Προς το περιεχόμενο

The insomnia RESIN 3D printing Community


kgian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To χρωματάκι είναι contrast paint της game workshop 

https://www.google.com/search?q=contrast+paints+citadel&oq=contrast+paints&aqs=chrome.2.69i57j0l4j69i60j69i61l2.5020j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

και πιο συγκεκριμένα το Τalassar Blue.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2020 στις 9:21 ΠΜ, kgian είπε

To χρωματάκι είναι contrast paint της game workshop 

https://www.google.com/search?q=contrast+paints+citadel&oq=contrast+paints&aqs=chrome.2.69i57j0l4j69i60j69i61l2.5020j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

και πιο συγκεκριμένα το Τalassar Blue.

Τέλεια, thnx

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Όπως σας έχω ξαναγράψει, φτιάχνω τα δικά μου μοντέλα με το zBrush και αυτός ήταν και ο λόγος που αγόρασα τον Elegoo Mars. Αυτό εδώ το μοντέλο του Michael Myers απο το Halloween το δουλεύω ακόμα αλλά δεν μπορούσα να περιμένω μέχρι να το τελειώσω. Μένει να του φτιάξω μία βάση. Αυτό που βλέπετε έχει 9cm ύψος με layer thickness 0.03mm. Τον έχω και χωρίς το μαλλί, ίσως κάποια στιγμή τον εκτυπώσω και έτσι για να δοκιμάσω να του βάλω τρίχα να φαίνεται πιο ρεαλιστικό.

IMG_5194.jpeg

IMG_5200.jpeg

5F85A23A-2D59-45E3-B38B-3498568DF046.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Φτιάχνω την Azami από το Uzumaki του Junji Ito και είπα να το εκτυπώσω να δω πως βγαίνει μέχρι τώρα. Layer thickness 0.05mm. Δυστυχώς φαίνονται κάποια layer lines κάτω από το στόμα και στην γραμμή του φρυδιού. Νομίζω φταίει το ότι ενώ το έκανα hollow, δεν έβαλα κάποια τρύπα και άρχισε να λειτουργεί σαν "βεντούζα" όποτε σηκωνόταν από το fep. Θα το ξαναδοκιμάσω αλλά με τρύπες αυτή την φορά για να δω αν κάνει διαφορά. Έχετε αντιμετωπίσει προβλήματα με layer lines;

IMG_5450.JPEG

IMG_5451.JPEG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω πήρα τον Orange 30 και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος.

Το καθάρισμα γίνεται σε ταπερ με detol για πατώματα και μαλακή βουρτσα μέχρι να σταματήσει να κολλάει στην επαφή η εκτύπωση, Στην συνέχεια καθαρίζω τα στηρίγματα και επιστρέφει στο Detol για να φύγει και οτι βρισκόταν μεταξύ των στηριγμάτων. Τελος το βάζω στον ήλιο πάνω σε μια βάση που γυρίζει με ηλιακή ακτινοβολία. 

Μια από τις φιγούρες που τύπωσα με τον Orange 30.pic1.jpgpic2.jpg.7b26744798906eb6d76db3e238fb2229.jpg

Επεξ/σία από Nikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα στη κοινότητα, πρόσφατα πήρα την απόφαση για 3d reisin εκτυπωτή και το έχω ρίξει στο διάβασμα. Αρχικά η anycubic έχει εκπτώσεις τώρα για όσους ενδιαφέρονται. Κοιτάω για εναλλακτικές για το κομμάτι wash and cure. Το μηχάνημα της anycubic έχει τώρα 129 δολάρια αλλά κοιτάω και άλλες λύσεις. Επίσης, έχετε να προτείνετε εναλλακτικές για πλύσιμο αντί ipa. Ναι μεν βρίσκω περίπου τα 5 λίτρα 30 ευρώ, αλλά βλέπω στο Internet να χρησιμοποιούν mr clean κλπ και να δουλεύει. Άραγε το υγρό dettol να δουλεύει; ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mη πετάς χρήματα για wash and cure.  2 μπάνια πλαστικά με οινόπνευμα ειναι υπεραρκετά και πιο ευέλικτα. Καλό το mr green αλλά εδώ που θα το βρεις? Όσο αφορά το cure  ήλιος η αν είσαι και λίγο μάστορας μια  βάση περιστρεφόμενη (ηλιακά) σε συνδυασμό με καμιά λάμπα (προβολάκι) UV σε κουτί πάλι με ανακλαστικό γύρω γύρω. DIY λύσεις υπάρχουν πολλές και φθηνότερες. Προτιμότερο να επενδύσεις τα χρήματα σε κάποιο νεώτερο μοντέλο με τις νέες mono οθόνες όπου θα τυπώνεις σε μικρότερους χρόνους.  Εκεί ειναι το πρόβλημα οχι το wash and cure. Αν περισσεύει πάλι χρήμα go 4 it (wash and cure). 

Επεξ/σία από pentraks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, pentraks είπε

Mη πετάς χρήματα για wash and cure.  2 μπάνια πλαστικά με οινόπνευμα ειναι υπεραρκετά και πιο ευέλικτα. Καλό το mr green αλλά εδώ που θα το βρεις? Όσο αφορά το cure  ήλιος η αν είσαι και λίγο μάστορας μια  βάση περιστρεφόμενη (ηλιακά) σε συνδυασμό με καμιά λάμπα (προβολάκι) UV σε κουτί πάλι με ανακλαστικό γύρω γύρω. DIY λύσεις υπάρχουν πολλές και φθηνότερες. Προτιμότερο να επενδύσεις τα χρήματα σε κάποιο νεώτερο μοντέλο με τις νέες mono οθόνες όπου θα τυπώνεις σε μικρότερους χρόνους.  Εκεί ειναι το πρόβλημα οχι το wash and cure. Αν περισσεύει πάλι χρήμα go 4 it (wash and cure). 

Εκεί κατέληξα, ούτε ultrasonic μπάνιο ούτε το wash and cure. Ταπερακια για τουρσί και προβολακι. Τώρα ευτυχώς δεν πρόλαβα να πάρω τον photon s. Θα περιμένω να δω τους καινούργιους που βγήκαν τώρα και θα πάω σε έναν τέτοιο. Τώρα για το διάλυμα καθαρισμού θα ξεκινήσω με ipa και θα δοκιμάσω 2-3 αλλά. Τώρα στήνω το χώρο που θα μπει ο εκτυπωτής και μου άρεσε η ιδέα να βάλω εξαερισμό στον εκτυπωτή να γλιτώσω και χρήμα από τη ρητίνη γιατί έλεγα να παίρνω την eco. Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...