Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, georgeole είπε

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ. Ποια εταιρεία; Να υποθέσω πως πήγες σε κατάστημα να ρωτήσεις/ζητήσεις εξηγήσεις, σωστά;

Cosmote στην οποία και είμαι (επειδή είναι η κάτοχος του δικτύου στην περιοχή μου).
Όχι, δεν πήγα διότι ξέρω πως είναι απλοί υπάλληλοι και το μόνο που κάνουν είναι μια αναζήτηση διαθεσιμότητας όπως ακριβώς μπορώ να κάνω και εγώ από τον υπολογιστή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, Gatoskylo8 είπε

Πως γίνεται να έχουν σκάψει (επιβεβαιωμένα) εδώ και 2-3 χρόνια έξω από το σπίτι μου, να έχουν βάλει οπτική ίνα, και ακόμα να μην υπάρχει η δυνατότητα να αποκτήσω FTTH διότι δεν είναι διαθέσιμο στην περιοχή μου;

https://www.broadband-assist.gov.gr/public/#{"a3b_coverpointftthcoax_normal_dist_10th"%3A1%2C"FTTH%2FB"%3A1%2C"Κάλυψη χαλκού"%3A0%2C"grid_square1000sql"%3A0%2C"Κινητή"%3A0}

 

Μπες εδω και δες την οδο σου και πατα πανω να δεις ποτε ενεργοποιειται απο την καμπινα η ινα σου! Εμενα σε σχεση με τον καθετο δρομο στα 10 μετρα ενεργοποιήθηκε 4-5 μηνες μετα! Παντως ισχυουν οι ημερομηνίες καθως ειναι υποχρεωμένοι τις συγκεκριμένες ημερομηνίες να ειναι ενεργοποιημενη η γραμμη της ινας στο κομμάτι του δρομου σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Gatoskylo8 είπε

Cosmote στην οποία και είμαι (επειδή είναι η κάτοχος του δικτύου στην περιοχή μου).
Όχι, δεν πήγα διότι ξέρω πως είναι απλοί υπάλληλοι και το μόνο που κάνουν είναι μια αναζήτηση διαθεσιμότητας όπως ακριβώς μπορώ να κάνω και εγώ από τον υπολογιστή μου.

Υπάρχει και κάτι άλλο που εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε: Μιλάνε με ανθρώπους από μέσα και τουλάχιστον δίνουν μια εξήγηση ή/και λύνουν το θέμα. Το μόνο που χρειάζεται είναι να διαλέξεις το σωστό υπάλληλο. Στο δικό μας πχ κατάστημα της Cosmote πηγαίνω πάντα σε συγκεκριμένο άτομο.

ΥΓ Το ίδιο φυσικά ισχύει ΚΑΙ στο 11888. Επιμένεις μέχρι να βγάλεις άκρη.

Επεξ/σία από georgeole
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, s_mduck είπε

https://www.broadband-assist.gov.gr/public/#{"a3b_coverpointftthcoax_normal_dist_10th"%3A1%2C"FTTH%2FB"%3A1%2C"Κάλυψη χαλκού"%3A0%2C"grid_square1000sql"%3A0%2C"Κινητή"%3A0}

 

Μπες εδω και δες την οδο σου και πατα πανω να δεις ποτε ενεργοποιειται απο την καμπινα η ινα σου! Εμενα σε σχεση με τον καθετο δρομο στα 10 μετρα ενεργοποιήθηκε 4-5 μηνες μετα! Παντως ισχυουν οι ημερομηνίες καθως ειναι υποχρεωμένοι τις συγκεκριμένες ημερομηνίες να ειναι ενεργοποιημενη η γραμμη της ινας στο κομμάτι του δρομου σου

Σε ευχαριστώ για το link, περιέργως δεν έχει κουκίδες (για ftth) έξω από το σπίτι μου ούτε καν με μελλοντική ημερομηνία.
Μπροστά στα μάτια μου έβαζαν την ίνα, τόσο σίγουρος είμαι για τα έργα.
 

6 ώρες πριν, jkoukos είπε

Αφορά δίκτυο FTTH ή FTTC; Ποια είναι η περιοχή;

Αναφέρομαι αποκλειστικά στο FFTH, το άλλο ουσιαστικά vdsl είναι που το γράφουν έτσι για να εκμεταλλευτούν τους αδαείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gatoskylo8 είπε

Σε ευχαριστώ για το link, περιέργως δεν έχει κουκίδες (για ftth) έξω από το σπίτι μου ούτε καν με μελλοντική ημερομηνία.
Μπροστά στα μάτια μου έβαζαν την ίνα, τόσο σίγουρος

Οτι εσκαβαν και περναγαν τη σωληνα δεν σημαινει οτι ειχε οπτικες ινες μεσα αλλα αδειο σωληνα! Αν ειδες να περνανε και απο τα φρεατια ενα λευκο καλωδιο τοτε ηταν ινες! Τωρα γιατί δεν στο δειχνει δεν ξερω να σου πω..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, s_mduck said:

https://www.broadband-assist.gov.gr/public/#{"a3b_coverpointftthcoax_normal_dist_10th"%3A1%2C"FTTH%2FB"%3A1%2C"Κάλυψη χαλκού"%3A0%2C"grid_square1000sql"%3A0%2C"Κινητή"%3A0}

 

Μπες εδω και δες την οδο σου και πατα πανω να δεις ποτε ενεργοποιειται απο την καμπινα η ινα σου! Εμενα σε σχεση με τον καθετο δρομο στα 10 μετρα ενεργοποιήθηκε 4-5 μηνες μετα! Παντως ισχυουν οι ημερομηνίες καθως ειναι υποχρεωμένοι τις συγκεκριμένες ημερομηνίες να ειναι ενεργοποιημενη η γραμμη της ινας στο κομμάτι του δρομου σου

Χμ, βρήκα ακριβώς την κουκίδα του σπιτιού μου κι ενώ αναγράφεται ότι έχει ενεργοποιηθεί από 29/Σεπ/2023 (είχαν σκάψει κανάλια, τοποθετήσει καμπίνα από τον Μάιο 23) στο site του ΟΤΕ "έως 24" με βγάζει. Για κάποιο περίεργο λόγο παράλληλα στης Vodafone μου έδωσε (αν το έκανα σωστά) Fiber 100. Το συμβόλαιο μου στον ΟΤΕ λήγει 9 Μαϊου και δε ξέρω πώς θα κινηθώ καθώς στο τηλ. κέντρο αρνούνται ότι έχω και την 50αρα  VDSL ("χμ δεν υποστηρίζει η περιοχή σας"). Ακόμα και βίντεο τους έχω πει να τους στείλω ή φωτογραφίες, αριθμό καμπίνας τους λέω χαμπάρι δεν νιώθουν. Μάλιστα έχει εμφανιστεί μια προσφορά στο Cosmote App ' Fiber 300 ' με 37.90/μήνα εδώ και 5-6.μηνες τουλάχιστον. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, s_mduck είπε

Οτι εσκαβαν και περναγαν τη σωληνα δεν σημαινει οτι ειχε οπτικες ινες μεσα αλλα αδειο σωληνα! Αν ειδες να περνανε και απο τα φρεατια ενα λευκο καλωδιο τοτε ηταν ινες! Τωρα γιατί δεν στο δειχνει δεν ξερω να σου πω..

Αυτό που μου λες τότε ξεκαθαρίζει την κατάσταση, μου φαίνεται πάντως ακατανόητο γιατί να το κάνουν αυτό και να μην περάσουν και την ίνα παρά μόνο τον πορτοκαλί σωλήνα.

Βρέθηκε και ένας συνφορουμίτης και μου επιβεβαίωσε πως πράγματι το μοναδικό τμήμα στην περιοχή μου που δεν έχει οπτική ίνα είναι το δικό μου.
Τι να πω, τουλάχιστον μου λύθηκε η απορία. Συμβιβάζεσαι με το vdsl, τι να κάνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BCP: Building Common Point, είναι το κουτί διακλάδωσης που μπαίνει σε κολόνα ή στον εξωτερικό τοίχο μιας οικοδομής για όδευση των ινών στην ίδια και σε διπλανές οικοδομές. Συνήθως χρησιμοποιείται σε εναέρια δίκτυα (και από την Inalan).

BEP: Building Entry Point, είναι ο κεντρικός κατανεμητής εντός της οικοδομής στον οποίο τερματίζουν οι ίνες.

Floor Box: είναι ο υποκατανεμητής κάθε ορόφου της οικοδομής.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως ειναι το εξής: Γιατί να μην πάνε οι ίνες κατευθείαν από την καμπίνα στο BEP και πρέπει πρώτα να περάσουνε απο το BCP;

 

Επίσης ξέρετε τι σημαίνει one up και last drop και γιατί λέγεται one up? Μου θυμίζει το Σούπερ Μάριο το παιχνιδι

Επεξ/σία από TravaoZoria
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα είναι κουτί διακλάδωσης σε εναέριο κυρίως δίκτυο, όπου μοιράζει τις ίνες σε γειτονικές οικοδομές. Σκέψου το σαν τα φρεάτια στον δρόμο σε υπόγειο δίκτυο. Και από τα 2 ξεκινούν οι ίνες προς κάθε οικοδομή.

Το ίδιο κάνει και η Inalan, παρόλο που είναι υπόγειο το δίκτυο. Τοποθετεί ένα τέτοιο κουτί στην π´ροσοψη κάποιας οικοδομής και από αυτό παίρνουν τις οπτικές όλες οι γειτονικές. Αν και τελευταία έχει αλλάξει πολιτική και τοποθετεί (π.χ. στην περιοχή μας) έξω από κάθε οικοδομή ένα μόνο κουτί γι' αυτήν.

1 ώρα πριν, TravaoZoria είπε

Επίσης ξέρετε τι σημαίνει one up και last drop και γιατί λέγεται one up?

Δεν ξέρω που το διάβασες και σε τι αναφέρεται. Συνήθως ο όρος drop στις οπτικές ίνες αναφέρεται πόσες ίνες (πελατών) κάνουν χρήση την ίδια κεντρική.

Σε αντίθεση με το DSL και τον χαλκό όπου κάθε χρήστης έχει αποκλειστικά το δικό του ζεύγος, σε FTTH ένας αριθμός χρηστών συνδέεται στην ίδια ίνα. Αυτό γίνεται μέσω Splitters και συνήθως ο λόγος (πάντα πολλαπλάσιος του 4) είναι 1/32, χωρίς να αποκλείονται μικρότερα ή μεγαλύτερα νούμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Gatoskylo8 είπε

Αυτό που μου λες τότε ξεκαθαρίζει την κατάσταση, μου φαίνεται πάντως ακατανόητο γιατί να το κάνουν αυτό και να μην περάσουν και την ίνα παρά μόνο τον πορτοκαλί σωλήνα.

Βρέθηκε και ένας συνφορουμίτης και μου επιβεβαίωσε πως πράγματι το μοναδικό τμήμα στην περιοχή μου που δεν έχει οπτική ίνα είναι το δικό μου.
Τι να πω, τουλάχιστον μου λύθηκε η απορία. Συμβιβάζεσαι με το vdsl, τι να κάνεις...

Κοιτα και μενα οταν πχ ειχαν ηδη σκαψει και κλεισει τον σωληνα ακομα δεν ειχα κουκιδα στον χαρτη. Μετα απο αρκετο διαστημα μαλλον οταν βαλανε και την ινα στο φρεάτιο το ανοιξαν αλλα ενεργοποιηθηκε στην καμπινα στις 19-1-24! Το καθετο στενο ξαναλεω ειχε απο 3-9!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2024 στις 9:30 ΠΜ, dpz4 είπε

 

σε ενα αρθρο που αφορουσε το smart readiness και που δυστυχως δεν μπορω να το βρω ξανα για να το παραθεσω, ελεγε οτι εαν βαλουν οι παροχοι την οπτικη ινα μεσα στο σπιτι, αποκτουν και την ιδιοκτησια τους. Αυτο σημαίνει οτι ανεξαρτητα σε ποια εταιρεια θα εισαι ο ιδιοκτητης της οπτικης ινας εισπρατει παγιο (εμεις δεν το βλεπουμε αλλα ειναι ενσωματωμενο στην τιμη του προγραμματος που εχουμε). Και συμφωνα με το αρθρο ο cosmote καιγεται για αυτο ενω οι αλλες δυο εταιρειες οχι τοσο.

Αν αυτο το αρθρο ηταν σωστο και οχι μια δημοσιογραφικη ανακριβεια τοτε ειναι λογικο ο cosmote να βαζει προσκομματα σε καθε τετοια περιπτωση. Ισως αυτο να δινει και μια απαντηση στο γιατι οταν επικοινωνησα με επισημους εγκαταστατες smart readiness (μεσα απο τον καταλογο του υπουργειου) αυτοι με εστελναν στον cosmote.

Προφανώς και το εσωτερικό δίκτυο της πολυκατοικίας είναι ιδιοκτησίας του παρόχου που το έφτιαξε. Αυτό με το πάγιο δεν ισχύει. Ο πάροχος σου πληρώνει χονδρική στον πάροχο που έφτιαξε το δίκτυο. Εσένα ως τελικό πελάτη δεν σε επηρεάζει κάπου αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...