Προς το περιεχόμενο

POS και μαγαζιά: Μη και χειρότερα


TzortzisJosh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαυριζεις τη μιση χωρα  ; Και φευγεις εσυ τελικα να πας αλλου . Ειχα πολυ καιρο να παω φουρνο και η παστα εχει φτασει 4 ευρω ανατίμηση για το κοστος του pos :P Ok κομμενα και τα γλυκα .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Btw ειχα πολυ καιρο να παω φουρνο και η παστα εχει φτασει 4 ευρω ανατίμηση για το κοστος του pos :P

Ναι, αυτό είναι ένα άλλο ανέκδοτο: Ότι νομίζει ο κόσμος πώς οι επιχειρήσεις και οι τράπεζες επωμίζονται το κόστος της προμήθειας των καρτών και των διαφόρων "bonus" που αυτές δίνουν. Όλα ο τελικός καταναλωτής τα πληρώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις περισσότερες φορές, οι καταναλωτές είναι πιο πονηροί με το γνωστό "χωρίς απόδειξη / δεν θέλω απόδειξη" για να γλυτώσουν το ΦΠΑ. Και ο επαγγελματίας για να μη φάει το φέσι... υποχωρεί με το όποιο ρίσκο! Το 80% των καταναλωτών προσπαθεί να αποφύγει τις αποδείξεις σε ποσά μεγαλύτερα των 20€. Όλοι μπαίνουν στην φοροδιαφυγή τελικά.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Τις περισσότερες φορές, οι καταναλωτές είναι πιο πονηροί με το γνωστό "χωρίς απόδειξη / δεν θέλω απόδειξη" για να γλυτώσουν το ΦΠΑ. Και ο επαγγελματίας για να μη φάει το φέσι... υποχωρεί με το όποιο ρίσκο! Το 80% των καταναλωτών προσπαθεί να αποφύγει τις αποδείξεις σε ποσά μεγαλύτερα των 20€. Όλοι μπαίνουν στην φοροδιαφυγή τελικά.

ο καταστηματαρχης κερδιζει πολλαπλασια οταν δε κοβει αποδειξη. να το ξερεις αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Τις περισσότερες φορές, οι καταναλωτές είναι πιο πονηροί με το γνωστό "χωρίς απόδειξη / δεν θέλω απόδειξη" για να γλυτώσουν το ΦΠΑ. Και ο επαγγελματίας για να μη φάει το φέσι... υποχωρεί με το όποιο ρίσκο! Το 80% των καταναλωτών προσπαθεί να αποφύγει τις αποδείξεις σε ποσά μεγαλύτερα των 20€. Όλοι μπαίνουν στην φοροδιαφυγή τελικά.

Έχεις κάποια πηγή για αυτά τα ποσοστά, ή τα βγάζεις από την κουρούπα σου για να δικαιολογήσεις πως αυτό κάνεις εσύ στάνταρ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Narayan είπε

Έχεις κάποια πηγή για αυτά τα ποσοστά, ή τα βγάζεις από την κουρούπα σου για να δικαιολογήσεις πως αυτό κάνεις εσύ στάνταρ;

Πάρα πολλοί το κάνουν , το βλεπω κάθε μέρα στο μαγαζί μου μιλάμε ακόμα  για  ποσά 2-3 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις τα θερμοτερα χαμογελα οταν πληρωνεις μετρητα χωρις αποδειξη και δωρακι σταφιδοψωμο και μιλαμε για 3 ευρώ οποτε ναι ισχυει  . Απο την αλλη εφαγα 2 ωραια κρεμασματα παλι παρασκευη δε περνουσε καρτα πειραιως  και εθνικης και δεν ειχα αλλα λεφτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, k_w_t είπε

Με taxiBeat περασμενη απο πριν η Καρτα....

Ισχύει ακόμα  αυτό,δεν το έκοψε ο Θύμιος?

Επεξ/σία από moure
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, pontez2 είπε

Να ξεκαθαρίσουμε οτι όντως τα POS ειναι μηχανήματα και μπορει και να χαλάσουν.

Και σίγουρα αυτό υπάρχει μια μερίδα που το εκμεταλεύεται. Ανάλογα με το μαγαζί που μπαίνεις, καταλαβαίνεις αν πάνε να σε δουλέψουν ή οχι.

Πολύ πρόσφατα μια Παρασκευή απόγευμα, έσκασε όλο το σύστημα, γνωστης συστημικής τράπεζας για 3 ώρες και δεν μπορουσε να πληρώσει κανείς.

Επειδή λοιπόν αυτά ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ και συμβαίνουν συχνά, δεν ειναι κακό να υπάρχουν και τα μετρητά.

Όταν δεν δουλεύει το pos βάζεις  ταμπελίτσα "συγγνώμη κλειστό", αλλιώς πρέπει να θεωρείται ότι κερνάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και το πιασαμε, οι ταριφες γιατι δεν εχουν ΠΟΣ? και μαλιστα σου λενε εμπα μεσα και θα σε παω σε οποια τραπεζα εχεις να βγαλεις μετρητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ADHD είπε

Οχι, η υπερφορολογιση οδηγεί σε φοροδιαφυγή και η φοροδιαφυγή οδηγεί σε υπερφορολογιση με σκοπό να βγουν τα σπασμένα, αν δεν σπασει αυτος ο κυκλος δεν θα γινει δουλειά. Η προσωπική μου άποψη είναι οτι ο Ελληνας και 2% να παει ο ΦΠΑ παλι θα κλεβει και θα νιώθει "βασιλιας του κοσμου" ακομα και 2-3ε να γλυτώσει, αν δεν αλλάξει αυτη η νοοτροπία απλα δεν πρόκειται να γινει κατι. 

Να στο πω και αλλιως, εσυ (παράδειγμα) μπορείς να φοροδιαφευγεις με αυτή η οποια αλλη δικαιολογία εχεις, εγω και κάποιοι αλλοι στην εργασία μου δεν μπορω να το κανω αρα αυτόματα ειμαι το κορόιδο και θα πληρώσω εγώ όπως και να εχει τα σπασμένα. 

Για αυτό στην Ελλάδα ο πιο δίκαιος φόρος είναι ο ΕΝΦΙΑ. Υπολογίζεται εύκολα και δε μπορείς να τον γλιτώσεις με λαμογιές. Απλά η εφαρμογή του θα έπρεπε να συνδυαστεί με δραστική μείωση φόρων εισοδημάτων και κερδών. Στην Ελλάδα όμως έχουμε αλλεργία στην έκφραση "μείωση φορολογίας". Ακόμα κι οι προσπάθειες που γίνονται, είναι αστείες. Η προκαταβολή φόρου θα πάει στο 95% απο 100% φέτος, μιλάμε θα μείνει τόσο χρήμα στην αγορά που δε θα ξέρουμε τι να το κάνουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Angelo2 είπε

καμμια παρεξηγηση.

Αλλο "ο καταναλωτης δεν εχει υποχρεωση να πληρωσει" κλπ κλπ

και αλλο "δεν κοβεις αποδειξη? νταξ, κερασμενα, τα λεμε γεια"

Θεωρω οτι πληρωνεις το αγαθο γιατι το καταναλωσες και δεν εισαι μπατακι

και καταγγελεις το γεγονος για να στρωσει χαρακτηρα και ο μαγαζατορας.

Ιδιως αν εχει υφακι "θα τα χρεωσω στη σερβιτορα".

Αλλοιως εισαι συνενοχος σε φορολογικη παραβαση (και μπατακι).

Προσωπικη η αποψη φυσικα.

δεν είσαι συνένοχος σε τίποτα γιατί για να υπάρξει πώληση προϊόντος ή παροχής υπηρεσιών πρέπει να κοπεί νόμιμο αποδεικτικό είσπραξης...αλλιώς δεν υφίσταται τίποτα...για παράδειγμα ο μαγαζάτορας κατά την παραλαβή των προϊόντων (ας πουμε ποτών) από τον προμηθευτή του πληρώνει την αξία του προϊόντος και αποδίδει τον ΦΠΑ στο κράτος. όταν ακολουθήσει μεταπώληση από τον μαγαζάτορα σε εμένα τον μπατακι τότε πρέπει να κόψει απόδειξη για να δικαιολογήσει αυτή την συναλλαγή...αλλιώς δεν υπάρχει καμία συναλλαγή, αλλά αυτό λέγεται κέρασμα! δεν είναι άποψη μου, απλά έτσι είναι ο νόμος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρυσι σε γνωστό παραλιακό μαγαζί της Θεσσαλονίκης όταν είπα ότι θα πληρώσω με κάρτα, ο βοηθός σερβιτόρου, φώναξε τον σερβιτόρο, ο σερβιτόρος ένας άλλο.. ο άλλος με πήγε σε έναν υπεύθυνο και τελικά πλήρωσα με κάρτα στο control room του μαγαζιού όπου είχε κάμερες, ένα ταμείο και ένα χρηματοκιβώτιο.. 
Και όλα αυτά σε παραλιακό μαγαζί!

Ντροπή! Μόνο αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Για αυτό στην Ελλάδα ο πιο δίκαιος φόρος είναι ο ΕΝΦΙΑ. Υπολογίζεται εύκολα και δε μπορείς να τον γλιτώσεις με λαμογιές. Απλά η εφαρμογή του θα έπρεπε να συνδυαστεί με δραστική μείωση φόρων εισοδημάτων και κερδών. Στην Ελλάδα όμως έχουμε αλλεργία στην έκφραση "μείωση φορολογίας". Ακόμα κι οι προσπάθειες που γίνονται, είναι αστείες. Η προκαταβολή φόρου θα πάει στο 95% απο 100% φέτος, μιλάμε θα μείνει τόσο χρήμα στην αγορά που δε θα ξέρουμε τι να το κάνουμε...

οι ξενοι τα λενε, οι εδω κλανουν μεντες να τα κανουν

https://www.newsit.gr/oikonomia/tomsen-gia-ellada-kopste-syntakseis-meioste-aforologito-gia-na-yparxei-anaptyksi/2896663/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, XPHSTOS_ είπε

Πέρυσι σε γνωστό παραλιακό μαγαζί της Θεσσαλονίκης όταν είπα ότι θα πληρώσω με κάρτα, ο βοηθός σερβιτόρου, φώναξε τον σερβιτόρο, ο σερβιτόρος ένας άλλο.. ο άλλος με πήγε σε έναν υπεύθυνο και τελικά πλήρωσα με κάρτα στο control room του μαγαζιού όπου είχε κάμερες, ένα ταμείο και ένα χρηματοκιβώτιο.. 
Και όλα αυτά σε παραλιακό μαγαζί!

Ντροπή! Μόνο αυτό!

Γιατί ντροπή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...