Προς το περιεχόμενο

Αδυναμία εγκατάστασης Windows 10 σε Gigabyte b450 aorus


zvarthangalos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, panospc είπε

Δοκίμασε το εξής (εάν δεν το έχεις δοκιμάσει ήδη)
Πέρνα τα Windows στο USB με το Rufus επιλέγοντας GPT και UEFI(εκτός από CSM)
Από το BIOS κάνε απενεργοποίηση το CSM και ότι έχει να κάνει με legacy.
Βάλε σκέτο τον 500άρη και δοκίμασε να κάνεις εγκατάσταση.

Και θα λυθεί 99.9999% εχει να κανει ξεκαθαρα με το usb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρω επιβεβλημενη λυση να υπαρχει  bootable usb με  ενα διαγνωστικο εργαλειο για Partiticion δισκων διοτι ειναι  απαραιτητο γιαυτους που δεν ξερουν την κονσολα εντολων του dos.

Προσωπικα το Master Βoot Record νομιζω οτι ειναι πιο αξιοπιστο απο  πλευρας συμβατοτητας , επι της ουσιας δεν υπαρχει καμια διαφορα με το GPT σε  επιδοσεις μονο σε  οποιους χρησιμοποιουνε τεραστιους αποθηκευτικους  χωρους .

Επεξ/σία από Amstrad6128
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Amstrad6128 είπε

Θεωρω επιβεβλημενη λυση να υπαρχει  bootable usb με  ενα διαγνωστικο εργαλειο για Partiticion δισκων διοτι ειναι  απαραιτητο γιαυτους που δεν ξερουν την κονσολα εντολων του dos.

Προσωπικα το Master Βoot Record νομιζω οτι ειναι πιο αξιοπιστο απο  πλευρας συμβατοτητας , επι της ουσιας δεν υπαρχει καμια διαφορα με το GPT σε  επιδοσεις μονο σε  οποιους χρησιμοποιουνε τεραστιους αποθηκευτικους  χωρους .

Ύπαρχει μια διαφορά , δεν τα λες και πάρα παρα πολλά τα 2 TB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω στην θεση σου μετα απο τοση ταλαιπωρια...για να ξεμπερδευα θα εκανα κλωνο τον 60αρη στον 500αρη samsung (samsung data migration) και θα μπουταρα κανονικα μονο με τον 500αρη samsung... 

Επεξ/σία από agap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, agap είπε

εγω στην θεση σου μετα απο τοση ταλαιπωρια...για να ξεμπερδευα θα εκανα κλωνο τον 60αρη στον 500αρη samsung (samsung data migarion) και θα μπουταρα κανονικα μονο με τον 500αρη samsung... 

Αυτό πως γίνεται; δεν το γνωρίζω, όταν θα συνδεθουμε στο ίντερνετ (Τετάρτη μας είπαν από τον ΟΤΕ) τότε θα σε ενοχλησω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση : έχεις επαναφέρει την επιλογή για uefi secure boot ;

Απ'ότι φαίνεται το USB είναι σε MBR και ο δίσκος σε GPT διαμόρφωση. 

Αν τα bios settings είναι ακόμη σε legacy boot (MBR) δεν μπορεί να "δεί" το UEFI boot partition (GPT).

Επεξ/σία από DimosMcLaren
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει μπερδέψει legacy - UEFI boot ή το boot order θεωρώ ότι έχει γίνει λάθος κατά την εγκατάσταση και πιθανόν το boot partition να έχει εγγραφεί στον παλιό δίσκο. 

Ας ελέγξει λίγο τις ρυθμίσεις bios και αν δεν είναι εκεί το πρόβλημα ας ξανακάνει την εγκατάσταση μόνο με τον 500αρι επάνω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, neo80 είπε

επειδή στο τόπικ σου γίνεται ένας μικρός χαμός, ξεκίνα απο αυτά.

Ελπίζω να βρεις λύση στο πρόβλημα σου, καλή τύχη

Ακολούθησα τον σύνδεσμο με τον οδηγό που μου έδωσες, στο σημείο που γράφω cmd diskpart'in μου βγάζει αυτήν την λίστα 

 

Screenshot_2019-10-05-19-05-35-889_com.miui.gallery.png

Στην συνέχεια μου βγάζει τα παρακάτω 

Screenshot_2019-10-05-19-17-38-784_com.miui.gallery.png

Επεξ/σία από zvarthangalos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως είσαι μέσα στο diskpart, δώσε τις παρακάτω 3 εντολές για να μετατρέψεις τον δίσκο σε MBR και μετά κάνε ξανά εγκατάσταση τα Windows.
select disk 1
clean
convert mbr

Επεξ/σία από panospc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panospc είπε

Όπως είσαι μέσα στο diskpart, δώσε τις παρακάτω 3 εντολές για να μετατρέψεις τον δίσκο σε MBR και μετά κάνε ξανά εγκατάσταση τα Windows.
select disk 1
clean
convert mbr

Δεν έγινε πάλι τίποτα μετά την τελευταία εντολή "" convert mbr "πατάμε γράφουμε κάτι άλλο για να φύγουμε από το cmd? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zvarthangalos είπε

Δεν έγινε πάλι τίποτα μετά την τελευταία εντολή "" convert mbr "πατάμε γράφουμε κάτι άλλο για να φύγουμε από το cmd? 

Μετά από το convert mbr κανονικά πρέπει να σου βγάζει μήνυμα από κάτω "Diskpart successfully converted the selected disk to MBR format."
Στο τέλος απλά γράφεις exit για να βγεις από το diskpart

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, panospc είπε

Μετά από το convert mbr κανονικά πρέπει να σου βγάζει μήνυμα από κάτω "Diskpart successfully converted the selected disk to MBR format."
Στο τέλος απλά γράφεις exit για να βγεις από το diskpart

Το βγάζει όμως κάνω εγκατάσταση και πάλι τα ίδια τέλος πάντων τα παραταω για την ώρα σας έχω κουράσει και εσάς αυτές τις μέρες Την Τετάρτη που λογικά θα έχω Internet θα προσπαθήσω ξανά

3 ώρες πριν, panospc είπε

Όπως είσαι μέσα στο diskpart, δώσε τις παρακάτω 3 εντολές για να μετατρέψεις τον δίσκο σε MBR και μετά κάνε ξανά εγκατάσταση τα Windows.
select disk 1
clean
convert mbr

Δεν έγινε πάλι τίποτα μετά την τελευταία εντολή "" convert mbr "πατάμε γράφουμε κάτι άλλο για να φύγουμε από το cmd? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/10/2019 στις 12:42 ΠΜ, eleosre είπε

Στείλε ένα screenshot  πως είναι το boot setup στο bios σου...

Παραιτούμαι από την προσπάθεια να περάσω τα Windows στον 500αρι, αύριο όταν συνδεθουμε με το καλό θα προχωρήσω σε κλονοποιηση του 60αρι και αν πάλι μου κάνει νερα μετά ο κάδος είναι το επόμενο βήμα 

Επεξ/σία από zvarthangalos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...