Προς το περιεχόμενο

αυξηση ενοικιου


burnin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και απο εμένα.

Εγώ, αν με έπαιρνε οικονομικά, θα δεχόμουν την αύξηση μόνο που θα ξεκαθάριζα, πως επιθυμώ το συμβόλαιο και η απόδειξη να γράφουν το πραγματικό ποσό.

Ο ιδιοκτήτης ειναι κλασικό λαμόγιο που προσπαθει να βγάλει απο τη μυγα ξυγκι. Κονομάει 550 το μήνα, φορολογείτε για 400 και θέλει και αύξηση. Πάω στοίχημα πως δε τολμάς να του πεις καν για ζημιές στο σπιτι διοτι ξεκινάει τη γκρίνια

No dear. Κάτι τέτοιοι χαλάνε τη πιάτσα και δυστηχως ειναι πάρα πολλοι. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

3ετης ειναι η ελαχιστη διαρκεια μισθωσης, ασχετα τι γραφετε στο χαρτι -προς οφελος σου αυτο. Αν κανετε καινουργιο, παλι 3ετες θα ειναι

btw για τι σπιτι μιλαμε? μονοκατοικια? διαμερισμα?

Επεξ/σία από duende
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kirileman είπε

Πόσο καιρό; Σε 1 ένα πρωινό από την ώρα που θα βάλει αγγελία θα έχει 10 επιλογές. Βέβαια, είναι Παλλήνη, όχι Νέα Σμύρνη, αλλά υποθέτω και εκεί θα υπάρχει μικρότερη προσφορά από ζήτηση.

Ναι οσοι έχουν ακίνητα δεν έχουν τι να κάνουν τα λεφτά τους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

Ναι οσοι έχουν ακίνητα δεν έχουν τι να κάνουν τα λεφτά τους

Ισχύει. Με το που βγαίνει σπίτι που δεν ειναι τρόγλη, σε αγγελίες, γίνεται χαμός.

Καλαμαριά, βγάζει ο άλλος 3άρι του 1980 μερικός ανακαινισμένο στα 600 ευρώ και γίνεται παρέλαση.

Χαλάνδρι, 90 τετραγωνικά, πολυκατοικία του 2000, αυτονομη θέρμανση πετρέλαιο, θέση πάρκινκ πυλωτής, 700 ευρώ, παρέλαση!!!!!!

 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε παραμύθια αυτά που έλεγαν ορισμένοι ότι 'τρώμε από τα σκουπίδια κλπ'.

Από την άλλη βέβαια και τα ενοίκια δεν παύουν να είναι παραδόξως αρκετά υψηλά.

Αυτό μάλλον συνδέεται αυτό και με την υπερβολική προστασία που υπάρχει στα ακίνητα, γιατί αν βγουν όλα στην αγορά θα πέσουν οι τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Οπότε παραμύθια αυτά που έλεγαν ορισμένοι ότι 'τρώμε από τα σκουπίδια κλπ'.

Από την άλλη βέβαια και τα ενοίκια δεν παύουν να είναι παραδόξως αρκετά υψηλά.

Αυτό μάλλον συνδέεται αυτό και με την υπερβολική προστασία που υπάρχει στα ακίνητα, γιατί αν βγουν όλα στην αγορά θα πέσουν οι τιμές.

Η τελευταία 2 ετία άλλαξε πολύ τα δεδομένα στον χώρο των ακινητων. Σπίτια που μέχρι πριν 2 χρονια δε έπαιρνε κάποιος ούτε τζάμπα (σε κάτι Κυψέλες, κάτι Κολωνούς, κάτι βαρδάριδες), τώρα γίνεται παρέλαση. Το rbnb έκανε ένα καλό και ένα κακό.

Έδωσε αξία στα ακίνητα

Δεν έχει ελεγχθεί από την εκάστοτε Ελληνικη κυβέρνηση με αποτέλεσμα να βλέπουμε μια μονιμη αισχροκέρδια και εκμετάλλευση. Και πολύ δυσκολα θα ελεγχθει λαμβάνοντας υπ΄όψη οτι ο έλληνας γενικότερα έχει επενδύσει στο ακίνητο και προσπαθεί πλέον να βγάλει τα σπασμένα τουλάχιστον μιας δεκαετίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες του ευγενικα οτι δε μπορεις να ανταπεξελθεις σε οποιαδηποτε αυξηση και αν επιμενει θα φυγεις

Κατα 95%, λογω οτι εισαι καλοπληρωτρια και δηλωνεται και χαμηλοτερο ποσο, δεν θα επιμενει

Εαν συμβει το 5% που θα σε ζητησει να φυγεις, τοτε υπαναχωρησε και δεξου  μια αυξηση ξεκινωντας απο χαμηλα, 20-30 ευρω με ταβανι τα 50 ευρω

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Ισχύει. Με το που βγαίνει σπίτι που δεν ειναι τρόγλη, σε αγγελίες, γίνεται χαμός.

Καλαμαριά, βγάζει ο άλλος 3άρι του 1980 μερικός ανακαινισμένο στα 600 ευρώ και γίνεται παρέλαση.

Χαλάνδρι, 90 τετραγωνικά, πολυκατοικία του 2000, αυτονομη θέρμανση πετρέλαιο, θέση πάρκινκ πυλωτής, 700 ευρώ, παρέλαση!!!!!!

spacer.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικα, νοικιαζω σπιτι-κουκλακι στη Νεα Φιλαδελφεια, 3ου οροφου μπροστα σε παρκακι, επιπλωμενο 56 τ.μ. για 280 ευρω, τιμημα πολυ χαμηλο για την εποχη και το σπιτι, αλλα και μονο που ο νοικαρης ειναι οκ, δεν θελω να ζητησω αυξηση, παροτι ξερω οτι μολις βαλω αγγελια για 350 ευρω, θα νοικαστει αυθημερον

Η φερεγγυοτητα και οι καλες σχεσεις εκατερωθεν ειναι το Α και το Ω

Επεξ/σία από archer100
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το τρίπτυχο : Airbnb, Χρυσή βίζα και καθίζηση της οικοδομής έχουν βάλει φωτιά στις τιμές των ακινήτων (πολύ περισσότερο των καλών). 

Τον Ιούλιο λάβαμε και εμείς ειδοποιητήριο από τον ιδιοκτήτη οτι θέλει να πουλήσει το σπίτι (σε εταιρεία διαχείρησης ακινήτων) και να το αδειάσουμε μέχρι τέλος του έτους.

Αν δεν εφαρμοστεί  μια "δίκαιη" ρύθμιση στο  Airbnb και δεν ανακάμψει πάλι η οικοδομή  (και η οικονομία της χώρας) θα έχουμε σοβαρά προβλήματα και οι τιμές θα  φτάσουν σε επίπεδα εκτός πραγματικότητας για την πλειοψηφία των ενοικιαστών..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε την αύξηση που ζητάει και όταν με το καλό φύγεις σταματά να τον πληρώνεις 3-4 μήνες οπότε θα έχεις όφελος ... Μέχρι να τρέξει διαδικασίες θα έχεις ήδη φυγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακός και παράνομος ιδιοκτήτης. Μακάρι να είχα κι εγώ ενοικιαστή που έδινε το νοίκι στην ώρα του, αλλά στο κατάστημα που νοικιάζω το βάζουν μόνο όταν έχουν. Ο μόνος λόγος που δεν τους έχω βγάλει είναι πως ο προηγούμενος ενοικιαστής έκανε ζημιές στο μίσθιο και δεν θέλω πάλι να τρέχω σε δικαστήρια αν έχουμε επανάληψη του έργου. Εννοείται όλα δηλωμένα κανονικά όπως είναι στο Taxisnet.

Υπάρχουν κακοί ιδιοκτήτες, αλλά και ενοικιαστές. Όσο περνάει ο καιρός και γίνεται πιο υγιής η αγορά, ευτυχώς θα μειώνονται αναγκαστικά και οι δύο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πλέον τρελλό  που εχω δει  αφορά  μια φίλη της γυναικας μου που νοικιάζει μονοκατοικια 70τμ (παλαιό ομως)  σε πολύ ησυχη  περιοχή στο Π. Ηράκλειο Αττικης  5 λεπτά από τον προαστιακό, με τεράστιο ξεχωριστό πάρκινκ (που ο νοικάρης το εχει μετατρέψει σε αποθήκη)  προς 170 Ευρώ...

Το σπίτι εξωτερικά ειναι κουκλί (δεν ξέρω μέσα βέβαια)  αλλά μου φαίνεται απίστευτη τιμή...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, prometheas είπε

Το πλέον τρελλό  που εχω δει  αφορά  μια φίλη της γυναικας μου που νοικιάζει μονοκατοικια 70τμ (παλαιό ομως)  σε πολύ ησυχη  περιοχή στο Π. Ηράκλειο Αττικης  5 λεπτά από τον προαστιακό, με τεράστιο ξεχωριστό πάρκινκ (που ο νοικάρης το εχει μετατρέψει σε αποθήκη)  προς 170 Ευρώ...

Το σπίτι εξωτερικά ειναι κουκλί (δεν ξέρω μέσα βέβαια)  αλλά μου φαίνεται απίστευτη τιμή...

Δεν είναι αυτό το πιο τρελλό, το πιο τρελλό είναι πως κάπου εκεί έξω υπάρχουν ενοικιαστές που θα έμπαιναν σε αυτό το σπίτι και θα "πιστόλιαζαν" τον ιδιοκτήτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...