Προς το περιεχόμενο

Το καλύτερο burger στην Αθήνα


26ska

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Με μαχαιροπίρουνο! 

Το κόλπο είναι απλό. Πιες, φάει πατάτες, φάει σαλάτα... γενικά τέλειωσε με ότι έχει να κάνει με τα χέρια σου... 

Όταν πάρεις απόφαση ότι θα φας το burger, το πιάνεις με τα 2 χέρια και δεν το αφήνεις ποτέ ξανά στο πιάτο... Όσο το κρατάς με την αρχική σου λαβή δεν θα διαλυθεί.. αν κάνεις το λάθος να το αφήσεις στο πιάτο ή να αλλάξεις λαβή... το 'χασες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 minutes ago, valkon said:

Υπάρχει θρεντ για το πως τρώμε το μπέργκερ χωρίς να φύγουν όλα; Από τα πιο άβολα ""finger" foods.

Ανάποδα. Το φουσκωμένο μέρος πάει στην κάτω σιαγόνα και τα μικρά δαχτυλάκια από πίσω για κόντρα, αν χρειάζεται. :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Το mushroom melt με extra bacon και τυρί... αχ...

Τι είπες τώρα.... Έχω φάει 3 bacon mushroom melt combo  !!!! Μετά φυσικά έκανα λες είμαι κατσαρίδα που της έριξες τέζα....χαψαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπάρμπεκιου στον Πειραιά και στην Νέα Σμύρνη..έχει βραβευτεί στα δέκα καλύτερα burger του κοσμου.εχει αναμονή για να κάτσεις κάνα 30-45 αλλά αξίζει.μακραν ότι καλύτερο από αυτά που έχουν ανεφερθει

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Δε γνωρίζω αν ισχύει, αλλά άκουσα ότι αυτός που είχε το Μπάρμπεκιου το δωσε, γι αυτό και η διαφορά στην ποιότητα και σε όλα.

Ο ίδιος άνοιξε το Jackaroo στον Πειραιά, νο1 για σαντουιτς αυτή τη στιγμή στην Αθήνα.

Το τζακαρου νο1???ας γελασω

2 ώρες πριν, lelisjr είπε

Λοιπόν! Επειδή βλέπω ότι δεν τα αναφέρατε, ίσως να μην τα γνωρίζετε κιόλας. Kozi's και Sasi's  στα Μελίσσια. (Τα βάζω μαζί γιατί είναι δίπλα δίπλα και ανήκουν στην ίδια οικογένεια.) 

Νοτιοαφρικανική κουζίνα με τέλεια πιάτα κρεατικών. Τα burgers τους είναι κορυφή.  Όταν θέλω burger και βαριέμαι να φτιάξω δικό μου πάω μόνο εκεί.

(Επειδή δούλευα σε κουζίνα στην Αγγλία σε posh μαγαζί με burgers μετράει η γνώμη μου διπλή!) 🍔🍔🍔

Επιτέλους το ανέφερε καποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΤΟ ΜΠΑΡΜΠΕΚΙΟΥ ΣΑΝ ΣΥΝΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΕΡΟ. ΤΑ BURGER ΣΥΝΔΥΑΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΟ ΤΟΥ ΠΑΤΑΤΕΣ ΜΕ ΚΙΜΑ ΚΑΙ ΦΕΤΑ ΑΝ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΥΠΕΡΟΧΟ. ΤΟ BUTCHER'S ΣΤΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙ ΕΧΕΙ ΤΡΟΜΕΡΟ ΜΠΙΦΤΕΚΙ ΓΙΑ ΜΠΙΦΤΕΚΙ ΙΣΩΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. ΣΤΑ FRIDAYS ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΑ BURGERS ΑΠΛΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΣΤΥΛ ΜΑΓΑΖΙΑ ΕΧΕΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ STARTERS.ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ BUFFALO & WINGS ΣΤΗΝ Ν ΕΡΥΘΡΑΙΑ. ΟΠΟΤΕ ΣΑΝ ΝΟΥΜΕΡΟ ΕΝΑ ΑΝ ΨΗΦΙΖΑ ΒΑΖΩ ΜΠΑΡΜΠΕΚΙΟΥ 

2 ώρες πριν, lelisjr είπε

Λοιπόν! Επειδή βλέπω ότι δεν τα αναφέρατε, ίσως να μην τα γνωρίζετε κιόλας. Kozi's και Sasi's  στα Μελίσσια. (Τα βάζω μαζί γιατί είναι δίπλα δίπλα και ανήκουν στην ίδια οικογένεια.) 

Νοτιοαφρικανική κουζίνα με τέλεια πιάτα κρεατικών. Τα burgers τους είναι κορυφή.  Όταν θέλω burger και βαριέμαι να φτιάξω δικό μου πάω μόνο εκεί.

(Επειδή δούλευα σε κουζίνα στην Αγγλία σε posh μαγαζί με burgers μετράει η γνώμη μου διπλή!) 🍔🍔🍔

Σαν αποκλειστικα burger ίσως οχι the best νοστιμότατα βέβαια αλλά σαν σύνολο πιάτων τρομερό. Και τα steaks στο sasis ειδικα. Τρομερά μαγαζια για φαγήτό ότι και να πάρεις

Επεξ/σία από thanasis tr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το μενού είναι τελείως απλό, το μπιφτέκι σχετικά λεπτό και η διακόσμηση παραπέμπει σε late 90s... το Queen στη Γλυφάδα παραμένει γευστικά ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ. Δεν ξέρω τι κάνουν, πραγματικά, όμως είναι το πιο νόστιμο hamburger που μπορεί να φάει κάποιος στην Ελλάδα.

Δεύτερο έρχεται το εκπληκτικό Umami Burger των Burger Joint. Πραγματικά, είναι το καλύτερο μοντέρνο burgerάδικο στην Ελλάδα και με διαφορά.

Τρίτο θα έβαζα το Bluefield στο Ψυχικό. Δοκιμάστε το διπλό με μπιφτέκι από αρνί. Τελευταία πάντως και τα Bullseye δίνουν πόνο ;)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ σε αυτό το βραβευμένο του Πειραιά είχα πάει πριν 2 χρόνια και είχε από τον χειρότερο κιμά που έχω φάει ποτέ μου. Πρώτη φορά νόμιζα ότι τρώω ξύγκι σε μοσχαρίσιο μπιφτέκι. Ούτε καν η πατάτα του μου άρεσε. Burger Joint από μένα η πιο τίμια αλυσίδα με σταθερή ποιότητα.... όχι κάτι τοπ αλλά δεν έχει τα σκαμπανεβάσματα των άλλων!

Τελικα εκείνο το Big Kahuna βλέπω δεν το προτείνει κανείς. Γιατί έτσι ; 
 

 

Επεξ/σία από DJTaurus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλό είναι να σχολιάζουν άνθρωποι που έχουν πιάσει κιμά στα χέρια τους να ψήσουν και ένα μπιφτέκι μόνοι τους κάποια στιγμή και όχι όσοι έχουν μέτρο σύγκρισης τα Mcdonald's. Τα Μπαρ Μπεε Κιου (Πειραιά, Νέα Σμύρνη) δεν ξέρω πως ήταν στις δόξες τους, πάντως τον τελευταίο ένα χρόνο που έχω φάει από μια φορά στο καθένα είναι άθλια. Πυκνός κιμάς σόλα που σημαίνει ότι έχει περαστεί από μηχανή πολλές φορες για να καμουφλάρει την άθλια ποιότητα κρέατος. Άγευστο και έχω βρει και τις δυο φορές κοκκαλάκι και χόνδρο που δε μασιέται. Κρατήθηκα από ευγένεια στην υπόλοιπη παρέα να μην τα κάνω πουτ@ν@. Ναι, είναι τεράστια, αλλά όποιον τον ενδιαφέρει μόνο η ποσότητα μπορεί να πάρει δυο φρατζόλες ψωμί να τις μουσκέψει λίγο και να χωνεύει σα βόας για ένα 8ωρο.

Το juicy grill φαίνεται πως έχει καλά υλικά, αλλά σαν αποτέλεσμα δεν εντυπωσιάζει... μοιάζει σαν κάποιος ερασιτέχνης που δεν το πολυκατέχει στο burger, να προσπαθεί να φτιάξει burger από ομολογουμένως ποιοτικά υλικά. Επίσης είναι αρκετά μικρό. Οι σαλάτες και τα ορεκτικά του είναι φανταστικά πάντως.

La strega που έχω δει να προτείνεται δεν έχω φάει burger αλλά το ιταλικό τους και τα ορεκτικά τους είναι άψογα, οπότε θα δοκιμαστεί...

Spoiler

Προτείνω συνταγή (βιντεάκι) Πετρετζίκη για άριστο σπιτικό burger, δε χρειάζεται καν να πλάσετε τον κιμά με υλικά αν κάποιος είναι εργένης ή δεν έχει χρόνο και αυτό τον φοβίζει. Απλά σιγουρευτείτε να είναι ποιοτικό κρέας και πείτε στον χασάπη να μην πατηκώσει τον κιμά όταν τον πακετάρει για να είναι αφράτος χωρίς να χρειαστεί πλάσιμο με ψωμί αυγό κτλ. Μόνο αλατοπίπερο και ένα μείγμα μπαχαρικών για κρέας αν σας βρίσκεται. Πάρτε και φρέσκα ψωμάκια από φούρνο (κατά προτίμηση μπριος), ένα μαρουλόφυλλο, μια φέτα cheddar και 1-2 φέτες bacon στο καθένα, barbecue σως & μαγιονέζα πάνω κάτω συν ότι άλλο υλικό γουστάρετε (πχ μανιτάρια ή καραμελωμένα κρεμμύδια) και θα καταλάβετε πραγματικό burger.   

 

Επεξ/σία από kostool13
  • Like 2
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το θυμήθηκα...

Αν σας βγάλει ο δρόμος από Παγκράτι μεριά, δοκιμάστε και το burger από Colibri. 

Δεν ξέρω αν το έχει κρατήσει όπως ήταν, αλλά πριν χρόνια τα burger του ήταν πολύ καλά. Είχε πολύ καλές πρώτες ύλες. 

Αν έχει φάει κανείς πρόσφατα, ας μας πει τη γνώμη του... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα αγαπημένα μου ήταν αυτό απέναντι από τον κυρ άριστο που έκλεισε, κρίμα. Τώρα πλέον προτιμώ butchers και bull House στο Περιστέρι. Όσο για το μπάρμπεκιου 2 φορές έχω φάει, μια φορά πριν 2 χρόνια που ήταν πολύ καλό αποσο θυμάμαι και μια χτες. Από γεύση μου άρεσε αλλά σήμερα το μετάνιωσα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DJTaurus είπε

Τελικα εκείνο το Big Kahuna βλέπω δεν το προτείνει κανείς. Γιατί έτσι ; 
 

Πολύ μάχιμο το Big Kahuna, αλλά μεταφέρθηκε Θεσσαλονίκη εδώ και μερικούς μήνες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DJTaurus είπε

 

Τελικα εκείνο το Big Kahuna βλέπω δεν το προτείνει κανείς. Γιατί έτσι ; 

https://grillmagazine.gr/2019/07/31/έκλεισε-τον-επιχειρηματικό-κύκλο-του/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cjs13 είπε

Όπως λέει και το άρθρο, συνεχίζει κανονικά στη Θεσσαλονίκη από άλλον ιδιοκτήτη. Τυχεροί εκεί πάνω, θα φάνε νοστιμότατο κροκόδειλο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, lelisjr είπε

Τώρα που το θυμήθηκα...

Αν σας βγάλει ο δρόμος από Παγκράτι μεριά, δοκιμάστε και το burger από Colibri. 

Δεν ξέρω αν το έχει κρατήσει όπως ήταν, αλλά πριν χρόνια τα burger του ήταν πολύ καλά. Είχε πολύ καλές πρώτες ύλες. 

Αν έχει φάει κανείς πρόσφατα, ας μας πει τη γνώμη του... 

Αν διαβάσεις λίγο παραπισω, αναφέρω για το κολιμπρί...

Επεξ/σία από Kostas.karras
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...