Προς το περιεχόμενο

Το περνάμε ή όχι?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Πολύ σωστά σου τα λέει ο fubar.

Με την λογική ορισμένων από εσάς πρέπει οπωσδήποτε να σταματάς στις διαβάσεις γιατί "δεν το ξέρεις αν έρχεται κάποιος πεζός ή αν θα πεταχτεί τελευταία στιγμή".

Για κάποιο μαγικό λόγο αν υπάρχει πεζός στην διάβαση το βλέπετε, ενώ αν υπάρχει πεζός στο φανάρι δεν το βλέπετε.

Το ζήτημα δεν είναι η τυφλή υπακοή στους νόμους αλλά αν κάτι είναι ασφαλές (άρα και ηθικό) να γίνει σύμφωνα με την κοινή λογική

Για να πεταχτεί την τελευταία στιγμή είναι στη διάβαση οπότε ναι σταματας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, obijuan1983 είπε

Σόρρυ αλλά φαινεται ναι ότι είσαι Ελληναρας

Εσύ είσαι ελληνάρας.

Μην ρωτάς γιατί, απλά δεν μου αρέσουν αυτά που γράφεις οπότε θα σε αποκαλέσω έτσι αντί να γράψω λογικά επιχειρήματα που θα αντικρούσουν τα δικά σου

Μόλις τώρα, obijuan1983 είπε

Για να πεταχτεί την τελευταία στιγμή είναι στη διάβαση οπότε ναι σταματας

Ωραία, δηλαδή εσύ όντως σταματάς σε όλες τις διαβάσεις που βλέπεις μπροστά σου ακόμα και αν δεν είναι κανείς εκείνη την στιγμή, ακόμα και αν είσαι στην έρημο σαχάρα. Μπράβο ρε φίιλε με έκανες και γέλασα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Βάζεις φωτογραφίες από διάφορα τρακαρίσματα με ό,τι να'ναι αιτίες για να δείξεις τι? Πως ξέρεις με τι σκεπτικό πέρασαν αυτοί και αν ταυτίζονται με του εν λόγω θρεντ? Όποιος κινήται με μεγάλη ταχύτητα σε κόμβους βραδιάτικα συνήθως είναι μεθυσμένος.

Στον εν λόγω θέμα εξετάζουμε την περίπτωση που υπάρχει ορατότητα και ξέρεις 100% το ότι δεν υπάρχει κανείς, και όχι όσους περνάνε τα κόκκινα επειδή έτσι κάνουν γενικότερα. Νομίζω έχει αναλυθεί αρκετά (από μένα τουλάχιστον) για να τσουβαλιάζετε με σαχλαμάρες

Αν μετά από αυτήν την ανάλυση περιπτώσεων με αποκαλείς ελληνάρα απλά επειδή δεν συμφωνείς μαζί μου (ή απλά δεν κατανοείς 3 βασικά πράγματα) μάλλον εσύ το έχεις το πρόβλημα

 

4 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Πολύ σωστά σου τα λέει ο fubar.

Με την λογική ορισμένων από εσάς πρέπει οπωσδήποτε να σταματάς στις διαβάσεις γιατί "δεν το ξέρεις αν έρχεται κάποιος πεζός ή αν θα πεταχτεί τελευταία στιγμή".

Για κάποιο μαγικό λόγο αν υπάρχει πεζός στην διάβαση το βλέπετε, ενώ αν υπάρχει πεζός στο φανάρι δεν το βλέπετε.

Το ζήτημα δεν είναι η τυφλή υπακοή στους νόμους αλλά αν κάτι είναι ασφαλές (άρα και ηθικό) να γίνει σύμφωνα με την κοινή λογική

Καλά σου λέει πως είσαι Ελληνάρας.
Ψάχνεσαι να δικαιολογήσεις γιατί παρανομείς.
Δεν σου έβαλα τυχαία τρακαρίσματα με ότι νάνε αιτίες. Σου έβαλα δικά μου ατυχήματα και του κλειστού μου κύκλου.
Οι πεζοί θα κοιτάξουν πριν περάσουν το δρόμο γιατί περνάνε αμάξια.
Αυτός που περνάει με πράσινο θεωρεί πως ΕΣΥ που έχεις κόκκινο έχεις σταματήσει.

Το κόκκινο σημαίνει ΣΤΑΜΑΤΑΩ. ΣΤΑΜΑΤΑΩ. ΓΙΑΤΙ προσπαθείτε προσπαθείτε να δικαιολογήσετε το γεγονός ότι παρανομείτε με ενέργεια που θεωρείτε απόπειρα δολοφονίας;

Δεν με νοιάζει άνθρωπε μου αν έχεις ορατότητα ή αν νομίζεις ότι το "χεις". Θέλω να γυρίσω σπίτι μου ασφαλείς.

Ο νόμος είναι κοινός για όλους. Η κοινή λογική η δικιά μου με τη δικιά σου μπορεί να διαφέρει, τι δε καταλαβαίνεις;

 

Εάν καταβάθος ήξερες πως είναι σωστό αυτό που κάνεις δε θα κοίταγες να το δικαιολογήσεις εδώ λέγοντας πως ξέρεις 100% ότι δεν υπάρχει κανείς και μπούρδες.

 

Α ρε Ιαβέρης που σας χρειάζεται...

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Εσύ είσαι ελληνάρας.

Μην ρωτάς γιατί, απλά δεν μου αρέσουν αυτά που γράφεις οπότε θα σε αποκαλέσω έτσι αντί να γράψω λογικά επιχειρήματα που θα αντικρούσουν τα δικά σου

Ωραία, δηλαδή εσύ όντως σταματάς σε όλες τις διαβάσεις που βλέπεις μπροστά σου ακόμα και αν δεν είναι κανείς εκείνη την στιγμή, ακόμα και αν είσαι στην έρημο σαχάρα. Μπράβο ρε φίιλε με έκανες και γέλασα :lol:

Ναι σταματαω στην διάβαση που έχει κόσμο και δεν ξέρω αν έχει σκοπό να πεταχτεί η όχι...

Γέλα ελεύθερα αλλά δίπλωμα δεν πρέπει να εχεις

Α και κάτι ακόμα , ζώνη φοράς ή σε στενεύει?

Επεξ/σία από obijuan1983
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, obijuan1983 είπε

Ναι σταματαω στην διάβαση που έχει κόσμο και δεν ξέρω αν έχει σκοπό να πεταχτεί η όχι...

Γέλα ελεύθερα αλλά δίπλωμα δεν πρέπει να εχεις

Α και κάτι ακόμα , ζώνη φοράς ή σε στενεύει?

Φοράω ζώνη πάντα, και πριν ξεκινήσω το αμάξι. Κάποια άλλη μαντεψιά για να με τσουβαλιάσεις στην εικόνα του ελληνάρα που έχεις στο μυαλό σου θα κάνεις ή θα αρκεστείς σε αυτό?

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι δεν έχεις καταλάβει καν για ποιο λόγο έχει αναφερθεί το παράδειγμα της διάβασης. Πάμε λοιπόν άλλη μία μπας και βγει άκρη.

Πλησιάζεις με το αμάξι σου μια διάβαση. Κοντά σε αυτήν δεν φαίνεται να υπάρχει κανένας πεζός, ούτε καν μακρυά της (επειδή είναι νύχτα, ερημιά ή ό,τι άλλο). Σταματάς το αμάξι προληπτικά? Αν όχι γιατί? Που ξέρεις ότι δεν πεταχτεί κάποιος κρυμμένος και τον δολοφονήσεις;

 

9 λεπτά πριν, jackess είπε

Καλά σου λέει πως είσαι Ελληνάρας.
Ψάχνεσαι να δικαιολογήσεις γιατί παρανομείς.
Δεν σου έβαλα τυχαία τρακαρίσματα με ότι νάνε αιτίες. Σου έβαλα δικά μου ατυχήματα και του κλειστού μου κύκλου.
Οι πεζοί θα κοιτάξουν πριν περάσουν το δρόμο γιατί περνάνε αμάξια.
Αυτός που περνάει με πράσινο θεωρεί πως ΕΣΥ που έχεις κόκκινο έχεις σταματήσει.

Το κόκκινο σημαίνει ΣΤΑΜΑΤΑΩ. ΣΤΑΜΑΤΑΩ. ΓΙΑΤΙ προσπαθείτε προσπαθείτε να δικαιολογήσετε το γεγονός ότι παρανομείτε με ενέργεια που θεωρείτε απόπειρα δολοφονίας;

Δεν με νοιάζει άνθρωπε μου αν έχεις ορατότητα ή αν νομίζεις ότι το "χεις". Θέλω να γυρίσω σπίτι μου ασφαλείς.

Ο νόμος είναι κοινός για όλους. Η κοινή λογική η δικιά μου με τη δικιά σου μπορεί να διαφέρει, τι δε καταλαβαίνεις;

Εάν καταβάθος ήξερες πως είναι σωστό αυτό που κάνεις δε θα κοίταγες να το δικαιολογήσεις εδώ λέγοντας πως ξέρεις 100% ότι δεν υπάρχει κανείς και μπούρδες.

Α ρε Ιαβέρης που σας χρειάζεται...

Και πάλι επιχειρήματα μηδέν πάνω σε αυτά που είπα. Απλά λες τον άλλον δολοφόνο χωρίς καν να έχεις καταλάβει πως η περίπτωση που περιγράφεται στο θέμα είναι πολύ πιο ασφαλής από πολλά άλλα πράγματα που κάνουμε/κάνεις καθημερινά και επιτρέπονται από τον ΚΟΚ. Οπότε το μέλημά σου εν τέλη είναι η τυφλή υπακοή στον κοκ και όχι η ασφάλεια στους δρόμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jackess είπε

Και όμως αυτό που με άφησε κάτι μήνες στο κρεβάτι βιαζόταν να περάσει το στοπ.

Αυτός που άφησε ανάπηρη τη κοπέλα μου και τώρα ντρέπεται που δεν μπορεί να ισιώσει τα πόδια της, είχε πιει ένα ποτηράκι παραπάνω.

Αυτός που έβγαλε ολική το αμάξι μου με τον πατέρα μου μέσα είχε πιει ένα ποτηράκι παραπάνω αλλά πρόσεχε, σιγά, 4 το πρωί είναι ποιος κυκλοφορεί;

Ο πατέρας του θείου μου σκοτώθηκε περνώντας στοπ και κόντεψε να χώσει στο χώμα πατέρα και γιο γιατί, κάθε μέρα περνάει το στενό του ΞΕΡΕΙ που πάει δε το βλέπεις;

Τόσα ατυχήματα? H δεν ξέρετε να οδηγάτε οικογενειακώς ή είστε γκαντέμηδες. Πάντως έχει ενδιαφέρον ότι σε όλα ήσουν παρών και έβγαζες φωτογραφίες.

 

Ή έχεις μεγάλη φαντασία

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στις διαβασεις δεν ειναι υποχρεωτικο το στοπ μονο εαν εχει πεζους αρα οχι δεν καθεσε και περιμενεις

Επεξ/σία από billiboo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Ξαφνικά μπορεί να πεταχτούν τρέχοντας κάποιοι που ήταν κριμένοι πίσω από κάποιον θάμνο

Τι φάση? έχεις δει πολλούς πεζούς εσύ να είναι κρυμμένοι πίσω από θάμνο και να πετάγονται τρέχοντας μόλις ανάβει το φανάρι? σου φαίνεται φυσιολογικό? σόρρυ αλλά το έκανα εικόνα αυτό και έσκασα στα γέλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Xacti είπε

Ντελιβεράδες που βιάζονται ή τους έχουν αναγκάσει να πηγαίνουν σαν τρελοί. Δικαιολογούνται να περνάνε τα κόκκινα και τα στοπ και να πηγαίνουν ανάποδα σε μονόδρομους? Είναι εργαζόμενοι που τα κάνουν αυτά γιατί χρειάζονται τα χρήματα  οπότε δείχνουμε κατανόηση? ή ας απαραιτηθούν αν θέλουν και νομίζουν ότι πιέζονται να κάνουν παρανομίες

WTF

Γιατί το συζητάμε καν αυτό;

Δε φτάνει που τα μηχανάκια είναι το χειρότερο μέσο που κυκλοφορεί στους ελληνικούς δρόμους, οι ντελιβεράδες το πάνε σε ένα έξτρα επίπεδο ανευθυνότητας.
Πού είναι τα πρόστιμα όμως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κάποιοι πρέπει να ξαναδιαβάσουν το ΚΟΚ και ίσως να πάνε πάλι πίσω στα θρανία να δώσουν εξετάσεις. Δεν υπάρχει καμμία δικαιολογία να περάσεις το κόκκινο φανάρι. ΤΕΛΟΣ 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Φοράω ζώνη πάντα, και πριν ξεκινήσω το αμάξι. Κάποια άλλη μαντεψιά για να με τσουβαλιάσεις στην εικόνα του ελληνάρα που έχεις στο μυαλό σου θα κάνεις ή θα αρκεστείς σε αυτό?

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι δεν έχεις καταλάβει καν για ποιο λόγο έχει αναφερθεί το παράδειγμα της διάβασης. Πάμε λοιπόν άλλη μία μπας και βγει άκρη.

Πλησιάζεις με το αμάξι σου μια διάβαση. Κοντά σε αυτήν δεν φαίνεται να υπάρχει κανένας πεζός, ούτε καν μακρυά της (επειδή είναι νύχτα, ερημιά ή ό,τι άλλο). Σταματάς το αμάξι προληπτικά? Αν όχι γιατί? Που ξέρεις ότι δεν πεταχτεί κάποιος κρυμμένος και τον δολοφονήσεις;

Και πάλι επιχειρήματα μηδέν πάνω σε αυτά που είπα. Απλά λες τον άλλον δολοφόνο χωρίς καν να έχεις καταλάβει πως η περίπτωση που περιγράφεται στο θέμα είναι πολύ πιο ασφαλής από πολλά άλλα πράγματα που κάνουμε/κάνεις καθημερινά και επιτρέπονται από τον ΚΟΚ. Οπότε το μέλημά σου εν τέλη είναι η τυφλή υπακοή στον κοκ και όχι η ασφάλεια στους δρόμους

Ρε άνθρωπε μου, τι παραπάνω επιχείρημα θέλεις από το ότι είναι παράνομο;

Εάν δεν σου αρέσει ο ΚΟΚ και είσαι τόσο σίγουρος πως το να περνάς κόκκινο είναι πιο ασφαλή απο άλλα που κάνεις καθημερινά (μη με βάζεις μέσα στις πράξεις σου) να πας με δικηγόρο στο υπουργείο συγκοινωνιών και να καταθέσεις πρωτοκολλημένη αίτηση για επανεξέταση του ΚΟΚ και προτάσεις για την αλλαγή του. Παρόλα αυτά είσαι εδώ και δικαιολογείς την παρανομία σου.

18 λεπτά πριν, Xacti είπε

Τόσα ατυχήματα? H δεν ξέρετε να οδηγάτε οικογενειακώς ή είστε γκαντέμηδες. Πάντως έχει ενδιαφέρον ότι σε όλα ήσουν παρών και έβγαζες φωτογραφίες.

Ή έχεις μεγάλη φαντασία

Τόσα ατυχήματα ναι. Όταν γράφεις χιλιόμετρα και έχεις απέναντι σου άτομα σαν και (γκούχου γκούχου) που περνάνε κόκκινα γιατί έτσι, δεν υπάρχει κανένας, γίνονται ατυχήματα.

ΥΓ. Είπα πουθενά ότι είμαι σε όλες παρόν και βγάζω φωτογραφίες; Στο πρώτο μου post τις έχω βγάλει εγώ τη στιγμή που έγιναν. Στο δεύτερο με το megane με πήρε τηλέφωνο μόλις τράκαρε και πήγα να τον μαζέψω και με το bmw μου την έστειλε λίγο αφότου τράκαρε. Παρόλα αυτά για να τραβήξεις μία φωτογραφία έχω την εντύπωση πως πρέπει να είσαι παρόν. Εκτός αν στείλεις drone.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jackess είπε

Είστε δολοφόνοι οι μισοί που γράφετε στο θέμα.

Και τα δύο παραβίαση κόκκινου στις 5 το πρωί δρόμο που "δε περνάει ψυχή, το βλέπω"

Μάλιστα στη μία από τις δύο επειδή κατέβηκα να βοηθήσω ο δολοφόνος είπε "μα που να φανταστώ ότι θα περνάς εσύ;"

Στην άλλη βλέπετε το αμάξι Λιοσίων (κόκκινο). Αφού παραβίασε κόκκινο και χτύπησε άλλο, προσπάθησε να ξεφύγει και χτύπησε άλλα δυο ταξί.

Έχω πάρα πολλές εικονίτσες, αν θέλετε να αναθεωρήσετε πότε περνάμε κόκκινο και πότε όχι.

Έχω και εμένα αν θέλετε με μηχανάκι όταν μπάρμπας πέρασε το στοπ γιατί "νόμιζα ότι θα φρενάρεις".

Σοβαρευτείτε, δώστε πίσω τα διπλώματα σας.

IMG_20190819_053915.jpg

IMG_20191011_054210.jpg

Στην Λιοσίων ποιός ήσουν ρε θηρίο?

Ήμουν ένας από τους πυροσβέστες που ήρθαμε.(από φωτιά γυρνάμε απλά πέσαμε πάνω του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόκκινο είναι κόκκινο, ακόμα και αν η ορατότητα είναι στο 100%, ακόμα και αν έχεις radar στο αμάξι και ξέρεις με σιγουριά ότι δεν υπάρχει τίποτα στα 500 μέτρα.
Τα φανάρια κατά της άποψη μου είναι ένα τραγικό σύστημα ρύθμισης της κυκλοφορίας και τα προβλήματα που εμφανίζει το σύστημα δίνουν πάτημα σε παραβάτες να μας λένε λίγο πολύ αυτά που γράφονται παραπάνω. Κατά την άποψη μου η λύση είναι τα "κυκλάκια", απαιτούν περισσότερο χώρο αλλά δεν περιμένεις ποτέ χωρίς λόγο και δεν καταναλώνουν ρεύμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, oikonikos είπε

Στην Λιοσίων ποιός ήσουν ρε θηρίο?

Ήμουν ένας από τους πυροσβέστες που ήρθαμε.(από φωτιά γυρνάμε απλά πέσαμε πάνω του)

Ναι Λιοσίων. Από τα άσχημα ατυχήματα περιέργως μιας και τα άσχημα τα βλέπω εθνική με μεγάλες ταχύτητες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...