Προς το περιεχόμενο

Το περνάμε ή όχι?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1η περίπτωση

Μεσάνυχτα. Αθήνα. Άδειοι δρόμοι. Κόκκινο πεζοφάναρο. Το περνάμε ή όχι?

2η περίπτωση

Ντελιβεράδες που βιάζονται ή τους έχουν αναγκάσει να πηγαίνουν σαν τρελοί. Δικαιολογούνται να περνάνε τα κόκκινα και τα στοπ και να πηγαίνουν ανάποδα σε μονόδρομους? Είναι εργαζόμενοι που τα κάνουν αυτά γιατί χρειάζονται τα χρήματα  οπότε δείχνουμε κατανόηση? ή ας απαραιτηθούν αν θέλουν και νομίζουν ότι πιέζονται να κάνουν παρανομίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 προφανώς όχι ( όχι ότι δεν το έχω κάνει) αλλά είναι λάθος. Το σωστό είναι να περιμένεις. 

 

2 δεν δικαιολογούνται και ίσα ίσα αφού η δουλειά τους εινάι στο δρόμο θα έπρεπε να είναι πρότυπα και να προσέχουν αλλά στην Ελλάδα.... Όπως και οι ταξιτζήδες.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billiboo είπε

1 προφανώς όχι ( όχι ότι δεν το έχω κάνει) αλλά είναι λάθος. Το σωστό είναι να περιμένεις. 

2 δεν δικαιολογούνται και ίσα ίσα αφού η δουλειά τους εινάι στο δρόμο θα έπρεπε να είναι πρότυπα και να προσέχουν αλλά στην Ελλάδα.... Όπως και οι ταξιτζήδες.

και οι ποδηλατες.

  • Like 11
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Xacti said:

Ντελιβεράδες που βιάζονται ή τους έχουν αναγκάσει να πηγαίνουν σαν τρελοί. Δικαιολογούνται να περνάνε τα κόκκινα και τα στοπ και να πηγαίνουν ανάποδα σε μονόδρομους?

Επειδη το βλεπω που αναφερεται τακτικα, πως ακριβως τους "αναγκαζουν" να τα κανουν ολα αυτα; Εχουν κλειδωσει συγγενεις τους πχ καπου και τους λενε δεν θα τους ξαναδειτε αν δεν βγαλετε παραγγελια σε ταδε χρονο;
Φυσικα και οχι. Εις γνωση τους ειναι οτι κανουν με ΚΑΜΙΑ δικαιολογια.

Και εξηγουμαι. Εδω στη περιοχη μου εχουν γινει διαφορα σημεια πεζοδρομοι/ποδηλατοδρομοι. Και που τους εκαναν τι αλλαξαν; Ανεβαινουν μηχανες πανω, προφασιζομενοι πως γλυτωνουν χρονο με την παρακαμψη που κανουν. Οταν χτυπησει καποιος, οπως πχ παιδι τι θα γινει; Τοτε θα πρεπει να θυμηθει το προβλημα και να μεριμνησει το ανυπαρκτο κρατος;

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, zx1234r είπε

και το κόκκινο φανάρι είναι ΕΓΚΛΗΜΑ να το παραβιάζουμε

 

13 λεπτά πριν, billiboo είπε

1 προφανώς όχι ( όχι ότι δεν το έχω κάνει) αλλά είναι λάθος. Το σωστό είναι να περιμένεις. 

Ναι αλλά εδώ δεν υπάρχει κάποιος κάθετος δρόμος που μπορεί να σου έρθει αμάξι/μηχανάκι. Είναι άδειος ο δρόμος και δεν υπάρχει κανένας, λέτε να διακτινιστεί καποιος πεζός ξαφνικά μπροστά μας?

3 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Εχουν κλειδωσει συγγενεις τους πχ καπου και τους λενε δεν θα τους ξαναδειτε αν δεν βγαλετε παραγγελια σε ταδε χρονο;

Δεν ξέρω, πιθανόν. Δεν το είχα σκεφτεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τους ντελιβεράδες η πιεση που δεχονται ειναι τεραστια  αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως παιζουν με τη ζωη τους (και τις ζωές των άλλων)  για τον μισθο τους.

Επεξ/σία από ignome4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Xacti είπε

Ναι αλλά εδώ δεν υπάρχει κάποιος κάθετος δρόμος που μπορεί να σου έρθει αμάξι/μηχανάκι. Είναι άδειος ο δρόμος και δεν υπάρχει κανένας, λέτε να διακτινιστεί καποιος πεζός ξαφνικά μπροστά μας?

Σαν να μου λες είναι οκ να σκοτώσω έναν άστεγο γιατί δεν έχει κανέναν άνθρωπο πίσω του. Η παρανομία είναι παρανομία. Όποιος θεωρεί πως μπορεί να είναι ελαστικός με κάτι τέτοιο ας το κάνει. Εγώ κοιμάμαι ήσυχος τα βράδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Xacti είπε

Είναι άδειος ο δρόμος και δεν υπάρχει κανένας, λέτε να διακτινιστεί καποιος πεζός ξαφνικά μπροστά μας?

Νομίζεις πως δεν υπάρχει κανένας γιατί δεν αντιλήφθηκες κανέναν. Η πραγματικότητα μπορεί να είναι διαφορετική. Δεν πάτησε κανείς κανένα γιατί τον είδε (οκ υπάρχουν εξαιρέσεις με εξαγριωμένες πρώην κλπ αλλά αυτά είναι άλλου επιπέδου)!

 

37 λεπτά πριν, zx1234r είπε

[...] και το κόκκινο φανάρι είναι ΕΓΚΛΗΜΑ να το παραβιάζουμε.

Και το κίτρινο είναι παράνομο να παραβιάζουμε. Είσαι υποχρεωμένος να σταματήσεις εκτός εάν δεν μπορείς να το κάνεις με ασφάλεια (πχ αλλάζει η σήμανση με το που μπαίνεις στα φανάρια). Αλλά ας ξεκινήσουμε από τα μικρά πρώτα, να κατανοήσουμε γιατί δεν πρέπει να περνάμε με κόκκινο και μετά περνάμε στα πανεπιστημιακά, γιατί το κίτρινο δεν σημαίνει σανίδωσε το να προλάβουμε να περάσουμε πριν πρασινίσει αρκετά του απέναντι.

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Xacti είπε

1η περίπτωση

Μεσάνυχτα. Αθήνα. Άδειοι δρόμοι. Κόκκινο πεζοφάναρο. Το περνάμε ή όχι?

2η περίπτωση

Ντελιβεράδες που βιάζονται ή τους έχουν αναγκάσει να πηγαίνουν σαν τρελοί. Δικαιολογούνται να περνάνε τα κόκκινα και τα στοπ και να πηγαίνουν ανάποδα σε μονόδρομους? Είναι εργαζόμενοι που τα κάνουν αυτά γιατί χρειάζονται τα χρήματα  οπότε δείχνουμε κατανόηση? ή ας απαραιτηθούν αν θέλουν και νομίζουν ότι πιέζονται να κάνουν παρανομίες

Της τροχαίας είσαι; Άσε τα παιδιά να δουλέψουν, απλά συμβούλεψε τα 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Xacti είπε

1η περίπτωση

Μεσάνυχτα. Αθήνα. Άδειοι δρόμοι. Κόκκινο πεζοφάναρο. Το περνάμε ή όχι?

Το "μεσάνυχτα" γιατί το βάζεις; Την ημέρα δηλαδή τι αλλάζει; Ντρέπεσαι μη σε δει κανένας; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Whargoul είπε

 

Και το κίτρινο είναι παράνομο να παραβιάζουμε.

Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά θα πρέπει να τσεκαρεις τα μάτια σου αν βλέπεις το πορτοκαλί για κίτρινο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και είμαι κάθετος και στα 2 άντε στο πρώτο επειδή έχεις ορατότητα να πεις περνάς.

Στο δεύτερο  έχω τσακωθεί με ένα κάρο μηχανοβιους στον δρόμο που μένω από όταν ένας πήγε να μου σκοτώσει το παιδί επειδή κοίταξε αριστερά και πέρασε τον δρόμο και αυτός πέρναγε τον δρόμο ανάποδα, και άλλους 2 που πήγα να τους σκοτώσω επειδή έβγαινα από ανηφορική έξοδο πάρκινγκ που φαίνεται μόνο όταν κατεβαίνεις νόμιμα και κανείς δεν το βλέπει.

Εγώ γιατί να το έχω βάρος μία ζωή επειδή ο άλλος θέλει να γλυτώσει 30 δευτερόλεπτα?

Υ.Γ. είχα μηχανή για χρόνια ποτέ δεν μπήκα ανάποδα σε δρόμο

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Shorai είπε

Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά θα πρέπει να τσεκαρεις τα μάτια σου αν βλέπεις το πορτοκαλί για κίτρινο!

Όχι πως έχει και ιδιαίτερο νόημα εάν είναι κίτρινο ή πορτοκαλί (ειδικά όταν οι περισσότεροι το συγχύζουν με πράσινο) αλλά εάν ανοίξεις τον ΚΟΚ, θα δεις πως αναγράφετε σαν Κίτρινο σταθερό φως κυκλικής μορφής:

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Το "μεσάνυχτα" γιατί το βάζεις; Την ημέρα δηλαδή τι αλλάζει; Ντρέπεσαι μη σε δει κανένας; :P

Γιατί την ημέρα έχει κόσμο. Μετά τα μεσάνυχτα ελάχιστο εώς καθόλου, οπότε είναι πιο ασφαλές να το περάσεις (αν θέλεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...