Προς το περιεχόμενο

Το 50% των iPhone έχει αναβαθμιστεί σε iOS 13


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Deadpool 1 είπε

Άλλες καραμέλες έχεις ή απλά αναμασάς τις ίδιες?? Και τα 2 bugs έχουν κλείσει, αλλά έτσι σε συμφέρει. Για πάμε να δούμε και τα κενά ασφαλείας του αγαπημένου σου λειτουργικού...

iOS (σύνολο 1655, 156 το 2019)

https://www.cvedetails.com/product/15556/Apple-Iphone-Os.html?vendor_id=49

Android (σύνολο 2539, 390 το 2019)

https://www.cvedetails.com/product/19997/Google-Android.html?vendor_id=1224

BTW, λόγω του fragmentation, το 90% των συσκευών εκεί έξω, δεν έχει πάρει και ούτε πρόκειται ΠΟΤΕ να πάρει patches / updates μιας και μένουν στο έλεος του θεού. Τα επώνυμα, άντε να πάρουν το πολύ για κανά 2 χρόνια updates (όχι απαραίτητα patches) και μετά ψάχνεστε στα Forums του ΧDA...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

5 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Άλλες καραμέλες έχεις ή απλά αναμασάς τις ίδιες?? Και τα 2 bugs έχουν κλείσει, αλλά έτσι σε συμφέρει. Για πάμε να δούμε και τα κενά ασφαλείας του αγαπημένου σου λειτουργικού...

iOS (σύνολο 1655, 156 το 2019)

https://www.cvedetails.com/product/15556/Apple-Iphone-Os.html?vendor_id=49

Android (σύνολο 2539, 390 το 2019)

https://www.cvedetails.com/product/19997/Google-Android.html?vendor_id=1224

BTW, λόγω του fragmentation, το 90% των συσκευών εκεί έξω, δεν έχει πάρει και ούτε πρόκειται ΠΟΤΕ να πάρει patches / updates μιας και μένουν στο έλεος του θεού. Τα επώνυμα, άντε να πάρουν το πολύ για κανά 2 χρόνια updates (όχι απαραίτητα patches) και μετά ψάχνεστε στα Forums του ΧDA...

Ποια καραμελα?το μέλος με.ρωτησε ποιες τρύπες είχε day one.

Τέτοια update να μας λειπουν.Note 10+ και περιμένω το s11+.Λες να με νοιάζουν τα update και τα xda?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JcD είπε

Μα την έχεις πάρει την απάντηση μου στο θέμα, πρώτων η μόνη συσκευή που κάνει throttling κοντά στο 50% που αναφέρεις είναι το απλό 11άρι, (το τόνισα στο πρώτο σχόλιο μου) αντίστοιχα θα πρέπει να δούμε αποτελέσματα στις φθηνές συσκευές s10e για να βγάλουμε συμπεράσματα του ποιος κατασκευαστής έκανε καλύτερη δουλειά στην ψύξη  στην φθηνή του συσκευή και όχι βεβαίως του ποιος έχει την καλύτερη cpu/gpu διότι η πλειοψηφία των ενασχολούμενων με το "σπορ" (anandtech πχ) μιλούν για  2 γενιές μπροστά  στους επεξεργαστές της apple. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις ότι το thermal throttling έχει να κάνει με την ψύξη και όχι με αυτόν καθεαυτόν τον επεξεργαστή! Προσπαθώ ώρα τώρα να σου δώσω να καταλάβεις τα εξής...

1ον δεν με ενδιαφέρει το thermal throttling των s10, το σχόλιο μου ήθελε να καταδείξει ότι τα 11άρια δεν έχουν 50% throttling όπως αναφέρεις!

2ον ουδεμία σχέση έχουν οι επιδόσεις των iPhone, throttling ή όχι, με αυτές των συσκευών της σάμυ, αφού όπως καταδυκνείουν οι μετρήσεις σε fps και όχι μόνο τα iPhone ευρισκόμενα σε throttling αποδίδουν καλύτερα από τα σάμυ μη ευρισκόμενα σε throttling.

3ον και σύμφωνα με τα παραπάνω βεβαίως και συμφωνώ με την ανάρτηση του stafstaf από την στιγμή που οι επιδόσεις των 855/9820 είναι τόσο κατώτερες από τους Α13 - και όχι μόνο- υπό νορμάλ συνθήκες και ακόμα χειρότερες υπό throttling. 

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει η συζήτηση μετά τα τελευταία σχόλια σου περί τσιντσαντσον. Όλος ο κόσμος της τεχνολογίας επαινεί την apple για τα επιτεύγματα της στον τομέα των επεξεργαστών και όλοι επαινούν τις τελευταίες συσκευές της σαν κάποιες από τις καλύτερες της αγοράς. Δεν βλέπω νόημα σε αυτά που λες! 

Ρε συ, με δουλευεις? Αφου σε ολες τις συσκευες στον πατο ειναι απο θεμα throttling, οχι μονο στο 11αρι. Ολα τα iphone εχoυν απο 50 εως 100% καλυτερες επιδοσεις οταν δεν ειναι thermal throttled, τρελα νουμερα, του throttling το καγκελο με λιγα λογια. Οποτε το να κατηγορουμε το S10 οτι throttlari οταν με διαφορα το χειροτερο throttling το εχουν οι συσκευες της apple ειναι αστειο.

Οι επιδοσεις που θιγεις μετα ειναι αλλο θεμα. Ο ανθρωπος μιλησε για το throttling, κατι το οποιο προφανως θεωρει αρνητικο αφου ψεγασε το S10 γιαυτο το λογο.. Ε αρα θα πρεπει να ερθει τωρα και να μας πει τι πατατα ειναι και τα iPhone μιας και ειναι χειροτερα και απο τσιντσαντσονκινεζικασκουπιδια σε αυτον τον τομεα. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Ρε συ, με δουλευεις? Αφου σε ολες τις συσκευες στον πατο ειναι απο θεμα throttling, οχι μονο στο 11αρι. Ολα τα iphone εχoυν απο 50 εως 100% καλυτερες επιδοσεις οταν δεν ειναι thermal throttled, τρελα νουμερα, του throttling το καγκελο με λιγα λογια. Οποτε το να κατηγορουμε το S10 οτι throttlari οταν με διαφορα το χειροτερο throttling το εχουν οι συσκευες της apple ειναι αστειο.

Οι επιδοσεις που θιγεις μετα ειναι αλλο θεμα. Ο ανθρωπος μιλησε για το throttling, κατι το οποιο προφανως θεωρει αρνητικο αφου ψεγασε το S10 γιαυτο το λογο.. Ε αρα θα πρεπει να ερθει τωρα και να μας πει τι πατατα ειναι και τα iPhone μιας και ειναι χειροτερα και απο τσιντσαντσονκινεζικασκουπιδια σε αυτον τον τομεα. 

Για να δούμε ποιος δουλεύει ποιόν, εκεί στην εικόνα που "έκανα γαργάρα"...

perf.jpg.2a1c81c378f2cb852e9ee622bcb954b2.jpg

 

Κατ'εσέ οι συγκεκριμένες επιδόσεις στο throttling είναι...στον πάτο, διαφορά 500 μονάδες - περί το 5% - υπέρ της σαμυ στο throttling μεταφράζεται σε διαφορά περί το 60% στο sustained framerate υπέρ του iPhone! Σοβαρά τώρα, να συνεχίσουμε την συζήτηση? 

perf2.jpg.53f9d5583219a887bd6ac4132d70f5c6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, JcD είπε

Για να δούμε ποιος δουλεύει ποιόν, εκεί στην εικόνα που "έκανα γαργάρα"...

perf.jpg.2a1c81c378f2cb852e9ee622bcb954b2.jpg

Κατ'εσέ οι συγκεκριμένες επιδόσεις στο throttling είναι...στον πάτο, διαφορά 500 μονάδες - περί το 5% - υπέρ της σαμυ στο throttling μεταφράζεται σε διαφορά περί το 60% στο sustained framerate υπέρ του iPhone! Σοβαρά τώρα, να συνεχίσουμε την συζήτηση? 

perf2.jpg.53f9d5583219a887bd6ac4132d70f5c6.jpg

Αδερφε, το S10 βγαινει και με τον 855. Αλλα εστω και τον exynos να παρεις, μου λες ουσιαστικα οτι το iphone τα παει χειροτερα απο ενα κινητο που ηδη εχει σοβαρο θεμα με throttling. Ε αυτο ακριβως σου λεω και εγω τοσες σελιδες. Το iPhone τα παει χειροτερα απο ενα κινητο που τα παει χειροτερα απο κινεζοσκουπιδια τυπου mi9. Οποτε αν πχ. το mi9 ειναι σκουπιδι οπως εχω διαβασει πολλακις εδω μεσα (σελιδα 3 ας πουμε), τοτε φαντασου τι ειναι το iPhone που παει χειροτερα. 

Στις επιδοσεις δεν ξερω γιατι ξαναγυρνας και αλλαζεις το θεμα. Το θεμα ειναι το throttling, δεν ανεφερα εγω καπου τις επιδοσεις. Αμα θες να μιληοσυμε για τις επιδοσεις βεβαιως, αλλα να καταληξουμε καπου με το θεμα throttling πρωτα. Ειναι το iPhone απο τα χειροτερα κινητα σε θεμα throttling? Εγω βλεπω πως ναι. Εσυ τι βλεπεις συμφωνα με τα γραφηματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Αδερφε, το S10 βγαινει και με τον 855. Αλλα εστω και τον exynos να παρεις, μου λες ουσιαστικα οτι το iphone τα παει χειροτερα απο ενα κινητο που ηδη εχει σοβαρο θεμα με throttling. Ε αυτο ακριβως σου λεω και εγω τοσες σελιδες. Το iPhone τα παει χειροτερα απο ενα κινητο που τα παει χειροτερα απο κινεζοσκουπιδια τυπου mi9. Οποτε αν πχ. το mi9 ειναι σκουπιδι οπως εχω διαβασει πολλακις εδω μεσα (σελιδα 3 ας πουμε), τοτε φαντασου τι ειναι το iPhone που παει χειροτερα. 

Στις επιδοσεις δεν ξερω γιατι ξαναγυρνας και αλλαζεις το θεμα. Το θεμα ειναι το throttling, δεν ανεφερα εγω καπου τις επιδοσεις. Αμα θες να μιληοσυμε για τις επιδοσεις βεβαιως, αλλα να καταληξουμε καπου με το θεμα throttling πρωτα. Ειναι το iPhone απο τα χειροτερα κινητα σε θεμα throttling? Εγω βλεπω πως ναι. Εσυ τι βλεπεις συμφωνα με τα γραφηματα?

Δεν σου γυρίζω καθόλου το θέμα, το πόσο καλά τα πάει θα βγει συναρτήσει των επιδόσεων, δλδ αναλογικά με τις επιδόσεις, δλδ παράλληλα με την αποτελεσματικότητα του! Δεν είναι ανεξάρτητο μέγεθος στην προκειμένη περίπτωση οπότε αναλογικά και εν σχέση με τις επιδόσεις του τα πάει καλύτερα από όλους τους mobile επεξεργαστές και στον τομέα του throtling όταν με 5% μεγαλύτερο throtling από τον καλύτερο επεξεργαστή της qualcom παρουσιάζει 60% καλύτερη επίδοση. Αν εσένα δεν σε ενδιαφέρει ο τομέας επίδοση και θέλεις να απομονώσεις την συγκεκριμένη μέτρηση τότε κι εγώ με την σειρά μου επιστρέφω στην πρώτη σου ανάρτηση, την απομονώνω και σου λέω είσαι λάθος, δεν έχουν 50% πτώση στο throttling, όπως κι εσύ παραδέχθηκες κατόπιν οπότε και κλείνει το θέμα αυτομάτως! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Αδερφε, το S10 βγαινει και με τον 855. Αλλα εστω και τον exynos να παρεις, μου λες ουσιαστικα οτι το iphone τα παει χειροτερα απο ενα κινητο που ηδη εχει σοβαρο θεμα με throttling.

Το θεμα με το throttling που ενδιαφερει τον μεσο χρηστη ειναι η ιδια η συσκευη ποσο ζεστη γινεται,που γιαυτο το λογο και πεφτουν οι επιδοσεις.

Το S10 ξερεις πως ζεστενεται για πλακα?Τωρα το καλοκαιρι,απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι το κινητο ζεματουσε για πλακα οταν το χρησιμοποιουσα εξω,ακομα και για απλη χρηση οπως μιση ωρα web browsing.

Εχει ανεβει και σχετικο συγκριτικο σε αυτο που λες,και το θεμα ειναι οτι ακομα και ετσι,παλι ειναι μπροστα απο τις αντιστοιχες Android ναυαρχιδες χωρις throttling

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, JcD είπε

Δεν σου γυρίζω καθόλου το θέμα, το πόσο καλά τα πάει θα βγει συναρτήσει των επιδόσεων, δλδ αναλογικά με τις επιδόσεις, δλδ παράλληλα με την αποτελεσματικότητα του! Δεν είναι ανεξάρτητο μέγεθος στην προκειμένη περίπτωση οπότε αναλογικά και εν σχέση με τις επιδόσεις του τα πάει καλύτερα από όλους τους mobile επεξεργαστές και στον τομέα του throtling όταν με 5% μεγαλύτερο throtling από τον καλύτερο επεξεργαστή της qualcom παρουσιάζει 60% καλύτερη επίδοση. Αν εσένα δεν σε ενδιαφέρει ο τομέας επίδοση και θέλεις να απομονώσεις την συγκεκριμένη μέτρηση τότε κι εγώ με την σειρά μου επιστρέφω στην πρώτη σου ανάρτηση, την απομονώνω και σου λέω είσαι λάθος, δεν έχουν 50% πτώση στο throttling, όπως κι εσύ παραδέχθηκες κατόπιν οπότε και κλείνει το θέμα αυτομάτως! 

Θες με το ζορι να βγεις σωστος σε κατι που εισαι λαθος. 

Ο ανθρωπος του οποιου στο post απαντησα μιλησε ξεκαθαρα ΜΟΝΟ για throttling, και πως ειναι προβλημα που ταλανιζει το S10. Ουτε επιδοσεις ανεφερε ουτε τιποτα αλλο. Δεν το απομονωσα εγω λοιπον το throttling αλλα ο τυπος στον οποιο εκανες like, και ο οποιος προφανως εχει αδικο. Εγω δεν ειπα οτι δεν με ενδιαφερουν οι επιδοσεις το παιδι στο οποιο απαντησα ομως φαινεται πως δεν ενδιαφερεται για τις επιδοσεις αλλα για το throttling, μιας και αυτο ανεφερε. Στον τομεα του throttling λοιπον το iphone ειναι αν οχι το χειροτερο, απο τα χειροτερα κινητα. 


Μια χαρα εχουν πτωση 50%, το iphone 11 τόσο έχει. Αλλά ναι, ξέχασα, αν εξαιρέσουμε αυτα που έχουν 50% κανένα δνε έχει 50% 😛 

5 ώρες πριν, Fulgore είπε

Το θεμα με το throttling που ενδιαφερει τον μεσο χρηστη ειναι η ιδια η συσκευη ποσο ζεστη γινεται,που γιαυτο το λογο και πεφτουν οι επιδοσεις.

Το S10 ξερεις πως ζεστενεται για πλακα?Τωρα το καλοκαιρι,απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι το κινητο ζεματουσε για πλακα οταν το χρησιμοποιουσα εξω,ακομα και για απλη χρηση οπως μιση ωρα web browsing.

Εχει ανεβει και σχετικο συγκριτικο σε αυτο που λες,και το θεμα ειναι οτι ακομα και ετσι,παλι ειναι μπροστα απο τις αντιστοιχες Android ναυαρχιδες χωρις throttling

Aπό αυτά τα 2 συγκριτικά έγω βλέπω οτι συμπεραίνει ο τύπος οτι το iPhone όχι μόνο είναι αρκετά πιο ζεστό στη χρήση (38 vs 44 βαθμοί, η οποία στην πράξη είναι μεγάλη διαφορά) αλλά τρώει και μεγαλύτερο throttling....από το mi9, το σαπιοκινεζοσκουπιδι. Δηλαδή χειρότερο heat dissipation design απο κινεζοσκουπίδι έχει. Αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά έχετε κουράσει με αυτήν την ανούσια κατά 99,999999999999% γι’ τους χρήστες  των κινητών αλλά και του ινσομνια. Σε κάθε άρθρο οι ίδιες μαλακιες. Μας τα έχετε κάνει Τα @@ τσαρούχια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το throttling βέβαια να πούμε εμφανίζεται μόλις η μπαταρία πέσει κάτω από 80 η υγεία. Αυτό ερμηνεύεται σε 2 χρόνια χρήσης φόρτισης και εκφορτισης. Θεωρεί κανεις ότι σε λαπτοπ δεν υπάρχει throttling? Σε όλες τις συσκευές που φέρουν μπαταρίες είτε λαπτοπ είτε τηλεκοντρόλ υπάρχει throttling. Απλώς αν το κάνει η apple είναι κακό αλλά αν το κάνει η acer είναι αναγκαίο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Θες με το ζορι να βγεις σωστος σε κατι που εισαι λαθος. 

Ο ανθρωπος του οποιου στο post απαντησα μιλησε ξεκαθαρα ΜΟΝΟ για throttling, και πως ειναι προβλημα που ταλανιζει το S10. Ουτε επιδοσεις ανεφερε ουτε τιποτα αλλο. Δεν το απομονωσα εγω λοιπον το throttling αλλα ο τυπος στον οποιο εκανες like, και ο οποιος προφανως εχει αδικο. Εγω δεν ειπα οτι δεν με ενδιαφερουν οι επιδοσεις το παιδι στο οποιο απαντησα ομως φαινεται πως δεν ενδιαφερεται για τις επιδοσεις αλλα για το throttling, μιας και αυτο ανεφερε. 

Η ανάρτηση στην οποία αναφερόμαστε σαφώς και κάνει αναφορά σε επιδόσεις. Σου λέει ότι λόγο throttling θα πέσει η επίδοση του σε επίπεδα ulefon. Όπως σου απήντησα ήδη όσο και να κάνουν throttling τα iPhone σε τόσο χαμηλές επιδόσεις όσο τα samy δεν πέφτουν. Άσε που μόνο το 11αρι πλησιάζει το 50 και μετά θερίζει σε FPS. Sorry αλλά  σε τίποτα δεν βγαίνεις σωστός σε αυτόν τον διάλογο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, JcD είπε

Η ανάρτηση στην οποία αναφερόμαστε σαφώς και κάνει αναφορά σε επιδόσεις. Σου λέει ότι λόγο throttling θα πέσει η επίδοση του σε επίπεδα ulefon. Όπως σου απήντησα ήδη όσο και να κάνουν throttling τα iPhone σε τόσο χαμηλές επιδόσεις όσο τα samy δεν πέφτουν. Άσε που μόνο το 11αρι πλησιάζει το 50 και μετά θερίζει σε FPS. Sorry αλλά  σε τίποτα δεν βγαίνεις σωστός σε αυτόν τον διάλογο. 

E και το 11 αποδιδει χειροτερα απο το κινεζοσκουπιδι mi9...μιλαμε για CPU ετσι? Ουσιαστικα που καταληγουμε? Οτι το iPhone εχει πανω κατω το ιδιο (και λιγο χειροτερο) προβλημα throttling απο τον ηδη προβληματικο exynos. Tωρα βεβαια το συγκριτικο του anand ειναι λιγο περιεργο, δηλαδη στο physics που ειναι καθρα cpu test ο exynos ειναι καλυτερος του iphone 11pro max? Τοσο σαπιο ειναι το CPU του pro max η παιζει κατι αλλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...