Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, akispap1987 είπε

Καλησπερα. Πριν λιγες ημερες μου ενεργοποιήθηκε το Nova FTTH 200mbps και εχω μια ερωτηση.

Είναι λογικο να μου πιανει 190-193 mbps ΜΟΝΟ οταν είμαι συνδεδεμένος στο 5Ghz? Mολις αλλαζω σε 2,4 η μεγιστη ταχυτητα πανω απ το ρουτερ ειναι max στα 47 και μολις απομακρύνομαι όλο και πέφτει.

 

Λογικό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπέρα σίγουρα θα εχει απαντηθεί αλλά δεν το βρήκα στην αναζήτηση.Αυτην την στιγμή σπίτι εχω vdsl 50 και θα ήθελα να το μετατρέψω σε fiber αλλά η εταιρεία που είμαι δεν το υποστηρίζει.Στην πολυκατοικία έχουν γίνει εργασίες από ΟΤΕ και εξω απο το σπίτι εχω τον δρομολογητή,μηπως γνωρίζεται το κόστος εγκαταστασης της οπτικης μέσα στο σπίτι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, VLAD1979 said:

μηπως γνωρίζεται το κόστος εγκαταστασης της οπτικης μέσα στο σπίτι ?

Προς το παρόν, δωρεάν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Θέλω να φτιάξω από μόνος μου μια προεγκατάσταση ώστε όταν κάποια στιγμή χρειαστεί να μπει η οπτική στη συνδεσή μου,
να έρθει το συνεργείο και το μόνο που να κάνει να είναι να περάσει την ίνα από τα εντοιχισμένα κανάλια της δικής μου προεγκατάστασης.

Κάποια πράγματα τα έχω και δεν τα έχω υπόψη.
Πχ κανάλια >20x20mm
και αποκλειστική δρομολόγηση της οπτικής με ελάχιστη επιτρεπόμενη κάμψη 20 Χ [Εξωτερική Διάμετρο του καλωδίου].

Τα ερωτήματά μου:

1.Η δρομολόγηση της οπτικής να πρέπει σε όλο το μήκος της να γίνεται στα κανάλια
ή μπορεί ενδιάμεσα να έχει και κουτιά διακλάδωσης;
Τα κανάλια πρέπει να μπορούν να ανοίγουν ολόκληρα κατά μήκος ή αρκεί να υπάρχουν κατάλληλα σημεία πρόσβασης;

2. Πρακτικά η ελάχιστη επιτρεπόμενη κάμψη πώς μεταφράζεται;
Είναι αποδεκτή μια συμβολή σε ορθή γωνία μεταξύ δύο καναλιών το καθένα 20x20mm;

3. Υπάρχει κάποιος περιορισμός στην όδευση των καναλιών;
Ας πούμε αν εγώ για τους δικούς μου λόγους
θέλω τα κανάλια να περνάνε μέσα στην τοιχοποιία ψηλά κοντά στο ύψος του ταβανιού,
υπάρχει περιορισμός ως προς αυτό;
Ή αν παρομοίως και η οπτική πρίζα θέλω να βρίσκεται ψηλά ή εντοιχισμένη ή σε κάποιο ερμάριο
υπάρχει περιορισμός;
Ή υπάρχει περιορισμός παρεμβολών λχ από παρακείμενα ηλεκτρολογικά στοιχεία (ηλεκτρικά καλώδια, μπουάτ κουδουνιού, ηλεκτρικός πίνακας κλπ);

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και εγώ το έκανα αυτό και τα περισσότερα τα ρώτησα και τα συζήτησα με τον τεχνικό την πρώτη φορά που ήρθε να κάνει την αυτοψία, θα σου πω τα όσα ξέρω:

7 ώρες πριν, bicasa6184 είπε

1.Η δρομολόγηση της οπτικής να πρέπει σε όλο το μήκος της να γίνεται στα κανάλια
ή μπορεί ενδιάμεσα να έχει και κουτιά διακλάδωσης;

Αν τα κουτιά μπορούν να ανοίγουν και δεν έχουν άλλα καλώδια μέσα, τότε είναι οκ.

7 ώρες πριν, bicasa6184 είπε

Τα κανάλια πρέπει να μπορούν να ανοίγουν ολόκληρα κατά μήκος ή αρκεί να υπάρχουν κατάλληλα σημεία πρόσβασης;

Αν είναι κανάλι θα πρέπει να ανοίγει ολόκληρο γιατί στα κανάλια δεν μπαίνει σωλήνας. Εκεί που δεν μπαίνει κανάλι (π.χ. όταν περνάει μέσα από τρύπα μεσότοιχου ή εσωτερικά από κάγκελο), μπαίνει πλαστικό σωληνάκι και περνάει από μέσα η ίνα – εκεί προφανώς δεν απαιτείται και δεν γίνεται να ανοίγει ολόκληρο κατά μήκος.

7 ώρες πριν, bicasa6184 είπε

2. Πρακτικά η ελάχιστη επιτρεπόμενη κάμψη πώς μεταφράζεται;
Είναι αποδεκτή μια συμβολή σε ορθή γωνία μεταξύ δύο καναλιών το καθένα 20x20mm;

Η οπτική ίνα μπορεί να κάμψει επιτυχώς σε ορθή γωνία σε κανάλι 10x10mm. Σε αρκετά σημεία εμένα είναι έτσι καθώς έβαλα λεπτό καναλάκι.

7 ώρες πριν, bicasa6184 είπε

3. Υπάρχει κάποιος περιορισμός στην όδευση των καναλιών;
Ας πούμε αν εγώ για τους δικούς μου λόγους θέλω τα κανάλια να περνάνε μέσα στην τοιχοποιία ψηλά κοντά στο ύψος του ταβανιού, υπάρχει περιορισμός ως προς αυτό;

Κανένα θέμα από και όπου θες.

7 ώρες πριν, bicasa6184 είπε

Ή αν παρομοίως και η οπτική πρίζα θέλω να βρίσκεται ψηλά ή εντοιχισμένη ή σε κάποιο ερμάριο υπάρχει περιορισμός;

Η πρίζα πρέπει υποχρεωτικά να μπει σε σταθερό σημείο τοίχου, ανεξάρτητα που είναι αυτό.

7 ώρες πριν, bicasa6184 είπε

Ή υπάρχει περιορισμός παρεμβολών λχ από παρακείμενα ηλεκτρολογικά στοιχεία (ηλεκτρικά καλώδια, μπουάτ κουδουνιού, ηλεκτρικός πίνακας κλπ);

Ένα από τα πολλά πλεονεκτήματα της οπτικής ίνας είναι ότι το σήμα δεν επηρεάζεται από πρόκληση ηλεκτρομαγνητικών παρεμβολών εξαιτίας ηλεκτρικών συσκευών κλπ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 hours ago, bicasa6184 said:

Θέλω να φτιάξω από μόνος μου μια προεγκατάσταση ώστε όταν κάποια στιγμή χρειαστεί να μπει η οπτική στη συνδεσή μου,

Βιάζεσαι? Αν όχι περιμένεις Smart Readiness Go Beyond (smartreadiness.gov.gr)

Smart Readiness: Αντίστροφη μέτρηση για τα voucher για οπτικές ίνες και γρήγορο ίντερνετ | Ειδήσεις (dikaiologitika.gr)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, bicasa6184 είπε

Καλημέρα.

Θέλω να φτιάξω από μόνος μου μια προεγκατάσταση ώστε όταν κάποια στιγμή χρειαστεί να μπει η οπτική στη συνδεσή μου,
να έρθει το συνεργείο και το μόνο που να κάνει να είναι να περάσει την ίνα από τα εντοιχισμένα κανάλια της δικής μου προεγκατάστασης.

Να μην κανεις απολυτως τιποτα. Ειδα εγκατασταση οπτικης ινας Cosmote απο συνεργείο με "αορατη ινα".

Εχω 1.5 βαθμο μυωπια, και 1 αστιγματισμο. Δεν μπορω να την δω ουτε απο τους 20 ποντους. Σαν αορατη πετονια ειναι. Ουτε καν ξετρυπημα δεν εγινε για να μπει μεσα στο σπιτι. Μπηκε απο την κασα της πορτας ασφαλειας.

Δεν φαινεται απολυτως τιποτα! μονο το πριζακι στον τοιχο, που το βλεπεις και απορεις τι κανει εκει!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Και ποια είναι η έννοια και η χρησιμότητα ενός τέτοιου voucher; Πληρώνονται ή δεν πληρώνονται τα συνεργεία να κάνουν αυτή τη δουλειά όταν έρχεται η οπτική ίνα έξω από το σπίτι; Σε τι αποσκοπεί; Γιατί να πληρώνει έξτρα ο φορολογούμενος; Πραγματικά, δεν καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, georgeole said:

Και ποια είναι η έννοια και η χρησιμότητα ενός τέτοιου voucher; Πληρώνονται ή δεν πληρώνονται τα συνεργεία να κάνουν αυτή τη δουλειά όταν έρχεται η οπτική ίνα έξω από το σπίτι; Σε τι αποσκοπεί; Γιατί να πληρώνει έξτρα ο φορολογούμενος; Πραγματικά, δεν καταλαβαίνω.

Σε κάποιες περιπτώσεις πχ μονοκατοικίες, μπορεί να χρειαστεί να πληρώσει ο συνδρομητής την εγκατάσταση.

Τις προάλλες διάβασα στο adslgr post στο οποίο ο εγκαταστάτης ζήτησε 15 ευρώ/μέτρο για να φέρει την οπτική από το κράσπεδο στο πεζοδρόμιο μέχρι το σπίτι.

Επίσημο, όχι λαμογιά για να καβατζώσει λεφτά o εργολάβος, περιοχή της Cosmote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Tigkas είπε

Επειδή και εγώ το έκανα αυτό και τα περισσότερα τα ρώτησα και τα συζήτησα με τον τεχνικό την πρώτη φορά που ήρθε να κάνει την αυτοψία, θα σου πω τα όσα ξέρω:

Αν τα κουτιά μπορούν να ανοίγουν και δεν έχουν άλλα καλώδια μέσα, τότε είναι οκ.

Αν είναι κανάλι θα πρέπει να ανοίγει ολόκληρο γιατί στα κανάλια δεν μπαίνει σωλήνας. Εκεί που δεν μπαίνει κανάλι (π.χ. όταν περνάει μέσα από τρύπα μεσότοιχου ή εσωτερικά από κάγκελο), μπαίνει πλαστικό σωληνάκι και περνάει από μέσα η ίνα – εκεί προφανώς δεν απαιτείται και δεν γίνεται να ανοίγει ολόκληρο κατά μήκος.

Η οπτική ίνα μπορεί να κάμψει επιτυχώς σε ορθή γωνία σε κανάλι 10x10mm. Σε αρκετά σημεία εμένα είναι έτσι καθώς έβαλα λεπτό καναλάκι.

Κανένα θέμα από και όπου θες.

Η πρίζα πρέπει υποχρεωτικά να μπει σε σταθερό σημείο τοίχου, ανεξάρτητα που είναι αυτό.

Ένα από τα πολλά πλεονεκτήματα της οπτικής ίνας είναι ότι το σήμα δεν επηρεάζεται από πρόκληση ηλεκτρομαγνητικών παρεμβολών εξαιτίας ηλεκτρικών συσκευών κλπ.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Μάλλον εγώ δεν το διατύπωσα σωστά εκεί που ρωτάω για τις παρεμβολές.
Προφανώς δεν εννοούσα ότι η οπτική ίνα υπόκειται άμεσα σε παρεμβολές από ηλεκτρομαγνητικά πεδία. Το λάθος μου είναι πως αναφέρθηκα μόνο στην πρίζα της οπτικής, ενώ ήθελα να μιλήσω και για το τερματικό ΟΝΤ.
Να επαναλάβω σωστά το ερώτημα, αν υπάρχει περιορισμός παρεμβολών (πχ γενικός ηλεκτρικός πίνακας, κουδούνι κλπ)
για την τοποθέτηση της οπτικής πρίζας ΚΑΙ του τερματικού ΟΝΤ.

Φαντάζομαι πως για την εντοιχισμένη (χωνευτή) τοποθέτηση ή εντός επιτοίχιου ερμαρίου δεν υπάρχει περιορισμός.

 

Κατά τα αλλα δεν είναι πως βιάζομαι ιδιαίτερα.
Αν το μπορούσα θα έμενα όπως είμαι, που με τα χαρακτηριστικά της γραμμής και εφ'οσον το επέτρεπαν οι πάροχοι θα έπιανα ακόμα και 300άρα με το χαλκό.

Απλά η οπτική είναι ένα μερεμέτι που αργά ή γρήγορα βιάζονται οι πάρχοι και θα μπούμε στη διαδικασία να κάνουμε οι περισσότεροι σε βάθος χρόνου. Στη δική μου περίπτωση θέλοντας και μη, μάλλον πιο γρήγορα θα χρειαστεί αφού η οπτική έχει φτάσει όχι στο δρόμο αλλά εδώ και μήνες στον κατανεμητή έξω στο πλατύσκαλο.

Και προκειμένου να έρθει το κάθε συνεργείο βιαστικά και πρόχειρα να περάσει εξωτερικά κανάλια που θα κάνουν το σαλόνι να φαίνεται χώρος γραφείων και φοιτητική εστία,
προτιμώ να κάνω μια τακτοποιημένη και όμορφη προεγκατάσταση που θα είμαστε όλοι ικανοποιημένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Thresh είπε

Σε κάποιες περιπτώσεις πχ μονοκατοικίες, μπορεί να χρειαστεί να πληρώσει ο συνδρομητής την εγκατάσταση.

Τις προάλλες διάβασα στο adslgr post στο οποίο ο εγκαταστάτης ζήτησε 15 ευρώ/μέτρο για να φέρει την οπτική από το κράσπεδο στο πεζοδρόμιο μέχρι το σπίτι.

Επίσημο, όχι λαμογιά για να καβατζώσει λεφτά o εργολάβος, περιοχή της Cosmote.

Μακάρι να είναι αυτό και να μην έχουν σκοπό να κόψουν εντελώς τη δωρεάν σύνδεση μοιράζοντας ψίχουλα μέσω voucher επιβαρύνοντας το υπόλοιπο στους καταναλωτές...

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
35 minutes ago, georgeole said:

Μακάρι να είναι αυτό και να μην έχουν σκοπό να κόψουν εντελώς τη δωρεάν σύνδεση μοιράζοντας ψίχουλα μέσω voucher επιβαρύνοντας το υπόλοιπο στους καταναλωτές...

Είναι για συγκεκριμένες περιπτώσεις, που δεν έχουν πάνω από 1 πελάτη στο ίδιο κτίριο, οπότε δεν γίνεται "απόσβεση" εύκολα όπως πχ σε μεζονέτες που έχουν κοινή είσοδο ή κλασικά σε πολυκατοικίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Thresh είπε

Είναι για συγκεκριμένες περιπτώσεις, που δεν έχουν πάνω από 1 πελάτη στο ίδιο κτίριο, οπότε δεν γίνεται "απόσβεση" εύκολα όπως πχ σε μεζονέτες που έχουν κοινή είσοδο ή κλασικά σε πολυκατοικίες.

Δεν θέλω να γκρινιάξω, μια παρατήρηση μόνο: Αυτοί ποτέ "δεν βγαίνουν" οικονομικά; Δεν είχαν λάβει υπόψη τους από την αρχή τέτοιου είδους παράγοντες; Λοιπόν, έχω έναν φίλο, μόνιμο κάτοικο σε νησί του Αιγαίου. Έχει ένα χωράφι στο ψηλότερο σημείο του νησιού και το νοικιάζει σε εταιρεία κινητής, όπου έχει τοποθετηθεί κεραία. Αυτό είναι σχεδόν το μόνο εισόδημα του ανθρώπου. Πριν 2-3 χρόνια τον πήραν τηλ. (όχι μόνο αυτόν, αλλά και τους υπόλοιπους στο νησί που νοικιάζουν στην εταιρεία) και ζητούσαν μείωση 10% στο ενοίκιο, γιατί "δεν βγαίνουν". Πάντα στην ίδια παροιμία σκοντάφτουμε, κι ας κινδυνεύω να γίνω γραφικός: "Βόηθα με, φτωχέ, να μη σου μοιάσω!!!"😒

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
27 minutes ago, georgeole said:

Αυτοί ποτέ "δεν βγαίνουν" οικονομικά; Δεν είχαν λάβει υπόψη τους από την αρχή τέτοιου είδους παράγοντες;

Κακά τα ψέματα, άλλo να κάνεις την εγκατάσταση σε μια πολυκατοικία με 2ψήφιο αριθμό πελατών κι άλλο σε μια μονοκατοικία με 1 μόνο. 

Αν δεις τιμές που χρεώνουν στο εξωτερικό για να φέρουν την οπτική από το πεζοδρόμιο μέσα στο σπίτι θα φρικάρεις. Ο κουμπάρος μου στο Λουξεμβούργο μου είπε ότι ο εργολάβος του ζήταγε σχεδόν 1000ρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/05/2023 at 19:58, akispap1987 said:

Καλησπερα. Πριν λιγες ημερες μου ενεργοποιήθηκε το Nova FTTH 200mbps και εχω μια ερωτηση.

Είναι λογικο να μου πιανει 190-193 mbps ΜΟΝΟ οταν είμαι συνδεδεμένος στο 5Ghz? Mολις αλλαζω σε 2,4 η μεγιστη ταχυτητα πανω απ το ρουτερ ειναι max στα 47 και μολις απομακρύνομαι όλο και πέφτει.

 

ta 2,4 Ghz αν σου βγαλουν 60-70 λες και ευχαριστω. ολες οι νεες συσκευες συνηθως στα 2,4 ghz συνδεονται στα 144mbps οποτε στην πραξη θα παρεις τα μισα.βαση δινουν στα 5ghz πλεον.τα 2,4ghz εχουν πεθανει

On 06/06/2023 at 10:22, bicasa6184 said:

Καλημέρα.

Θέλω να φτιάξω από μόνος μου μια προεγκατάσταση ώστε όταν κάποια στιγμή χρειαστεί να μπει η οπτική στη συνδεσή μου,
να έρθει το συνεργείο και το μόνο που να κάνει να είναι να περάσει την ίνα από τα εντοιχισμένα κανάλια της δικής μου προεγκατάστασης.

Κάποια πράγματα τα έχω και δεν τα έχω υπόψη.
Πχ κανάλια >20x20mm
και αποκλειστική δρομολόγηση της οπτικής με ελάχιστη επιτρεπόμενη κάμψη 20 Χ [Εξωτερική Διάμετρο του καλωδίου].

Τα ερωτήματά μου:

1.Η δρομολόγηση της οπτικής να πρέπει σε όλο το μήκος της να γίνεται στα κανάλια
ή μπορεί ενδιάμεσα να έχει και κουτιά διακλάδωσης;
Τα κανάλια πρέπει να μπορούν να ανοίγουν ολόκληρα κατά μήκος ή αρκεί να υπάρχουν κατάλληλα σημεία πρόσβασης;

2. Πρακτικά η ελάχιστη επιτρεπόμενη κάμψη πώς μεταφράζεται;
Είναι αποδεκτή μια συμβολή σε ορθή γωνία μεταξύ δύο καναλιών το καθένα 20x20mm;

3. Υπάρχει κάποιος περιορισμός στην όδευση των καναλιών;
Ας πούμε αν εγώ για τους δικούς μου λόγους
θέλω τα κανάλια να περνάνε μέσα στην τοιχοποιία ψηλά κοντά στο ύψος του ταβανιού,
υπάρχει περιορισμός ως προς αυτό;
Ή αν παρομοίως και η οπτική πρίζα θέλω να βρίσκεται ψηλά ή εντοιχισμένη ή σε κάποιο ερμάριο
υπάρχει περιορισμός;
Ή υπάρχει περιορισμός παρεμβολών λχ από παρακείμενα ηλεκτρολογικά στοιχεία (ηλεκτρικά καλώδια, μπουάτ κουδουνιού, ηλεκτρικός πίνακας κλπ);

Ευχαριστώ.

εφοσον η ινα φτασει μεσα στο χωρο που θες και απο την αλλη πλευρα ειναι μεχρι το floor box τοτε κανεις οτι θελεις. αρκει να εχεις περασει την σωστη ινα.single mode. για το ποσο λυγιζει η ινα μπορεις να δεις Εδω

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=fiber+optic+bend+radius

το αν θα ανοιγουν τα καναλια κτλ αφορα εσενα για το ποσο ευκολα θα φτιαχτει αν γινει κατι. ουτε θα αλλαξει κατι αν η ινα ειναι 50 μετρα αντι για 20 μετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...