Προς το περιεχόμενο

A Total War Saga: TROY


HellionKal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 15/8/2020 στις 7:03 ΜΜ, Coscas είπε

Το πήρα δωρεάν

Το έτρεξα λίγο χτες και νόμιζα ότι είμαι στο 2004 με το 1ο Total War

Νόμιζα θα πλησίαζε (ή και θα ξεπέρναγε) λίγο το Rome 2 που ηταν αξιοπρεπές, αλλά ούτε καν το πλησιάζει

Χάος το interface και πιό δύσκολο και κουραστικό από τα άλλα Total 

Δεν το βλέπω να προσφέρει τπτ και πάει γιά uninstall

Πάντως, το πρώτο Rome και το Medieval II ακόμα τα παίζω άνετα. Μία φορά μέσα στον χρόνο θα κατεβάσω ένα από τα δύο όταν θέλω να παίξω κάτι ακούγοντας μουσική κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, lebron15 είπε

Πάντως, το πρώτο Rome και το Medieval II ακόμα τα παίζω άνετα. Μία φορά μέσα στον χρόνο θα κατεβάσω ένα από τα δύο όταν θέλω να παίξω κάτι ακούγοντας μουσική κλπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, lebron15 said:

Πάντως, το πρώτο Rome και το Medieval II ακόμα τα παίζω άνετα. Μία φορά μέσα στον χρόνο θα κατεβάσω ένα από τα δύο όταν θέλω να παίξω κάτι ακούγοντας μουσική κλπ.

Στο πρώτο Τotal, έμπαινες και μέσα στις πόλεις σου, από το μενού του χάρτη και τις έβλεπες

Στα επόμενα Total, το καταργήσανε. Οπως φυσικά δεν ισχύει και στο Troy. 

Κάθε χρόνο και χειρότερα

Το Medieval 2 ήταν επικό

Θυμάμαι το είχα ξανατρέξει μετά από καιρό σε καινούργιο pc και νόμιζα ότι ήταν νέο παιχνίδι. Ωραίο! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα μην λεμε οτι θελουμε , το warhammer(2) ειναι αν οχι το καλυτερο στα 3 καλυτερα total war ever. Tα ιστορικα τους παιχνιδια ομως ναι εχουν παρει την κατω βολτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί στην αρχή που δείχνει στον χάρτη το Μενέλαο, το Αγαμέμνονα και τους υπόλοιπους και κάνουν σαν κάγκουρες του στυλ "Ξέρεις ποιος είμαι εγώ" κτλ έφαγε uninstall άμεσα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Είπα να ασχοληθώ λίγο τώρα που βγήκε το DLC όπου σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις την Ιππολύτη ή την Πενθεσίλεια.

Αυτό που μου κίνησε το ενδιαφέρον ήταν ότι η Πένυ ακολουθεί horde tactics, που είχα να δω από το Attila για αυτό αποφάσισα να το εγκαταστήσω και να αρχίσω ένα δοκιμαστικό run. Eξάλλου οι κριτικές είναι κάπως χλιαρές και το diplomacy είναι broken γιατί απλά να μην καταστρέφεις τα πάντα στο διάβα σου;

Το horde gameplay έχει κρατήσει τα βασικά του Attila με μερικές αλλαγές που έχουν αντίκτυπο στο long run του παιχνιδιού. To κυριότερο είναι ότι τα recruit που κάνεις είναι πάντα από το βασικό tier και πρέπει να τα κάνεις upgrade. Καλό γιατί δεν έχεις κατευθείαν πρόσβαση σε elite μονάδες, από την άλλη είναι τόσο biased και op κάποιες μονάδες (πχ daughters of Ares) που αρκεί να επικεντρωθείς στο πολύ 3 μονάδες. Σε σχέση με το Attila η Πένυ και οι μονάδες της είναι περισσότερο melee οπότε θέλει ελιγμούς και γιούργια για να δεις αποτέλεσμα. Βέβαια έτσι (όλες οι μονάδες είναι light infantry ουσιαστικά) οι απώλειες μπορεί να είναι δυσανάλογες και δεδομένης της πολύ επιθετικής AI που σου επιτίθεται όπου σε βρει μπορεί να έχεις πρόβλημα στο να μεγαλώνεις και να αναπτύσσεις τον στρατό σου. Αυτό δίνει μια πρόκληση αλλά ίσως να είναι και κουραστική αυτή η επανάληψη να αμύνεσαι, να κάνεις replenish και upgrade. Βέβαια στη μάχη η ΑΙ δεν είναι και ιδιαίτερα έξυπνη (τουλάχιστον μέχρι στιγμής στους πρώτους 25-30 γύρους του παιχνιδιού) και μπορείς να μαντέψεις πώς θα κινηθεί. Είναι σχετικά εύκολο ειδικά αν έχεις μια δυο μονάδες cavalry να τις στείλεις μπροστά και ανεξάρτητα που πάνε στον χάρτη οι ranged χαρακτήρες της ΑΙ θα παραταχθούν ανάλογα, δημιουργώντας έτσι μεγάλες τρύπες στο κέντρο του σχηματισμού. Ένα άλλο (ίσως) bug που βρήκα είναι ότι στο campaign map η Πένυ αλλάζει μερικές φορές stance και θα πρέπει να το τσεκάρω.

Σε γενικές γραμμές φαίνεται fun to play character ειδικά αν δεν θέλεις να ασχοληθείς με τις ώρες και απλά το βλέπεις ως κάτι τελείως casual στα όρια του arcade. Όσο ανεβάζεις τις απαιτήσεις τόσο θα βρίσκεις αρνητικά στοιχεία κυρίως λόγω της επανάληψης και της όχι και τόσο καλής ΑΙ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το diplomacy exploit της προηγούμενης σελίδας το έχουν πατσάρει πάντως.

Βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχουν κατι άκυρα στη διπλωματία. Μερικά που έχω βρει. Πολύ συχνά (ίσως πιο συχνά από άλλα tw) κάποιες ότι να ναι φυλές σου χτυπάνε την πόρτα ζητώντας πόρους του στυλ 25 ξύλα, 15 χρυσό, δύο ευρώ να πάρω μια τυρόπιτα. Με όσους είμαι φίλος (πχ Έκτορας, Πάρης) μπορώ να τους αρμεξω χωρίς συνέπειες. Τέλος δεν έχω καταφέρει να βρω τρόπο στο εξής εκνευριστικο. Όταν σύμμαχοι έρχονται και ζητάνε κάτι, όταν κάνω counter ακόμα και αν είναι στα πράσινα απλά θα μου ζητήσουν το αρχικό τους demand επιπλέον της αντιπροτασης μου που δεν έχει καμία απολύτως λογική. Αναγκαστικά το απορρίπτω με συνέπεια να μειώνονται οι σχέσεις μας.

Όπως και να χει είναι ξεκάθαρο ότι το παιχνίδι ευνοεί την επιθετική στα όρια του bullying στρατηγική και διπλωματία που είναι in line με ένα casual horde run αλλά σε πολλά σημεία δεν έχει καμία απολύτως λογική.

Επεξ/σία από Speculoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα το τζάμπα DLC και είπα να δω εάν βελτιώσαν καθόλου την μάχη. 

Ξεκίνησα με τις αμαζόνες και στην κυριολεξία δεν τελείωσα την πρώτη μάχη πριν τα παρατήσω.

Καμία βελτίωση από την αρχική έκδοση, μονάδες να τρέχουν σαν τρελές, σε δύο βολές από τους εκατέρωθεν ψιλούς ψόφησαν μισοί δικοί μου και μισοί αντίπαλοι και σε μερικές δεκάδες δευτερόλεπτα τα πάντα είχαν κριθεί. 

"Ιστορικό" παιχνίδι που οι μάχες διαρκούν το 1/3-1/5 του vanilla TWWII, ξεφτίλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Eίναι ξεκάθαρη η κατεύθυνση που έχουν πάρει, εδώ και πάρα πολύ καιρό.

Clickfest ftw. Τέλος.

Θα μπορούσαν (όχι σε αυτό το setting με Τροία, βέβαια) να φτιάξουν κάτι σπουδαίο. Δυστυχώς, το έχουν δει αλλιώς.

Ποτέ δεν υπήρξα καλός στα RTS παιχνίδια, προτιμούσα αυτά που μετέφεραν στον υπολογιστή τα επιτραπέζια των παιδικών μου χρόνων, εξ ου και η αγάπη μου για τα turn-based, αλλά στο Troy παραέγινε το κακό. Βλέπω κάτι stream και video στο Youtube, και πραγματικά δεν με συγκινεί καθόλου.

Ήδη τα παλιά ΤW μου φαίνονταν γρήγορα (εκείνο το ανεκδιήγητο "tutorial" στο Atilla, για παράδειγμα) πόσω μάλλον η τωρινή εκδοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Warhammer που θεωρείται το καλύτερο (δεν έχω ασχοληθεί) πόσο διαρκούν οι μάχες;

Η αληθεια είναι ότι η μεγαλύτερη μάχη μου έδειξε καθαρό χρόνο 10-12 λεπτά. Λέω καθαρό γιατί είμαι της σχολής pause-order-resume, μετά το medieval ii δεν το έχω να κοντρολαρω τις μονάδες έτσι όπως τρέχουν και απλώνονται. 

Στο μεταξύ είναι στανταρ να μπω σε μάχη όπου οι πιθανότητες είναι μοιρασμένες ή ο αντίπαλος έχει λίγο περισσότερη υπεροχή, να καταλήγει με νεκρό τον ήρωα και να έχω 150 casualties κι εκείνος >900 και να μου λέει close victory.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν το έχω χρονομετρήσει, αλλά και πάλι γρήγορες μου φαίνονταν. Εννοείται με άφθονο pause, γι' αυτό άλλωστε και δεν ασχολήθηκα ποτέ με το multi κομμάτι.

Από τη στιγμή που το ζητούμενο είναι να μάθεις shortcuts για να κάνεις γρήγορα αυτό που σκέφτεσαι, για μένα χάνει το παιχνίδι σε τακτική/στρατηγική και ρίχνει βάρος στα αντανακλαστικά.

Κι όπως έχω ξαναγράψει, αν θέλω αντανακλαστικά, παίζω FPS ή arcade. Όταν κατεβαίναμε στο κατάστημα της GW στο Μπέρμινχαμ με τα βαλιτσάκια με τους στρατούς μας, μεζούρες και ζάρια, πηγαίναμε για να περάσουμε ένα ευχάριστο απόγευμα, όχι να πάθει αγκύλωση ο δείκτης από το κλικ-κλικ. Να δεχτώ πως είμαι απομεινάρι μιας άλλης εποχής, αλλά έτσι έμαθα. Αυτό που βλέπω τώρα (στο Troy δεν έχω ούτε ένα λεπτό, προφανώς, μόνο ως θεατής) δεν μου αρέσει καθόλου, γιατί εκτός των άλλων σου αφήνει και ελάχιστα περιθώρια αντίδρασης αν κάνεις κάποιο λάθος.

Θυμάμαι στο Medieval II με τους Βυζαντινούς κάτι αμυντικές μάχες απέναντι σε ορδές, κρατούσαν ώρα, κινούνταν πιο αργά οι μονάδες, 1000%, είμαι βέβαιος. 

Y.Γ. και off topic:

Spoiler

Aν κατάφερνε το Field of Glory: Empires να εισαγάγει objectives στις μάχες και να υποχρεώνει τον επιτιθέμενο να επιτεθεί προκειμένου να νικήσει -βγάζοντας από τη μέση το χοντρότερο, imo, exploit στις μάχες που δίνεις μέσω του FOG: II, δεν θα υπήρχε καμία σύγκριση με τα TW (εξαιρώντας το eye candy, όπου σαφέστατα υστερεί).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο rome1 και στο medieval2 με europa barbarorum οι μάχες διαρκούσαν τουλάχιστον κανένα 15λεπτο με 20, εάν όλα πήγαιναν καλά. 

Σε ιδιαίτερα μεγάλες ξεπερνούσαν το 45λεπτο.

Σε attilla και rome2 με καλά μοντς (divide et empera)πάει πάλι στο τεταρτάκι+. 

|

Στο warhammer vanilla διαρκούν κανένα 5λεπτο με 7 με πλήρες στρατό. 

Με mods που κάνουν μειώνουν το πόσο γρήγορα πάει η μάχη(π.χ. 2xhp) τότε πάει στο 10 λεπτο+. Με καλή μαγεία, σε σπάνιες μάχες που είναι απλά ξύλο (π.χ. αρχικές μάχες) μπορεί να πάει και 20λεπτο. 

Στο troy είναι το πρώτο που πραγματικά κρατάει δευτερόλεπτα, και αυτό δίχως μαγικά. 

3 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Οι μάχες στα Vanilla Total War είναι μια φάρσα, κρατούν 5 λεπτά.

Για μένα είναι unplayable χωρίς mod overhauls.

Το τελευταίο που έπαιξα και ευχαριστήθηκα vanilla είναι το medieval 1, ίσως επειδή ήταν το πρώτο που έπαιξα. Το rome 1 το έλιωσα επειδή ήταν το πρώτο 3D στο χάρτη μέχρι να βρω τα πρώτα Mods.

Τώρα πια κυριολεκτικά περιμένω να βγουν mods πριν πιάσω οποιαδήποτε total war. Τέτοια κατάντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Warhammer (δεν είμαι ειδήμων) είναι διαδεδομένη η στρατηγική του σπαμ 16-19 ίδιων κορυφαίων και ανίκητων μονάδων. Στα παλιότερα παιχνίδια αυτό ή δεν γίνεται ή γίνεται δύσκολα και χωρίς 100% επιτυχία. Αντικειμενικά μια γελοιότητα, αλλά είναι ανεκτή μόνο και μόνο γιατί το περιβάλλον είναι φαντασιακό. Εδώ δεν άντεξα να δω αν μπορεί να εφαρμοστεί η ίδια στρατηγική αλλά δεν θα μου έκανε εντύπωση, στημένης φαντασίας παιχνίδι είναι. 

Ξεκινάω δεύτερη εκστρατεία με τον Οδυσσέα κανονική εκστρατεία γιατί με τον Αγαμέμνονα ήθελα να δω τι έχει γενικά το παιχνίδι. Υποτίθεται ότι έχει δύσκολη αρχή. Ο μοναδικός στρατός των αντιπάλων σου Τηλεβόων είναι στρατηγικά τοποθετημένος σε σημείο που να τον φτάνεις στον πρώτο γύρο με αναλογία δύναμης υπέρ σου 5/1, αντί να κάθεται μέσα στην πόλη σαν αδύναμος, για να σε δυσκολέψει . Κάνει μπαμ στο μάτι και να μην θες να το προσέξεις. Άλλος αντίπαλος δεν υπάρχει στην περιοχή, οπότε ορμάς.
Συνήθως στα tw, τα κράτη του παίχτη έχουν την ευκαιρία να επεκταθούν και να τσακίσουν τουλάχιστον ένα γείτονα/μια πόλη στον πρώτο γύρο. Άντε βαριά βαριά στον δεύτερο. Αλλά τουλάχιστον στo κρύβανε και λίγο και σου λέγαν στην περιγραφή πως είναι εύκολο....
Στο RTW αν έπαιζες με τους «κόκκινους» Ρωμαίους ήταν προφανής η επίθεση στην ατείχιστη πόλη αλλά άμα ήσουν καμικάζι μπορούσες να χάσεις τον στρατηγό σου(και τη μάχη) κάποιες φορές. Το ίδιο και με τους Βενετούς στο MTW.  Αν έπαιζες με τους Έλληνες μπορούσες να πάρεις την Κόρινθο από τους Μακεδόνες στον πρώτο γύρο με τον παρακείμενο κατάσκοπο, δεν είναι πανεύκολη μάχη αλλά σου βάζαν και ένα 32% για το αν θα ανοίξει τις πύλες. Επίσης κάποιος άπειρος μπορεί να ψάρωνε επειδή η Σπάρτη είναι ατείχιστη, και οι «μπλε» Ρωμαίοι είναι πιο «δυνατοί» στη Σικελία και να μην κηρύξει πόλεμο αμέσως. 
Τέλοσπάντων, εδώ απλά δεν χάνεται η πρώτη μάχη. Αν βάλεις όλες τις μονάδες της εμπροσθοφυλακής πολύ μπροστά τους βαράς τους φουκαράδες σχεδόν από το πρώτο δευτερόλεπτο. Δεν μπορεί να χαθεί ο στρατηγός σου γιατί ξεκινάει από πίσω ασφαλισμένος και αντέχει όπως όλοι οι στρατηγοί άπειρο ξύλο. Αυτό ούτε είναι στρατηγική, ούτε είναι ανακλαστικά. Εκεί έφαγε την διαγραφή και ηρεμήσαμε 🙃 Σοβαρά, έπρεπε να κάτσω να κάνω και την πολιορκία;

Όσον αφορά την ταχύτητα και την διάρκεια των μαχών.
Θυμάμαι το Roma Surrectum,  μοντ για το παλιό, το καλό, το ορθόδοξο Rome. Είναι στο άλλο άκρο. Παίζεις μάχη και βλέπεις ότι σου έχουν τελειώσει τα τσιγάρα. Δεν κάνεις παύση, πας στο ψιλικατζίδικο, γυρνάς και έχουν πεθάνει μόνο 50 στρατιώτες.  Προφανώς και μπορούσες να κάνεις λάθη ακόμα και με τέτοιο ρυθμό αλλά δεν παιζόταν με τίποτα η εκστρατεία από την βαρεμάρα. Αν οι μάχες πρέπει να είναι αργές, θα πρέπει να είναι μεγάλες, πολύ λίγες και πολύ κρίσιμες και οι στρατοί μη αναπληρώσιμοι.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2020 στις 5:47 ΜΜ, LongTom είπε

Στο rome1 και στο medieval2 με europa barbarorum οι μάχες διαρκούσαν τουλάχιστον κανένα 15λεπτο με 20, εάν όλα πήγαιναν καλά. 

Σε ιδιαίτερα μεγάλες ξεπερνούσαν το 45λεπτο.

Σε attilla και rome2 με καλά μοντς (divide et empera)πάει πάλι στο τεταρτάκι+. 

|

Στο warhammer vanilla διαρκούν κανένα 5λεπτο με 7 με πλήρες στρατό. 

Με mods που κάνουν μειώνουν το πόσο γρήγορα πάει η μάχη(π.χ. 2xhp) τότε πάει στο 10 λεπτο+. Με καλή μαγεία, σε σπάνιες μάχες που είναι απλά ξύλο (π.χ. αρχικές μάχες) μπορεί να πάει και 20λεπτο. 

Στο troy είναι το πρώτο που πραγματικά κρατάει δευτερόλεπτα, και αυτό δίχως μαγικά. 

Το τελευταίο που έπαιξα και ευχαριστήθηκα vanilla είναι το medieval 1, ίσως επειδή ήταν το πρώτο που έπαιξα. Το rome 1 το έλιωσα επειδή ήταν το πρώτο 3D στο χάρτη μέχρι να βρω τα πρώτα Mods.

Τώρα πια κυριολεκτικά περιμένω να βγουν mods πριν πιάσω οποιαδήποτε total war. Τέτοια κατάντια.

Empire και Napoleon είναι τα τελευταία TW παιχνίδια που οι μάχες ήταν απολαυστικές και κρατούσαν ώρα. 

Όμως πρέπει να πω το ίδιο γίνεται και στο TWW2 αν παίζει κάποιος με Lizardmen & Skaven. Χρειάζονται αρκετή τακτική ιδίως όταν έχεις να αντιμετωπίσεις 2 στρατούς. Ενώ Attila με το Βυζάντιο η βαρετή τακτική της χελώνας είναι μονόδρομος μέχρι να αρχίσει να παράγει κάποιος elite units για να έχει κάποια τακτική. Attila - Charlemagne DLC όμως είναι όλα τα λεφτά μιας και είναι Medieval Total War 3 light στην πραγματικότητα. 

Troy ακόμα και σε Hard Mode είναι εύκολο πρέπει να πω. Ιδίως με κάτι τύπους σαν τον Έκτορα που κυριολεκτικά από το level 5 καθαρίζει με 2-3 χτυπήματα τους αντίπαλους ήρωες. Βέβαια πρέπει να πω ότι έχω κάνει τρομερές μάχες με τον Έκτορα ενάντια σε Αγαμέμνονα, Μενέλαο και Αχιλλέα. Με την μεταξύ τους μονομαχία να κρατά σχεδόν όλη την μάχη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...