Προς το περιεχόμενο

Ο Αμερικανικός στρατός δεν χρησιμοποιεί πια δισκέτες για την εκτόξευση των πυρηνικών του


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προς όλους τους υπερ-μηχανικούς του forum, όταν θέλουμε ένα σύστημα να λειτουργεί όσο πιο αξιόπιστα γίνεται φυσικά και χρησιμοποιούνται τεχνολογίες που θεωρούνται και είναι απαρχαιωμένες γιατί είναι trusted technology και just works. όπως γίνεται και backup σε μαγνητικές ταινίες για παράδειγμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, basilis5 είπε

Τι ηταν το πρωτο αου pc?

Όχι pc, home computer. 

Amstrad. 

Αλλά έχω δουλέψει και με bbc, nec, tally και με mini computer Bull DPS 7000, καθώς και με xenix Stride 7μπιτο και διάφορα άλλα που πρέπει να τα ανασύρω από τη μνήμη μου. 

Επεξ/σία από stafaf
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εργαζομαι σε εργοστασιο με -εκτος των αλλων- 3 αντιδραστηρες. Ολο το process της παραγωγης γινεται απο "Η/Υ", αμερικανικης κατασκευης του 1984. Αυτα τα 35 χρονια λοιπον, δουλευουν αδιακοπα (365 μερες το χρονο) και αλανθαστα. Θα αντικατασταθουν απο PLC μεσα στα επομενα 2 χρονια. Βοηθεια μας.

  • Like 6
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλάκα πλάκα, υπάρχουν αρκετά άρθρα, πως η εξέλιξη της τεχνολογίας του άρθρου, π.χ. σε Νοσοκομεία των ΗΠΑ

ή Πανεπιστήμια και το CCTV τους κτλ. λειτουργεί ακόμα και σήμερα με μία Amiga 2000.

Βέβαια με Amiga κάνανε κάποτε και τα εφέ στο Babylon 5.

Ρουκέτες στο διάστημα και όχι απλά του Trump.

 

Επεξ/σία από Inside X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αστείο είναι ότι χωράνε κωδικούς εκτόξευσης πυρηνικών αλλά η εικόνα τους δεν χωράει σε καμία από τις παρακάτω δισκέτες 😄.

 

8inch.jpg.959deb2029e93dfc3f27938bebe38e94.jpg

Επεξ/σία από cpc464
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, masteripper είπε

8 ιντσες δισκέττες αυτή είναι τεχνολογία ...όχι SSD ,MicroSD και μπούρδες....

Να διαλύσουμε το μαγαζί ...αλλά να το διαλύσουμε με κάτι που ειναι και μπαμπάτσικο...

ή βινύλιο με heavy / thrash metal μουσική ;) που το παίζεις και ανάποδα και τρελαίνει παπάδες.

2 ώρες πριν, stafaf είπε

Αν και θεωρώ τον εαυτό μου "παλιό" στον χώρο, δεν έχω δει ποτέ από κοντά δισκέτα 8". 

Δεν περπάτησαν πολύ εδώ στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 ώρες πριν, stafaf είπε

Αν και θεωρώ τον εαυτό μου "παλιό" στον χώρο, δεν έχω δει ποτέ από κοντά δισκέτα 8". 

εμείς τι να πούμε που κάναμε μάθημά πληροφορικής με μαγνητικές ταινίες😀

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, blueakamah είπε

Γατάκια. Και που να δουν στο ελληνικό δημόσιο πως κρυπτογραφούμε δεδομένα και αρχειαspacer.pngspacer.png.

bureaucracy.jpg

Κι αμα τους κανουν κυβερνοεπίθεση πετάνε ένα "Δεν είμαι εγώ υπεύθυνος. Ο υπεύθυνος ειναι σε άδεια" και τους κανουν redirect σε άλλο όροφο!

Ούτε με λεξικό δεν χακάρεται αυτή η στοίβα, πόσο μάλλον με bruteforce.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, svartevarg είπε

Ούτε με λεξικό δεν χακάρεται αυτή η στοίβα, πόσο μάλλον με bruteforce.

αυτο χακαρεται μονο με επίθεση τύπου ΜίζαForce. Λαδώνεις τον υπάλληλο και αποκτάς δικαίωμα super user!

Επεξ/σία από blueakamah
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stafaf είπε

Αν και θεωρώ τον εαυτό μου "παλιό" στον χώρο, δεν έχω δει ποτέ από κοντά δισκέτα 8". 

Που να το δεις?, ήθελε 5v και 24v rail για να δουλέψει, ούτε ένα αρχαίο pc που μου είχε φέρει μία κυρία το μακρινό 92 στην πρώτη μου δουλειά δεν το είχε, και ήταν παλιό pc τράπεζας με windows 2.90!!!, δες ο τύπος παρακάτω πατέντες για να το τρέξει.

8-inch-floppy-disk-imaging-01580.jpg

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gotham7878 είπε

Και εγώ :( . Εγω μέχρι τις 5,25 πρόλαβα 😂

Κι εγώ το ίδιο !!!  Πολλά χρόνια πριν ...... πάντως οι ήχοι της παρελθούσης τεχνολογίας είχαν ένα μαγικό feeling !!

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tolstoy είπε

Έρχεται το τέλος. Πάρτι θα κάνουν οι Ρώσοι χάκερ. 

Δε χρειαζεται . Απο οτι φαινεται ο president Trump πανω στο μπλα μπλα με τον Πουτιν και στα τιτιβισματα στο twitter τα ξερναει ολα μονος του - λογω μλκιας

τζαμπα τοση ασφαλεια  . Οι στρατηγοι πρεπει να εχουν σαλταρει με αυτον να κραταει τα κλειδια για τα πυρηνικα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...