Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Idiabb είπε

Ναι έχεις δίκιο, απλά το λάθος είναι λάθος. Η μετατροπή έγινε από δολάρια σε ευρώ όπως έγραψες και στατιστική αξία υπολογίστηκε στα 38,88 ε.

Λαθος αλλα δεν αξιζει να ασχοληθεις και πολυ για 1-2 ευρω.

Εχει τυχει και σε εμενα στο παρελθον. Απο τη στιγμη που το δεμα σου τυπικα σωστα χρεωθηκε απο το τελωνειο, τα 1-2 ευρω δεν ειναι λογος για να κυνηγησεις ακριβη χρεωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Manos-Sx είπε

Γιατί τη Τρίτη αυτό το ορθογραφικό στο τόνο το είχαν διορθώσει. άρα βρίσκονται σε πανικό εκεί μέσα

Ποσο θα θελαμε να μαθουμε τι κανουν.
Το εχουμε ψαξει απο ολες τις πλευρες....δεν παει αλλο! 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kosutasu22 είπε

Λαθος αλλα δεν αξιζει να ασχοληθεις και πολυ για 1-2 ευρω.

Εχει τυχει και σε εμενα στο παρελθον. Απο τη στιγμη που το δεμα σου τυπικα σωστα χρεωθηκε απο το τελωνειο, τα 1-2 ευρω δεν ειναι λογος για να κυνηγησεις ακριβη χρεωση.

Όπως τα λες είναι. Δεν αξίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Δεν βλέπω ουσιαστική διαφορά...

Έιμαι περίεργος να δω πως θα το πλασάρουν τώρα!

ΥΓ. Και όλα αυτά γιατί ρίξανε την ατέλεια στα 22 ευρώ από 150 και γίνεται μάχη στο τελωνείο...

 Δεν υπήρξε ποτε ατέλεια 150 ευρω

Υπήρξε ανοχή για αγορες μεχρι 100 δολάρια η οποια καταργήθηκε, το οποιο ηταν θέμα χρονου να συμβεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Manos-Sx είπε

Ενδιαφέρον παρατήρησή. Γιατί τη Τρίτη αυτό το ορθογραφικό στο τόνο το είχαν διορθώσει. άρα βρίσκονται σε πανικό εκεί μέσα και καλά να πάθουν με αυτά που κάνουν...

Πάλι τώρα το έχουν διορθώσει.

Να υπήρχε τρόπος να βλέπαμε πόσες φορές έχουν ανεβάσει το συγκεκριμένο pdf, θα είχε πολύ πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, papp0us είπε

Στην επόμενη "αναθεώρηση" το ξαναέβαλαν :P

Τι 'ναι αυτά ρε!;

Δηλαδή τι;
Δέχονται τόσες πολλές Αίτησης Επανεξέτασης Δασμών, οι οποίες στην πλειονότητα τους δεν δικαιώνονται, οπότε για να γλυτώσουν χαρτούρα έβαλαν 12€ κόστος επανεξέτασης για να αποτρέπουν τις «άκυρες» αιτήσεις;
Θεωρούν ότι υπάρχουν τόσοι χαζοί στην Ελλάδα που δεν ξέρουν μετά από τόσο χρόνια που μας παιδεύει το τελωνείο και τόσα άρθρα που έχουν γραφτεί, αν οι χρεώσεις που τους επιβλήθηκαν είναι σωστές ή λάθος;
Εγώ δεν το πιστεύω ότι υπάρχουν τόσοι χαζοί.


Πάντως, αν από τον επίσημο τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ δεν βγει αυτό:

Προσοχή - Χαράτσι -.jpg

το παραθυράκι παραμένει και ουσιαστικά δεν έχουμε καταφέρει κάτι. Το είπε και ο @Manos-Sx πριν.

Εγώ θεωρώ ότι και το χαράτσι Αίτησης Επανεξέτασης Δασμών δεν είναι σωστό.
 

Βάζω και τα pdf αρχεία των τιμοκατολόγων Φεβρουαρίου 2020 και Νοεμβρίου 2018, για να φαίνεται η διαφορά. Νομίζω τότε τον Νοέμβρη ήταν που έβαλαν το 3ευρο;

Αλλα σοβαρά τώρα, πιστεύουν ότι απλά με μία ακόμα ανακοίνωση που θα βγάλουν και με μερικά άρθρα που θα έχουν τίτλο «Πήραν πίσω το χαράτσι των ΕΛΤΑ» θα τους πιστέψουμε και θα το αφήσουμε εκεί;

Περιμένουμε μαζί με την νέα ανακοίνωση των ΕΛΤΑ, να δούμε και επίσημες και έμπρακτες αλλαγές στον τιμοκατάλογο.

Νεα ειδικά τέλη εκτελωνισμου_11_2018_final.pdf

4_Τιμ_Ειδικα_Τέλη_Εκτελωνισμού_02_2020 (14.02).pdf

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Τι 'ναι αυτά ρε!;

Δηλαδή τι;
Δέχονται τόσες πολλές Αίτησης Επανεξέτασης Δασμών, οι οποίες στην πλειονότητα τους δεν δικαιώνονται, οπότε για να γλυτώσουν χαρτούρα έβαλαν 12€ κόστος επανεξέτασης για να αποτρέπουν τις «άκυρες» αιτήσεις;
Θεωρούν ότι υπάρχουν τόσοι χαζοί στην Ελλάδα που δεν ξέρουν μετά από τόσο χρόνια που μας παιδεύει το τελωνείο και τόσα άρθρα που έχουν γραφτεί, αν οι χρεώσεις που τους επιβλήθηκαν είναι σωστές ή λάθος;
Εγώ δεν το πιστεύω ότι υπάρχουν τόσοι χαζοί.


Πάντως, αν από τον επίσημο τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ δεν βγει αυτό:

Προσοχή - Χαράτσι -.jpg

το παραθυράκι παραμένει και ουσιαστικά δεν έχουμε καταφέρει κάτι. Το είπε και ο @Manos-Sx πριν.

Εγώ θεωρώ ότι και το χαράτσι Αίτησης Επανεξέτασης Δασμών δεν είναι σωστό.
 

Βάζω και τα pdf αρχεία των τιμοκατολόγων Φεβρουαρίου 2020 και Νοεμβρίου 2018, για να φαίνεται η διαφορά. Νομίζω τότε τον Νοέμβρη ήταν που έβαλαν το 3ευρο;

Αλλα σοβαρά τώρα, πιστεύουν ότι απλά με μία ακόμα ανακοίνωση που θα βγάλουν και με μερικά άρθρα που θα έχουν τίτλο «Πήραν πίσω το χαράτσι των ΕΛΤΑ» θα τους πιστέψουμε και θα το αφήσουμε εκεί;

Περιμένουμε μαζί με την νέα ανακοίνωση των ΕΛΤΑ, να δούμε και επίσημες και έμπρακτες αλλαγές στον τιμοκατάλογο.

Νεα ειδικά τέλη εκτελωνισμου_11_2018_final.pdf 77 kB · 0 downloads

δεν ειναι παραθυράκι. ειναι ακριβώς το ίδιο που ανακοινώσανε με διαφορετική διατύπωση. Και πριν διαλογή κάνανε, και τωρα αυτο λέει εδω. Το θέμα ειναι οσα σαιτ ανέβασαν ειδηση απο που πηραν την πληροφορία? Που ειναι η επισημη ενημέρωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Τι 'ναι αυτά ρε!;

Δηλαδή τι;
Δέχονται τόσες πολλές Αίτησης Επανεξέτασης Δασμών, οι οποίες στην πλειονότητα τους δεν δικαιώνονται, οπότε για να γλυτώσουν χαρτούρα έβαλαν 12€ κόστος επανεξέτασης για να αποτρέπουν τις «άκυρες» αιτήσεις;
Θεωρούν ότι υπάρχουν τόσοι χαζοί στην Ελλάδα που δεν ξέρουν μετά από τόσο χρόνια που μας παιδεύει το τελωνείο και τόσα άρθρα που έχουν γραφτεί, αν οι χρεώσεις που τους επιβλήθηκαν είναι σωστές ή λάθος;
Εγώ δεν το πιστεύω ότι υπάρχουν τόσοι χαζοί.


Πάντως, αν από τον επίσημο τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ δεν βγει αυτό:

Προσοχή - Χαράτσι -.jpg

το παραθυράκι παραμένει και ουσιαστικά δεν έχουμε καταφέρει κάτι. Το είπε και ο @Manos-Sx πριν.

Εγώ θεωρώ ότι και το χαράτσι Αίτησης Επανεξέτασης Δασμών δεν είναι σωστό.
 

Βάζω και τα pdf αρχεία των τιμοκατολόγων Φεβρουαρίου 2020 και Νοεμβρίου 2018, για να φαίνεται η διαφορά. Νομίζω τότε τον Νοέμβρη ήταν που έβαλαν το 3ευρο;

Αλλα σοβαρά τώρα, πιστεύουν ότι απλά με μία ακόμα ανακοίνωση που θα βγάλουν και με μερικά άρθρα που θα έχουν τίτλο «Πήραν πίσω το χαράτσι των ΕΛΤΑ» θα τους πιστέψουμε και θα το αφήσουμε εκεί;

Περιμένουμε μαζί με την νέα ανακοίνωση των ΕΛΤΑ, να δούμε και επίσημες και έμπρακτες αλλαγές στον τιμοκατάλογο.

Νεα ειδικά τέλη εκτελωνισμου_11_2018_final.pdf 77 kB · 1 download

4_Τιμ_Ειδικα_Τέλη_Εκτελωνισμού_02_2020 (14.02).pdf 154 kB · 0 downloads

Πιθανότατα είναι μέτρο αποτροπής για επαναξέταση αν δεν είσαι σίγουρος. Την ίδια ώρα είμαι 150% σίγουρος οτι το 99% όσων χρεώθηκαν λάθος στο τελωνείο δεν είχαν ιδέα για το δικαίωμα επανεξέτασης, ούτε και οταν ηταν τσάμπα. Βαλε τώρα και τα 12€ που πρέπει να δεσμεύσεις για την επανεξέταση και πάει αυτό το "πρόβλημα".  Αυτό βέβαια σταματάει στο επίπεδο της κουτοπονηριάς, δεν χρεώνεται ουσιαστικά κανείς. Όσοι έχουν αδικηθεί μπορούν ακόμα να βρουν το δίκιο τους. Το 15άρι είναι άλλο θέμα.

Το βασικό είναι να δούμε αυτή την εγκύκλιο της ΑΑΔΕ, και πράγματι να τους το απαγορεύει, γιατι τότε ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΛΟΓΟ είναι παράνομο, Ας βάλουν αστεράκια, ας βάλουν υποσημειώσεις, ας βάλουν λαμπάκια δεξιά αριστερά. Αυτό δεν το έχουμε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Άρα έχουμε 3 κατηγορίες υπαλλήλων στην διαδικασία:

- Τελωνειακός
- Εκτελωνιστής
- Υπάλληλος ΕΛΤΑ

Εγώ είχα την εντύπωση ότι οι τελωνειακοί, εκτός από τον έλεγχο, μπορούν και να εκτελωνίζουν.

Κακώς είχες αυτή την εντύπωση, αφού το έχουμε γράψει πολλές φορές ότι άλλη η δουλειά του τελωνειακού και άλλη εκείνη του εκτελωνιστή.

Ο εκτελωνιστής δουλεύει επαγγελματικά, κυρίως, στον εμπορικό τομέα (εισαγωγές-εξαγωγές εμπορικών προϊόντων) και σπάνια στα ταχυδρομικά δέματα και μόνον όταν ο παραλήπτης του αναθέσει τον εκτελωνισμό του δέματός του επειδή ο ίδιος δεν μπορεί να πάει στο αεροδρόμιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και εγώ δέματα μέσα στον Φεβρουάριο χωρίς επιπλέον χρέωση. Ένα μικρού μεγέθους (τζαμάκι για κινητό) και ένα μεγάλο (led φωτιστικό 50εκ).

Κάποια άλλα που περιμένω από τον Νοέμβριο τα έχω ξεγράψει. Θα αναμείνω λίγες ακόμη μέρες και θα ζητήσω refund..

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...