

Είδα αυτό σήμερα: https://www.taxheaven.gr/news/64532/paratash-oloklhrwshs-ths-drashs-kinoymai-hlektrika

Δηλαδή μέχρι πότε δέχονται νέες αιτήσεις; ή πάει κι αυτό;

Ρωτάω και για την περίπτωση που κάνω νέα αίτηση και το ποδήλατο αργήσει να έρθει.

Από ότι καταλαβαίνω μέχρι Νοέμβριο θα τα έχετε πάρει όλοι τα χρήματα, για δείτε το. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Αυτό το είχα διευκρινίσει από το πρώτο post που έκανα:

 

Το είχα διαβάσει αυτό που ειχες γράψει και για αυτό και εγραψα στην συνέχεια το παράδειγμα μιας αγοράς αξίας 1300 ευρώ και  η πληρωμή να σπάσει σε 2 κομμάτια, να πληρωθούν 1000 ευρώ από χρεωστική γιατί δεν επαρκεί το υπόλοιπο και τα υπόλοιπα 300 να τα δωθούν μετρητά στο κατάστημα ( τα οποία το κατάστημα μπορεί να τα κάνει κατάθεση σε τράπεζα )  και έγραψες ότι σε μια τέτοια συναλλαγη δεν υπάρχει θέμα. Σε αυτό το παράδειγμα τα 1000 πληρώνονται ηλεκτρονικά στο pos και τα υπόλοιπα 300 τα δίνεις μετρητά στο ταμείο, από εκεί και πέρα εν θέλει η αν είναι απαραίτητο τα καταθέτει το κατάστημα στον τραπεζικό του λογαρισμο, ο πελάτης όμως μετρητά θα του δώσει εκείνη την στιγμή.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, Pwpwpw said:

Το είχε διαβάσει αυτό που έχεις γράψει και εγραψα στην συνέχεια ότι το παράδειγμα μιας αγοράς αξίας 1300 ευρώ και η πληρωμή να γίνει 1000 ευρώ από χρεωστική γιατί δεν επαρκεί το υπόλοιπο και τα υπόλοιπα 300 να τα δωθούν μετρητά στο κατάστημα ( τα οποία το κατάστημα μπορεί να τα κάνει κατάθεση σε τράπεζα )  και έγραψες ότι σε μια τέτοια συναλλαγη δεν υπάρχει θέμα.

Ε ναι, δεν υπάρχει θέμα γιατί επισήμως τα 300 τα εισπράττει το κατάστημα μέσω τραπεζικής κατάθεσης.

13 minutes ago, Pwpwpw said:

Σε αυτό το παράδειγμα τα 1000 πληρώνονται ηλεκτρονικά στο pos και τα υπόλοιπα 300 τα δίνεις μετρητά στο ταμείο, από εκεί και πέρα εν θέλει η αν είναι απαραίτητο τα καταθέτει το κατάστημα στον τραπεζικό του λογαρισμο, ο πελάτης όμως μετρητά θα του δώσει εκείνη την στιγμή.

Όχι, δεν τα καταθέτει αν θέλει, θα τα καταθέσει σε δικό της λογαριασμό διευκρινίζοντας ότι αποτελούν μέρος πληρωμής συγκεκριμένου οχήματος/τιμολογίου θέλει δεν θέλει επειδή είναι υποχρεωτικό.

Το ότι ο πελάτης τα έδωσε μετρητά δεν λέει κάτι, απλά εξυπηρέτηση έκαναν στον πελάτη και πήγαν αυτοί να τα καταθέσουν αντί να πάει ο ίδιος.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ε ναι, δεν υπάρχει θέμα γιατί επισήμως τα 300 τα εισπράττει το κατάστημα μέσω τραπεζικής κατάθεσης.

Όχι, δεν τα καταθέτει αν θέλει, θα τα καταθέσει σε δικό της λογαριασμό διευκρινίζοντας ότι αποτελούν μέρος πληρωμής συγκεκριμένου οχήματος/τιμολογίου θέλει δεν θέλει επειδή είναι υποχρεωτικό.

Το ότι ο πελάτης τα έδωσε μετρητά δεν λέει κάτι, απλά εξυπηρέτηση έκαναν στον πελάτη και πήγαν αυτοί να τα καταθέσουν αντί να πάει ο ίδιος.

Εγώ κάτι τέτοιο  καταλαβα ότι ζητούσε μα κάνει και ο φίλος,  δηλαδή να πληρώσει το μεγαλύτερο μέρος του ποσού με τραπεζική κατάθεση και το υπόλοιπο που θα μείνει (499 ευρώ νομίζω ελεγε) να τα δώσει στο κατάστημα μετρητά. Αυτο που θέλει να κάνει ο φίλος γιατι δεν γίνετε και αυτό που λέω εγώ στο παράδειγμα  γίνετε, αυτό είναι που δεν καταλαβαινω!

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Pwpwpw said:

Εγώ κάτι τέτοιο  καταλαβα ότι ζητούσε μα κάνει και ο φίλος,  δηλαδή να πληρώσει το μεγαλύτερο μέρος του ποσού με τραπεζική κατάθεση και το υπόλοιπο που θα μείνει (499 ευρώ νομίζω ελεγε) να τα δώσει στο κατάστημα μετρητά. Αυτο που θέλει να κάνει ο φίλος γιατι δεν γίνετε και αυτό που λέω εγώ στο παράδειγμα  γίνετε, αυτό είναι που δεν καταλαβαινω!

Η διαφορά στο δικό σου παράδειγμα είναι πως ΟΛΗ η αξία του οχήματος καταλήγει στον πωλητή μέσω τραπεζικού συστήματος, ενώ έτσι όπως διατύπωσε ο φίλος την ερώτηση ΔΕΝ είναι σαφές κάτι τέτοιο, για αυτό και τον ρώτησα ποιος ακριβώς είναι ο λόγος που θέλει να πληρώσει έτσι.

Την ίδια ακριβώς απάντηση σου έδωσα και παραπάνω, αν δεν την καταλαβαίνεις ούτε τώρα sorry, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ναι έχετε δίκιο, δεν μπορεί εν μέρει το ποδήλατο να πληρωθεί με μετρητά. Εφόσον η αξία είναι πάνω από 500 πρέπει να γίνει όλη η συναλλαγή να φανεί ηλεκτρονικά. Το ρώτησα γιατί είχα διαβάσει ότι μερικοί αγοράσανε τμήμα με δόσεις το ποδήλατο και καταθέτανε ξεχωριστές αποδείξεις (το σύστημα ζητάει να καταθέσεις και το αποδεικτικό καταβολής του αντιτίμου, εγώ φυσικά είχα κατά νου ότι θα λάβω απόδειξη και για τα 499 ως αντίτιμο).

Εγώ το ρώτησα γιατί δεν έχω όλα τα χρήματα στη τράπεζα, οπότε η λύση είναι να πάω στην τράπεζα και να ζητήσω μεταφορά του 100% του ποσού του ποδηλάτου στον πωλητή, ένα μέρος από την κάρτα μου / λογαριασμό μου και το άλλο με μετρητά (αλλά στο γκισέ της τράπεζας). Οπότε θα έχω μια απόδειξη συναλλαγής όλου του ποσού από την τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Η διαφορά στο δικό σου παράδειγμα είναι πως ΟΛΗ η αξία του οχήματος καταλήγει στον πωλητή μέσω τραπεζικού συστήματος, ενώ έτσι όπως διατύπωσε ο φίλος την ερώτηση ΔΕΝ είναι σαφές κάτι τέτοιο, για αυτό και τον ρώτησα ποιος ακριβώς είναι ο λόγος που θέλει να πληρώσει έτσι.

Την ίδια ακριβώς απάντηση σου έδωσα και παραπάνω, αν δεν την καταλαβαίνεις ούτε τώρα sorry, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Βασικά εγώ και στο ερώτημα του φίλου πηρα ως δεδομενο οτι το σύνολο όλη της η αξία του οχήματος θα καταληξει στον πωλητή εν τέλη μέσο τραπεζικού συστήματος γιατί ρωτάει αν θα έχει πρόβλημα να προσκομίσει 2 αποδείξεις ( μια της κατάθεσης και μια των μετρητών που θα δώσει στο κατάσταστημα). Για να πάρει και την δεύτερη απόδειξη( των μετρητών) θα πρπει το κατάστημα να προσκομίσει τα χρήματα αυτά  στον τραπεζικό του λογαριασμο με την αιτιολογία οτι αποτελούν μέρος πληρωμής συγκρεκριμενου οχήματος/τιμολογίου και να πάρει το καταθετηριο της τράπεζας,  όπως ακριβώς δηλαδή θα γίνει και στο παράδειγμα που εγραψα παραπάνω. 
Αυτο που καταλαβα εγω εξαρχής είναι ότι ο φίλος ρωτούσε αν θα έχει κάποιο  πρόβλημα στο πρόγραμμα κινούμε ηλεκτρικά 2 επειδη  όταν φτάσει η ώρα μα αναεβασει τα δικαιολογητικά θα πρπει να ανεβάσει 2 αποδείξεις για την εξόφληση του συνολικού ποσού αγοράς , δεν ελεγε να πληρωσει ενα μερος μέσο καταθέσhς και άλλο ένα μερος «κάτω απο το τραπεζι» ( μαύρα δηλαδη, αν ήταν μαύρα δεν θα έκανε  λογο για 2 αποδείξεις).

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, philos είπε

Παιδιά μπορεί κάποιος να μας εξηγήσει πότε λήγει το Κινούμαι Ηλεκτρικά 2;

Είδα αυτό σήμερα: https://www.taxheaven.gr/news/64532/paratash-oloklhrwshs-ths-drashs-kinoymai-hlektrika

Δηλαδή μέχρι πότε δέχονται νέες αιτήσεις; ή πάει κι αυτό;

Ρωτάω και για την περίπτωση που κάνω νέα αίτηση και το ποδήλατο αργήσει να έρθει.

Από ότι καταλαβαίνω μέχρι Νοέμβριο θα τα έχετε πάρει όλοι τα χρήματα, για δείτε το. :)

Με προβλημάτισε. Αν μάθει κάποιος παραπάνω ας μοιραστεί πληροφορίες.

Εγώ έκανα το πρώτο βήμα ανεβάζοντας τη προσφορά και αρκετές βδομάδες τώρα μου βγάζει "Η κατάσταση της αίτησης άλλαξε σε Εγκεκριμένη Αίτηση προς υπαγωγή" περιμένοντας να ανοίξουν τα πεδία ώστε να ανεβάσω και τα υπόλοιπα έγγραφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...