Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, KalishBioloid είπε

To μόνο που άλλαξε είναι ότι χρεώνουν 15 ευρώ σε όσα μας ζητήσουν να στείλουμε αποδεικτικά μέσω email-sms.

Τα unregistered που παρέλαβες είναι άσχετα με το θέμα.

Δεν είναι άσχετα με το θέμα γιατί σε λίγους μήνες μπορεί να ελέγχονται και χρεώνονται και αυτά.

Και τι θα κάνουμε τότε; Θα ανοίξουμε νέο θέμα, ουσιαστικά για το ίδιο πράγμα;

Άσε που θα είναι πια αργά για αντιδράσεις, αφού θα έχει ήδη καθιερωθεί το 15άρι για δέματα κάτω των 22€ και θα έχει παγιωθεί μία κατάσταση.

Κάποιοι πρέπει να σταματήσετε να βλέπετε μέχρι εκεί που πάει το βήμα σας, και να αρχίσετε να βλέπετε και πιο μακριά. Αλλιώς θα συνεχίσουμε όλοι μας να τρώμε «ξαφνικές» καρπαζιές, να μας αιφνιδιάζουν και να μας πιάνουν απροετοίμαστους, δημιουργώντας τετελεσμένα εις βάρος μας.

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ρωτήσω που είναι λίγο χαζομάρα.

Αν παραγγείλω κάτι χωρίς αριθμό αποστολής.

Ο ταχυδρόμος τα untracking τα αφήνει σε ένα κουτί που έχω δίπλα στην είσοδο του σπιτιού (μονοκατοικία).

Αν φάω το 15αρι θα μου το φέρει σπίτι και θα το αφήσει εκεί ή θα το κρατήσουν στο ταχυδρομείο και θα μου έρθει ειδοποίηση να πάω να το παραλάβω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pavloa είπε

Αν φάω το 15αρι θα μου το φέρει σπίτι και θα το αφήσει εκεί ή θα το κρατήσουν στο ταχυδρομείο και θα μου έρθει ειδοποίηση να πάω να το παραλάβω?

Οταν είναι να πληρώσεις πάντα πας στο ταχυδρομείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pavloa είπε

Αν φάω το 15αρι θα μου το φέρει σπίτι και θα το αφήσει εκεί ή θα το κρατήσουν στο ταχυδρομείο και θα μου έρθει ειδοποίηση να πάω να το παραλάβω?

Προφανως δε θα αφησει το δεμα και αν/οποτε θελεις να πληρωσεις.

Θα ερθει ειδοποιηση να το παρεις απο το ταχυδρομειο.

Μου εχει τυχει παλιωτερα και πληρωσα επιτοπου σε logistics που ειχε αναλαβει κομματι της διανομης αλλα δεν ξερω κατα ποσο εχουν ακομα συμφωνια με τετοιες εταιριες. Ο ταχυδρομος δεν γνωριζω κατα ποσο πληρωνεται κατα την παραδοση τετειες χρεωσεις (πρεπει να δινει αποδειξη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Δεν είναι άσχετα με το θέμα γιατί σε λίγους μήνες μπορεί να ελέγχονται και χρεώνονται και αυτά.

Και τι θα κάνουμε τότε; Θα ανοίξουμε νέο θέμα, ουσιαστικά για το ίδιο πράγμα;

Άσε που θα είναι πια αργά για αντιδράσεις, αφού θα έχει ήδη καθιερωθεί το 15άρι για δέματα κάτω των 22€ και θα έχει παγιωθεί μία κατάσταση.

Κάποιοι πρέπει να σταματήσετε να βλέπετε μέχρι εκεί που πάει το βήμα σας, και να αρχίσετε να βλέπετε και πιο μακριά. Αλλιώς θα συνεχίσουμε όλοι μας να τρώμε «ξαφνικές» καρπαζιές, να μας αιφνιδιάζουν και να μας πιάνουν απροετοίμαστους, δημιουργώντας τετελεσμένα

Κ εγω αυτης της αποψης ειμαι προς το παρων οι ελεγχοι σε δεματα κατω των 22 ευρω θα ειναι πολυ ελαχιστοι κ θα αυξανονται με το καιρο μεχρι που θα καθιερωθει...

Ουδέν μονιμότερον του προσωρινού .....

Αυτο ισχυει σε ολα ..... Αν φας το αγγουρι μονομιας θα αντιδρασεις αν στο βαλουν σιγα σιγα θα το συνηθισεις κ δεν θα μιλας 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταίες 10 μέρες αμφιβάλλω αν έχει κάποιος παραγγείλει δέματα αξίας κάτω από 22 ευρώ.Όποια δέματα υπάρχουν στα τελωνεία θα φύγουν για τον παραλήπτη τουςκαι οι αποθήκες τους θα αδειάσουν και πλέον  δε θα έρχονται δεματάκια μικρής αξίας, τότε θα φανεί με λιγότερη δουλειά τι ψαξιμο θα κάνουν οι τελωνειακοί.

Θα τα ελέγχουν όλα ή θα κάνουν επιλογές?

Δύσκολα τα πράγματα....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikosgnr είπε

Πότε είχες κάνει τη παραγγελία?

22-11-2019. Σημειωτέον πως επί  1+  μήνα ήταν στο τελωνείο ...

Επεξ/σία από Gk2016
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν παρακαλώ σταματήστε να λέτε απόψεις όταν πρέπει να αναφέρεστε σε γεγονότα. πχ μη λέτε δεν άλλαξε κάτι γιατί αυτό ίσχυε και πριν αλλά τα 3 έγιναν 15 και κάτι τέτοια παρόμοια. Δεν εξετάζω σωστό ή λάθος έτσι? Το γεγονός είναι ότι ακόμα και αν υπήρχε και προβλεπόταν το 3 δεν ίσχυε, δεν λέω αν υπήρχε γραμμένο λέω αν εφαρμοζόταν, όπως η απαγόρευση του καπνίσματος που υπήρχε αλλά δεν "υπήρχε". Είμαι σίγουρος ότι όλοι όσοι ασχολούνται καιρό με το άθλημα ήξεραν ότι αν η εταιρεία αποστολής συνεργαζόταν με τα ΕΛΤΑ (συνήθως κρατικές εταιρείες ανάλογες με τα ΕΛΤΑ ή και άλλες φθηνές εταιρίες) δεν θα πλήρωναν τίποτα όσο και να έκανε το προϊόν. Τώρα αν ανοιγόταν δειγματοληπτικά και ήταν κάτω από το εν λόγω ποσό πάλι δεν πληρώναμε κάτι (για το κόστος του κόπου τους)  και μάλιστα έμπαινε και το ταμπελάκι ότι ανοίχτηκε το δέμα κτλ. Αν σε δειγματοληπτικό έλεγχο ήταν πάνω από το όριο τότε πληρώναμε τα προβλεπόμενα. Επίσης αν έπεφτες στα νύχια εταιρείας εκτός ΕΛΤΑ πλήρωνες πάντα και πολλά. 

Αυτά γινόντουσαν και είναι γραμμένα πολλάκις εδώ και αλλού. Τώρα αν ξαφνικά εμείς τα ΕΛΤΑ αρχίζουμε να κάνουμε τα προβλεπόμενα και αν είναι προβλεπόμενα, δίκαια και νόμιμα ελέγχεται, σωστά? αλλά όχι για μόνο για 3 αλλά για 15 ευρώ και για όσα και όποια θέλουμε, γουστάρουμε κτλ δέματα (όχι δειγματοληπτικά) ε αυτό δεν το λες και λίγο, δεν λες τα ίδια ίσχυαν και άλλα που διαβάζω εδώ. Είναι τεράστια αλλαγή φίλοι μου και όποιος λέει όχι ίσως το λέει και εκ του πονηρού δεν ξέρω. Σαν να λέμε ξαφνικά γράφουμε όλα ανεξαιρέτως τα παρκαρισμένα ότι ακριβώς λέει ο νόμος ας πούμε δίχως να έχουμε φτιάξει πάρκινγκ και δίχως να δώσουμε ποιότητα δρόμων και αυξήσεις μισθών, δίχως να δώσουμε μια εναλλακτική βρε αδερφέ. Και λέει ο άλλος αυτό ίσχυε κύριοι και πριν δεν άλλαξε κάτι, είσαι τόσα μέτρα από πυροσβεστικό κρουνό και 9 μέτρα από διάβαση πεζών κτλ Ε όχι ρε παίδες κάτι πολύ μεγάλο αλλαξε, σίγουρα κάτι άλλαξε....

Αυτά δίχως παρεξήγηση, έτσι? και σίγουρα δίχως πρόθεση αντιπαράθεσης....

Επεξ/σία από dedalos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Marios1981 είπε

Κ εγω αυτης της αποψης ειμαι προς το παρων οι ελεγχοι σε δεματα κατω των 22 ευρω θα ειναι πολυ ελαχιστοι κ θα αυξανονται με το καιρο μεχρι που θα καθιερωθει...

Ουδέν μονιμότερον του προσωρινού .....

Αυτο ισχυει σε ολα ..... Αν φας το αγγουρι μονομιας θα αντιδρασεις αν στο βαλουν σιγα σιγα θα το συνηθισεις κ δεν θα μιλας 

Ακριβώς.
Πάρε εδώ και ένα παράδειγμα, σημερινό είναι.

Είναι και ευχαριστημένος που πλήρωσε 3€ αντί για 15€. Και ποιος δεν ήταν στην θέση του...

 

1.jpg

2.jpg

Τα 3€ πριν μερικούς μήνες μας φαινόταν αδιανόητο να τα πληρώνουμε... τώρα θα λέμε και ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Ακριβώς.
Πάρε εδώ και ένα παράδειγμα, σημερινό είναι.

Είναι και ευχαριστημένος που πλήρωσε 3€ αντί για 15€. Και ποιος δεν ήταν στην θέση του...

1.jpg

2.jpg

Έχεις πρόσβαση σ'αυτόν; Του το βάλανε για έλεγχο και τον χρεώσανε, ή απλά επειδή ηταν δέμα(ανω των 2 κιλων) του κάτσανε το 3ευρω αν και ελεύθερο; Να δούμε τι παίζει και με το τρίεύρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsaftsif είπε

Τις τελευταίες 10 μέρες αμφιβάλλω αν έχει κάποιος παραγγείλει δέματα αξίας κάτω από 22 ευρώ.Όποια δέματα υπάρχουν στα τελωνεία θα φύγουν για τον παραλήπτη τουςκαι οι αποθήκες τους θα αδειάσουν και πλέον  δε θα έρχονται δεματάκια μικρής αξίας, τότε θα φανεί με λιγότερη δουλειά τι ψαξιμο θα κάνουν οι τελωνειακοί.

Θα τα ελέγχουν όλα ή θα κάνουν επιλογές?

Δύσκολα τα πράγματα....

Σωστή και αυτή η σκέψη. Μειώνεται ο φόρτος εργασίας και αυξάνεται το ποσοστό των ελεγχόμενων δεμάτων.

Μόλις τώρα, papp0us είπε

Έχεις πρόσβαση σ'αυτόν; Του το βάλανε για έλεγχο και τον χρεώσανε, ή απλά επειδή ηταν δέμα(ανω των 2 κιλων) του κάτσανε το 3ευρω αν και ελεύθερο; Να δούμε τι παίζει και με το τρίεύρω

Το βρήκα στο myphone, ψάχνω τώρα να βρω περισσότερες πληροφορίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παρελαβα την Παρασκευη φορτιστη απο bangood 13.80 και δεν πληρωσα κατι.Σημερα παρελαβα πακετο με διαφορα(tempered,καλωδια κλπ) το οποιο εκανε 19.00 απο bangood και αυτο.δεν πληρωσα τπτ αλλα η αληθεια ειναι οτι περιμενα να την φαω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dedalos91 είπε

Λοιπόν παρακαλώ σταματήστε να λέτε απόψεις όταν πρέπει να αναφέρεστε σε γεγονότα. πχ μη λέτε δεν άλλαξε κάτι γιατί αυτό ίσχυε και πριν αλλά τα 3 έγιναν 15 και κάτι τέτοια παρόμοια. Δεν εξετάζω σωστό ή λάθος έτσι? Το γεγονός είναι ότι ακόμα και αν υπήρχε και προβλεπόταν το 3 δεν ίσχυε, δεν λέω αν υπήρχε γραμμένο λέω αν εφαρμοζόταν, όπως η απαγόρευση του καπνίσματος που υπήρχε αλλά δεν "υπήρχε". Είμαι σίγουρος ότι όλοι όσοι ασχολούνται καιρό με το άθλημα ήξεραν ότι αν η εταιρεία αποστολής συνεργαζόταν με τα ΕΛΤΑ (συνήθως κρατικές εταιρείες ανάλογες με τα ΕΛΤΑ ή και άλλες φθηνές εταιρίες) δεν θα πλήρωναν τίποτα όσο και να έκανε το προϊόν. Τώρα αν ανοιγόταν δειγματοληπτικά και ήταν κάτω από το εν λόγω ποσό πάλι δεν πληρώναμε κάτι (για το κόστος του κόπου τους)  και μάλιστα έμπαινε και το ταμπελάκι ότι ανοίχτηκε το δέμα κτλ. Αν σε δειγματοληπτικό έλεγχο ήταν πάνω από το όριο τότε πληρώναμε τα προβλεπόμενα. Επίσης αν έπεφτες στα νύχια εταιρείας εκτός ΕΛΤΑ πλήρωνες πάντα και πολλά. 

Αυτά γινόντουσαν και είναι γραμμένα πολλάκις εδώ και αλλού. Τώρα αν ξαφνικά εμείς τα ΕΛΤΑ αρχίζουμε να κάνουμε τα προβλεπόμενα και αν είναι προβλεπόμενα, δίκαια και νόμιμα ελέγχεται, σωστά? αλλά όχι για μόνο για 3 αλλά για 15 ευρώ και για όσα και όποια θέλουμε, γουστάρουμε κτλ δέματα (όχι δειγματοληπτικά) ε αυτό δεν το λες και λίγο, δεν λες τα ίδια ίσχυαν και άλλα που διαβάζω εδώ. Είναι τεράστια αλλαγή φίλοι μου και όποιος λέει όχι ίσως το λέει και εκ του πονηρού δεν ξέρω. Σαν να λέμε ξαφνικά γράφουμε όλα ανεξαιρέτως τα παρκαρισμένα ότι ακριβώς λέει ο νόμος ας πούμε δίχως να έχουμε φτιάξει πάρκινγκ και δίχως να δώσουμε ποιότητα δρόμων και αυξήσεις μισθών, δίχως να δώσουμε μια εναλλακτική βρε αδερφέ. Και λέει ο άλλος αυτό ίσχυε κύριοι και πριν δεν άλλαξε κάτι, είσαι τόσα μέτρα από πυροσβεστικό κρουνό και 9 μέτρα από διάβαση πεζών κτλ Ε όχι ρε παίδες κάτι πολύ μεγάλο αλλαξε, σίγουρα κάτι άλλαξε....

Αυτά δίχως παρεξήγηση, έτσι? και σίγουρα δίχως πρόθεση αντιπαράθεσης....

Το ίδιο ίσχυε ρε παιδιά και πριν το '17, που για να σταματήσει δέμα στο τελωνείο με ΕΛΤΑ έπρεπε να παραγγείλεις ολόκληρο κοντέινερ. όχι 22€, 522€  πράγμα να έπαιρνες ερχόταν όμορφα και ωραία, χωρίς τριγωνικές και αηδίες.

ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΤΥΠΟ γίνεται επανειλημμένως, νομίζω οτι είναι λίγο πολύ αναναμενόμενο οτι θα σταματήσει. Για αυτό και εφαρμόσανε τα προβλεπόμενα. 

Αν παρκάρουν 10 γειτονες παράνομα, 99% δε θα ασχοληθεί κανείς, άν έρθει η σάρα η μάρα και το κακό συναπάντημα και παρατάει το αμάξι όπου βρεί κάποιος θα ασχοληθεί. 

Και για το κάπνισμα που λές, Δεν ίσχυε, ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΙΣΧΥΣΕ. Το για πόσο και το κατα πόσο το τήρησαν /θα τηρήσουν τελικά είναι άλλη κουβέντα και στη μία περίπτωση και στην άλλη.

Τα ΕΛΤΑ δε γινονται προβλεπόμενα λόγω του αισθήματος δικαίου, που ξαφνικά τα έπιασε, ούτε αποφάσισε ξαφνικά να καταπολεμήσει τις εισαγωγές για να τονώσει την εσωτερική αγορά. ΛΕΦΤΑ ΘΕΛΕΙ. Και τα παίρνει οπως μπορεί να τα πάρει. 

Το "ξαφνικά θυμήθηκε να εισπράττει κάτι που είχε χεσμένο" απέχει απο το "παράνομα εισπράττει αυτό που εισπράττει" 

Και το κράτος είχε γραμμένα επι χρόνια δασμούς και ΦΠΑ απο πακέτα άνω των 22€ αλλα οταν τα πακέτα έγιναν πολλά και το χρήμα ήταν πολύ τα θυμήθηκε για τα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, papp0us είπε

Το ίδιο ίσχυε ρε παιδιά και πριν το '17, που για να σταματήσει δέμα στο τελωνείο με ΕΛΤΑ έπρεπε να παραγγείλεις ολόκληρο κοντέινερ. όχι 22€, 522€  πράγμα να έπαιρνες ερχόταν όμορφα και ωραία, χωρίς τριγωνικές και αηδίες.

επαναλαμβάνω ότι αυτό που θίγω και λέω ότι με ενοχλεί είναι το όσοι λένε ότι "ε δεν έγινε και τίποτα, αυτό ίσχυε ας το δεχτούμε (αδιαμαρτύρητα), δεν άλλαξε τίποτα"

Επεξ/σία από dedalos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, dedalos91 είπε

επαναλαμβάνω ότι αυτό που θίγω και λέω ότι με ενοχλεί είναι το όσοι λένε ότι "ε δεν έγινε και τίποτα, ας το δεχτούμε (αδιαμαρτύρητα), δεν άλλαξε τίποτα"

Και βέβαια άλλαξαν. Ως έχουμε τώρα, χάσαμε τη σιγουριά οτι >22€ έρχεται σπιτάκι μας χωρίς άλλη χρέωση, και αν τελικά επεκταθεί σε ολα τα δέματα, χάσαμε τα πάντα. 

Προσωπικά δεν έχω λύση, γιατι δεν ξέρουμε ουτε τη συχνότητα, μιας και μιλάμε για διαδικασία που έχει ξεκινήσει μια εβδομάδα, ούτε τίποτα. Αυτό δε σημαίνει οτι αν διαβάζω εντελώς αβάσιμα πράγματα θα πρέπει να παίζω το ντέφι "κάτω τα ελτά, οι δημόσιοι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ θέλουν τα λεφτά μας"

Δώστε μου μια καλή λύση, με βάση και σωστό συλλογισμό, που με το φτωχό μου το μυαλό δε βρίσκω, και θα την υποστηρίξω. 

Ας μη συγχέουμε όμως το "καθίστε να δούμε τι θα κάνουμε " και το "ας μην κάνουμε τίποτα"

Ενιγουέι, εγώ είπα όσο σκεφτομαι, αν δεν περάσει τουλάχιστον ενα εικοσαήμερο να βγουν απο το τελωνείο οσα έχουν κολλήσει μήνες τώρα, και να έρθουν και καινούργια πακέτα να δουμε πως θα αντιδράσουν στα ΕΛΤΑ, μιλάμε στον αέρα.

Επεξ/σία από papp0us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...