Προς το περιεχόμενο

A Total War Saga: TROY


HellionKal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, HellionKal είπε

Nein, άπαξ και το αποκτήσει κάποιος είναι δωρεάν μέχρι να ανατείλει ο ήλιος από τη δύση.

το θεμα ειναι αμα καποιος θελει να συνεχισει να το παιζει αυτο το παιχνιδι μεχρι τοτε 🤣

ισως καποιον που δεν εχει ακουμπησει αλλο παιχνιδι της σειρας να τον τραβηξει, οι "παλιοι" ομως δυσκολα θα αλλαξουν rome/shogun/warhammer για το troy..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Yπερβολικα πολλα bugs , το παιχνιδι ηθελε ενα εξαμηνο ακομα , φαινεται οτι λειπει και το multiplayer oπως και αρκετο content. Well γιαυτο το εδωσαν δωρεαν , τσεπωσαν τα λεφτα της epic και κανουμε εμεις τους beta testers. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο Metacritic ως "συμπαθής μετριότητα του 70%" το αντιμετωπίζουν.

Αν το έβγαζαν επί πληρωμή, περισσότερες απώλειες θα είχαν εν τέλει σε σχέση με τώρα που το έβγαλαν δωρεάν. Τσέπωσαν λεφτά από την Έπικ, κερδίζει εμπειρία η ομάδα δημιουργίας του (που αποτελείται κατά πλειοψηφία από αρχάριους, αν θυμάμαι καλά), κερδίζουν καλό PR για την κίνηση της δωρεάν διάθεσης...

Το Multiplayer, μαζί με διάφορα άλλα μελλοντικά DLC, είναι προγραμματισμένο ως δωρεάν προσθήκη στην πορεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω διακοπών το παιχνίδι δεν το έχω παίξει ακόμα. Περίμενα όμως να έχει εγκαταλειφθεί αυτή η ηλίθια ιδέα του να χωρίζεται ο χάρτης σε regions τα οποία με τη σειρά τους χωρίζονται σε provinces και στα οποία ΜΟΝΟ η πρωτεύουσα πόλη έχει τείχη να την προστατεύουν!! 

Αν δεν κάνω λάθος, αυτό ξεκίνησε από το Rome II και θα ήθελα να ήξερα ποιος ανόητος το σκέφτηκε. Το παιχνίδι/α θα ήταν πολύ καλύτερο/α αν είχαν όλες οι πόλεις τείχη.

Δυστυχώς όμως θα πρέπει να συμβιβαστούμε με αυτό. 

Τα όποια Bugs λογικά θα διορθωθούν.

Πολύ κρίμα που δεν κυκλοφόρησε στο Steam καθώς με τα Mods που θα φτιάχνονταν θα γινόταν χαμός...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

Πολύ κρίμα που δεν κυκλοφόρησε στο Steam καθώς με τα Mods που θα φτιάχνονταν θα γινόταν χαμός...

Θα βγει το 21.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Αν δεν κάνω λάθος, αυτό ξεκίνησε από το Rome II και θα ήθελα να ήξερα ποιος ανόητος το σκέφτηκε. Το παιχνίδι/α θα ήταν πολύ καλύτερο/α αν είχαν όλες οι πόλεις τείχη.

 

Αυτό είχε γίνει γιατί οι "παίχτες" παραπονιόντουσαν πως οι περισσότερες μάχες ήταν πολιορκίες ήδη, οπότε στο ακατανόμαστο 2  με περισσότερες πολλές, θα αυξάνοταν κι άλλο ο αριθμός τους.
Επίσης ήταν επαναλαμβανόμενες γιατί η AI είχε την τάση να σε πολιορκεί και με 0% πιθανότητες επιτυχίας, αν ήξερες λίγο το παιχνίδι ή αν εκμεταλλευόσουν τους πύργους με τα άπειρα πυρομαχικά δεν έχανες σχεδόν με τίποτα αμυντική πολιορκία. Στις εξόδους η ΑΙ δεν είχε ιδέα για το τι παράταξη πρέπει να πάρει και καθόταν να δέχεται πυρ .Αυτό μάλλον δεν διορθωνόταν με τίποτα. 
Στις επιθετικές η ΑΙ ψιλοήξερε τι να κάνει και πολλοί τις βρίσκαν δύσκολες, ειδικά στο Medieval 2.
Ενδεχομένως να υπάρχουν κι άλλοι λόγοι,  πχ γίνονται μικρότερες οι πόλεις σε εμβαδό,  κάνουν λιγότερα τα κτίρια άρα το παιχνίδι θα έχει και μικρότερες απαιτήσεις.

Η πλάκα είναι (στο Αττίλα τουλάχιστον που έχω κάποια εμπειρία)  πως λόγω των μπόνους της ΑΙ θα αναγκαστείς να κλειστείς στις πόλεις σου πολλές φορές αλλά και πως με τα φράγματα και τις μικρότερες πόλεις και τους μικρότερους δρόμους, μπορείς να εφαρμόσεις την τακτική Ρόκυ νο 14 και να αμυνθείς με ελάχιστο στρατό στα οδοφράγματα, πολύ πιο αποδοτικά από το να μαζεύεις στρατό και να τους κυνηγάς σε ανοιχτό πεδίο.

Έχω ακούσει και έχω δει κάποια βίντεο με τις πολιορκίες του Britannia και φαίνονται να είναι καλές. Αν κάποιος έχει εμπειρία στο παιχνίδι ας προσθέσει λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, G.TH. είπε

Αυτό είχε γίνει γιατί οι "παίχτες" παραπονιόντουσαν πως οι περισσότερες μάχες ήταν πολιορκίες ήδη, οπότε στο ακατανόμαστο 2  με περισσότερες πολλές, θα αυξάνοταν κι άλλο ο αριθμός τους.
Επίσης ήταν επαναλαμβανόμενες γιατί η AI είχε την τάση να σε πολιορκεί και με 0% πιθανότητες επιτυχίας, αν ήξερες λίγο το παιχνίδι ή αν εκμεταλλευόσουν τους πύργους με τα άπειρα πυρομαχικά δεν έχανες σχεδόν με τίποτα αμυντική πολιορκία. Στις εξόδους η ΑΙ δεν είχε ιδέα για το τι παράταξη πρέπει να πάρει και καθόταν να δέχεται πυρ .Αυτό μάλλον δεν διορθωνόταν με τίποτα. 
Στις επιθετικές η ΑΙ ψιλοήξερε τι να κάνει και πολλοί τις βρίσκαν δύσκολες, ειδικά στο Medieval 2.
Ενδεχομένως να υπάρχουν κι άλλοι λόγοι,  πχ γίνονται μικρότερες οι πόλεις σε εμβαδό,  κάνουν λιγότερα τα κτίρια άρα το παιχνίδι θα έχει και μικρότερες απαιτήσεις.

Η πλάκα είναι (στο Αττίλα τουλάχιστον που έχω κάποια εμπειρία)  πως λόγω των μπόνους της ΑΙ θα αναγκαστείς να κλειστείς στις πόλεις σου πολλές φορές αλλά και πως με τα φράγματα και τις μικρότερες πόλεις και τους μικρότερους δρόμους, μπορείς να εφαρμόσεις την τακτική Ρόκυ νο 14 και να αμυνθείς με ελάχιστο στρατό στα οδοφράγματα, πολύ πιο αποδοτικά από το να μαζεύεις στρατό και να τους κυνηγάς σε ανοιχτό πεδίο.

Έχω ακούσει και έχω δει κάποια βίντεο με τις πολιορκίες του Britannia και φαίνονται να είναι καλές. Αν κάποιος έχει εμπειρία στο παιχνίδι ας προσθέσει λεπτομέρειες.

 

Ακριβώς όπως τα λες είναι. Ακόμα θυμάμαι αυτές τις τραγελαφικές καταστάσεις στο Medieval II και με πιο κραυγαλέο το να σου κάνει η AI πρόταση για ειρήνη και αμέσως μετά να σου κηρύττει τον πόλεμο! Πάντως αυτό, έχω την εντύπωση ότι λυνόταν αν πάντρευες κάποια πριγκήπισα σου με κάποιον στρατηγό από αντίπαλο faction για Χ γύρους. Όπως και να έχει σαν σύλληψη τα Total war είναι πορωτικά αλλά σαν υλοποίηση πολλές φορές σε ξενερώνουν.

 

45 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Θα βγει το 21.

 

Το ξέρω, αλλά μέχρι τον Αύγουστο του '21 παίζει να έχει κυκλοφορήσει το Medieval III (αρκετοί fans το ζητάνε σε διάφορα fora μαζί και εγώ)...

Επεξ/σία από _Theo_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλυτερη team ειναι στο warhammer αυτην την στιγμη και εχουν να βγαλουν αλλο ενα παιχνιδι . 

Ελπιζω μετα να γυρισουν στα ιστορικα παιχνιδια και οντως να δουμε καποιο medieval. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα δωρεάν

Το έτρεξα λίγο χτες και νόμιζα ότι είμαι στο 2004 με το 1ο Total War

Νόμιζα θα πλησίαζε (ή και θα ξεπέρναγε) λίγο το Rome 2 που ηταν αξιοπρεπές, αλλά ούτε καν το πλησιάζει

Χάος το interface και πιό δύσκολο και κουραστικό από τα άλλα Total 

Δεν το βλέπω να προσφέρει τπτ και πάει γιά uninstall

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι είναι επένδυση μηδενικού ρίσκου.

Το πήραμε δωρεάν και αν ποτέ στρώσει μέσω patches+mods, έχει καλώς.

Θυμίζω ότι το total war rome ii, εάν περάσεις το dei mod, είναι άλλο παιχνίδι, με εξαιρετικό gameplay και game mechanics.

Τώρα, στην περίπτωση του troy, εάν δεν το φτιάξουν ποτέ ή/και δεν επιτρέψουν τα mods (οπότε θα μείνουμε μ' ένα κακό -πιθανότατα- vanilla game), so be it.

Θα μείνει στη library όπως οποιοδήποτε άλλο random freebie παιχνίδι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/8/2020 στις 11:54 ΜΜ, Veggie_Chia είπε

Άμα ήταν παιχνιδιάρα δεν θα το εδιναν δωρεάν λογικά. 

για την ακριβεια ουσιαστικά πλήρωσε η Epic για εμας δεν το δινουν δωρεάν και έχοντας παιξει 2-3 ώρες ναι δεν ειναι η παιχνιδάρα ή στα 2-3 καλύτερα Total War αλλά ούτε είναι και για πέταμα, επιπλέον έχει πολύ καλο optimization με υψηλο frame rate σε μαγάλες μάχες.

κοντά στο 80 βγάζει στο metacritic, 

Επεξ/σία από Anuminas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικά, η διπλωματία είναι σπασμένη, όποιος θέλει ας πειραματιστεί με τις ανταλλαγές υλικών 😉

Περισσότερα ψεγάδια σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, G.TH. είπε

Κλασικά, η διπλωματία είναι σπασμένη, όποιος θέλει ας πειραματιστεί με τις ανταλλαγές υλικών 😉

Περισσότερα ψεγάδια σύντομα.

όχι ρε! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...