Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, batig0al είπε

Με προβλημάτισε. Αν μάθει κάποιος παραπάνω ας μοιραστεί πληροφορίες.

Εγώ έκανα το πρώτο βήμα ανεβάζοντας τη προσφορά και αρκετές βδομάδες τώρα μου βγάζει "Η κατάσταση της αίτησης άλλαξε σε Εγκεκριμένη Αίτηση προς υπαγωγή" περιμένοντας να ανοίξουν τα πεδία ώστε να ανεβάσω και τα υπόλοιπα έγγραφα.

Εγώ από την είδηση κατάλαβα ότι κοιτάνε να κλείσουν το πρόγραμμα, οπότε όσοι έχετε ανοίξει αίτηση θα προχωρήσει γρήγορα και θα σας πληρώσουν και μέχρι Νοέμβριο. Για τις περιπτώσεις καθυστερήσεων να λάβουμε τα ποδήλατα δεν ξέρω!

Ρώτησα στη πλατφόρμα support.gov του Κινούμαι Ηλεκτρικά και περιμένω απάντηση. Αυτό ρώτησα:

Αναφορά σε κείμενο
Καλησπέρα, έχω δύο ερωτήσεις σχετικά με τις προθεσμίες του προγράμματος, μιας που διάβασα κάποιες ειδήσεις για παράταση και προθεσμίες.
1. Μέχρι ποια ημερομηνία δέχεστε νέες αιτήσεις στο Κινούμαι Ηλεκτρικά 2;
2. Αν κάνω την αίτηση με την προσφορά του καταστήματος και γίνει δεκτή, υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο που πρέπει να έχω καταθέσει όλα τα δικαιολογητικά; Εννοώ για την περίπτωση που το ποδήλατο που έχω βρει είναι κατόπιν παραγγελίας και θέλει 1 - 2 μήνες να έρθει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, philos είπε

Εγώ από την είδηση κατάλαβα ότι κοιτάνε να κλείσουν το πρόγραμμα, οπότε όσοι έχετε ανοίξει αίτηση θα προχωρήσει γρήγορα και θα σας πληρώσουν και μέχρι Νοέμβριο. 

 

 Αν και δεν εχει ξεκάθαρη  διατύπωση εγώ καταλαβαινω ότι η καταλυτική  ημερομηνία που μπορεί κάποιος να κάνει αίτηση  στο κινούμαι ηλεκτρικά II είναι μέχρι Νοέμβρη( φυσικά η ολοκλήρωση  της αίτησης και η πληρωμή θα ολοκληρωθούν πολυ αργότερα), μετά τον Νοέμβριο κλείνει το συγκεκριμένο πρόγραμμα και δεν θα δέχεται καινούργιες  αίτησεις το σύστημα. 
Να εννοεί  ότι θα πληρωθούν άπαντες μέχρι Νοέμβριο προσωπικά  μου φαίνεται αδύνατο. Δηλαδή κάνω σήμερα νέα αιτηση και μέχρι Νοεμβρίο να έχουν περάσει όλα τα στάδια με τα δικαιολογητικά και να μπουνε τα χρήματα μου φαίνεται αδύνατο με τους ρυθμούς που πάει το πρόγραμμα. Εγώ εχω κάνει αίτηση τον Μάρτιο, κοντεύει να φύγει και ο Αύγουστος  και ακόμη περιμενω. 

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 
Αναφορά σε κείμενο
Καλησπέρα, έχω δύο ερωτήσεις σχετικά με τις προθεσμίες του προγράμματος, μιας που διάβασα κάποιες ειδήσεις για παράταση και προθεσμίες.
1. Μέχρι ποια ημερομηνία δέχεστε νέες αιτήσεις στο Κινούμαι Ηλεκτρικά 2;
2. Αν κάνω την αίτηση με την προσφορά του καταστήματος και γίνει δεκτή, υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο που πρέπει να έχω καταθέσει όλα τα δικαιολογητικά; Εννοώ για την περίπτωση που το ποδήλατο που έχω βρει είναι κατόπιν παραγγελίας και θέλει 1 - 2 μήνες να έρθει.

 

 

 

Μου απάντησαν σήμερα αυτό:

Αναφορά σε κείμενο

Καλησπέρα, σύμφωνα με το Άρθρο 6 της ΚΥΑ υπ' Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΑΤΗ/70517/238, η διάρκεια υποβολής αιτήσεων στο πλαίσιο της σχετικής δράσης θα είναι έως και την 31η Δεκεμβρίου 2023. Η διάρκεια αυτή μπορεί να συντμηθεί στην περίπτωση που οι διαθέσιμοι πόροι καλυφθούν πριν την ημερομηνία ολοκλήρωσης της δράσης.Επίσης σύμφωνα με το άρθρο 13 (7) της Δράσης, μετά την έκδοση της Απόφασης Υπαγωγής, ο ωφελούμενος ενημερώνεται μέσω του πληροφοριακού συστήματος και υποχρεούται εντός δώδεκα (12) μηνών να υποβάλλει αίτημα ολοκλήρωσης της πράξης αναρτώντας τα δικαιολογητικά ολοκλήρωσηςκαι καταβολής της ενίσχυσης που περιγράφονται στο Παράρτημα ΙΙ.

Δεν μου κάνανε καμία αναφορά σε Σεπτέμβριο και Νοέμβριο που λένε οι ειδήσεις...

Δεν ξέρω αν έχει κανένας όρεξη να τους πάρει και τηλέφωνο, μήπως οι τύποι στο "κοντρόλ" δεν ήταν ενημερωμένοι. Λέω τώρα δε ξέρω. Είχα διαβάσει σε ιστοσελίδες όταν πρωτοξεκίνησε το πρόγραμμα ότι η τελική ημερομηνία είναι 31/12/2023.

Μπορεί ο νόμος που βγήκε να ήταν απλά για να επισπεύσει τις καταβολές αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί το ονομάζουνε παράταση, ενώ το πρόγραμμα λήγει Δεκέμβριο.

Επεξ/σία από philos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ρώτησα και αλλού συν στο support.gov και το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι αυτά τα άρθρα όπως αυτό: https://www.taxheaven.gr/news/64532/paratash-oloklhrwshs-ths-drashs-kinoymai-hlektrika

... αφορούν τον Α' κύκλο του Κινούμαι Ηλεκτρικά κι όχι τον Β'.

Η παράταση αφορά την πληρωμή του Α' κύκλου που επειδή δεν ολοκληρώθηκε, δώσανε νέα παράταση. Πρέπει να είχαν δώσει κι άλλη παράταση πριν μήνες και πάλι το υπουργείο δεν είχε προλάβει να ολοκληρώσει το πρόγραμμα.

Κλάψτα χαράλαμπε δηλαδή, αργούν πάρα πολύ να βάλουν τα χρήματα.

Όσα ξέρουμε για τον Β' κύκλο ισχύουν.

Επεξ/σία από philos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες.  Τελικά κατέληξα στο ADO A20.

Γρήγορη ερώτηση! Θέλω να βάλω ποτηροθήκη για να πηγαίνω να παίρνω καφέ ώστε να μην τον κρατάω στο χέρι.  Δυστυχώς με όλα όσα έχει πάνω το τιμόνι (καθρέφτες, καντράν,  κουδούνι, θύρα φόρτισης, ταχύτητες) δεν χωράει βάση. Έχουμε καμία πατέντα κάπως να το προσαρμόσω; Όχι απαραίτητα στο τιμόνι. 
Σκέφτηκα από τη λαβή μπροστά από τη σέλα αλλά την χρησιμοποιώ για να το μεταφέρω και δεν λεει να βάζω και να βγάζω συνέχεια βίδες.

 

ado-a20-electric-folding-bike-350w-motor-10-4ah-battery-black-1623930578528._w500_.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Μπορείτε να μου προτείνετε ένα καλό ποδήλατο μέχρι 1.000 €- 1.200€ (πριν την επιδότηση). https://www.kotsovolos.gr/gaming-gadgets/ilektrika-patinia-podilata/ilektrika-podilata/252134-nilox-doc-e-bike-x8-plus

Το συγκεκριμένο αξίζει;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεπερασαμε τους 5 μηνες απο την ημερομηνια αιτησης και φτασαμε ηδη τους 2μιση μηνες αναμονης απο την ημερομηνια καταχωρηση των τελικων δικαιολογητικων ολοκληρωσης της αιτησης και ακομη δν φανηκε φως.

Ελπιζω τουλαχιστον να μην υπαρχει καποια ελλειψη η σφαλμα στα δικαιολογητικα ολοκληρωσης της αιτησης ωστε  να μην χρειαστει καποια διορθωση γιατι  χρηματα καλο 2024 με τους ρυθμους χελωνας που τσουλαει το πραγμα...

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/8/2023 στις 2:46 ΜΜ, -WISE- είπε

Καλησπέρα παίδες.  Τελικά κατέληξα στο ADO A20.

Γρήγορη ερώτηση! Θέλω να βάλω ποτηροθήκη για να πηγαίνω να παίρνω καφέ ώστε να μην τον κρατάω στο χέρι.  Δυστυχώς με όλα όσα έχει πάνω το τιμόνι (καθρέφτες, καντράν,  κουδούνι, θύρα φόρτισης, ταχύτητες) δεν χωράει βάση. Έχουμε καμία πατέντα κάπως να το προσαρμόσω; Όχι απαραίτητα στο τιμόνι. 
Σκέφτηκα από τη λαβή μπροστά από τη σέλα αλλά την χρησιμοποιώ για να το μεταφέρω και δεν λεει να βάζω και να βγάζω συνέχεια βίδες.

 

ado-a20-electric-folding-bike-350w-motor-10-4ah-battery-black-1623930578528._w500_.jpg

οι ποτηροθηκες για παιδικα καροτσια εχουν μεγαλο πιασιμο για σωληνα και μπορουν να μπουν στον λαιμο. εγω για μηχανακι παντως πηρα αυτο απο δεκαθλο με 6 ευρω επειδη μπορεις να πιασεις με tie wrap την βαση ακομα και αν δεν εχεις "λαιμο" και να αφαιρεις το "ποτηρι" οταν δεν το θες.δεν φαινετε αλλα ειναι 2 κομματια 

https://www.decathlon.com.gr/el/p/328080-171481-camping-cup-holder.html?objectID=4332674&queryID=e8271267aa2c0f1de29d677d2ed2acb3

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

οι ποτηροθηκες για παιδικα καροτσια εχουν μεγαλο πιασιμο για σωληνα και μπορουν να μπουν στον λαιμο. εγω για μηχανακι παντως πηρα αυτο απο δεκαθλο με 6 ευρω επειδη μπορεις να πιασεις με tie wrap την βαση ακομα και αν δεν εχεις "λαιμο" και να αφαιρεις το "ποτηρι" οταν δεν το θες.δεν φαινετε αλλα ειναι 2 κομματια 

https://www.decathlon.com.gr/el/p/328080-171481-camping-cup-holder.html?objectID=4332674&queryID=e8271267aa2c0f1de29d677d2ed2acb3

 

 

Πολύ ωραία επιλογή. "Δυστυχώς" αγόρασα ήδη αυτό που τοποθετείται σε διάφορα σημεία και είναι και θερμός. Δεν το χω δοκιμάσει ακόμα στην πράξη αλλά αν δεν με βολέψει να πάρω αυτό που προτείνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/8/2023 στις 2:46 ΜΜ, -WISE- είπε

Γρήγορη ερώτηση! Θέλω να βάλω ποτηροθήκη για να πηγαίνω να παίρνω καφέ ώστε να μην τον κρατάω στο χέρι.  Δυστυχώς με όλα όσα έχει πάνω το τιμόνι (καθρέφτες, καντράν,  κουδούνι, θύρα φόρτισης, ταχύτητες) δεν χωράει βάση. Έχουμε καμία πατέντα κάπως να το προσαρμόσω;

Εγώ θα έβγαζα κάτι. Κουδούνι π.χ. σε βοηθάει συχνά; Καθρέφτες, καλύτερα να γυρνάς κεφάλι συχνά παρά να βασίζεσαι σε αυτούς. Επίσης δυσκολεύουν το μανουβράρισμα μεταξύ αμαξιών. Ο αριστερός έχει κάποια αξία αν θες να παρακολουθείς τι γίνεται πίσω σου αλλά ο δεξιός, αν κινείσαι δεξιά δίπλα στο πεζοδρόμιο, δεν προσφέρει πολλά.

Στις 27/8/2023 στις 11:16 ΠΜ, vagchai είπε

Καλημέρα! Μπορείτε να μου προτείνετε ένα καλό ποδήλατο μέχρι 1.000 €- 1.200€ (πριν την επιδότηση). https://www.kotsovolos.gr/gaming-gadgets/ilektrika-patinia-podilata/ilektrika-podilata/252134-nilox-doc-e-bike-x8-plus

Το συγκεκριμένο αξίζει;

Δεν ξέρω από σπαστά αλλά για πολύ basic πράγματα, όλα τα τύπου super market κάνουν αν και δεν τα συνιστώ γιατί είναι αρκετά λεφτά για κάτι χαμηλής ποιότητας. Είσαι σίγουρος όμως πως θες ηλεκτρικό και σπαστό; Με 1000-1200€ μπορείς να αγοράσεις ένα αξιοπρεπέστατο συμβατικό mountain χωρίς κάποια αδυναμία και με λίγη εξάσκηση να διανύεις μεγάλες αποστάσεις απροβλημάτιστα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω κατι?

Εχω βαλει στο ματι το bezior x1500 που ειχα δωσει και ενα λινκ σε προηγουμενη αναρτηση μου.

Βλεπω ομως οτι εχει controller 48v 20a . Πως ειναι δυνατον η εταιρεια να ισχυριζεται οτι ο κινητηρας ειναι 1500 watt απ τη στιγμη που ο controller που φοραει επανω αποδιδει μεχρι 960?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...