Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Να δουμε και τις τιμες της ΔΕΗ σημερα μας εβαλαν οπτικες ινες στις κολονες.

 

 

0-02-0a-d34bc61044b50fe454c2768e804bd717dc4c03d3420029f2ffcccde863060156_abe6b2d334aa0bfa.jpg

Το πολύ-συζητημένο σχέδιο FTTH της ΔΕΗ, θα περνάει από τις υπάρχουσες εναέριες κολόνες ρεύματος???!!!

Δεν είμαι ειδικός, άπλα την γνώμη μου θα πω: Αυτό μου φαίνεται ΠΟΛΎ κακή ιδέα, χόρια ότι συζητάμε δεκαετίες για την υπογειοποίηση των γραμμών ρεύματος (και αντί αυτού περνάμε και οπτικές εναέριες). Μπορώ ειδή να δω με το πρώτο χιόνι, βροχή, επιδρομή περιστεριών κτλ, να σπάνε οι εναέριες οπτικές και να περιμένουμε μήνες για αποκατάσταση τους.

Βέβαια δεν είμαι ιδικός, όποτε μακάρι να υπάρχει τρόπος να μην εξελιχθεί σε ένα τεράστιο κακοφτιαγμένο σύστημα όλο αυτό.

Επεξ/σία από Sudowoodo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Sudowoodo είπε

Το πολύ-συζητημένο σχέδιο FTTH της ΔΕΗ, θα περνάει από τις υπάρχουσες εναέριες κολόνες ρεύματος???!!!

Δεν είμαι ειδικός, άπλα την γνώμη μου θα πω: Αυτό μου φαίνεται ΠΟΛΎ κακή ιδέα, χόρια ότι συζητάμε δεκαετίες για την υπογειοποίηση των γραμμών ρεύματος (και αντί αυτού περνάμε και οπτικές εναέριες). Μπορώ ειδή να δω με το πρώτο χιόνι, βροχή, επιδρομή περιστεριών κτλ, να σπάνε οι εναέριες οπτικές και να περιμένουμε μήνες για αποκατάσταση τους.

Βέβαια δεν είμαι ιδικός, όποτε μακάρι να υπάρχει τρόπος να μην εξελιχθεί σε ένα τεράστιο κακοφτιαγμένο σύστημα όλο αυτό.

Αν προσεξεις δεν ειναι χυμα στον αερα αλλα εχουν βαλει ενα συρματοσχοινο και πανω σε αυτο ειναι στερεωμενη η οπτικη ινα.

Το μαύρο είναι η οπτική και το γκρι είναι που κρατάει τυλίγει την οπτική πάνω στο συρματοσχοινο.

IMG_20220510_171329_edit_352532006027976.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Αν προσεξεις δεν ειναι χυμα στον αερα αλλα εχουν βαλει ενα συρματοσχοινο και πανω σε αυτο ειναι στερεωμενη η οπτικη ινα.

Το μαύρο είναι η οπτική και το γκρι είναι που κρατάει τυλίγει την οπτική πάνω στο συρματοσχοινο.

IMG_20220510_171329_edit_352532006027976.jpg

Το πρόσεξα αυτό, απλά με φοβίζει ότι αυτό το καλώδιο μάλλον διασχίζει ένα πολύ μεγάλο μήκος, και με τον καιρό, όπως και να το κάνουμε, και αυτό και το σύρμα θα κρεμάσουν (δεν υπολογίζω δέντρα κτλ). Φυσικά αυτοί που τα περνάνε (ελπίζω) να ξέρουν περισσότερα από έμενα.

Το ότι κάθε χειμώνα (τουλάχιστον στην περιοχή μου) χαλάνε τα καλώδια του ρεύματος, που φαντάζομαι είναι και πιο ανθεκτικά, δεν είναι και πολύ ενθαρρυντικό για τις οπτικές ίνες πάντως. Αλλά μακάρι να γίνει σωστά και να έχω άδικο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sudowoodo είπε

Το πρόσεξα αυτό, απλά με φοβίζει ότι αυτό το καλώδιο μάλλον διασχίζει ένα πολύ μεγάλο μήκος, και με τον καιρό, όπως και να το κάνουμε, και αυτό και το σύρμα θα κρεμάσουν (δεν υπολογίζω δέντρα κτλ). Φυσικά αυτοί που τα περνάνε (ελπίζω) να ξέρουν περισσότερα από έμενα.

Το ότι κάθε χειμώνα (τουλάχιστον στην περιοχή μου) χαλάνε τα καλώδια του ρεύματος, που φαντάζομαι είναι και πιο ανθεκτικά, δεν είναι και πολύ ενθαρρυντικό για τις οπτικές ίνες πάντως. Αλλά μακάρι να γίνει σωστά και να έχω άδικο.

 

Στην αμερική χρησιμοποιείται αυτό το μοντέλο πολύ έντονα τόσο για ftth όσο και για coaxial-cable internet.

Σίγουρα και σε άλλες χώρες είναι τεσταρισμένο, αυτά τα έχουν σκεφτεί προφανώς δεν χαλάς εκατομμύρια αν δεν τα έχεις βάλει όλα κάτω.

Αν το κάνουν σωστά και το κόψουν σε κομμάτια και δεν είναι μονοκόμματο θα είναι οκ.

Τώρα αν τσιγκουνευτούν τον extra δικτυακό (ακριβό) εξοπλισμό και την extra διαχείρηση που χρειάζεται η σωστή ftth υποδομή θα κόβεται σε ένα σημείο και θα επηρεάζεται όλη η Αττική όπως η inalan πχ.

Κανονικά μία τομή στο δίκτυο πρόσβασης δεν θα πρέπει να επηρεάζει πολλούς μακριά από το σημείο της τομής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, user2163 είπε

Τώρα αν τσιγκουνευτούν τον extra δικτυακό (ακριβό) εξοπλισμό και την extra διαχείρηση που χρειάζεται η σωστή ftth υποδομή θα κόβεται σε ένα σημείο και θα επηρεάζεται όλη η Αττική όπως η inalan πχ.

Σε τέτοιες περιπτώσεις αναφερόμουν, που λίγο πολύ έχουν είδη παιχτεί.

Προφανώς αυτές οι τεχνικές είναι δοκιμασμένες και δεν είναι καινοτομία της ΔΕΗ. Άπλα ελπίζω να το κάνουν σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ikorolis είπε

Υπόψιν να γνωρίζετε ότι η επιδότηση μέσω της δράσης sfbb.gr έχει τελειώσει σύμφωνα με την ανακοίνωση δεν εκδίδονται άλλα κουπόνια όσα κουπόνια έχουν εκδοθεί θα πρέπει να εξαργυρωθούν έως 30/09/2022.

Σαφώς είναι επιλογή του καθενός βάση των οικονομικών του.

Εγώ πάντως δεν ξανά γυρνάω στον χαλκό θα παραμείνω στο FTTH 100/10 έως να γίνει η δυνατότητα για Gigabit εφικτή.

 

Αυτό σημαίνει ότι εάν έχεις δημιουργήσει κουπόνι που δεν χρησιμοποίησες, μπορείς να το εκμεταλευτείς; Έχω ένα που δεν χρησιμοποίησα. 

 

Την προηγούμενη Τετάρτη επικοινώνησα με Nova για ανανέωση μέσω κουπονιού, με πήραν τηλέφωνο Δευτέρα αφού είχε τελειώσει το πρόγραμμα με τα κουπόνια, δεν μπορούν να μου δώσουν την τιμή (33 ευρώ fiber to the home 200 mbps)... Μίλησα με Wind, ίδιο πρόγραμμα, μου το δίνουν με 33 ευρώ. Η Nova με 44 ευρώ... Χρόνια πελάτης, να τους χαίρομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 hours ago, LLLEFTERIS said:

Να δουμε και τις τιμες της ΔΕΗ σημερα μας εβαλαν οπτικες ινες στις κολονες.

H ΔΕΗ δεν θα παρέχει λιανική, μόνο χονδρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Thresh είπε

H ΔΕΗ δεν θα παρέχει λιανική, μόνο χονδρική.

Θα ξεπεταχτούν ‘’πάροχοι'' δεν είναι εκεί το θέμα το θέμα είναι να το κάνουν σωστά, με καλές τιμές και καλύτερο upload

Επεξ/σία από user2163
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, user2163 said:

Θα ξεπεταχτούν ‘’πάροχοι'' δεν είναι εκεί το θέμα το θέμα είναι να το κάνουν σωστά, με καλές τιμές και καλύτερο upload

Η εναέρια λύση ήταν η επιλογή  τους εξαρχής,  λόγω κόστους.

Πιλοτικό είναι εξάλλου προς το παρόν, αν τραβήξει κι επεκταθεί, σημαίνει ότι είναι μια χαρά κι έχει αποδοχή.

Από την άλλη βέβαια, το ερώτημα είναι τι θα γίνει όταν θα αρχίσουν να υλοποιούνται έργα υπογειοποίησης του δικτύου ρεύματος. 😛  Υπογειοποίηση του δικτύου ρεύματος σε 62 περιοχές – Το σχέδιο της κυβέρνησης | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ (kathimerini.gr)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Thresh είπε

H ΔΕΗ δεν θα παρέχει λιανική, μόνο χονδρική.

Ναι το ξερω απλα ελεγα για τις τιμες που θα δωσει στους παροχους για ανταγωνισμο στον ΟΤΕ

Γνωριζουμε ταχυτητες η ειναι νωρις ακομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Thresh είπε

Η εναέρια λύση ήταν η επιλογή  τους εξαρχής,  λόγω κόστους.

Πιλοτικό είναι εξάλλου προς το παρόν, αν τραβήξει κι επεκταθεί, σημαίνει ότι είναι μια χαρά κι έχει αποδοχή.

Από την άλλη βέβαια, το ερώτημα είναι τι θα γίνει όταν θα αρχίσουν να υλοποιούνται έργα υπογειοποίησης του δικτύου ρεύματος. 😛  Υπογειοποίηση του δικτύου ρεύματος σε 62 περιοχές – Το σχέδιο της κυβέρνησης | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ (kathimerini.gr)

Δεν ξερω κατα ποσο θα γινει αυτο γιατι εμας εδω προσφατα αλλαξαν τα 5 καλωδια της κολονας με ενα μαυρο σαν πλεξουδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, LLLEFTERIS said:

Δεν ξερω κατα ποσο θα γινει αυτο γιατι εμας εδω προσφατα αλλαξαν τα 5 καλωδια της κολονας με ενα μαυρο σαν πλεξουδα

Εδώ Πεντέλη πάντως έπεσαν υπογραφές το Δεκέμβριο κι έχει ξεκινήσει το έργο... Πεντέλη: Ξεκίνησε η υπογειοποίηση 115 χιλιομέτρων καλωδίων μεταφοράς ρεύματος - Ειδήσεις - νέα - Το Βήμα Online (tovima.gr)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...