Προς το περιεχόμενο

Το περνάμε ή όχι?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια, δεν τα περναμε.
Ειδικα βραδυ οπως λεει ο ts γιατι νομιζουμε οτι δεν εχει κανεναν. Ε, το βραδυ που δεν υπαρχει κανεις αν περιμενουμε λιγο σε ενα φαναρι δεν πρεπει να μας νοιαζει εφου δεν υπαρχει ψυχη και θα φτασουμε γρηγορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Έχω δουλέψει αρκετά χρόνια delivery στα "παιδικα" μου χρόνια σε διάφορα καταστήματα, γνωστές αλυσίδες και μη, ποτέ κανένας δεν με υποχρέωσε να τρέχω, να πηγαίνω ανάποδα η να περνάω κόκκινα. Απλα σε κάποια μαγαζιά έτρεχες για να προλάβεις να πας περισσότερες παραγγελίες άρα και περισσότερα tips, σε κάποια άλλα που υπήρχε σειρά όσο και να έτρεχες την παραγγελία θα την πήγαινε ο επόμενος που είχε σειρα, άρα δεν έτρεχες. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Xacti είπε

Γιατί την ημέρα έχει κόσμο. Μετά τα μεσάνυχτα ελάχιστο έως καθόλου, οπότε είναι πιο ασφαλές να το περάσεις (αν θέλεις)

Τη νύχτα η ορατότητα είναι κακή όπως και τα αντανακλαστικά, οπότε δεν είναι πιο ασφαλές. Ξαφνικά μπορεί να πεταχτούν τρέχοντας κάποιοι που ήταν κριμένοι πίσω από κάποιον θάμνο ή μέσα από κάποιο πάρκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ με κόκκινο άσχετα από ώρα, ορατότητα, κίνηση ή δε ξέρω τι άλλο. Κι αυτό όχι για λόγους νομιμοφροσύνης αλλά γιατί έτσι σου μένει η συνήθεια, όπως και σε STOP.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ σκέφτομαι για ποιο λόγο να αναρωτιόμαστε αν περνάμε το κόκκινο.

Επεξ/σία από Haldol
  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Shorai είπε

Της τροχαίας είσαι; Άσε τα παιδιά να δουλέψουν, απλά συμβούλεψε τα 

Τα παιδιά πρέπει να δουλέψουν...αλλά καλό είναι να προσέχουν τι κάνουν για να μπορούν να συνεχίσουν να δουλεύουν και στο μέλλον...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα παιδείας και τα δύο.

Εάν αρχίσεις να περνάς κόκκινα επειδή δε σε βλέπει κανένας, θα περάσεις και όταν σε βλέπει αλλά έχεις ορατότητα.

Όταν περάσεις γιατί έχεις ορατότητα αλλά δε περνάει κανένας, θα περάσεις και όταν -έλαμωρέπρολαβαίνω το κωλοπορτοκαλί-.

Η παραβίαση του ΚΟΚ είναι παραβίαση είτε είναι μεσάνυχτα, είτε σε βλέπουν είτε όχι.

 

Δολοφόνος είσαι είτε σε δουν να τον σκοτώνεις, είτε δε σε πάρει ποτέ κανείς χαμπάρι.

 

Όσο για τα ντελίβερι, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν τους υποχρεώνει. Τα αφεντικά που διώχνουν διανομείς γιατί "αργούν", όταν οι διανομείς βάλουν μυαλό, θα μείνουν χωρίς εργαζόμενους και θα συμμορφωθούν και αυτοί.

Στην εργασία μου (όπως και στις προσωπικές μου παραγγελίες στο σπίτι) έχω ενημερώσει έναν έναν όλους τους ντελίβερι πως δεν έχω θέμα να αργήσει η παραγγελία όση ώρα χρειαστεί, δεν χρειάζεται να οδηγούν σαν μανιακοί. (Για όλες τις παραγγελίες που γίνονται στη διεύθυνση της εταιρίας)

 

Αν βιαζόμουν θα περνούσα να παραλάβω μόνος μου.

  • Like 14
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Haldol είπε

Εγώ σκέφτομαι για ποιο λόγο να αναρωτιόμαστε αν περνάμε το κόκκινο.

Ακριβώς έτσι. Είναι δυνατόν να τίθεται τέτοιο δίλημμα; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Τη νύχτα η ορατότητα είναι κακή όπως και τα αντανακλαστικά, οπότε δεν είναι πιο ασφαλές. Ξαφνικά μπορεί να πεταχτούν τρέχοντας κάποιοι που ήταν κριμένοι πίσω από κάποιον θάμνο ή μέσα από κάποιο πάρκο.

 

Οπότε σε διαβάσεις πεζων που δεν υπάρχει φανάρι σταματάμε και περιμένουμε μεχρι να ξημερώσει

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Shorai είπε

Της τροχαίας είσαι; Άσε τα παιδιά να δουλέψουν, απλά συμβούλεψε τα 

 

Οριστε αυτη ειναι η Ελλαδαρα , και μολις πας να βρεις το δικιο σου η να πεις το αυτονόητο κινδυνευεις η να σε βρισουν η να σε μαχαιρωσουν .

Η παιδεία και η κοινωνία γενικότερα εχει πιασει πιο κατω απο τον πάτο 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υπακοή στους νόμους είναι αυτονόητη μέσα στα πλαίσια της λογικής με την οποία δημιουργήθηκαν, και γενικότερη με την κοινή λογική.

Το να σταματάς στο κόκκινο είναι σωστό διότι είναι ένας κώδικας επικοινωνίας για να δώσεις προταιρεότητα στον άλλον.

Το να περάσεις κόκκινο ενώ είναι μέρα παίρνει δύο μορφές: Είναι αυτός που το σκοτώνει με βαθύ πορτοκαλί κολλημένος στον μπροστινό του. Κλασσική περίπτωση οπότε ευτυχώς όλοι το ξέρουν οπότε προφυλάσσονται. Αυτή η κίνηση είναι επικίνδυνη.

Η 2η μορφή και ευτυχώς πολύ πιο σπάνια είναι αυτός που θα περάσει ένα κόκκινο αναμμένο εδώ και ώρα και στα @@ του και η ορατότητα και όλα. Αυτή η κίνηση είναι δολοφονική.

Το να περάσεις κόκκινο ενώ είναι 3 την νύχτα, στην περίπτωση τουλάχιστον που περιγράφεται στο εν λόγω θέμα είναι όταν έχεις άπλετη ορατότητα σε έρημο δρόμο και δεν υπάρχει ψυχή σε ακτίνα 300 μέτρων. Το ότι δεν υπάρχει ψυχή είναι δεδομένο, και όχι κάτι που το υποθέτει ένας συμφορουμίτης για εμάς. Υπάρχουν πολλά μέρη που έχεις πραγματικά πλήρη ορατότητα και μπορείς να είσαι 100% βέβαιος ότι δεν υπάρχει ούτε κουνούπι στον δρόμο. Εκεί πέρα το περνάς το κόκκινο και δεν νοιάζει, διότι δεν έθεσες κανέναν σε επικινδυνότητα, ούτε τον εαυτό σου ούτε κανέναν άλλον διερχόμενο. Μηδέν τα εκατό πιθανότητα ατυχήματος. Simple as that. Αν κάποιος πεταχτεί να πει ότι "δεν το ξέρεις αυτό", όχι φίλε, απλά μιλάς για διαφορετική περίπτωση δρόμου. Όταν μιλάμε για το παράδειγμα δρόμου που είπα πιο πάνω (και που εννοεί ο ts) τότε ισχύει το προηγούμενο.

 

  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Bruno44 είπε

Οριστε αυτη ειναι η Ελλαδαρα , και μολις πας να βρεις το δικιο σου η να πεις το αυτονόητο κινδυνευεις η να σε βρισουν η να σε μαχαιρωσουν .

Η παιδεία και η κοινωνία γενικότερα εχει πιασει πιο κατω απο τον πάτο 

Γι αυτό να μεταναστεύσεις φίλε μου

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα αυτό που μάθαμε σήμερα είναι ότι το κόκκινο είναι επιλογή του οδηγού αν το περάσει ή όχι ειδικά σε φανάρια που έχουν μπει για πλάκα σε έρημες περιοχές και αν γίνει η μλκ τότε ήταν η κακιά στιγμή ή ήταν γραφτό να γίνει... Μάλιστα...

Πάντως η χειρότερη περιοχή για μένα είναι η ανατολική Αττική που μένω, το κόκκινο πάει σύννεφο και φυσικά όλοι είναι μέτοχοι των δρόμων και κάνουν ότι θέλουν....

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδια δεν εχει να κανει με τον ΚΟΚ αν θα περασεις το κοκκινο ή αν θα πας στην ΛΕΑ αλλα με κοινη λογικη

τις πιο πολλες φορες οσοι κοβουν φαναρια τους πετυχαινω στο επομενο φαναρι απλα τα 30-40 δευτερα (το πολυ) που νομιζεις οτι θα κερδισεις που θα τα σπαταλήσεις θα δεσεις τα κορδονια σου;

Και μια ερώτηση

Αν άνοιγα θέμα και ρωταγα αν μπορώ το βράδυ που δεν έχει κινηση να πάω ανάποδα στην εθνική αλλά θα προσέχω θα με έλεγες λαλακα ή όχι;

Επεξ/σία από beknick
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...