Προς το περιεχόμενο

Football Manager 2020


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kxtsao είπε

το σήκωσες τελικά?

Ναι :D Φαίνεται στη 2η!

Με τριπλή ισοβαθμία πιάνοντας κορυφή 1η φορά στη 37η αγωνιστική!

Εντάξει πολύ απολαυστική σεζόν έτσι όπως τελείωσε (2-0 τη Juve, 2-1 τη Lazio) γιατί πιο πριν έκλαιγα.

Με απέκλεισε στον ημιτελικό του Europa η Bilbao κερδίζοντας μέσα στην Ιταλία 3-2. Είχα κερδίσει στην Ισπανία 2-1...

Επεξ/σία από Diinekis21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Ναι :D Φαίνεται στη 2η!

Με τριπλή ισοβαθμία πιάνοντας κορυφή 1η φορά στη 37η αγωνιστική!

Εντάξει πολύ απολαυστική σεζόν έτσι όπως τελείωσε (2-0 τη Juve, 2-1 τη Lazio) γιατί πιο πριν έκλαιγα.

Με απέκλεισε στον ημιτελικό του Europa η Bilbao κερδίζοντας μέσα στην Ιταλία 3-2. Είχα κερδίσει στην Ισπανία 2-1...

ωραίος και γρήγορος το πρωτάθλημα,σε 3 χρονάκια

3πλή ισοβαθμία κιόλας,στα μεταξύ σας είχες νίκες δλδ

άξιος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση ρε παιδια.. Δεν υπάρχει πλεον ο editor που εχει το παιχνίδι για να φτιάξεις δικη σου database? Μιλαω για του παιχνιδιού κ οχι τον in game editor..

Μονο να το αγοράσεις μπορείς? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kxtsao είπε

ωραίος και γρήγορος το πρωτάθλημα,σε 3 χρονάκια

3πλή ισοβαθμία κιόλας,στα μεταξύ σας είχες νίκες δλδ

άξιος

Ναι πήγε λίγο καλύτερα από τα 9 χρόνια που έκανα με τη Leeds!  :D

Σε σημείο που ντρέπομαι για αυτό το save!

Ήμουν και λίγο τυχερός που fail-αρε η Juve απέναντι στην Inter, τα αποτελέσματα ήταν:

vs Juve 2-0, 0-3. vs Inter 3-1, 0-0

& Juve-Inter 0-1, 0-2.

Έχω ωριμάσει την κύρια τακτική που παίζω και ξέρω ακριβώς τι παίκτες χρειάζομαι.

Βοηθά αρκετά και η τούμπανη shortlist από τα άλλα saves..

5 ώρες πριν, Πανος999 είπε

Μια ερώτηση ρε παιδια.. Δεν υπάρχει πλεον ο editor που εχει το παιχνίδι για να φτιάξεις δικη σου database? Μιλαω για του παιχνιδιού κ οχι τον in game editor..

Μονο να το αγοράσεις μπορείς? 

Υπάρχει και ο pre-game. Είναι στα tools στο steam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Ναι πήγε λίγο καλύτερα από τα 9 χρόνια που έκανα με τη Leeds!  :D

Σε σημείο που ντρέπομαι για αυτό το save!

Ήμουν και λίγο τυχερός που fail-αρε η Juve απέναντι στην Inter, τα αποτελέσματα ήταν:

vs Juve 2-0, 0-3. vs Inter 3-1, 0-0

& Juve-Inter 0-1, 0-2.

Έχω ωριμάσει την κύρια τακτική που παίζω και ξέρω ακριβώς τι παίκτες χρειάζομαι.

Βοηθά αρκετά και η τούμπανη shortlist από τα άλλα saves..

Υπάρχει και ο pre-game. Είναι στα tools στο steam.

Τον pre game θελω αλλα εγω το κατεβασα μεσω epic που το εδωσε free.. Δεν υπάρχει απο εκει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι λέει εδώ, δεν υπάρχει στην Epic.

https://www.fmscout.com/a-football-manager-2020-on-epic-games-faq.html

Αναφορά σε κείμενο

Is there a pre-game editor on Epic Games store? The free editor we can get from Steam tools library.

Unfortunately there's currently no pre-game editor available for FM20 on Epic. It seems that the pre-game editor is a Steam exclusive.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα κι εγώ από Epic και το εγκατέστησα εχθές.

Γενικά τα τελευταία χρόνια έπαιζα το touch, νομίζω ότι αυτή η ταχύτητα σε όλα και η ενασχόληση μόνο με τα σημαντικά, μου είναι πιο ευχάριστη. Μπορεί να μην είναι τόσο ρεαλιστικό, όσο η κανονική έκδοση, αλλά δεν σας κουράζει όλη αυτή η λεπτομέρεια? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το "πηρα" οταν ηταν free απο την epic το κατεβαζω τωρα για να δω τοσος ντορος για αυτο το παιχνιδι

υποψιν, η μονη μου σχεση με το ποδοσφαιρο ειναι το fifa 99, 2002, 2005, 2010 kai 2018...γενικα το fifa xixixi

δεν πιανει και πολυ χωρο θα το δω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, verylife78 είπε

το "πηρα" οταν ηταν free απο την epic το κατεβαζω τωρα για να δω τοσος ντορος για αυτο το παιχνιδι

υποψιν, η μονη μου σχεση με το ποδοσφαιρο ειναι το fifa 99, 2002, 2005, 2010 kai 2018...γενικα το fifa xixixi

δεν πιανει και πολυ χωρο θα το δω

Φίλε μου με το manager ή κολλάς ή προσπερνάς,δεν νομίζω να υπάρχει ενδιάμεση κατάσταση.

Αν είναι να ασχοληθείς,πρέπει να ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ. Το manager δεν είναι "να παίξω ένα ματσάκι να περάσει η ώρα". Πάρε άδεια 2-3 εβδομάδες και λιώσε!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, verylife78 είπε

το "πηρα" οταν ηταν free απο την epic το κατεβαζω τωρα για να δω τοσος ντορος για αυτο το παιχνιδι

υποψιν, η μονη μου σχεση με το ποδοσφαιρο ειναι το fifa 99, 2002, 2005, 2010 kai 2018...γενικα το fifa xixixi

δεν πιανει και πολυ χωρο θα το δω

Καλώς όρισες συνάδελφε προπονητή.

Σκέψου να έρθει κάποιος και να σου πει ότι δεν έχει παίξει ποτέ Fifa, ούτε και κανένα άλλο αντίστοιχο ποδοσφαιράκι. Και να προσπαθείς να του εξηγήσεις τι κόλλημα είναι αυτό το παιχνίδι και ποιος είναι ο λόγος που παίζεις εδώ και 20+ χρόνια. Κάτι αντίστοιχο είναι το Manager, πολλαπλασιασμένο πιθανώς επί δέκα ή περισσότερο λόγω μεγαλύτερου βάθους.

Είναι από εκείνα τα παιχνίδια που ξεφεύγει από τα στενά πλαίσια του "παιχνιδιού" και στο peak του φτάνει να μοιάζει με κανονική δουλειά όταν χτυπάς καθημερινά οκτάωρα κούρασης, αγωνίας και χαράς χωρίς να το καταλάβεις. Με το χρήστη να ασχολείται δεκάδες ώρες ανά βδομάδα (αν είναι φοιτητής πιθανώς και... ανά μέρα), να τρώει ατέλειωτο χρόνο προσπαθώντας να βρει την επόμενη μεγάλη μεταγραφή που θα τα αλλάξει όλα ή τη μικρή αλλαγή στο σύστημα που θα γυρίσει το παιχνίδι και τη σεζόν τούμπα. Να θυμάται με λεπτομέρειες τον αγώνα που νίκησε ή έχασε πριν δεκαπέντε χρόνια στο FM2005, τη μαύρη στεναχώρια και την καρέκλα που έσπασε επειδή έφαγε γκολ στα χασομέρια και τα μεταμεσονύκτια πανηγύρια που έκανε όταν κλείδωσε τα playoff για άνοδο στην Γ' εθνική.

Αν έχει τύχει ποτέ να βγεις για καφέ με παρέα που έπαιζαν όλοι World of Warcraft, Pokemon, League of Legends ή κάτι αντίστοιχο και περάσατε τις επόμενες 2-4 ώρες μιλώντας μόνο για αυτό το πράγμα, τότε πιθανώς θα καταλάβεις το κόλλημα που μπορεί να φάει κάποιος με το Manager αν ασχοληθεί με το παιχνίδι σε βάθος.

Διαφορετικά το προσπερνάς όπως λέει κι ο φίλος Γιάννης στο προηγούμενο μήνυμα. Αν όμως κολλήσεις έστω και για λίγο, τότε είτε ασχοληθείς μία χρονιά είτε είκοσι θα χαρακτηρίζεσαι για πάντα σαν μανατζερικός γιατί θα θυμάσαι με μεγάλη νοσταλγία τον καιρό που έπαιζες και τις συγκινήσεις που ένιωσες.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι δεν εχω καμια σχεση με το ποδοσφαιρο παιζει ρολο....ξερω τα βασικα, κανονες και τετοια, αλλα δεν ξερω καθολου ομαδες παικτες και τετοια πραγματα...

δηλαδη ακουω τους διπλανους μου στο μαγαζι που λενε για τον εναν παικτη για τον αλλο προπονητη, για αυτη την φαση στο παιχνιδι εκεινο και εγω δεν ξερω τιποτα απο αυτα...βεβαια εχω μια γυναικα πολυ ευτυχισμενη γιατι ποτε δεν της εχω πει "σημερα εχει μπαλα" χιχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, CKSK είπε

Το πήρα κι εγώ από Epic και το εγκατέστησα εχθές.

Γενικά τα τελευταία χρόνια έπαιζα το touch, νομίζω ότι αυτή η ταχύτητα σε όλα και η ενασχόληση μόνο με τα σημαντικά, μου είναι πιο ευχάριστη. Μπορεί να μην είναι τόσο ρεαλιστικό, όσο η κανονική έκδοση, αλλά δεν σας κουράζει όλη αυτή η λεπτομέρεια? 

Εμένα η λεπτομέρεια δε με κουράζει, το αντίθετο τη λατρεύω. Εξ'άλλου αν δε θέλω να ασχοληθώ με κάτι, το αφήνω στο staff!

Αυτό που με κουράζει είναι ο χρόνος που χρειάζεσαι  (20+++ ώρες) για κάθε σεζόν. Έχει ανέβει αρκετά σε σχέση με προηγούμενα manager.

Το touch το είχα δοκιμάσει, πάει σφαίρα. Το μέγεθος της database του είναι huge nono όμως για μένα καθώς μπορείς να επιλέξεις max 3 χώρες και οι άλλες είναι νεκρές..

----------------------------------------------------------------------------

Το manager είναι too much για  κάποιον νέο παίκτη. Την άκουσα κι εγώ που απλά έκανα skip το 2019.

Το είχα πάρει λίγο πριν τη καραντίνα και όντας σε αναστολή δε κατάλαβα πως πέρασε.

 

32 λεπτά πριν, verylife78 είπε

το οτι δεν εχω καμια σχεση με το ποδοσφαιρο παιζει ρολο....ξερω τα βασικα, κανονες και τετοια, αλλα δεν ξερω καθολου ομαδες παικτες και τετοια πραγματα...

δηλαδη ακουω τους διπλανους μου στο μαγαζι που λενε για τον εναν παικτη για τον αλλο προπονητη, για αυτη την φαση στο παιχνιδι εκεινο και εγω δεν ξερω τιποτα απο αυτα...

Με την επικαιρότητα δεν έχεις, με ποδόσφαιρο έχεις κάποια αφού έπαιζες τόσα Fifa! :D

34 λεπτά πριν, verylife78 είπε

βεβαια εχω μια γυναικα πολυ ευτυχισμενη γιατι ποτε δεν της εχω πει "σημερα εχει μπαλα" χιχι

Πρόσεξε γιατί θα της λες έχω knockout αγώνα, ή κλείνει η περίοδος των μεταγραφών!!

Λοιπόν έχει ένα καλό learning curve το παιχνίδι. Καταρχήν το interface. Πάρα πολλές επιλογές, θα χαθείς, αλλά αν επιμείνεις θα ανταμειφθείς.. Με το να χάσεις τη προσωπική σου ζωή! :P

Θέλει φροντιστήριο και χρόνο το παιχνίδι, δες βίντεο, ίσως και streamers, ρώτα κι εδώ.

Όχι δε χρειάζεται να έχεις κανονικό δίπλωμα προπονητή για να παίξεις Manager.  :D

Τα descriptions είναι πολύ σημαντικά για να καταλάβεις τι γίνεται.

Ποια ομάδα σκέφτεσαι να αναλάβεις;  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Diinekis21 είπε

 

Ποια ομάδα σκέφτεσαι να αναλάβεις;  :)

να το αρχισω και να δω πως ειναι και ερχομα παλι να σας πω..απλα το πηρα γιατι ηταν τζαμπα και γιατι το ακουω που παιζει πολυ...ασε που πηρα και καινουργιο υπολογιστη μετα απο 6 χρονια

Επεξ/σία από verylife78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...