Προς το περιεχόμενο

The insomnia RESIN 3D printing Community


kgian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, pentraks είπε

BTW με το νεο firmware του S παιζουμε αναγκαστικα με chitubox για να μπουν τα support σωστά--> εξαγωγη σε stl και επειτα με το Photon Workshop κανουμε slice.

Yποτιθεται στην νεα εκδοση του slicer εχουν βελτιωσει τους αλγοριθμους των supports.Δεν την εχω δοκιμασει εκτενως ακομα την νεα εκδοση.Παντως το chitubox το χω στα υποψη για εναλλακτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 160
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, mphxths είπε

Yποτιθεται στην νεα εκδοση του slicer εχουν βελτιωσει τους αλγοριθμους των supports.Δεν την εχω δοκιμασει εκτενως ακομα την νεα εκδοση.Παντως το chitubox το χω στα υποψη για εναλλακτικη.

Δυστυχως ειναι μια μεγαλη απογοητευση τα support στο Workshop. Κανεις δε το χρησιμοποιει, μονο για slice λογω του ΑΑ που δίνει και την νεα μορφη αρχειων που δεχεται με το νεο firmware του S. Δοκιμασε το λιγο και θα δεις. Ειναι και θεμα πως ειναι στημενο το interface και οι δυνατοτητες που δινει. To chitubox ειναι πολυ πιο ολοκληρωμενο (οχι τελειο ομως).  

Επεξ/σία από pentraks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμεις ειχαμε θεματα με τον S.

Bαλαμε εκτυπωση , παει ο φιλος μου να την τσεκαρει ενα βραδυ στο μαγαζι ...σταματημενη στα μισα και ο εκτυπωτης να μην νοιωθει...ενα φωτακι να αναβοσβηνει και τιποτα αλλο :)
Κλαματα , δραματα , τα κλασικα δηλ....υποψην στο ιδιο μερος (=πριζα,πολυπριζο) πριν τον photon S ειχε χαιρετησει ο wanhao d7.
Τελοσπαντων αφου σφουγγαρισαμε τα δακρυα απο το πατωμα , αλλαξαμε τροφοδοτικο  και ω του θαυματος ο εκτυπωτης δουλεψε!! Αρα το τροφοδοτικο για καποιον λογο την ακουσε.

Στα πρακτικο μερος του θεματος τωρα...οι εκτυπωσεις βγαινουν αψογες χωρις ιδιαιτερο κοπο.Ακολουθουν παρατηρησεις.

1.Το bed καλο ειναι να γινεται leveling σχεδον πριν απο καθε εκτυπωση.Γιατι εμεις δεν του καναμε leveling , και μετα απο 2-3 εκτυπωσεις υπηρξε θεμα.Αρα καλο ειναι να του κανουμε leveling καθε φορα που εκτυπωνουμε για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο.Δεν ειναι και καποια δυσκολη διαδικασια...τι να πουμε και για το leveling σε εκτυπωτες καλουμπας :)
2.Το pause δουλευει σωστα.Ειναι και μια καλη φαση να τσεκαρεις πως παει η εκτυπωση ειδικα αν προκειται να τραβηξει για ωρες...Ξεκινας την εκτυπωση , μετα απο κανα δυο ωρες τραβας ενα pause..το bed ανεβαινει σε ενα προκαθορισμενο υψος..βλεπεις αν η εκτυπωση εχει ξεκινησει σωστα , αν εχει κολλησει στο bed , αν τα supports ηταν σωστα κλπ και τραβας ενα resume και φευγεις.Δεν υπαρχει ορατο σημαδι στο αντικειμενο με αυτο το pause/resume...Ειδικα αν την σταματησεις νωρις που ειναι ακομα στα supports και σημαδι να αφησει σε αυτα , χεστηκες :)
3.Η μαλακια οτι δεν υπαρχουν anycubic ρυτινες στην Ελλαδα , πουθενα , με ξεπερναει.Θα μου πεις γιατι δεν παιρνεις αλλη μαρκα.Για δυο λογους.Γιατι οι αλλες μαρκες δεν πιανουν τους χρονους των anycubic ρυτινων και δευτερον γιατι οι anycubic ρυτινες ειναι πιο φτηνες.
Στον wanhao οι ρυτινες της εταιριας βγαινανε 60-70 ευρω το 1λιτρο (ειτε σε ελληνικο μαγαζι , ειτε εξωτερικο)  , και της anycubic βγαινουν 40 ευρω  το πολυ (οχι οι dental που βγαινουν πολυ πιο ακριβα) απο την επισημη εταιρια , aliexpress , ευρωπαικη αποθηκη.20 ευρω διαφορα δεν το λες και αμελητεα ποσοτητα...
4.Σε φορουμς λενε να αγοραστει αλλο usb stick γιατι αυτο που περικλειεται με τον εκτυπωτη ειναι φτηνιαρικο και εχουν εμφανιστει φαινομενα να μπλοκαρει ο εκτυπωτης εξαιτιας αυτου...

Συμπερασματικα εχω να πω οτι για τα λεφτα του ο S (υποθετω αντιστοιχα και ο απλος) εχει αποδειχτει πολυ τιμιος εκτυπωτης ...καλη αγορα.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, εγώ τύπωσα 6 μιναιτούρες μαζί. Τις έβαλα όλες στο Bed τσίμα τσίμα. Η εκτύπωση βγήκε πάρα πολύ καλή. Τα έχω βάλει στην βεράντα τώρα να λιαστούν αυριο το πρωί. Φώτο αύριο.

ΥΓ. Πρέπει να παρω λάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IMG_20191009_102424.jpg.d5e1e6fbae0a49c05ddf598eb32237dd.jpgIMG_20191009_102136.thumb.jpg.a1df30074bfcad4494e5dcbdae731d1a.jpgΠάντως εγώ βλέπω άψογη ποιότητα με τον απλό photon. Δεν ξέρω πως θα μπορούσε να είναι καλύτερη. Leveling δεν έχω ξανακάνει από την πρώτη φορά. Αυτά τυπώθηκαν όλα μαζί.

Ρητίνες ali 40E το λίτρο νομίζω είναι καλά. Καλό ακούγεται το κόλπο με το pause.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Levelling δε χρειαζεται πάντα, αρκει να προσέχεις πως βγαζεις τα κομματια ωστε να μη κουνηθει η επιφάνεια εκτύπωσης σε σχεση με την δέστρα. Αν υπαρχουν υποψιες οτι κουνήθηκε η προληπτικα κάθε 3-4 εκτυπωσεις ενα levelling δε πάει ποτέ χαμένο (αρκει να γίνεται σωστά).

Ειτε photon ειτε S η εκτυπωση ειναι  ιδια με εξαιρεση το AA το οποιο στην πραξη εγώ προσωπικά δεν εχω μέτρο σύγκρισης διοτι ξεκινησα με τον  S. Κατι αλλο που μπορει να αλλαξει ειναι οι χρόνοι μιας και εχει δυνατοτερο UV ο S και πιθανώς η σταθεροτητα της επιφανειας εκτύπωσης σε μεγάλα κομμάτια λόγω διπλων οδηγών. Συνεπώς αν δε συντέχει ιδιαιτερος λογος save money και  ο απλος photon ειναι σούπερ αγορα.

@kgian ψαχνω τις ρητινες της anycubic και δε βρισκω τετοιο "γαλακτωδες" πράσινο! αχχαχαχα ξεκίνησες κόλπα ε?  very well done!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτιθεται οτι με τον S , βελτιωσαν τις εκτυπωσεις οσον αφορα το wobble effect  με τις διπλες ραβδους που βαλανε για περισσοτερη σταθεροτητα.Απο κει και περα δεν νομιζω οτι η ποιοτητα εκτυπωσης θα διαφερει τραγικα πολυ.

Οσον αφορα στις ρυτινες , ετοιμαστειτε να πηξουμε στην μαυρη...σημειωστε τα λογια μου.
Αρχικα σε ο,τι γραψω , αναφερομαι στις απλες και οχι στις dental οι οποιες ειναι τραγικα πιο ακριβες.

Οι απλες λοιπον απο την επισημη εταιρια μεσω aliexpress και μεσω ευρωπαικης αποθηκης (Ισπανια κυριως , οι αλλες ευρωπαικες δεν στελνουν Ελλαδα απο ο,τι λεει το aliexpress) βγαινουν περιπου 25 ευρω/500ml και περιπου 40ευρω/1λιτρο.Δεν αναφερομαι καν στην κινεζικη αποθηκη οπου εκει μιλαμε για τις ιδιες τιμες + ~30ευρω μεταφορικα + πιθανοτητα τελωνειου.
Παραγγελνω λοιπον απο την ισπανικη αποθηκη black + skin color resins.Απεφυγα , clear και διαφορα αλλα χρωματα για να μην ειναι διαφανα και δεν φαινονται καλα τα αναγλυφα.
Μου στελνει μηνυμα η εταιρια οτι δεν εχει την skin color αλλα μονο black/grey/clear.Υποθετω εννοει απο ευρωπαικες αποθηκες , γιατι στην κινεζικη υπαρχουν ολα τα χρωματα.Επισης η grey δεν φαινεται διαθεσιμη απο ευρωπαικη αποθηκη που να στελνει Ελλαδα.

Μην τα πολυλογω , γυρισα την skin σε grey...και σε περιπτωση που η grey δεν υπαρχει απο ευρωπαικη αποθηκη που να στελνει Ελλαδα χωρις εξτρα χρεωσεις κλπ, να γινει και η grey δευτερη black...
Οπως ειπα...θα πηξουμε στην μαυρη ρυτινη....απο κινα δεν αξιζει..γιατι τα νουμερα 25 και 40 , γινονται ~60 και ~ 70 + ο,τι τελωνειο μπορει να παιχτει.Απο Ελλαδα δεν βλεπω κανεναν να πουλαει anycubic ρυτινες...δεν ξερω τι θα γινει στο μελλον..ισως καταφυγουμε σε αλλες μαρκες και να πεσουμε σε αλλους χρονους εκτυπωσης..μεγαλυτερους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αμα ψαξεις στα ευρωπαικα amazon θα βρεις ρητινες anycubic και τιμες πανω κατω τα ιδια. Σίγουρα υπαρχει θεμα σε καποια χρώματα πάντως.
Επισης οι ELEGOO μια χαρα στις ιδιες ταχυτητες τυπωνουν ;)

Επεξ/σία από pentraks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, pentraks είπε

Αμα ψαξεις στα ευρωπαικα amazon θα βρεις ρητινες anycubic και τιμες πανω κατω τα ιδια. Σίγουρα υπαρχει θεμα σε καποια χρώματα πάντως.
Επισης οι ELEGOO μια χαρα στις ιδιες ταχυτητες τυπωνουν ;)

Πηγα στο αγγλικο αμαζον και εβαλα για δοκιμη black 1lt να δω ποσο βγαινει.Με μεταφορικα και μετατροπη των λιρων στο xe.com , βγαινει 51 ευρω.Ενω απο aliexpress η ιδια ρυτινη/λιτρα βγαινει 38.81 ευρω τελικη τιμη. Ενταξει στην αναγκη , παλευεται απο το να παρεις την ιδια ρυτινη απο Κινα , να την πληρωσεις 38,81+33 μεταφορικα + οποιο τελωνειο σκασει...ειδωμεν στο μελλον ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον τις τελευταιες μερες μελεταω τις επιλογες που εχουμε σε slicing software.
Για αυτους που εχουν τον απλο τον Photon , οι επιλογες ειναι ευκολες και πολλες.Οπως π.χ. το chitubox.Kαλυτερο GUI , πολλαπλα profiles αναλογως τις ρυτινες , export σε .photon και ολα καλα.
Επισης για οσους εχουν τον S και δεν του εκαναν firmware update και παιζει ακομα με το .photons format , το chitubox ειναι καλη λυση επισης.
Για οσους ομως τρεξανε να κανουν firmware update στον S , oπως εγω , και πλεον παιζει ΜΟΝΟ και ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με το νεο format .pws , τοτε τον ηπιαμε κανονικα :)

Το chitubox δυστυχως δεν υποστηριζει αυτο το νεο format (ακομα , βλεπω οτι το ζητανε πολλοι χρηστες , αλλα ειναι closed format και αν δεν το δωσει η anycubic δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να το υποστηριξουν). Αρα στο μονο σημειο που μπορει να βοηθησει ειναι στα supports , export stl και να ριξεις το μοντελο στο photon workshop , να κανεις εκει το slice , export .pws και να το ριξεις στον εκτυπωτη.
Με λιγα λογια αν το σκαλιζα με τα χερια το αντικειμενο , πιο γρηγορα θα το εφτιαχνα :)
Επεσε λοιπον στην αντιληψη μου ενα αλλο προγραμμα , το οποιο φαινεται να ειναι το πιο πληρες απο οσα εχω δει μεχρι τωρα.Ειδα ενα βιντεακι παρουσιασης και φαινεται αρκετα οργανωμενο , ομορφο και πληρες.Μιλαω για το lychee slicer.
Το θετικο ειναι οτι υποστηριζει το νεο format (.pws) του S.To αρνητικο ειναι οτι δεν ειναι δωρεαν (κοστιζει 40 ευρω).Eκανα αιτηση να μπω στην fb ομαδα του και να αιτηθω απο εκει 30 days trial key να το δοκιμασω μεσα στην βδομαδα να δω τι λεει .Αν κανει σωστη δουλεια ισως να τα ακουμπησω.

ΥΓ : Ενα ωραιο που ειδα στο lychee slicer ηταν οτι εχει να επιλεξεις εκτυπωτη και ΜΕΣΑ στο προφιλ του εκτυπωτη να φτιαξεις στην ουσια προφιλς για τις ρυτινες , η καθεμια με τις δικες της ρυθμισεις...ενω στο chitubox η αντιστοιχη φαση υλοποιειται φτιαχνοντας νεα προφιλς για εκτυπωτες , γιατι το καθε προφιλ εχει μια ρυθμιση για μια ρυτινη..οποτε αν θες περισσοτερες ρυθμισεις για ρυτινες θα πρεπει να φτιαξεις καινουργιο προφιλ εκτυπωτη....και απλα θα διαφοροποιεις την αντιστοιχη ρυθμιση της ρυτινης...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...