Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Orestis_G είπε

@dkmaster Τα περί τελωνειακώς ελευθέρων, αναγράφονται στον τιμοκατάλογο Φλεβάρη των ΕΛΤΑ, που παρέθεσα πιο πάνω. Άρση της ατέλειας δεν βρίσκω με ένα γρήγορο ψάξιμο που έκανα. Η ΕΕΤΤ αναφέρει κανονικά το όριο των 22 για εμπορικά αντικείμενα

Συμφωνώ, γι' αυτό μου κάνει εντύπωση. Κάποιο λάθος έγινε και εκτελωνιστηκε το δέμα του. Συγγνώμη αν δεν βάζω παντού τόνους, γράφω από κινητό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Orestis_G είπε

Κάποιο λάκκο έχει η φάβα! Σύμφωνα με τα ΕΛΤΑ:

https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/Τιμ_Ειδικα_Τέλη_Εκτελωνισμού_02_2020.pdf


Όπως βλέπεις, αναφέρει 2/2020. Το δέμα σου θα έπρεπε να είναι χαρακτηρισμένο ως "τελωνειακώς ελεύθερο", άρα max 3 ευρώ (συχνά δεν χρεωνόταν ούτε το 3ευρο, τουλάχιστον στα 4 δέματα που έλαβα μέσα στο Γενάρη δεν είχα χρέωση)
 

Και γω, δεν έχω πληρώσει ποτέ 3 ευρώ η οποιοδήποτε καπέλο για δέματα κάτω από 22 ευρώ δλδ  "τελωνειακός ελεύθερο".

Μάλλον  εκτελωνιστηκε με εκτίμηση πανω από το όριο. Τι άλλο να παίζει 😫

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σελίδα των ΕΛΤΑ πάντως, αναφέρει οτι τα τελωνειακώς ελεύθερα αντικείμενα, δεν επιβαρύνονται με ΦΠΑ και ΔΑΣΜΟΥΣ. Δεν αναφέρει τίποτα για τα τέλη εκτελωνισμού, που φαίνεται οτι χρεώνουν 

https://prnt.sc/qycvaq

Πήρα και εγώ τηλέφωνο σε δυο διαφορετικά τηλ των ΕΛΤΑ, ίδια απάντηση. Απο 3/2 οσα μπουν εκτός Ε.Ε. τρώνε 15€ στο κεφάλι τέλη εκτελωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Orestis_G είπε

@ntemek Όχι, ρε συ, δεν είναι λογικό, διότι ΚΑΚΩΣ εκτελωνίστηκε το τελωνειακώς ελεύθερο δέμα! 15 ευρώ είναι ο εκτελωνισμός, που δεν αφορά τελωνειακώς ελεύθερα! Δηλαδή επειδή κάνουν αυτοί πατάτα, θα χρεώνεσαι εσύ 15άρια; Πού είναι η λογική σε αυτό;

Το λογικό το αναφέρω σύμφωνα με αυτό που έστειλες...

31 λεπτά πριν, dkmaster είπε

Συμφωνώ με τον Ορέστη. Το δέμα σου δε φαίνεται τελωνειακός ελεύθερο, που σημαίνει ότι εκτελωνιστηκε. Τέλος "παράστασης" στην ουσία δεν υπάρχει. Μπαίνει τελωνείο, αν πάει για τελωνειακός ελεύθερο πας στα 3 ευρώ, αν όχι πας για εκτελωνισμό. Πρέπει να το ψάξουμε. 

Συνεπώς, για να εκτελωνιστηκε το δέμα σου θεωρήθηκε η αξία του άνω των 22 ευρω; Ή μηπως η ατέλεια δεν υπάρχει πλέον και είναι όλα εν δυνάμει προς εκτελωνισμό; 

Πιστεύω ότι έχω απάντησει στην ερώτηση σου. Αν ο τελωνειακός αποφασίσει εκείνη την ώρα να τσεκάρει το δέμα, πληρώνεις 15 ευρώ. Αλλιώς το παίρνεις και φέυγεις. Και στο 2ο δέμα το ίδιο έγινε κι αναμένω το 3ο που είναι στη διαδικασί ελέγχου.

28 λεπτά πριν, GnsP είπε

Κάποια πουστιά παίχτηκε. Όλα τα registered απο banggood μου έρχονται με πράσινο αυτοκόλλητο "τελωνειακώς ελεύθερο" με μηδενική χρέωση. Μάλιστα περιμένω ένα σήμερα.

Κι εμένα τόσο καιρό...

24 λεπτά πριν, Orestis_G είπε

@dkmaster Τα περί τελωνειακώς ελευθέρων, αναγράφονται στον τιμοκατάλογο Φλεβάρη των ΕΛΤΑ, που παρέθεσα πιο πάνω. Άρση της ατέλειας δεν βρίσκω με ένα γρήγορο ψάξιμο που έκανα. Η ΕΕΤΤ αναφέρει κανονικά το όριο των 22 για εμπορικά αντικείμενα

Παιδιά...μαζί σας! 1000%! Απλά αναφέρω τι συμβαίνει! Ψάξτε το! Πάρτε τηλέφωνο να ρωτήσετε! Σας έχω δώσει τα νούμερα! Ξανά λεω έχω πάρε την πληροφορία από διαφορετικές πηγές και όλοι μου έδωσαν την ίδια απάντηση! Από 01/02/20 ενεργοποιηθήκε πάλι ο νόμος!

21 λεπτά πριν, dkmaster είπε

Συμφωνώ, γι' αυτό μου κάνει εντύπωση. Κάποιο λάθος έγινε και εκτελωνιστηκε το δέμα του. Συγγνώμη αν δεν βάζω παντού τόνους, γράφω από κινητό. 

Δεν έγινε, το εξήγησα...λάθος σε 2 πακέτα δύσκολο

20 λεπτά πριν, Apaleytos80 είπε

Και γω, δεν έχω πληρώσει ποτέ 3 ευρώ η οποιοδήποτε καπέλο για δέματα κάτω από 22 ευρώ δλδ  "τελωνειακός ελεύθερο".

Μάλλον  εκτελωνιστηκε με εκτίμηση πανω από το όριο. Τι άλλο να παίζει 😫

Το όριο ήταν ΟΚ, το γράφουν και στο χαρτί. Λόγο παράστασης.

9 λεπτά πριν, papp0us είπε

Στη σελίδα των ΕΛΤΑ πάντως, αναφέρει οτι τα τελωνειακώς ελεύθερα αντικείμενα, δεν επιβαρύνονται με ΦΠΑ και ΔΑΣΜΟΥΣ. Δεν αναφέρει τίποτα για τα τέλη εκτελωνισμού, που φαίνεται οτι χρεώνουν 

https://prnt.sc/qycvaq

Πήρα και εγώ τηλέφωνο σε δυο διαφορετικά τηλ των ΕΛΤΑ, ίδια απάντηση. Απο 3/2 οσα μπουν εκτός Ε.Ε. τρώνε 15€ στο κεφάλι τέλη εκτελωνισμού.

Επιτέλους και κάποιος που έκανε το σωστό! 🤩 Ένα τηλ. ρε παιδιά! Να δούμε τι θα κάνουμε στο εξής...

Μόλις μου πουν για το 3ο πακέτο που έχει μικρά αντικείμενα μέσα, θα σας πώ.

Επεξ/σία από ntemek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος νόμος ενεργοποιήθηκε ; Μας δουλεύουν φαίνεται αχχαχαχχχαχ . Να μας πουν ποιος νόμος είναι για να ξέρουμε αλλιώς θα πάρουν 3€. Αφού άμα η αξία είναι κάτω από 22 δεν περνά τελωνείακο έλεγχο απλώς παρουσιάζεται σε αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να πληρώσεις για δέμα άνω τον 22€ 15€ + κτλ οκ είναι λογικό το ξέραμε από πριν αυτό και πάντα παίρναμε ρίσκο ότι μπορεί να πληρώσουμε. Τώρα το να πληρώνεις για δέματα κάτω τον 22€ κάνα 15 επειδή θεώρησε ο τελωνειακός ότι ενδέχεται να είναι παραπάνω η τιμή του εκεί τι να πω θα αρχίσουν να το κάνουν συνήθεια και θα μας έρχονται 15 έτσι να πληρώνουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλο το περνούν τελωνείο και άλλο εκτελωνιζονται. Όλα περνούσαν τελωνείο, και είτε πήγαιναν τελωνειακώς ελεύθερα και πλήρωνες οπότε ήθελαν 3 ευρώ το κόστος παράστασης, είτε πλήρωνες τον εκάστοτε εκτελωνισμό. Άρα πλέον δεν υπάρχει ατέλεια, και η παράσταση από 3 πήγε στα 15 για τα τελωνειακώς ελεύθερα. 

Επεξ/σία από dkmaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγειλα απο περιεργεια κατι που κοστιζει 1ε, αν μου πουν πληρωσε 15ε θα τους πω να το βαλουν ξερουν που.

Προβλεπω οι καταγγελιες να πεφτουν συνεφο αν χρεωνουν 15ε πραγματα που κοστιζουν 1-2-5ε, για να δουμε ποσο θα κρατησει αυτος ο "νομος".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam;jsessionid=C4C62AA01281F44C1D4F7ADE00DCFE34

Εγω παντως εριξα μια καταγγελια στην ΕΕΤΤ για αυτο, αν ειναι ποτε δυνατον να εχουν κατεβασει το CIF στο 0 απλα και μονο για να βγαζουν χρηματα επειδη τελευταια εχουν παρει την κατω βολτα (γιατι εκει ειναι το ολο θεμα, δεν πληρωνεις ΦΠΑ που παει στο κρατος, πληρωνεις απλα Τελη Εκτελωνισμου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...