Προς το περιεχόμενο

Το 50% των iPhone έχει αναβαθμιστεί σε iOS 13


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Ryzenlake είπε

To review απτο anand το ειδες? Περισσοτερο throttling τρωνε τα iPhones ρε συ. Πεφτουν 50% οι επιδοσεις τους σε sustained usage, αστο, πονεμενη ιστορια. 

Εκτός κι αν έχασα κάποιο επεισόδιο, πουθενά πέραν του απλού 11 δεν βλέπω να πέφτουν κοντά 50% που μας λες. Βγάλε ότι στα 2 από τα 3 test τα pro χάνουν στο sustained από dedicated gaming κινητό που είναι χουρμούτσα να το κρατάς στο χέρι, και από τις άλλες δύο εταιρίες όπου πραγματικά τους βγάζω το καπέλο στο θέμα, στο peak performance και κατόπιν ολίγον τι παρακάτω, στο θέμα fps, ακόμα και το dedicated gaming android την πίνει, τα δε σαμυ κοιτάνε με τηλεσκόπιο!

https://www.anandtech.com/show/14892/the-apple-iphone-11-pro-and-max-review/6

Βεβαίως όσοι διάβασαν το άρθρο κατάλαβαν ότι τα iPhone δεν πέρασαν ποτέ τους 41 βαθμούς στο χέρι, όταν στα android ψήνουμε καφεδάκι στην χόβολη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, JcD είπε

Εκτός κι αν έχασα κάποιο επεισόδιο, πουθενά πέραν του απλού 11 δεν βλέπω να πέφτουν κοντά 50% που μας λες. Βγάλε ότι στα 2 από τα 3 test τα pro χάνουν στο sustained από dedicated gaming κινητό που είναι χουρμούτσα να το κρατάς στο χέρι, και από τις άλλες δύο εταιρίες όπου πραγματικά τους βγάζω το καπέλο στο θέμα, στο peak performance και κατόπιν ολίγον τι παρακάτω, στο θέμα fps, ακόμα και το dedicated gaming android την πίνει, τα δε σαμυ κοιτάνε με τηλεσκόπιο!

https://www.anandtech.com/show/14892/the-apple-iphone-11-pro-and-max-review/6

Βεβαίως όσοι διάβασαν το άρθρο κατάλαβαν ότι τα iPhone δεν πέρασαν ποτέ τους 41 βαθμούς στο χέρι, όταν στα android ψήνουμε καφεδάκι στην χόβολη!

Απο που να ξεκινησω να απανταω σε αυτο το post - αριστουργημα. Ουσιαστικα μας λες πως "κανενα iphone δεν throtlari 50% εκτος απο αυτα που throttlaroun 50%"!!. Μα χαιρω πολυ. Σαν να λεμε αν εξαιρεσουμε οσες φορες η ομαδα μου εχασε ειμαστε αητητοι!! 

Δευτερον, αντε και δεν ειναι 50%, ειναι 30-40%. Δεν αλλαζει το γεγονος οτι το throttling ειναι μεγαλυτερο προβλημα στο iphone απο οτι στο S10, παρολαυτα εσυ κατηγορησες το S10 για throttling. Aν αυτο δεν δειχνει αγνοηση των facts και απλά να υποστηριξουμε την ομαδα μας τοτε δεν ξερω τι το δειχνει.

Το peak performance των iPhone ειναι από 50 έως 100% πάνω απο το sustained, που σημαινει major throttling. Αλλα εσυ κραζεις το S10 για throttling. Legit σου λεω. 

Τωρα βεβαια τι καθομαι και προσπαθω με facts να πεισω apple fan δεν ξερω. Δεν χαμπαριαζεται εσεις απο facts. Και μεταξυ μας, καλα κανεις. Δεν χρειαζεται να αφησεις την πραγματικοτητα να σου χαλαει τα ονειρα.

Ακομα και το ROG2 που λες ειναι κουμουτζα, δεν εχει τοσο μεγαλη διαφορα στο μεγεθος, μολις 3% διαφορα στο body to screen ration, μεγαλυτερη οθονη και 50% μεγαλυτερη μπαταρια. Αν μη τι αλλο, σε σχεση με τα παραπανω το 11 pro max ειναι η γκουμουτζα. Μιλαμε για 6000mah μπαταρια ετσι?

Επεξ/σία από Ryzenlake
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Παντως  αν εξαιρεσουμε καποιες εφαρμογες που αναφερθηκαν και για τις οποιες δεν εχω αποψη καθως δεν τις χρησιμοποιω εγω δεν παρατηρησα κανενα προβλημα και σιγουρα οχι με την μπαταρια .Εκτος αν τα προβληματα παρουσιαζονται σε συγκεκριμενα μοντελα μονο .

Εγώ απεναντίας με Xs Max είδα ελαφρώς καλύτερη απόδοση σε σχέση με την τελευταία της 12 έκδοσης .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Απο που να ξεκινησω να απανταω σε αυτο το post - αριστουργημα. Ουσιαστικα μας λες πως "κανενα iphone δεν throtlari 50% εκτος απο αυτα που throttlaroun 50%"!!. Μα χαιρω πολυ. Σαν να λεμε αν εξαιρεσουμε οσες φορες η ομαδα μου εχασε ειμαστε αητητοι!! 

Δευτερον, αντε και δεν ειναι 50%, ειναι 30-40%. Δεν αλλαζει το γεγονος οτι το throttling ειναι μεγαλυτερο προβλημα στο iphone απο οτι στο S10, παρολαυτα εσυ κατηγορησες το S10 για throttling. Aν αυτο δεν δειχνει αγνοηση των facts και απλά να υποστηριξουμε την ομαδα μας τοτε δεν ξερω τι το δειχνει.

Το peak performance των iPhone ειναι από 50 έως 100% πάνω απο το sustained, που σημαινει major throttling. Αλλα εσυ κραζεις το S10 για throttling. Legit σου λεω. 

Τωρα βεβαια τι καθομαι και προσπαθω με facts να πεισω apple fan δεν ξερω. Δεν χαμπαριαζεται εσεις απο facts. Και μεταξυ μας, καλα κανεις. Δεν χρειαζεται να αφησεις την πραγματικοτητα να σου χαλαει τα ονειρα.

Ακομα και το ROG2 που λες ειναι κουμουτζα, δεν εχει τοσο μεγαλη διαφορα στο μεγεθος, μολις 3% διαφορα στο body to screen ration, μεγαλυτερη οθονη και 50% μεγαλυτερη μπαταρια. Αν μη τι αλλο, σε σχεση με τα παραπανω το 11 pro max ειναι η γκουμουτζα. Μιλαμε για 6000mah μπαταρια ετσι?

Καταρχήν αναφέρεσαι σε λάθος χρήστη, δεν κατηγόρησα τα 10άρια για throttling αλλά μιας που μου δίνεται η ευκαιρία, τα νούμερα στις μετρήσεις δίνουν πολύ κοντινά ποσοστά throttling στα s10+ με τα 11 Pro και στον κατάλογο δεν υπάρχουν το απλό s10 και το s10e που έχουν πιθανός χειρότερα ποσοστά του s10+ ένεκα μικρού μεγέθους οπότε και χειρότερης απαγωγής της θερμότητας. Το σημαντικό είναι ότι παρά το όλο throtling τα sustained fps των iphone -ΚΑΙ του απλού 11- καθώς και σε κάποιες περιπτώσεις των Xs είναι υψηλότερα από αυτών της σάμυ. Χαρακτηριστικά στην δεύτερη περίπτωση που σου βάζω εδώ το s10+ είναι κοντά στα επίπεδα του Iphone X του 2017 καθώς και χαμηλότερα από το iPhone 8. Θα μου πεις εδώ μιλαμε για throttling και εγώ αλλάζω το θέμα όπως με συμφέρει αλλά στην πραγματικότητα και 90% throttling να είχαν τα iPhone, τι με  νοιάζει εμένα άμα αποδίδουν τα διπλάσια fps από τους υπόλοιπους?

 

 

performance.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Εγώ απεναντίας με Xs Max είδα ελαφρώς καλύτερη απόδοση σε σχέση με την τελευταία της 12 έκδοσης .. 

Εδώ είδα εγώ με 6S, συσκευή 6ετίας που για τη δική μου χρήση πετάει και άνετα βγάζει ένα χρόνο ακόμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JcD είπε

Καταρχήν αναφέρεσαι σε λάθος χρήστη, δεν κατηγόρησα τα 10άρια για throttling αλλά μιας που μου δίνεται η ευκαιρία, τα νούμερα στις μετρήσεις δίνουν πολύ κοντινά ποσοστά throttling στα s10+ με τα 11 Pro και στον κατάλογο δεν υπάρχουν το απλό s10 και το s10e που έχουν πιθανός χειρότερα ποσοστά του s10+ ένεκα μικρού μεγέθους οπότε και χειρότερης απαγωγής της θερμότητας. Το σημαντικό είναι ότι παρά το όλο throtling τα sustained fps των iphone -ΚΑΙ του απλού 11- καθώς και σε κάποιες περιπτώσεις των Xs είναι υψηλότερα από αυτών της σάμυ. Χαρακτηριστικά στην δεύτερη περίπτωση που σου βάζω εδώ το s10+ είναι κοντά στα επίπεδα του Iphone X του 2017 καθώς και χαμηλότερα από το iPhone 8. Θα μου πεις εδώ μιλαμε για throttling και εγώ αλλάζω το θέμα όπως με συμφέρει αλλά στην πραγματικότητα και 90% throttling να είχαν τα iPhone, τι με  νοιάζει εμένα άμα αποδίδουν τα διπλάσια fps από τους υπόλοιπους?

performance.jpg

Πολύ σωστά τα λές, αλλάζεις το θέμα. Κατηγόρησες το S10 για throttling την ώρα που που όπως και ο ίδιος αναφέρει, τα iPhone είναι χειρότερα. Μετά για να δικαιολογήσεις τα αδικαιολογήτα κάνεις cherry pick εικόνες όπως σε συμφέρει για να μου πείς ότι τα ποσοστά throttling είναι κοντά. Δεν είναι όμως. Αυτό γιατί το κάνες γαργάρα και δεν το ανέβασες? :P 95164.png

Καλά κάνουν και σε νοιάζουν οι επιδόσεις, οπότε ας έγραφες για τις επιδόσεις του S10 αντί να μιλάς για throttling την ώρα που το iphone είναι 10 φορές χειρότερο. Παραδέξου τώρα πως όντως, έκανες λάθος που κατηγόρησες το S10 και ότι το iPhone είναι όντως 10 φορές χειρότερο από θέμα throttling ακόμα και από κινεζιές τσιντσαντσονσκουπιδαριά όπως το mi9 (φαντάσου πόσο σκουπίδι είναι το iphone in comparison :P ) και ίσως να αλλάξω γνώμη για σένα. Αλλιώς απλά πάς κόντρα στα facts για να υποστηρίξεις την αγαπήμενη σου εταιρεία, και με τέτοια άτομα να μου λείπουν τα πάρε δώσε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JcD είπε

Καταρχήν αναφέρεσαι σε λάθος χρήστη, δεν κατηγόρησα τα 10άρια για throttling αλλά μιας που μου δίνεται η ευκαιρία, τα νούμερα στις μετρήσεις δίνουν πολύ κοντινά ποσοστά throttling στα s10+ με τα 11 Pro και στον κατάλογο δεν υπάρχουν το απλό s10 και το s10e που έχουν πιθανός χειρότερα ποσοστά του s10+ ένεκα μικρού μεγέθους οπότε και χειρότερης απαγωγής της θερμότητας. Το σημαντικό είναι ότι παρά το όλο throtling τα sustained fps των iphone -ΚΑΙ του απλού 11- καθώς και σε κάποιες περιπτώσεις των Xs είναι υψηλότερα από αυτών της σάμυ. Χαρακτηριστικά στην δεύτερη περίπτωση που σου βάζω εδώ το s10+ είναι κοντά στα επίπεδα του Iphone X του 2017 καθώς και χαμηλότερα από το iPhone 8. Θα μου πεις εδώ μιλαμε για throttling και εγώ αλλάζω το θέμα όπως με συμφέρει αλλά στην πραγματικότητα και 90% throttling να είχαν τα iPhone, τι με  νοιάζει εμένα άμα αποδίδουν τα διπλάσια fps από τους υπόλοιπους?

performance.jpg

Γιατί τους πετσοκόβεις έτσι; Γιατί τους κόβεις έτσι;

@Ryzenlake Καταλαβαίνεις οτι το thermal profile το ορίζει ο κατασκευαστής και όχι η Θεά τύχη, έτσι;

Καταλαβαίνεις οτι ευσυνείδητα (και σωστά) κάποιος/οι είπαν "Δεν χρειάζεται να καταναλώνουμε ενέργεια δημιουργώντας θερμότητα και stress στην μπαταρία στο παρόν profile, ειδικά με αυτό το performance overhead", έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και μεχρι προσφατα εκανα σαν τρελος μολις εβγαινε major update,εχω ξεπερασει αυτη την τρελα.

 

12.1 σε Iphone Χ κι εκει θα μεινω πλην κοσμογονικου γεγονοτος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Γιατί τους πετσοκόβεις έτσι; Γιατί τους κόβεις έτσι;

@Ryzenlake Καταλαβαίνεις οτι το thermal profile το ορίζει ο κατασκευαστής και όχι η Θεά τύχη, έτσι;

Καταλαβαίνεις οτι ευσυνείδητα (και σωστά) κάποιος/οι είπαν "Δεν χρειάζεται να καταναλώνουμε ενέργεια δημιουργώντας θερμότητα και stress στην μπαταρία στο παρόν profile, ειδικά με αυτό το performance overhead", έτσι;

A, μάλιστα, αλλά αυτό συμβαίνει μόνο στα iPhone. Στο S10 που ανέφερε ο άλλος το thermal profile όντως το ορίζει η Θεά τύχη και όχι ο κατασκευαστής, γιαυτό και throttlari, σωστά? Αλλιώς θα έγραφες τα ίδια στον jcd που ανέφερε σαν πρόβλημα το throttling του S10 την ίδια στιγμή που το iPhone throttlari 10 φορές παραπάνω ;) 

Και κάπως έτσι το επιχείρημα σου ναυάγησε σαν τον Τιτανικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ryzenlake είπε

Κατηγόρησες το S10 για throttling

 

3 ώρες πριν, JcD είπε

Καταρχήν αναφέρεσαι σε λάθος χρήστη, δεν κατηγόρησα τα 10άρια για throttling

 

1 ώρα πριν, Ryzenlake είπε

όπως και ο ίδιος αναφέρει, τα iPhone είναι χειρότερα.

 

3 ώρες πριν, JcD είπε

τα νούμερα στις μετρήσεις δίνουν πολύ κοντινά ποσοστά throttling στα s10+ με τα 11 Pro και στον κατάλογο δεν υπάρχουν το απλό s10 και το s10e που έχουν πιθανός χειρότερα ποσοστά του s10+

 

1 ώρα πριν, Ryzenlake είπε

κάνεις cherry pick εικόνες όπως σε συμφέρει για να μου πείς ότι τα ποσοστά throttling είναι κοντά

 

3 ώρες πριν, JcD είπε

Βγάλε ότι στα 2 από τα 3 test τα pro χάνουν

 

1 ώρα πριν, Ryzenlake είπε

Παραδέξου τώρα πως όντως, έκανες λάθος που κατηγόρησες το S10 και ότι το iPhone είναι όντως 10 φορές χειρότερο

napoleon-700x450_0_0.jpg.35d2ccadf7b154f429b0e2b024d1a69e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, rallistas είπε

Αν και μεχρι προσφατα εκανα σαν τρελος μολις εβγαινε major update,εχω ξεπερασει αυτη την τρελα.

12.1 σε Iphone Χ κι εκει θα μεινω πλην κοσμογονικου γεγονοτος.

Ότι καλυτερο μπορούσες να κάνεις. Εγώ προσωπικά νοσταλγώ την 11.0.3 το iPhone 8 άνοιγε σε 8 δευτερόλεπτα και έτρεχε σαν πύραυλος. Και τώρα τρέχει πολύ καλά αλλά όχι όπως όταν το πήρα με την 11.0.3 .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, JcD είπε

napoleon-700x450_0_0.jpg.35d2ccadf7b154f429b0e2b024d1a69e.jpg

Οντως, δεν το γραψες εσυ, το γράψε ο stafstaf και εσύ απλά έκανες like. Καταλαβαινώ λοιπόν ότι συμφωνείς με αυτά που λέει. Αν διαφωνείς τότε οκ, καταλήγουμε πώς το iPhone έχει τρομερά προβλήματα throttling και είναι χειρότερο σε αυτόν τον τομέα από τσιτσαντσονσαβουρες σκουπιδοκινητά όπως το mi9 που σε σύγκριση με το iPhone είναι σαν να ήρθε απτό μέλλον! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Οντως, δεν το γραψες εσυ, το γράψε ο stafstaf και εσύ απλά έκανες like. Καταλαβαινώ λοιπόν ότι συμφωνείς με αυτά που λέει. Αν διαφωνείς τότε οκ, καταλήγουμε πώς το iPhone έχει τρομερά προβλήματα throttling και είναι χειρότερο σε αυτόν τον τομέα από τσιτσαντσονσαβουρες σκουπιδοκινητά όπως το mi9 που σε σύγκριση με το iPhone είναι σαν να ήρθε απτό μέλλον! 

Μα την έχεις πάρει την απάντηση μου στο θέμα, πρώτων η μόνη συσκευή που κάνει throttling κοντά στο 50% που αναφέρεις είναι το απλό 11άρι, (το τόνισα στο πρώτο σχόλιο μου) αντίστοιχα θα πρέπει να δούμε αποτελέσματα στις φθηνές συσκευές s10e για να βγάλουμε συμπεράσματα του ποιος κατασκευαστής έκανε καλύτερη δουλειά στην ψύξη  στην φθηνή του συσκευή και όχι βεβαίως του ποιος έχει την καλύτερη cpu/gpu διότι η πλειοψηφία των ενασχολούμενων με το "σπορ" (anandtech πχ) μιλούν για  2 γενιές μπροστά  στους επεξεργαστές της apple. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις ότι το thermal throttling έχει να κάνει με την ψύξη και όχι με αυτόν καθεαυτόν τον επεξεργαστή! Προσπαθώ ώρα τώρα να σου δώσω να καταλάβεις τα εξής...

1ον δεν με ενδιαφέρει το thermal throttling των s10, το σχόλιο μου ήθελε να καταδείξει ότι τα 11άρια δεν έχουν 50% throttling όπως αναφέρεις!

2ον ουδεμία σχέση έχουν οι επιδόσεις των iPhone, throttling ή όχι, με αυτές των συσκευών της σάμυ, αφού όπως καταδυκνείουν οι μετρήσεις σε fps και όχι μόνο τα iPhone ευρισκόμενα σε throttling αποδίδουν καλύτερα από τα σάμυ μη ευρισκόμενα σε throttling.

3ον και σύμφωνα με τα παραπάνω βεβαίως και συμφωνώ με την ανάρτηση του stafstaf από την στιγμή που οι επιδόσεις των 855/9820 είναι τόσο κατώτερες από τους Α13 - και όχι μόνο- υπό νορμάλ συνθήκες και ακόμα χειρότερες υπό throttling. 

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει η συζήτηση μετά τα τελευταία σχόλια σου περί τσιντσαντσον. Όλος ο κόσμος της τεχνολογίας επαινεί την apple για τα επιτεύγματα της στον τομέα των επεξεργαστών και όλοι επαινούν τις τελευταίες συσκευές της σαν κάποιες από τις καλύτερες της αγοράς. Δεν βλέπω νόημα σε αυτά που λες! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...