Προς το περιεχόμενο

Το περνάμε ή όχι?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, dhmhtries22 είπε

Παίδες ,στην περιοχή μου υπάρχει ένα - ίσως το πιο άχρηστο σε όλην την Ελλάδα - φανάρι,ακριβώς μετά από στροφή.Αν τολμήσεις να σταματήσεις όταν πιάσει κόκκινο σε έχουν φάει από πίσω .Χωράει με το ζόρι ένα όχημα πριν ο πισινός του δεύτερου οχήματος από πίσω βγει σε κεντρικο δρόμο.Έχουν γίνει πολλές φορές ατυχήματα και δεν έχουν διορθώσει τίποτα.Και το καλύτερο;Μετά από αυτό το φανάρι είναι μια ευθεία 3 χλμ και εννοείται κανένα άλλο φανάρι μετά.Και ο λόγος που υπάρχει είναι για όσους θέλουν να έρθουν από την απέναντι μεριά του δρόμου,όπου εκεί ανάβει πράσινο κάθε 2 λεπτά μετρημένα για 5 sec.Αν δεν σας το δείξω σε φωτό δεν θα καταλάβετε ,αλλά πέστε μου έναν λόγο να είναι αναμμένο όλο το βράδυ και να μην γυρνάει σε κίτρινο διακεκομμένο έστω για κάποιες ώρες το βράδυ.Δεν λέω ότι είναι σωστό να το περάσεις με κόκκινο,αλλά όταν έχεις την αγωνία μην σου πέσει ο άλλος από πίσω ,ενώ ΟΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΡΗΜΑ ,ε καλά,τράβα πες στον Άγιο Πέτρο ότι τηρούσες τον ΚΟΚ στην μέση της Σαχάρας

αυτη ειναι πολυ συγκεκριμενη περιπτωση, δεν μπορουμε να κρινουμε μια κατασταση απο αυτην η παρομοιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, dhmhtries22 είπε

Παίδες ,στην περιοχή μου υπάρχει ένα - ίσως το πιο άχρηστο σε όλην την Ελλάδα - φανάρι,ακριβώς μετά από στροφή.Αν τολμήσεις να σταματήσεις όταν πιάσει κόκκινο σε έχουν φάει από πίσω .Χωράει με το ζόρι ένα όχημα πριν ο πισινός του δεύτερου οχήματος από πίσω βγει σε κεντρικο δρόμο.Έχουν γίνει πολλές φορές ατυχήματα και δεν έχουν διορθώσει τίποτα.Και το καλύτερο;Μετά από αυτό το φανάρι είναι μια ευθεία 3 χλμ και εννοείται κανένα άλλο φανάρι μετά.Και ο λόγος που υπάρχει είναι για όσους θέλουν να έρθουν από την απέναντι μεριά του δρόμου,όπου εκεί ανάβει πράσινο κάθε 2 λεπτά μετρημένα για 5 sec.Αν δεν σας το δείξω σε φωτό δεν θα καταλάβετε ,αλλά πέστε μου έναν λόγο να είναι αναμμένο όλο το βράδυ και να μην γυρνάει σε κίτρινο διακεκομμένο έστω για κάποιες ώρες το βράδυ.Δεν λέω ότι είναι σωστό να το περάσεις με κόκκινο,αλλά όταν έχεις την αγωνία μην σου πέσει ο άλλος από πίσω ,ενώ ΟΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΡΗΜΑ ,ε καλά,τράβα πες στον Άγιο Πέτρο ότι τηρούσες τον ΚΟΚ στην μέση της Σαχάρας

Γενικεύεις ένα πολύ συγκεκριμένο παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πεζός περνάει στο πράσινο και σταματάει στο κόκκινο, το ίδιο και ο οδηγός στα αντίστοιχα φανάρια. Τώρα αν είναι ντελιβεράς ή δικηγόρος ή οικοδόμος ή αν ο δρόμος είναι μικρός ή αν είναι 2 το βράδυ ή 1 το μεσημέρι δεν έχουν σημασία. Το κόκκινο είναι κόκκινο. Στις πολιτισμένες χώρες της Ευρώπης βλέπεις τους πεζούς ακόμη και βράδυ στην βροχή να περιμένουν το πράσινο στο πεζοδρόμιο. Υπερβολή θα μου πεις αλλά είναι θέμα νοοτροπίας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Και με τον πεζό πρέπει να είμαστε πιο ανεκτικοί γιατί δεν έχει περάσει από εξετάσεις όπως ο οδηγός.

Γιατί ο πεζός δεν ξέρει ότι σταματάμε στο κόκκινο; Νομίζω στο σχολείο μας μαθαίνανε για το Σταμάτη και τον Γρηγόρη....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...